ADV TOP
ADV LEFT

Prosím radu, spěchá.

Podělte se o zkušenosti
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Verus » pondělí 02. duben 2012, 18:34
Já rodila u Apolináře a o nějaké alternativě nebo přirozenosti nemohla být ani řeč. Takže za mě Apolinář ne.
Verus
Kecka
Kecka

1940 příspěvků
03. leden 2007
Praha 5
Příspěvekod Maar » pondělí 02. duben 2012, 20:43
milá Ratto, asi ses už rozhodla. Pokud pro Apolináře, nerada tě znejistím, ale nedá mi to. Před dvěma lety jsem se rozhodla pro Apolináře, z přesně stejných důvodů jako ty. Dnes, kdy už vím o porodech mnohem víc, bych se v případě pokud nečekám komplikace pro Apolináře NIKDY nerozhodla - a to přesto, že u porodu byl doktor Koucký a veškerý personál byl opravdu vstřícný. Ale - porodní plán (a to nijak "pobuřující") nerespektovali, podmínky k porodu jsou tam z mého pohledu naprosto děsivé. Rodila jsem bez partnera na oddělení šestinedělí, protože bylo zrovna plno, a málem jsem porodila do záchodu, protože mě zrovna neměl nikdo čas odvelet na porod určené místo. Já vím, zní to hrozně, ale nepřeháním. Vše naprosto neosobní, s přirozeným porodem to nemá NIC společného. O bondingu se nedá mluvit, na argument, že odnášet dítě nechceme, nám bylo řečeno, že oni to dělají 40 let takto a my jim to měnit nebudeme. Na šestinedělí mě sestra vytrvale přesvědčovala, ať jí dceru na noc nechám, že si odpočinu, ale to je maličkost. Maličkost na okraj - i když jsme to v porodním plánu a jiných papírech výslovně uvedli, dceru naočkovali na TBC (tehdy se to ještě dělalo). A odnesla si z porodnice hnusný CMV virus, ale tím tě už strašit nechci, protože takové strašné věci se prostě nedají vyloučit nikde. Ale za mě - Apolinář je dobrý pro skutečně rizikové rodičky. Pokud jí nejsi, sebrala bych odvahu a rodila jinde. Dodnes nechápu (a jsem za to i trochu pyšná), jak jsem v tak hrozném prostředí mohla porodit bez zásahů. Mám za to, že jsem porodila navzdory tomu, jak je tam toho tolik špatně. Držím palce v rozhodnutí!
Maar
Klábosilka
Klábosilka

529 příspěvků
20. říjen 2011
Příspěvekod Ratta » úterý 03. duben 2012, 09:26
Moc vám všem děkuji, pomohly jste mi!

Tak nakonec jsem se rozhodla "podle srdce", ale i u takovýchto rozhodnutí chci mít pocit, že jsem se aspoň posnažila být objektivní, takže jsem vděčna za reakce z obou stran spektra, pro mně jsou všechny stejně cenné. Vůbec jsem ráda za BC, zaregistrovala jsem se sice teprve včera, ale sleduji to tu nějakou dobu a fakt klobouk dolu před provozovateli i před diskutéry. Tak kvalitní informace i konstruktivní diskuse tohoto typu jsem nikde nenašla. Shánění opravdu praktických informací o těhotenství a mateřství se mi na začátku jevilo dost jako utrpení (ostatně jako jakékoliv shánění informací z praktických oblastí ženského světa), musela jsem si přečíst výlevy se spoustou gramatických chyb o tom, jak si bydlenka našla manžu nebo příťu, stala se z ní snažilka a bylo tuleníčko, pak se stala těhulkou, porodila mimýska, pekla kozodorty a štrykovala oteplouchy... :roll: Doufám, že se nikoho nedotknu, prostě toto na mně není, takže BC pro mně vypadal jako zázrak, oáza, kde lidi odpovídají konstruktivně k věci, nenapadají a nekamenují se pro blbosti, udrží myšlenku, mají nějakou slovní zásobu a nějaké povědomí o gramatice a hlavně přemýšlí... Takže díky. Získala jsem tady velké množství užitečných informací, o kterých jsem ani netušila, že existují... a hlavně bez balastu.

Ale zpátky k věci. Takže Neratovice. Díky pohledu na porody, které mi zprostředkovalo BC, jsem při pomyšlení na svůj porod přestala pociťovat paniku, únavu nebo cokoli jiného, co jsem tehdy kolem toho cítila. Dokonce se i na něj těším, jaksi jsem přijala, že patří k životu, že to není nutné zlo. Samozřejmě, musí se u toho splnit jisté podmínky (jistě, přijala jsem i to, že nakonec nemusí vyjít), které mi nemocnice typu Apolinář nezajistí. Sice mám taky prořízlou pusu a umím být asertivní, ale jak už někdo poznamenal, jako prvorodička budu asi příliš vyplesklá na to, abych taková byla i na porodním sále. A vůbec, v mém věku a po všech těch penězích, co jsem státu musela posílat, se mi nechce handrkovat s někým, kdo by mi měl za ty peníze sloužit. Kór když jde o mé dítě - je to pro mně nová pozice, dosud jsem většinou nad spoustou věcí mávla rukou, ale teď už budu mít zodpovědnost nejen za sebe, a to je trochu vyšší level.

Problémové novorozence prý vozí i do Mělníka, ten je prý docela fajn. Docela mně uklidnila (logická) hláška, že pokud by se těhotentsví mohlo předem zvrhnout v opravdu rizikové, stejně mně budou muset přijmout někde, kde jsou na to lépe vybaveni, tam samozřejmě přirozený porod musí jít stranou, jde o přežití.

