ADV TOP
ADV LEFT

Příkrmy a 1. jídla - zdravě

blivajzky i mňamky pro dítka do cca tří let, rozlišujte podle věku.

Moderátoři: Trixl, Hope, Littlemouse, Sarah3, Vanovam

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Braiva » čtvrtek 15. leden 2009, 21:50
Zuzeco, prosím Tě, proč tu pohanku nedoporučují? Asi s ní budu u syna opatrnější, ač ji starší dcera jedla od půl roka pravidelně. Máme ji rádi celá rodina.

Mák doma milujeme, ale začala jsem ho dceři dávat až po 3.r, dřív ho ani nechtěla. Vařím ho jen jako náplň do koláče. Na nudle dáváme doma umletý. Ona je taky ČR druhý největší pěstitel (výrobce) potrav.máku na světě, jeho používání je u nás tradice...proto se třeba v jiných zemích tak nepoužívá, neznají to.

Barci-na první luštěninu (červenou čočku) se chystáme teď po 1.narozkách. Maso dávám tak 2x týdně malé množství asi od 10m+/-, 6x týdně (jak někde doporučují) mi přijde nesmyslné.
Žloutek asi taky dáme časem, toho se nebojím, já mám strach zkusit jogurt :-?

Mám celkem rozumnou knížku: P. Momčilová-Vaříme dětem, kupovala jsem ji asi před 4mi lety, dnes je výběr zřejmě větší ;)
Braiva
Žvatlalka
Žvatlalka

171 příspěvků
13. květen 2008
Praha
Příspěvekod Danielat » pondělí 19. leden 2009, 14:55
Ad pohanka: cituju Zerzána, Strnadelovou (jak psala Zuzeca): " ...pohanka vzhledem ke svému charakteru není pro kojence až do 1,5r vhodná. Tato obilovina je totiž hodně jangová, tudíž stahuje a vysušuje. U kojence převládá také tento druh energie, a tudíž potřebuje pro svůj vývoj a růst energii opačnou, tedy jinovou.
Při větším zařazení pohanky do stravování takto malého dítěte sice nezpůsobíme žádné významné nemoci, ale můžeme zpomalit růst a vývoj, i psychická labilita a neklid dítěte může být v tomto případě větší." (Radost ze zdravých dětí, str. 135)

Zuzeco: prosím, znovu "otravuju" s celozrnými potravinami, protože právě oni dva je doporučují i pro malé děti - jak se na to díváš? Vaříš podle nich?
A ještě, dneska jsem dělala karbanátky z červené čočky podle jejich receptu, chutově byly úžasné, ale ta konzistence :roll: - je na to zahuštění a pohromadědržení nějaký fígl?
A poslední - nebydlíš náhodou na Barrandově? Přes MC plánujeme ještě s jednou maminkou rozjet dovoz biozeleniny a ovoce.

A co rýže natural? Dáváte spíš než ostatní druhy?

Fořt by mě taky zajímal

Barci: to je fajn, píšeš o zkušenosti z biofarmy, protože se často musím dohadovat s okolím, že nálepka bio není jen nálepka pro lepší prodej (když je to teď tak v módě :roll: ), resp vyšší cenu
Danielat
Treperenda
Treperenda

1323 příspěvků
01. listopad 2006
Pha5
Příspěvekod Holly » pondělí 19. leden 2009, 15:02
Ja jsem si tedy bez knizek s prvni vyzivou take neporadila :oops:

Takze u me RNDr.Petr Fort CSc. (to je nejvetsi odbornik na vyzivu v CR) a pani Momcilova jednoznacne vedli ;)
Holly
Diskutérka
Diskutérka

2899 příspěvků
26. září 2007
Příspěvekod Braiva » pondělí 19. leden 2009, 20:26
Danielat - díky moc za info o pohance, to je dost zajímavé, asi to s ní nemá cenu moc přehánět, občas snad příliš vadit nebude (už jsem jí po přečtení téhle diskuze týden nedala). Ti autoři jsou asi dost makrobioticky zaměření, ne? (OT...kdysi jsem k dr. Strnadelové chodila a pana Z. si taky pamatuji). Takže se nedivím, že radí i celozrné.

Vařím rýži natural často, dost jsem si oblíbila její kulatozrnou variantu, jde moc pěkně rozmixovat pro mrňouska ;) ale když spěchám vařím normání parboiled. Četla jsem, že by měla být kvalitativně (živiny) někde mezi natural a obyčejnou, tak snad je to pravda.

