ADV TOP
ADV LEFT

nájem hrazený formou oprav

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Petulka82 » středa 31. říjen 2018, 07:08
Ahoj :)
Jsem vlastníkem "rozpadající se" nemovitosti. Dostala jsem nabídku od člověka, který má stavební firmu, že by mi tam ubytoval dělníky a nájem by mi hradili formou oprav a hotově mi hradil pouze za služby.
Protože jsem, co se týče finančáku, totální looser, přemýšlím, jak to ošetřit. Nájemní smlouvu snad zbastlím, ale jak s daňovým přiznáním... Co se týče těch nájemníkem proinvestovaných peněz, jak je prokážu? Musím mít na všechno fakturu, nebo... spousta věcí se dá udělat svépomocí. Jsem z toho jelen.
Letos poprvé budu danit příjem z nájmu za bráchu, který bydlí tamtéž, takže stejně bude asi lepší vzít si to účtařku... si připadám jak velkopodnikatel, v druhém bytě mám tatínka, který mi taky "platí" nájem. Reálný výnos nemám žádný, těžko do DP zahrnu, že mi táta místo nájemného uvaří :D Letos se té daně fakt děsím :palma:
Petulka82
Diskutérka
Diskutérka

2624 příspěvků
27. červen 2008
Karlovarsko
Příspěvekod Zuza77 » středa 31. říjen 2018, 20:54
Petulko a proc danis prijem, ltery nemas? Prenechat byt do uzivani pribuznemu s tim, ze na tom nic nevydelas, je naprosto normalni a z hlediska dani ok. Nevydelas, nedanis.
Zuza77
Howgh
Howgh

12650 příspěvků
29. listopad 2009
Příspěvekod Petulka82 » čtvrtek 01. listopad 2018, 06:47
Upřímně :oops: Táta by mi s částečným invalidním důchodem bez příspěvku na bydlení umřel hlady. Vím, že to není košér, ale je to jediná cesta, jak nějak přežít, to samé v podstatě s bráchou, z příspěvku na bydlení mu alespoň uhradíme energie/služby na baráku, na což by jinak nebylo. Není to parazitování na systému, ty získané peníze se do toho bydlení investují, ne sice přesně podle pravidel, ale otočí se. Jiná věc je, že tátovi ty peníze nechávám a fond oprav a ostatní krom elektřiny jde za mnou (a táta mi za uvaří, takže to vlastně nejsou fiktivní peníze, jen mi taky platí formou služby :) a brácha dostane příspěvek na bydlení, který pokryje akorát ty energie, ale přiznat musím víc, takže platím v podstatě daň z fiktivních peněz.
Nedělám to ráda, ale táta celý život tvrdě makal, kdyby nezrušili "šachetní" důchody tak, jak byly nastavené za komančů, byl by už ve starobním důchodu a tu almužnu, kterou pobírá jako částečný ID bychom nemuseli řešit. On má to zdraví opravdu hodně mizerné, ale tady u nás má posudkový lékař trochu zvláštní systém... S bráchou je to trochu o něčem jiném, ale nemám na to, ho nechat na ulici. To možná mělo smysl, když mu bylo sedmnáct, ale to jsem prošvihla a dneska, kdy je mu 33 už na to nemám koule :oops:
Takže takhle jsem se přizpůsobila situaci v rodině. Barák, kvůli kterému byli babička s dědou celý život spolu nešťastní, nám padá na hlavu, protože není na pořádnou údržbu a v nynějším stavu je v podstatě neprodejný, tak se mi tou možností ubytovat tam lidi, kteří nám ho postupně dají trochu do kupy, naskytla možnost se s tím nějak vypořádat a mít klidnější spaní...
Petulka82
Diskutérka
Diskutérka

2624 příspěvků
27. červen 2008
Karlovarsko
Příspěvekod Zuza77 » čtvrtek 01. listopad 2018, 12:59
Naprosto chapu. Tahle varianta me nenapadla. Ucetne neporadim :-/
Zuza77
Howgh
Howgh

12650 příspěvků
29. listopad 2009
Příspěvekod Nelinda » čtvrtek 01. listopad 2018, 21:47
Petulko,
já bych do té nájemní smlouvy napsala nějakou přiměřenou částku - třeba Nájem bude hrazen opravami a údržbou nemoitosti v hodnotě 10.000 Kč měsíčně. Teď to neberu jako přesnou formulaci. Ten nájemce ti stejně bude muset nějak ty svoje náklady dokládat, aby to neužíval zadarmo a nějakou cenu nájmu si dohodnou musíte. Zdaňovala bych pak tu částku uvedenou ve smlouvě. Pochybuju, že by finančák po tobě šel s tím, abys jim doložila získané plnění a navíc bys stejně měla mít od nájemce ty přehledy investic.
Nelinda
Treperenda
Treperenda

1080 příspěvků
19. duben 2007