ADV TOP
ADV LEFT

Přirozený přístup i k lehce nedonošenému dítěti

Podělte se o zkušenosti
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Mauhli » pondělí 23. listopad 2015, 08:29
Ahoj maminky,

čekám třetí dítě, jsem ve 22. týdnu, a už mě v Podolí stresují...

Moje první těhotenství bylo totiž sice naprosto v pořádku a v termínu se narodil zdravý syn. Ale při druhém těhotenství se ve třetím trimestru vyskytly potíže, najednou jsem měla málo plodové vody, děťátko málo přibíralo a nakonec mi lékaři v Podolí provedli sekci ve 35+0, Matoušek měl 1945 g. Už nepotřeboval žádnou speciální péči, ale zážitek z Podolí byl velmi frustrující pro nás oba. Poprvé jsem o něm dostala zprávu osm hodin po porodu a viděla ho až za dalších dlouhých 24 hodin. Měla jsem pokoj úplně jinde než on, cesta za ním byla po té operaci nesmírně dlouhá a vyčerpávající. Pak měl žloutenku, na pokoj jsem ho dostala po týdnu.

Teď, při třetím těhotenství, na UZ bylo všechno v pořádku, ale pana doktora napadlo změřit mi i nějaké další průtoky, které se běžně neměří. Při těhotenství s Matouškem mi je neměřili ani jednou (mám všechny zprávy z UZ schované) a zjistil, že mám méně prokrvenou dělohu, než bych měla mít a chtějí mě víc sledovat, protože je možné, že se situace z druhého těhotenství zopakuje. Snažím se věřit, že všechno bude v pořádku, ale zároveň se chci připravit i na druhou možnost a v klidu vybrat nejmenší zlo...

Moje otázka tedy je: Je možné v nějaké porodnici nebýt oddělená od lehce nezralého dítěte? Mám na mysli hlavně Prahu a Středočeský kraj. Přijali by mě třeba v Neratovicích? Vzpomněla jsem si, že kamarádka tam byla na plánované sekci, tedy samozřejmě v termínu, ale měla dítě na pokoji a starali se o ně s manželem. Jsem si jistá, že takováto péče by i dítěti narozeném ve 36. týdnu stačila a nemuseli bychom se pak oba trápit a nést následky nejistoty a neosobní péče.

Budu moc vděčná za postřehy k mé (naší) situaci.
Mauhli
Pískle
 
4 příspěvků
20. listopad 2015
Příspěvekod Ame » pondělí 23. listopad 2015, 09:09
neporadím, jen chci napsat, že vám držím palce (a věřím, že se brzy někdo znalý ozve) :erik:
Uživatelský avatar
Ame
Howgh
Howgh
 
6254 příspěvků
07. listopad 2006
Příspěvekod E-liska » pondělí 23. listopad 2015, 09:47
S porodnicí v požadované oblasti neporadím. Ale doporučuju jednak pečlivě sepsat porodní plán/přání se speciálním důrazem na kontakt matky a dítěte po porodu (personál to trochu psychicky připraví na matka prudičku). A především se domluvit s nějakou blízkou osobou, která bude připravena maximálně bránit a prosazovat tvá práva na kontakt v podobné situaci. Ideálně samozřejmě partner, ale může být i dobrá kamarádka, nebo nějaká dula.
Ono když je vůle, tak se to ve většině případů zajistit opravdu dá. Alespoň tak, že pokud bys ty byla v nějakém špatném stavu, tak u dítěte může být otec. Rodiče mají právo na neomezený kontakt, žádné bláboly o návštěvních hodinách a podobně si nenechat natlačit do hlavy. Nenechat se odradit, že to nejde. Někdy je samozřejmě potřeba dodržet určitá opatření, zejména co se týče sterility (převlečení, rouška), často je dítě umístěno na jiném oddělení než matka a u dítěte není možnost být na lůžku, ale vždy je tam jistě křeslo/židle, pokud je maminka "nechodící", lze ji za miminkem dopravit na vozíku... Pokud je dítě v inkubátoru, na přístrojích apod., tak samozřejmě nelze vždy zajisti přímý fyzický kontakt, krom nějakého hlazení, ale přítomnost, hlas rodiče, doteky, to vše je reálně možné snad i v těch nejtěžších případech. Takže pokud začnou říkat, že to nejde, tak zjistit PROČ PŘESNĚ to jako nejde a většina těch důvodů se opravdu dá vyřešit.
Tohle všechno chce ale bohužel často značnou asertivitu, protože personál se zuby nehty brání porušení svých zaběhnutých rituálů a navíc pořád ještě bývá dost hluboce zakořeněný mýtus o tom, že novorozenec v podstatě nevnímá, kdo se o něj stará a stačí mu tak nějak, když je v teple a s plným žaludkem... A maminka si přece potřebuje odpočinout... :grr:
A v Podolí se nenech vystresovat tím sledováním. Ber to tak, že doktoři jsou nastaveni právě na ty patologie a komplikace, což je to jejich pole působnosti - a obzvlášť na pracovišti v Podolí se s tím setkávají v jednom kuse. Snaží se prostě dělat co nejlíp dovedou.
Přeju ať tě pěkně sledujou do 38tt :D A aby frajeři nakonec z toho sledování nezírali, až budou řešit přenášení :mrgreen:
Hodně zdaru a zdraví! :-*
Uživatelský avatar
E-liska
Drbna
Drbna
 