Já BIO věřím. Mě ty potraviny přijdou kvalitnější a chutnější. Už jen proto, že mi bio mrkev nikdy ve sklepě nezplesniví, kdežto ta obyč už má po nějaké době černé fleky :-? . A čerstvé mléko umí zkysnout ;)
Braiva
Žvatlalka
Žvatlalka

171 příspěvků
13. květen 2008
Praha
Příspěvekod Barci » úterý 20. leden 2009, 14:52
muzou deti do jednoho roku kozi mleko? vim, ze kravske ne, ale kozi, pripadne ovci?
bio je opravdu bio, kontrol je spousta, ze z toho jde biozemedelcum hlava kolem, tak bych se divila, kdyby tim sitem kontrol neco proslo, teda mluvim jen o zkusenostech z CR. dokonce kdyz meli malo plevele na poli, bylo to kontrole tak divny, ze brali dalsi vzorky pudy jestli tam nahodou neni neco co by nemelo :?
M. 2008, A. 2011
Barci
Klevetnice
Klevetnice

3710 příspěvků
19. listopad 2008
Příspěvekod Kacab » úterý 20. leden 2009, 22:26
Barci- co ja vim, tak ani kozi ani zadny jiny zvireci...bilkovina treba koziho je hodne podobna ty v kravskym mlice, takze co se tyce rizika vzniku alergie, je to prast jako uhod :-? , navic to kozi snad ma pro deti dost nevhodny slozeni (pomery zivin, mineralu apod.). Jinak taky verim, ze bio je bio ;)
ad ryze natural- pokud vim, tak uplne malym detem by se davat nemela
ad Lucina- a ona se smi driv nez tvaroh? :? to bych teda taky rekla, ze je to dost podobny :-? a nedavala bych to... a vubec bych se zavadenim "kravskych" vyrobku nespechala, dokud se koji, nejsou stejne potreba, a malym detem delaj casto problemy..
Kacab
Drbna
Drbna

4781 příspěvků
24. leden 2008
Příspěvekod Zuzeca » středa 21. leden 2009, 10:47
Ahojky,
tak jsem zas tu ;) Omlouvám se, že jsem nereagovala, dorazili jsme domů v neděli a od té doby Maty v noci co půl hodiny pláče, tak jsem fakt neměla kdy napsat :roll:

Barci - žloutek (stejně tak jak maso) je poměrně těžce stravitelný a zůstává dlouho ve stevech. Já jsem začala s příkrmama později a Maty jedl do roka fakt jen zeleninu, ovoce a bezlepkové obilniny. Neviděla jsem důvod dávat maso nebo vajíčka. Vždyť to malé tělíčko není po 9 měsících v břiše a půl roce (u nás 8 měsících kojení) najednou během 2 m+síců zavedení příkrmů připraveno na maso. Toť můj názor.
Že jsi ty sama byla vegetariánka a jídelníček nehlídala, to byl určitě ten problém, proč jsi byla bez energie. Když se někdo rozhodne, že maso jíst nebude, měl by mít dostatek info o výživě a o tom, čím maso nahrazovat (ať už bílkoviny nebo železo).
Jinak já z Matyho nehodlám mít vegtariána, ale doma prostě maso dostane jen občas a jen opravdu kvalitní. Rozhodně ne kuře plné hormonů. Až bude starší, pak si rozhodne sám. V roce to ale ještě nezvládne.
Kozí výrobky bych nedávala. Je to nastejno jako kravské. A pokud se kojí, nejsou mléčné výrobky nutné žádné.

Kebuso - já nedávám tvaroh ani Lučinu, takže nevím. Ale přijde mi to prašť jako uhoď. Navíc Lučina je slaná :-?

Danielot - díky za citaci o pohance. Chtěla jsem odpovědět až z domova a nakonec jsi mě předběhla ;) Jinak já pohanku už tak 2 měsíce občas dám. Ale tak jednou za 14 dní. Co ale Maty teď začal mít hodně rád, takové ty rostlinné "paštiky" a tam pohanka je (bohužel teda i dost soli :( ).
Celozrnné potraviny - no já dám občas celozrnné nudle do polívky. Ale fakt tak jednou za měsíc. Pečivo v knížce nedoporučují vůbec, takže tam je to u nich vyřešeno. A těstoviny jako takové jsem dala poprvé asi před měsícem a to už jsem dala celozrnné. Ale moc je stejně nevařím. To raději rýži, bulgur. Co se týká pečiva u nás, tak já tedy dávám (nějak si to bez něj prostě nedovedu představit). Kupuju kváskový žitný chleba a v pohodě. Ale začala jsem až kolem roku a čtvrt. Do té doby jsem dávala jen kukuřičné, rýžové a jáhelné křupky nebo chlebíčky. Teď poslední měsíc dám občas i "normální" chleba. Přijde mi, že je to rozhodně menší zlo než rohlíky nebo "celozrnné" pečivo koupené v klasickém obchodě (ono je spíš obarvené než celozrnné :( ).
Pokud bys dávala celozrnné pečivo tvému staršímu dítku, tak myslím, že už celkem v pohodě (když teda nesní 4 housky denně ;) ). Jako první příkrmy se mi to nelíbí.
Karbanátky - to bohužel neporadím, nedělala jsem je. Smažím fakt málo...
Barrandov- ano na Barra bydlím, do MC chodím v pátek učit fráninu ;) Kdyby tu někdo vozil BIo, bylo by to super. Já si teď nechávám vozit do A-centra od Tachecího. Má super zeleninu za super cenu, ale ta doprava z Karlína pak domů...je to teda dost z ruky :( Pokud by byla možnost tady na Barra, určitě bych využila.
Rýže - já to střídám. Někdy uvařím tu, někdy tu...většinou podle toho, jak mám sama chuť :)

