ADV TOP
ADV LEFT

přínos mléka a dalších potravin

recepty zdravé výživy, kosmetické, zdravotně specifické pro malé i velké

Moderátoři: Trixl, Hope, Littlemouse, Sarah3, Vanovam

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Rezule » pondělí 17. únor 2014, 13:25
Neumím asi úplně srozumitelně formulovat otázku, ale v tématu o jogurtech mě zaujaly tzv. "bezmléčné názory", v jiné diskuzi jsem se zase dočetla, že brambory nejsou vůbec vhodný příkrm pro pro kojence. Jsem z toho trošku zmatená, ale moc ráda se přiučím novým věcem a stravovacím radám. Jaký tedy máte názor na pití mléka, jedení brambor , případně cokoliv dalšího. Jsou i další potraviny, které se tváří jako vhodné, ale v reálu tak úplně ok nejsou?
Rezule
Žvatlalka
Žvatlalka

198 příspěvků
08. duben 2012
Příspěvekod Andenne » pondělí 17. únor 2014, 16:35
Ahoj,
tak já si myslím, že brambory a mlíko patří odjakživa do složení potravy člověka, kor českého.A pokud není nějaká alergie, tak bych kojenci brambory dávala /stejně jak jsem je v příkrmech dávala svému synovi/ a mlíko jakbysmet, kor mlíko čerstvé. Všechno mám tady z Vysočiny. Toť můj názor :mnam:
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Mojí velkou zálibou a občas i prací jest retuš starých a poškozených fotografií a jakékoliv grafické úpravy.
K Vašim službám! http://andenne.deviantart.com/gallery/Obrázek
Andenne
Krafařka
Krafařka

981 příspěvků
15. březen 2010
kousek od Kamenice n. Lipou
Příspěvekod Sally » pondělí 17. únor 2014, 16:55
tak brambory rozhodně nejsou součástí potravy "odjakživa", že... a kór teda v české kotlině.

Zakladatelko, mlíko jsem dětem dávala, do roka MM / UM, od roka kravské. Je třeba mít na paměti, že se mění trávení a že většina savců přestane být v dospělosti schopná mléko zpracovávat. Takže když teď moje děti (8 a 10) přestaly mléko pít, nenutím je. Dcera si občas dá, syn (starší) vůbec. Nechávám to na nich. Podobně dceři nechutnají brambory, tak je dělám výjmečně - spíš budeme mít rýži, quinou nebo těstoviny (ale ty zase nedělají dobře mě, takže to taky různě kombinuju).
Já jsem zjistila, že má nějaký problém s pečivem / lepkem, tak to prostě nejím. Přitom na chlebu jsem vyrostla, ale v nějaké fázi jsem na něj přestala mít chuť - a teď už mi vůbec nechutná (přijde mi to, jako když žvejkám piliny), tak ho prostě nejím. Jím ale třeba ty jogurty, protože mi "chutnají" (bílé, plnotučné - doma do nich dávám ovoce, oříšky, chia semínka, občas ovesné vločky atd.).

Takže podle mě jde o to najít, co kterému organismu vyhovuje. Navíc trávení se mění s věkem, a je potřeba na to brát ohled. A povolit dětem to, že něco fakt jíst "nemusí".
Sally
Howgh
Howgh

7973 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Andenne » pondělí 17. únor 2014, 17:00
Pardon brambory jíme od 17.století.
Andenne
Krafařka
Krafařka

981 příspěvků
15. březen 2010
kousek od Kamenice n. Lipou
Příspěvekod Amulet » pondělí 17. únor 2014, 17:28
Kravské mléko má specifickou úlohu i vlastnosti. Slouží k tomu, aby z telátka vyrostla dospělá kráva. Člověk neumí bílkoviny v něm obsažené štěpit, nemá potřebné enzymy, kravské mléko ve střevech člověka kvasí - kvasinky jsou houby, ty produkují mykotoxiny a ty jsou rakovinotvorné...
Amulet
Klábosilka
Klábosilka

389 příspěvků
11. leden 2010
Příspěvekod Klaris » pondělí 17. únor 2014, 19:04
a no, tak já bych zas nebyla tak radikální...(byla jsem , ale už jsem spoustu věcí přehodnotila)

jako s mlíkem opatrně, jelikož jsme čím dál přecitlivělejší, tak na ně reagujem často hůř než dříve (navíc přiznejme si, to co se dnes s mlékem dělá má daleko k tomu čerstvému) . Spousta lidí má nesnášenlivost laktózy (což je vlastně přirozené, jako dospělí ji většinou nepotřebujem štěpit, takoví Japonci to vůbec neumí, ale z hlediska kulturního jsme tu zvyklí pít mléko už dlouho, takže jsme se adaptovali - tedy většinou), aniž to tuší (průjmy, špatné zažívání atd..) . Spousta dětí reaguje na kravskou bílkovinu (ekzémy, vyrážky, průjmy..) . Některé lidi po konzumaci sýrů bolí hlava atd..