4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Malva » pondělí 23. listopad 2015, 09:50
Prokrvení dělohy lze řešit čínskou medicínou/akupunkturou. I další obtíže v těhotenství.
Já sama to tak nyní dělám....
Těšíme se na naše tygříčata :-) :holka: :kluk:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Porod Daníčka
Uživatelský avatar
Malva
Klevetnice
Klevetnice
 
3719 příspěvků
17. prosinec 2007
Dálný sever :-)
Příspěvekod Blanci » pondělí 23. listopad 2015, 10:01
... já ještě doporučím návštěvu hematologie s dotazem, zda-li netrpíš některou poruchou srážlivosti krve (ty slabé průtoky). Dnes je hodně hematologických poruch, které se projeví právě jen v době těhotenství a lze je snadno po tuto dobu korigovat ředěním krve vhodnou medikací. Já bez medikace nosila dítě jen 30 týdnů, s medikací 40 a 42 :D

Hodně štěstí :erik:
Uživatelský avatar
Blanci
Diskutérka
Diskutérka
 
2090 příspěvků
29. září 2006
Příspěvekod Mauhli » pondělí 23. listopad 2015, 11:16
Díky za všechny tipy. Jinak "prudit doktory" jsem se naučila právě v Podolí, když jsem si prosadila alternativní dokrmování stříkačkou po prstu (tvářili se, že o tom v životě neslyšeli a trvali na lahvi, to mě šokovalo, ale ubránila jsem se ...) Do konce pobytu se mnou jednali jako s trapičkou dítěte :) Jsem připravená, že budu prudit znovu... A zkusím i tu hematologii.

Dítě je zatím v pořádku, velké, jak má být a mám naději, že se to třeba neprojeví (koneckonců jedno bezproblémové těhotenství za sebou mám), ale nechci to nechat náhodě.
Mauhli
Pískle
 
4 příspěvků
20. listopad 2015
Příspěvekod Lu » pondělí 23. listopad 2015, 12:38
Já v Neratovicích rodila akutním CS a prcka jsem dostala do naruce hned, jak mě zašili. Lezela jsem na obycejnem pokoji (platila jsem si teda nadstandart, chtela jsem byt sama) a jediny co, tak mi chodili merit tlak a obecne me dost kontrolovali. Nekdy odpo jsem syna dostala, nechali mi ho v posteli, ac jsem sama jeste nebyla schopna vstat.
Oproti tomu prvni porod (taky akutni CS) v Podoli... po porodu na JIP, syn jinde, vožený jen kazde 3hod na kojeni, jinak nic. Druhy den odpo jsem sla na normalni oddeleni, a i tak jsem si syna musela vyhadat, ze ho chci u sebe. Jako pro prvorodicku bylo Podoli takova jistota, ze tam maji to zazemi, kdyby neco. Ale znova bych tam nesla, v Neratovicich byli zlatí.
Uživatelský avatar
Lu
Krafařka
Krafařka
 
919 příspěvků
17. červen 2007
Příspěvekod Mauhli » pondělí 23. listopad 2015, 13:21
Díky moc, Lu. Myslela jsem si, že to tak nějak v Neratovicích bude, ale nevíš, jak je to s nedonošenými dětmi? Jestli by si tam na dítě okolo 35. týdne a 2 kilo troufli, aby nás pak stejně nevezli do nějakého pražského molochu...S menším dítětem bych to ani nezkoušela, na to tam asi vybaveni nejsou.
Mauhli
Pískle
 
4 příspěvků
20. listopad 2015
Příspěvekod Datlik » pondělí 23. listopad 2015, 13:52
Mauhli, taky nemám zkušenost z vaší lokality - ale - žloutenka ani inkubátor u jinak OK dítěte nejsou důvodem pro oddělení matky a dítěte. Na nedonošeneckém roomingu je možno být s dítětem v inkubátoru a se žloutenkou na pokoji. A to, co píšeš, bylo opravdu jen velmi lehce nedonošené dítě.