BIO - taky věřím tomu, že je fakt bio. Snažím se kupovat české, ale to jde někdy těžko :( Když potřebuju nutně, chodím do Billy a tam tedy českého bio není nic.
Zuzeca
Drbna
Drbna

4288 příspěvků
28. prosinec 2006
Praha
Příspěvekod Barci » středa 21. leden 2009, 20:07
Zuzeca a co vsechno jsou vlastne ty bezlepkove obilniny, bulgur mame, pohanku teda asi zatim nezaradim, ryze.... dal me nic nenapada. se zamyslenim se nad vyzivou jsem zacla vlastne az v tehotenstvi :oops:
jsem rada, ze jste mi potvrdily, ze ani kozi nee, "zkusenejsi" tchyne a mamca porad radi co vsechno uz muze, pri te predstave, ze me tak zivili se uz nedivim problemum jake mam, holt se to nastrada a projevi az casem....
mno, komunisti meli trochu jine predstavy o vyzive, aspon ze moje deti snad uz vyrostou v dobe, kdy se muzu snad spolehnout na "odborniky"
M. 2008, A. 2011
Barci
Klevetnice
Klevetnice

3710 příspěvků
19. listopad 2008
Příspěvekod Zuzeca » středa 21. leden 2009, 20:51
Barci - bulgur je pšenice, takže není bezlepkový. Bez lepku je rýže, kukuřice, jáhly a ta zpropadená pohanka ;)
Babičky u nás taky říkají, co všechno jsme už v tom a tom věku jedli. Ale ono to bylo taky jiné. Potraviny byly české, vše to vydrželo pár dní a hned se to kazilo. Dnes do všeho narvou chemii, aby to vydrželo, tropické ovoce je všude po celý rok...
Zuzeca
Drbna
Drbna

4288 příspěvků
28. prosinec 2006
Praha
Příspěvekod Zuzeca » středa 21. leden 2009, 22:07
Kebuso - Tachecí každý týden posílá mailem nabídku ovoce a zeleniny. A vždy v úterý jezdí do Prahy a vozí. Může zavézt buď do A-centra nebo i soukromě (aspoň myslím, to jsem nikdy nevyužila, ale kolonku na to tam má, asi by se to chtělo s ním domluvit). Kontakt na něj je na www.tacheci.cz A cenu nevím, jestli má stejnou...jablka má třeba za 35Kč/kg, tuřín 39, celer 69 (ale ten je ze Saska), červená řepa 30, brambory 22. Teď má hodně zeleniny ze Saska, grepy naříklad z Izraele (za 69). Ale v sezóně je většina zeleniny z Vysočiny.
Lepek - já začala až po roce věku, ale že je vhodné ještě při kojení, o tom není sporu. Já se snažím při kojení zvládnout například i všechna očkování.
Bioobchůdek na Barra - no skutečně byl, byla jsem tam všehovšudy 2x. Paní vůbec netušila, co prodává. A když jsem se jí zeptala jestli má slad, tak na mě koukala a naopak se vyptávala, co to je a že to tedy kdyžtak objedná. A vypadalo to, že to tak má se vším :( Tudíž se ani nedivím, že obchůdek nevydržel. Přeci jen Rozmarýna je dost blízko...
Zuzeca
Drbna
Drbna