Ujasnila jsem si priority, vím, že mi opravdu záleží na tom, aby porod proběhl pokud možno bez zbytečných zásahů (a hlavně jsem se pořádně podívala na důvody, které mně k tomu vedly) a pochopila jsem, že rizika nebo negativa, která by z toho mohla vzejít, nejsou taková, jaká se jeví každé vyplašené a neinformované (nebo i zastrašované? ;) ) osobě.

Mluvila jsem i s kamarádkou, která pracovala na novorozeneckém oddělení jak u Apolináře, tak v Neratovicích (div se světe, třetí dítě porodila doma, s neratovickou PA! :D. Už tehdy mi to vrtalo hlavou, že asi není pravdou, že doma rodí lesní ženy a fanatičky, ale spíš ženy, co mají informace, protože kdo může být informovanější, než moje kamarádka, že), doufám, že nejsem příliš indiskrétní. Pochopila jsem z debaty, že stejná rizika, ne-li větší, hrozí i ve velkých porodnicích, pokud je dítě na tom špatně natolik, že by nezvládlo převoz, tak by to nezvládlo ani ve velké porodnici. V podstatě mi řekla to, co vy. Ale její nejlepší hláška stejně byla - "jeď do Vrchlabí" :D

Taky mi řekla zajímavou zkušenost, která možná nemá žádný racionální základ, ale děje se: že prý zrovna ty protekční porody (a nejen porody) dopadají často špatně :). Taky jsem přemýšlela nad tím, že pokud bych u Apolináře zkusila být asertivní a něco si prosazovat, tak bych "udělala švagrovi ostudu", a já bych přece měla být vděčná, že mně do nejvyhlášenější pražské porodnice berou bez registrace, a měla bych šoupat nožkami, a ne si ještě vyskakovat... to by mohlo vzniknout tóčo v rodině...

Takže ještě jednou vám moc děkuji. Jste fajn.
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Amazonka01 » úterý 03. duben 2012, 09:34
Ratta píše:Taky mi řekla zajímavou zkušenost, která možná nemá žádný racionální základ, ale děje se: že prý zrovna ty protekční porody (a nejen porody) dopadají často špatně :). Taky jsem přemýšlela nad tím, že pokud bych u Apolináře zkusila být asertivní a něco si prosazovat, tak bych "udělala švagrovi ostudu", a já bych přece měla být vděčná, že mně do nejvyhlášenější pražské porodnice berou bez registrace, a měla bych šoupat nožkami, a ne si ještě vyskakovat... to by mohlo vzniknout tóčo v rodině...

Ano, tohle je běžná zkušenost, a její vysvětlení je logické. Pokud je domluvený (a je fuk, zda je zaplacený, nebo jen protekční) lékař, tak má pocit, že musí uděkat maximum, aby byla dotyčná spokojená. Což ale v případě porodu je přesný opak, než je záhodno.

Porody se vyvolávají (aby byl dr. určitě u porodu a rodička se nemusela stresovat, zda to stihne), urychlují (přece jí nenechá trpět), podávají se tlumící prostředky (aby to nebolelo), a rodí se zásadně na koze (protože aby mohl dr. odvést perfektní práci, musí tam vidět 100%).

I jen jedna položka dokáže porod zkomplikovat tak, že může skončit sekcí, nebo kleštěma, natož, když se hezky navrství všechny.

Gratuluju k rozhodnutí :)
Amazonka01
Moderátor - Přirozený porod
Moderátor - Přirozený porod

18926 příspěvků
22. září 2006
Kérkonoše :)
Příspěvekod Trixl » úterý 03. duben 2012, 09:38
Ratta píše:V podstatě mi řekla to, co vy. Ale její nejlepší hláška stejně byla - "jeď do Vrchlabí" :D
A nebo do Havlbrodu, je to skoro jako Vrchlabí (jezdí tam rodičky když je Vrchlabí zavřené), mají neonatologii a je to skoro stejně daleko jako do Vrchlabí :)
Držím ti palce ať to máte úplně nej jak to jen půjde.
Trixl
Howgh
Howgh

15771 příspěvků
05. duben 2007
Vysočina
Příspěvekod Zuza77 » úterý 03. duben 2012, 09:38
Já věřím tomu, že protekční porody se spíš můžou komplikovat. Takové to "tak mi Vás tu teď maminko porodíme" nebo "tak jsem tady a starejte se o mě" - to je právě asi ta nejrychlejší cesta ke komplikacím. A pak si ještě klepají po zádech, jak "to všechno" skvěle zachránili.
Zuza77
Howgh
Howgh

12680 příspěvků
29. listopad 2009
Příspěvekod Ratta » úterý 03. duben 2012, 09:40
Ještě něco: jsem to nenapsala jasně a nevím, jestli to tu někdo řekl - Neratovice by mně jako rizikovou rodičku stejně nepřijaly, takže by v daném momentu dle potřeby rozhodly za mně...

Mějte se!
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Ratta » úterý 03. duben 2012, 09:42
Jj, díky, holky :-*
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Ratta » středa 04. duben 2012, 14:44
Missorka píše:Ratto, díky za pochvalu BC, potěšilo. :-)

A dej vědět, jak to dopadlo. :-)

Díky za tvůj dík :). Stojí vás to hodně námahy udržet ten standard, nebo to jde samo? Už jsem viděla, jak se různá dobrá diskusní fóra slušně rozes*ala... entropie vleze všude, když se jí nechá prostor (a zjevně se tím řídí i čeští porodníci :))

Dám vědět, jak to dopadlo, neboj, mně už se jen tak nezbavíte :)
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012