ADV TOP
ADV LEFT

SMETANOVÁ HOUBOVÁ OMÁČKA *

Moderátor: Trixl

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Frndulka » neděle 17. červen 2007, 12:30
Smetanová houbová omáčka - echt babiččin recept ;)

1 kg zadního hovězího masa, ze kterého uděláme vývar (mrkev, celer, cibule, petržel)
0,5 kg čerstvých nebo zamražených hub (ze sušených jsem nikdy nedělala)
1 smetana ke šlehání
3 lžíce hladké mouky
1 velká cibule
lžíce sádla
sůl, kmín, pepř, vegeta bez glutamátu

Na sádle necháme zesklovatět nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme houby, kmín, pepř, sůl a vegetu, mírně osmahneme. Zalijeme cca 0,5 l vývaru z masa a necháme vařit dalších 20 minut. Ve šlehačce rozmícháme 3 lžíce hladké mouky a přes sítko vlijeme do omáčky. Provaříme dalších 5 minut, případně dochutíme.

Uvařené hovězí maso nakrájíme na plátky, přelijeme omáčkou a podáváme s houskovým knedlíkem.

Kynutý houskový knedlík
- recept od mé tchýně, od doby, kdy jsem se je naučila, jiné nejíme :). Množství surovin jsou víceméně orientační, těsto musí být po zadělání poměrně husté, asi jako na chleba:

cca 300 ml mléka
30 g droždí (3/4 kostičky)
1 vejce
cca 40 dkg polohrubé mouky
sůl, lžička cukru
1 rohlík na kostičky
máslo na potření pařáčku

V míse zahřejeme mléko na teplotu těla, přidáme cukr a sůl, rozdrobíme droždí a rozmícháme, až se droždí rozpustí. Přidáme vejce a mouku (přidáváme, dokud nedosáhneme požadované konzistence). Mícháme, dokud se těsto neodlepuje od stěn mísy. Nakonec vmícháme na kostičky pokrájený rohlík a necháme na teplém místě vykynout (cca 30 minut).

Do širokého kastrolu nalijeme vodu akorát pod pařáček. Jakmile voda vře, potřeme pařáček a stěny kastrolu máslem (normálně vezmu kostku a "objedu"), těsto vyklopíme na pomoučený povrch a lehce vytvarujeme do tvaru knedlíku, zahneme do "podkovy" a položíme na pařáček. Vaříme cca 25 minut (pozooor, hodně vyroste ). Stupeň "uvařenosti" můžeme zkontrolovat zapíchnutím špejle, knedlík je hotový, když je špejle po vytažení čistá.

Hotový knedlík v kastrolu přeřízneme napůl, aby byla manipulace při vyndavání jednodušší a krájíme režnou nití. Výsledek by měl být nadýchaný a velmi savý - je to knedlík k omáčkám.

Vím, že ten postup vypadá složitě, ale výsledek je fakt úžasný, tak se toho nebojte.

Obrázek

autorkou receptu je Bublina

Bublina mi poslala dvě fotky, ale jedna, jak se vaří knedlík, se mi nenačetla. Myslím, že B. nám jí sem dodá ;) Frndulka
Frndulka
Drbna
Drbna

4562 příspěvků
20. září 2006
Prágl
Příspěvekod Bublina » neděle 17. červen 2007, 13:04
Tak knedlík zde: :) - těsně po vložení do hrnce.

Obrázek

Iva
Obrázek Obrázek
Bublina
Diskutérka
Diskutérka

2518 příspěvků
21. září 2006
Praha
Příspěvekod Frndulka » neděle 17. červen 2007, 13:16
Díky za rychlost ;)

M.
Frndulka
Drbna
Drbna

4562 příspěvků
20. září 2006
Prágl
Příspěvekod Ivaii » neděle 17. červen 2007, 13:37
Bublino to vypadá senzačně. Ten knedlík zkusím, jen musím vyštrachat pařáček. Nemám teda rozkládací, ale snad to nevadí. Já dělám klasika kynuté vařené ve vodě. Ale toto je fakt zajímavý. :)
Ivaii
Kecka
Kecka

1989 příspěvků
22. březen 2007
Vysočina
Příspěvekod Janno » neděle 17. červen 2007, 15:09
My delame houskove - videnske, ale drahy je nema rad. Ale kynute mu v cechach chutnali, jen ja nevedela jak na ne. Vyzkousim
Obrázek
Janno
Treperenda
Treperenda

1318 příspěvků
23. září 2006
tam za vodou...
Příspěvekod Lalinka » úterý 14. srpen 2007, 05:50
Frndulko tak tan knedlík vypadá naprosto úžasně, jsme knedlíkoví a manželovi hrnkové knedlíky nějak nejdeou, vždycky se mi povedou tek, že vypadají jako bramborový a ten on nemá rád! Vyzkouším!!!!!
ObrázekObrázek
Lalinka
Diskutérka
Diskutérka

2072 příspěvků
02. červen 2007
Domoradovice, Opava