ADV TOP
ADV LEFT

Bez masa

recepty zdravé výživy, kosmetické, zdravotně specifické pro malé i velké

Moderátoři: Trixl, Hope, Littlemouse, Sarah3, Vanovam

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.

Co jíte, co ne? Jste...

Anketa končí za 31. březen 2007, 21:35

Vegetarián - lakto-ovo (maso ne, mlíko+vejce ano)
13
13%
Laktovegetarián (maso+vejce ne, mlíko ano)
0
Žádná hlasování
Ovovegetarián (maso+mlíko ne, vejce ano)
0
Žádná hlasování
Vegan (maso+mlíko+vejce ne)
0
Žádná hlasování
Všejedlík... jíte všechno
86
87%

Celkem hlasů : 99

Příspěvekod Bianka » čtvrtek 01. březen 2007, 21:35
Zakládám diskuzi, abych zjistila, jestli jsou tu nějaké spřízněné duše a podělí se se mnou o zkušenosti. Asi 2 měsíce jsem vegetarián ( a vejce a mléko konzumuji v omezeném množství) a zatim stále sbíram informace, recepty.... a ráda bych s někým o tomto tématu popovídala a zeptala se na důvody, které koho vedly k bezmasé stravě, na rady, tipy a tak podobně.
Vím na baby-café o třech mamčách vegetariánkách, tak snad sem taky juknou a něco povědí :wink:

K diskuzi je i hlasovací anketka :wink: :lol:

Ahojky Blanka
Ondra (9), Zuzka (7)
Bianka
Diskutérka
Diskutérka

2288 příspěvků
03. listopad 2006
Praha
Příspěvekod mayaX » čtvrtek 01. březen 2007, 21:39
Ahoj Bianko,
hlásí se spřízněná duše, maso nejím měsíc :) . Co mě k tomu vedlo - v těhu jsem se bála maso nejíst kvůli miminku, teď už jsem jenom "sama za sebe", tak jsem si říkala že kvůli mně se zvířátka zabíjet nebudou. Ale dětem maso sem tam dám - tedy Davídkovi ještě ne samozřejmě :D , snažím se nicméně kupovat výhradně bio, věřím že se k nim aspoň chovali slušně. Jaké jsou tvoje důvody?

Recepty - no jsem začátečník, tak spíš experimentuju a docela často dělám masová jídla, jen tam místo masa dám sojové maso. A teď jsem poprvé v životě zmákla žemlovku a rýžový nákyp.
maya

Obrázek
Obrázek
mayaX
Pískle

42 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Kacula » čtvrtek 01. březen 2007, 21:43
Ahojky,

teda já maso jim(kuřecí), ale Verča ani omylem(žádný), leda šunku.
Takže na recepty jsem zvědavá a ještě mi prosím poradte, jak a čím lze nahradit vitamíny obsažené v masu.
Děkuju....
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Kacula
Treperenda
Treperenda

1396 příspěvků
20. září 2006
Praha-Chodov
Příspěvekod Karlinda » čtvrtek 01. březen 2007, 21:50
Ahoj, přidávám se do klubu.
Vegetarián jsem (spolu s manželem) 3 roky. Důvody byly smíšené. Láska ke zvířatům, přesvědčení, že bez masa je to zdravější, ekosmýšlení (vegetariáni méně vysávají planetu, výroba vege potravin je nesrovnatelně méně náročná, než "výroba" (fuj, takové slovo :roll: ) masa...) Maso jsem nejedla ani v těhotenství a nemám v plánu dávat ho ani dítěti. S doktory jedeme narovinu, vše vědí a zatím nebyl problém. Vajíčka a mléčné výrobky jíme. Vajíčka dost omezeně, sýry a jogurty normálně.
Naposledy upravil Karlinda dne 02. březen 2007, 09:30, celkově upraveno 4
Karlinda
Kecka
Kecka

1987 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Karlinda » čtvrtek 01. březen 2007, 21:53
Karlinda
Kecka
Kecka

1987 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Bianka » čtvrtek 01. březen 2007, 22:01
mayo tak jsem na tom podobně jako ty. Před prvním těhotenstvím už jsem maso skoro nejedla a teď se k tomu vracím v plné parádě. Moje důvody jsou jak zdravotní, tak i etické... a navíc je to i ekologičtější..... takže celkově asi pro lepší pocit ze života :wink:

Dětičky k bezmasé stravě nutit nebudu, nicméně Ondra doma maso nedostává, ale v týdnu ve školce ano a u babiček taky. Zuzka zatim maso papá....hlavně kvůli tomu, aby dětská lékařka neremcala....a lhát jí neumim. Časem to bude mít asi jako Ondra.