4288 příspěvků
28. prosinec 2006
Praha
Příspěvekod Barci » čtvrtek 22. leden 2009, 11:45
tak jsem si precetla konecne to o tom lepku :roll: :roll: on ten "odbornik" dokonce doporucuje jogurt!!!!! a mlecne kase!!!!!!! takze asi mu v ramci lepku nejak verit nebudu, nebudu to nejak hrotit, ale asi s nim budu hodne opatrna....
tak at nam ty nase :mimikluk: :mimiholka: :holka: :kluk: pekne rostou.
jinak ony ty potraviny byly mozna na tom lepe, ale prehnojene byly uplne stene jako ted a pesticidy se take pouzivaly jenom jine druhy, ktere nebyly testovany...... a hlavne me osobne mamka prikrmovala uz ve 3mesici ( prisla o mliko uz po sestinedeli ) a bezne vsechno sladila a solila aby nam to chutnalo, sice minimalne ale prece.... nemam ji to za zle, lepsi mamcu bych si prat nemohla, jenom dala na rady jinych a v pul roce uz jsme jedli temer vsechno. myslim si, ze zazivani primo souvisi s kuzi a treba takova lupenka je castecne dedicna ale hlavne za ni muze prave nespravna zivotosprava. u nas nikdo lupenku nemel, objevila se jenom u me a brachy.... takze matyskovi hodlam dat poradny zaklad do zivota at ma na cem startovat, pak uz je to vse jen na nem...
M. 2008, A. 2011
Barci
Klevetnice
Klevetnice

3710 příspěvků
19. listopad 2008
Příspěvekod Zuzeca » čtvrtek 22. leden 2009, 13:40
Kebuso - tak jsem taky přečtla toho "pana dr" o lepku. No vzhledem k tomu, že začíná příkrmy před koncem 6. měsíce a během 2 týdnů zavede mrkev, brambor, maso a obilí, tak mi jeho názory přijdou irelevantní. Já začala přikrmovat po osmém měsíci a 14 dní jedl Maty jen mrkev...zezačátku snědl jednu lžičku a konec. Myslím, že dr je trochu teoretik :roll:

Barci - je fakt, že ovoce a zelenina byla přehnojená (jako teď), ale aspoň česká. A myslela jsem hlavně třeba na mléčné výrobky. Jogurt dnes vydrží 2 měsíce, mlíko půl roku :-?
Jak nás krmili naši, o tom taky raději pomlčím. Ale prostě se to tak dělalo. Moje mamka byla aspoň natolik odolná, že nečekala s kojením 3 hodiny, ale kojila i dřív. To třeba můj manžel řval prý jako mimino hodinu před jídlem hlady a hodinu po jídle, že ho bolelo břicho, jak to rychle vypil :roll: A tchýně mu prostě dřív to mlíko nedala. To mi přijde šílený. Ale bohužel asi nebyl jediný :(
Já mám ten názor, že když už se zhoršuje prostředí, ve terém naše děti vyrůstají, tak jim aspoň můžeme trochu to zdraví ovlivnit stravou (kosmetikou, plínama...). Snad jim ten základ do budoucna k něčemu bude.
Zuzeca
Drbna
Drbna

4288 příspěvků
28. prosinec 2006
Praha
Příspěvekod Irenn » úterý 03. únor 2009, 21:30
Co se týče lepku - už před pár lety mi teta (alergoložka) říkala, že podle většiny nových výzkumů stačí HA dieta do půl roku, pak už to může mít opačný efekt - tj. když se moc oddaluje např. podání lepku, tak riziko alergie zase narůstá.
Nicméně jestli myslíte toho stejného dr. co já, tak ten píše i o piškotu v přesnídávce jako první formě lepku :grr: :roll: .
Každopádně teď už nebudu čekat s lepkem tak dlouho, jako u Natyho, začnu nejspíš ovsem, špaldou (teda potom, co nebude žádná špatná reakce na bezlepkové obiloviny).
Jinak jsem narazila na zajímavý článek o kořeních (samozřejmě ne sůl nebo pepř...) a česneku v příkrmech:
http://www.homemade-baby-food-recipes.c ... y-food.htm
Irenn
Diskutérka
Diskutérka

2386 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Danielat » středa 04. únor 2009, 20:50
Ahoj,
koncem února začne pan Tachecí dovážet zeleninu do MC na Barrandově, pokud máte někdo zájem, napiště mi sz s emajlem a já vám pošlu více info
Danielat
Treperenda
Treperenda

1323 příspěvků
01. listopad 2006
Pha5
Příspěvekod Marylou » úterý 10. únor 2009, 10:03
Dobré dopo :)
mohla bych se optat na zkušenosti, doporučení či radu :
můžu dát do prvních polívčiček pro mimi (6m) řeřichu ??
máte příp. nějaké osvědčené receptíky ??
Marylou
Žvatlalka
Žvatlalka

156 příspěvků
09. leden 2009
Praha - Horní Měcholupy