ADV TOP
ADV LEFT

Kapustová polévka **

Moderátor: Trixl

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Noemmi » středa 17. říjen 2007, 09:01
KAPUSTOVÁ POLÉVKA

Pryč s předsudky, že kapusta není chutná! Tuto zeleninu bychom rozhodně neměli opomíjet! Mluvíme zde o kapustě hlávkové, která má vysoký obsah vitamínů C, B, K, E, ale i minerálních látek jako je fosfor, železo, vápník nebo selen. Může pomocí v boji proti ekzému a kožním potížím. Hlávková kapusta dále tlumí pálení žáhy, snižuje hladinu cholesterolu, přispívá ke zdraví srdce, jater, střev i žaludku. Pomáhá při zácpě a snižuje riziko rakoviny tlustého střeva. Takže s chutí do ní!

Potřebujeme

1ks větší cibule
trocha oleje, másla nebo sádla
2ks ostravské klobásy (nebo přoměřené množství uzeného)
1/2 hlávky kapusty
mrkev, celer, petržel nebo balíček mražené zeleniny pod svíčkovou
4-5 kousků brambor
vývar (nejlépe slepičí) nebo kostku (zeleninový wurzl bez glutamátu nic nezkazí)
3-4 stroužky česneku
sůl, pepř, kmín, majoránku, případně polévkové koření, čerstvou petrželku... (zkrátka co obvykle do poévek dáváme)

Pracovní postup

Cibuli nakrájíme nadrobno (nejlépe to jde tak, že ji i se slupkou rozřízneme napůl, odkrojíme tu část, kde vyrůstají listy a slupku sloupneme ke kořenům. Pak nařežeme na proužky a ty pak na kostičky. Nakonec odřízneme kořínky se slupkou, za kterou jsme cibuli mohli držet). Zpěníme ji na oleji a přidáme na kostičky nakrájenou klobásku nebo uzené a opékáme, dokud se nám nebude klobáska zdát vhodně opálená. Přihodíme kapustu, nakrájenou na nudličky a ještě chvíli jen tak smažíme. Pak přisypeme kořenovou zeleninu (na nějaké vhodné kousky) a stále opékáme. Nebojte, netrvá to tak dlouho, jak se může zdát.

Obrázek Obrázek

Zalijeme vroucí vodou (nebo vývarem) a přihodíme kostku (nebo dvě). Oloupeme si brambory, nakrájíme a přihodíme. Pak vezmeme stroužky česneku, prolisujeme a přidáme do polévky (předtím je zbavíme slupky - ukrojíme špičku, rozmáčkneme plochou stranou nože a pak už jde slupka dolů sama). Pečlivě polévku promícháme.

Obrázek

Přiklopíme pokličkou a dáme polévce 20 minut veselého klokotání.

Obrázek

Pak přidáme sůl, pepř, kmín, majoránku, polévkové koření (preferujeme bez glutamátu), čerstvou petželku, zkrátka co nás napadne. Necháme ještě, aby koření pustilo svou chuť a podáváme.

Obrázek

Dobrou chuť!
Noemmi
Drbna
Drbna

4591 příspěvků
03. květen 2007
Horská oblast Litoměřicka
Příspěvekod Bublina » středa 17. říjen 2007, 10:24
Hmmm, Noemmi, díky, zrovna jsem tu marně přemýšlela, co uvařím, a tahle polévka vypadá mňamózně!

B.
Bublina
Diskutérka
Diskutérka

2518 příspěvků
21. září 2006
Praha
Příspěvekod Alibaba » sobota 27. říjen 2007, 19:30
Mali sme dnes na obed a je fakt skvela!

A.
Alibaba
Klábosilka
Klábosilka

344 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Lucici » sobota 03. listopad 2007, 19:33
Dělala jsem ji dnes k večeři a je fakt mňamózní a to jinak kapustu nejím ;)

Lucici
Obrázek
Obrázek
Lucici
Kecka
Kecka

1966 příspěvků
21. září 2006
Pelhřimov
Příspěvekod Bublina » pondělí 14. leden 2008, 13:37
Vyzkoušela jsem a byla vynikající, můžu jen doporučit!!!

B.
Bublina
Diskutérka
Diskutérka

2518 příspěvků
21. září 2006
Praha
Příspěvekod Sedire » neděle 19. říjen 2008, 13:11
Opravdu výborná :hura: :hura: :hura:, vyzkoušela jsem dnes k obědu. Udělala jsem ji trošku jako krémovku, aby byla přijatelnejší pro :holka: - ani ne polovinu polívky jsem odebrala bokem, zbytek jsem rozmixovala tyčovým mixérem a pak opět smíchala.
Noemmi díky za recept, fakt jsme si moc pochutnali!!!
Sedire
Klábosilka
Klábosilka

404 příspěvků
22. červen 2007
okolí Brna
Příspěvekod Romisek » sobota 21. leden 2012, 10:26
Sedire píše:Opravdu výborná :hura: :hura: :hura:, vyzkoušela jsem dnes k obědu. Udělala jsem ji trošku jako krémovku, aby byla přijatelnejší pro :holka: - ani ne polovinu polívky jsem odebrala bokem, zbytek jsem rozmixovala tyčovým mixérem a pak opět smíchala.
Noemmi díky za recept, fakt jsme si moc pochutnali!!!

Díky, je výborná. Půlku jsem též rozmixovala, děti nejsou moc na zelené, ale tohle jedli, hurá, zařadím do pravidelného jídelníčku. :hura:
Romisek
Treperenda
Treperenda

1376 příspěvků
30. květen 2007
pod Orlickými horami
Příspěvekod Mirabilis » úterý 09. únor 2016, 14:52
a tak si přemýšlím, co budu vařit k večeři, ráda bych nějakou polívku a tady tohle :D je fakt, že kdybych nasypala do hrnce kapustu a vyndala buchtu, děti by mě milovaly :D :D
Mirabilis
Kecka
Kecka

1800 příspěvků
12. březen 2010
Příspěvekod Marbulinek » středa 10. únor 2016, 18:34
Recept vypadá dobře, kapusty mám moc ráda. Jen ta druhá část fotek vypadá více než zajímavě.
Marbulinek
Klevetnice
Klevetnice

3066 příspěvků
29. srpen 2008
Praha