Sojové maso jsem taky brzy zařadila jako náhradu a čim víc o vegetariánství čtu, tim zařazuju víc u nás neběžných potravin.
Hodně luštěniny, tofu, oříšky. Rýži už ne obyč ale natural, těstoviny celozrné, pečivo tmavé. Místo majonézy sojanézu či tofunézu.
Tim se právě nahrazujou ty vitamínky a bílkoviny co jso v mase. Je toho ještě mnohem víc, ale k tomu se určitě ještě dostanem a zkušenější mě doplní.
Ondra (9), Zuzka (7)
Bianka
Diskutérka
Diskutérka

2288 příspěvků
03. listopad 2006
Praha
Příspěvekod Bianka » čtvrtek 01. březen 2007, 22:13
Ondra (9), Zuzka (7)
Bianka
Diskutérka
Diskutérka

2288 příspěvků
03. listopad 2006
Praha
Příspěvekod Bianka » čtvrtek 01. březen 2007, 22:23
Ještě jsem chtěla dodat, že spousta lidí, když jim řeknu že jsem vegetarián si myslí, že jim jenom zeleninu :lol: a že mám strašně chudý jídelníček. Ale jak mi na začátku psala Karlinda, poznávám spoustu nových potravin a chutí a jídelníček mám mnohem bohatší než jako masojedlík :wink:. A to jsem toho ještě dost nezkusila 8O
Ondra (9), Zuzka (7)
Bianka
Diskutérka
Diskutérka

2288 příspěvků
03. listopad 2006
Praha
Příspěvekod Bianka » čtvrtek 01. březen 2007, 22:54
Karli co ty to děláš z toho lahůdkovýho droždí?? Nedávno jsem ho koupila a teď nevím co s ním.
A děláte někdo něco s hraškou?
Bianka
Diskutérka
Diskutérka

2288 příspěvků
03. listopad 2006
Praha
Příspěvekod Karlinda » čtvrtek 01. březen 2007, 22:55
Přídám sem jeden recept, který jsem zatím nezkoušela, ale je z ověřeného zdroje :-)

Zdravá majonéza:

v 1l vody uvařit 4 lžíce celozrnné mouky. Vznikne sliz. Ten nalít do mixeru (se šlehacími metličkami) a spustit...přidat dle chuti sůl, citronovou šťávu a dolívat olej (panenský olivový), dokud hmota nebude mít konzistenci jako majonéza.

Dá se použít jako základ pro výrobu pomazánek, bramborového salátu, tatarky atd atd fantazii se meze nekladou.

Ze stejného základu vychází recept na výživný koktejl, který jsem si moc a moc oblíbila v létě, po porodu (zdroj: http://www.rodina.cz/clanek4698.htm) :

Obilné nápoje: Na litr nápoje potřebujeme čtyři polévkové lžíce celozrnné mouky (špaldové nebo rýžové) a litr vody. Mouku v malém množství vody rozmícháme, dolijeme zbytek vody a za občasného míchání přivedeme k varu. Necháme čtyři minuty projít varem a odstavíme. Teplé nebo chladné rozmixujeme s čerstvým nebo kompotovaným ovocem. Podle chuti můžeme osladit medem. Získáme tak velmi výživný nápoj, něco jako ovocný koktejl, na zahnání hladu i žízně.

Je to výborné studené i teplé.
Karlinda
Kecka
Kecka

1987 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Karlinda » čtvrtek 01. březen 2007, 23:00
Lahůdkové droždí - tak Biani, jednak jahelník, na který jsem ti myslím posílala recept? A druhak pomazánku. A pak ho přisypávám do různých slaných jídel podle chuti, dodá jídlu příjemnou příchuť. No a v neposlední řadě ho občas přidám do pekárny k ostatním surovinám na chleba.

Je to jednoduché - jahelník:
na troše oleje nasucho osmahneme cibulku a jáhly (jen chviličku) a vmícháme trochu lahůdkového droždí. dolijeme vodu, osolíme, vaříme dokud nejsou jáhly měkké, pak vmícháme houbičky a servírujeme s čerstvou nebo kyselu zeleninou.

Pomazánka:
na zpěněnou cibulku nasypeme lahůdkové droždí, k tomu cca stejně strouhanky jako droždí, osmahnout, zalít sojovm mlékem, míchat, přidat vajíčko (nemusí být), osolit.
Varianta - spolu s lahůdkovým droždím osmahnout také kostičku čerstvého droždí, nic se tím nezkazí ;-)
Karlinda
Kecka
Kecka

1987 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Bianka » čtvrtek 01. březen 2007, 23:30
Karli díky moc. Už vim, proč jsem možná ten jahelník zapoměla.... že jsou tam houbičky... ty já totiž nebaštim. Ale když bych je rozmixovala tak mi to nevadí. Do kuby je sekam na mikrokousky :lol: Tak je do toho jahelníku zkusim nějak rozmixovat.
A pomazánku taky zkusim, tu jsem věděla žes psala, ale nevím kde to mám. Asi v mailíku viď? :oops: Promiň jsem děsnej bordelář.

Já dělala nedávno fazolovej tatarák a byl opravdu vynikající

Vařené fazole (měla jsem ty velké tmavé)
mletá paprika sladká nebo i pikantní
pepř
hořčice
olej
kečup
majoránka
česnek
sůl
Vše dát do mixéru a umixovat do konzistence pomazánky a dochutit dle chuti.
Ondra (9), Zuzka (7)
Bianka
Diskutérka
Diskutérka

2288 příspěvků
03. listopad 2006
Praha
Příspěvekod Bianka » čtvrtek 01. březen 2007, 23:40
Jo Karli, to sojový mléko kupuješ, nebo vyrábíš doma?
Ondra (9), Zuzka (7)
Bianka
Diskutérka
Diskutérka

2288 příspěvků
03. listopad 2006
Praha
Příspěvekod Karlinda » pátek 02. březen 2007, 00:00
Kupuju :oops:
Jak se vyrábí doma??? 8O
Karlinda
Kecka