Takže pokud ho ve stravě dítěte chceš mít, tak přidávat opatrně, postupně a sledovat , co to dělá. Moje děti ho nedostali do roka, prvorozená akorát ve formě HA mlíka. Jogurty až po roce - protože mi na ně reagovaly zhoršení atopu. Postupně jsme to zkoušeli a teď jedí jogurty a mlíko pijí - když chtějí.
Na druhé straně nepovažuju mlíko za nic, bez čeho umřeš, takže když týden mlíko nemaj, páč ho nikdo nekoupil (kupujem z automatu, nehomogenizované), tak nemaj. Totéž s jogurtma, nejí je každý den..Jsou dnes spousty dětí, které se nuceně bez mlíka musejí obejít, kvůli reakcím organismu a i ony mohou být jinak zdravé a prospívat (vápník a bílkoviny lze získat i odjinud) , mlíko není žádnej samospasitelnej zázrak :)

no a na brambory může být taky alergie (já mám zkříženou,ale vadí mi jen syrové při loupání), někomu nemusí dělat dobře ty škroby. A ke konci zimy už je v nich na dětský organismus dost solaninu atd..
Klaris
Moderátor látkovek a nosítek
Moderátor látkovek a nosítek

8449 příspěvků
22. září 2006
mezi Přerovem a Bystřicí
Příspěvekod Llevelyn » pondělí 17. únor 2014, 21:29
Je mléko a mléko.. v každém případě je kravské mléko uzpůsobené pro tele, které je větší než lidské mládě a roste nepoměrně rychleji, takže má jiné složení minerálů, navíc kráva má 4 žaludky.. sumasumárum, moje babička říkala, že " mlíko je politika" :mrgreen: a měla recht.

Hlavní bílkovinou KM je kasein, hlavní bílkovinou MM je albumin. Bílkovin je 3x tolik, vápníku 4x tolik, ale vázaného. Obdobné je to i u dalších minerálů. Kravské mléko udělá v žaludku působením žal. kyselin " kouli" která se dlouho tráví, MM se srazí do jemných vloček. Pokud projde mléko ošetřením vysokou teplotou ( UHT mléko v krabici) změní se bílkovina natolik, že je pro člověka už úplně k ničemu.

Mléko není pro výživu člověka nutné, pokud ho někdo chce pít, a nedělá mu potíže, měl by vybírat pokudmožno nepasterované, čerstvé, nebo velmi šetrně pasterované, tedy takové, které normálně zkysne. Nejlepší " druh" bílkovin je v tvrdém, kvalitním sýru, bílkovina je částečně naštěpená. S nízkým obsahem laktozy jsou jogurty zrající v kelímku ( takové ty tuhé, v kterých stojí lžíce).

Brambory bych zaváděla opatrně, později, jsou hůře stravitelné a některé děti je mohou nesnášet.
Llevelyn
Guma a neuvařitelná slepice :-)

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Blanci » pondělí 17. únor 2014, 23:19
Dotaz zakladately Rezule se mí zdá velice srozumitelný. Dnes je aktuální toto, včerejší zprávy jsou zasaralé, zítra budou jiné ... ještě chytřejší ...

Ano, když mi moje máma říkala, že mám nedonošeňátku (ve vhodném věku) vařit dětskou krupičku ve vodě, myslela jsem si o ní své :oops: Zastaralé a hloupé názory, dyť ty alergie a šecko ... :oops:

Od té doby uplynulo bezmála 9 let - a proč vlastně nee? Proč jsem tak nikdy neučinila a nikdy v životě jsem krupičku žádnému svému dítěti nevařila?
Nevím, namísto toho jsem - dle tehdy nejnovějších rad - vařila mrkev (bez soli i cukru) :-Z . A pak hned banán :palma:
Kdo kdy viděl v našich zemích (dříve) banán mimo dobu tesně před Mikulášem (s 5-ti hodinovou frontou před OZ? ) :-Z - na tom by kojenci s příkrmem přežili jenom v případě, že by se krmili jednou ročně a v případě, že by na maminku nevyšla řada, tak by přečkali dalších 12měsíců :-?
Rýže se malým dětem kdysi podávala jen terapeuticky (staví stolici). Mléko se pilo, chleba se ožužlával ve formě kůrek, brambory se konzumovaly ve velkém a ve všech podobách - na sladko i slano. Bez ovesných vloček by to vůbec nešlo. A tvaroh, spousta tvarohu - tvaroháčky, termixy, tvarohové sýry (Bebeto či Babeta) ... A pak jablíčka - syrová na skleněném strouhátku rozetřená, jejda - to jsem svým dětem již také nedělala :palma: a kruci, mladší ségře jsem takhle ustrouhala snad vagón jablek a svým dětem nic, ani jedno jediné :? , dokonce - jak si teď uvědomuji - nevlastnila jsem nikdy ani to skleněné struhadlo :-Z (asi se o tom zrovna nepsalo na netu :palma: )

Prostě jedlo, pilo či ožužlávalo se kdysi to, co bylo u nás normálně běžně dostupné či dopěstovatelné, mastilo se máslem či sádlem ...

Možná je něco špatně ...
Blanci
Diskutérka
Diskutérka

2090 příspěvků
29. září 2006