Blanci - jak se dostat na hematologii? Přímo, přes obvo´dáka nebo přes gynekologa? Díky. Minule jsem podnikla jisté snahy - marně. Porodila jsem ve 30tt. Tentokrát jsem se zatím nesnažila, ale možná by to nebylo od věci.
Uživatelský avatar
Datlik
Krafařka
Krafařka
 
624 příspěvků
19. květen 2011
Příspěvekod Blanci » pondělí 23. listopad 2015, 14:14
Datlik píše: Blanci - jak se dostat na hematologii? Přímo, přes obvo´dáka nebo přes gynekologa? Díky. Minule jsem podnikla jisté snahy - marně. Porodila jsem ve 30tt. Tentokrát jsem se zatím nesnažila, ale možná by to nebylo od věci.


Já dostala žádanku od primáře gynekologie Bulovky po třetím potratu a doporučení hlásit se u Prof. Kvasničky (prý ne každý hematolog rozumí vztahu krev-těhotenství). Můj tehdejší gynekolog tehdy (2005) nechápavě kroutil hlavou, prý co je to za pitomost ... :palma:
Uživatelský avatar
Blanci
Diskutérka
Diskutérka
 
2090 příspěvků
29. září 2006
Příspěvekod Datlik » pondělí 23. listopad 2015, 17:07
Blanci, díky, zapátrám.
Uživatelský avatar
Datlik
Krafařka
Krafařka
 
624 příspěvků
19. květen 2011
Příspěvekod Sally » pondělí 23. listopad 2015, 20:09
Mauhli,
ono se to hrozně mění podle toho, v kterém týdnu to dítě je narozené. Od dokončeného 28. týdne už je to relativně nerizikové, ale nezapomeň, že dítě není schopno samo dýchat do dokončeného 34. týdne a není schopné sát do dokončeného 36. týdne. Fakt to tak platí téměř na hodinu - dýchání se dá trošku urychli injekcema kortikoidů, pokud by ti hrozil tedy porod před dokončeným 34. týdnem, tak si zjisti, jestli můžeš / chceš tyhle injekce a jestli by se to stíhalo.

S tím sáním je to tak, že to dítě není schopné zvládnout dýchat, sát a ještě polykat - nemá na to koordinaci / sílu - takže tam je potřeba krmit jinak (sondou).

Tím neobhajuji oddělování miminek od rodičů, navíc na tak dlouhé doby - jenom že by bylo dobré mít jasno v tom, co je realisticky možné a co ne. Pokud je dítě ve stavu, že je to na JIPku, tak je to něco jiného, než když je na intermediální péči a něco jiného když je to donošený novorozenec...

Pokud si budeš připravovat nějaké porodní plány, tak nezbytně to bude muset být rozfázované podle doby kdy porodíš - základně tedy pod 28 týdnů, pak 28 - 34, 34-36 a normální porod v termínu - a podle toho i vybírat porodnici - pod 28 týdnů je to průšvih, budeš potřebovat fakt specialisty, do těch 34 týdnů už méně, nad 34 by to mohli zvládnout leckde.
Uživatelský avatar
Sally
Howgh
Howgh
 
8459 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Irucha » pondělí 23. listopad 2015, 20:57
Taky mám krevní mutaci. Zjistilo se to až v posledním těhotenství. Posledních pár týdnů jsem si pichala injekce na ředění krve. Malá ač narozená nejdřív, měla nejvyšší porodní váhu.
Samozřejmě těžko říct, nemuselo to být tím, ale myslím si, že první dva nebyli ke konci tak dobře vyzivovani...
Uživatelský avatar
Irucha
Moderátor kočárkárny 2nd
Moderátor kočárkárny 2nd
 
4784 příspěvků
21. září 2006
Praha 10
Příspěvekod Lu » úterý 24. listopad 2015, 08:40
Mauhli,
ja rodila v Nera před šesti lety a jedním dnem ;-) (to je děsný, jak to letí :palma: ). Opravdu se tam pak vyměnil personál nemocnice, slyšela jsem, že hodně lidí šlo na Mělník. Tak se možná zkus zeptat i tam, poslední dobou na něj slyším chválu.
V Nera se nebránili plánovanému CS, jak to ale mají s nedonošeňátky, to netuším. :-?
Uživatelský avatar
Lu
Krafařka
Krafařka
 
919 příspěvků
17. červen 2007
Příspěvekod Ratta » úterý 24. listopad 2015, 10:22
Neratovice jsou aktuálně super, ale nemají novorozeneckou JIP. Nevím, jestli tě vezmou před 36.tt.

Vím o pravnicce, která je prý velmi schopna řešit situace, které ti možná hrozí (moc si přeji, aby k nim nedošlo). Neumím si představit, jak se hned po porodu s někým dohadujes, kor, když dítě není úplně ok. Kdyžtak dej vědět, seženu na ni kontakt.

Ať to dobře dopadne a děťátko se narodí ve správný čas! A taky ti moc přeji pohodove těhotenství bez stresů.
Uživatelský avatar
Ratta
Drbna
Drbna
 
4950 příspěvků
01. duben 2012

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy