ADV TOP
ADV LEFT

SMETANOVÉ BRAMBORY JINAK (FOTO)

Moderátor: Trixl

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Diny » pondělí 31. říjen 2011, 18:38
Tentokrát jsem se nechala volně inspirovat Hankou Michopulu a to v knihkupectví na Andělu, kde jsem čekala na Peg (odtud z BC) a krátila si chvíli listováním v kuchařkách (a tuhle novou Michopulovskou moc chci pod stromeček :) ).

Zběžně jsem si recept přečetla, pak hned následující den zkusila a pro velký úspěch dnes udělala i dětem k večeři. Je to fakt velká dobrota, jen neošiďte to vaření brambor ve smetaně, ta se do nich musí vsáknout a opravdu je rozdíl, když se brambory ve smetaně "jen" pečou a když je uděláte tak, jak popíšu níž.

Ingredience:

brambory (podle počtu strávníků)
smetana na vaření (aby nakrájené brambory v hrnci překryla)
sůl
česnek, máslo
sýr (podle chuti, preferencí, můžeme i vynechat)
cibule (nedávám, ale dovedu si jí tam představit, mňam - děti odmítají).

Postup:

Brambory oloupeme, umyjeme, nakrájíme na tenké plátky.

V mém případě dvě smetany jsem nalila do hrnce a přivedla téměř k varu. Osolila a vložila plátky brambor. Vařila 15 minut, dokud se smetana nevsákla do plátků (jde to krásně poznat, kdy najednou povolí struktura brambory a vpustí do sebe tu lahodnou smetánku ;) ).

Připravíme si pekáč, čím větší tím lepší, aby bylo co nejvíc těch plátků s krustičkou ;) Vymažeme plátkem másla s česnekem.

Přecedíme brambory, zbytek smetany si necháme stranou. Plátky rozprostřeme vařečkou po ploše pekáče.

Mírně pokapeme smetanou a dáme péct na 180 do trouby.

Pokud se nám zdají sušší, klidně smetanou podlejeme.

Asi deset minut před koncem upečení (po asi 20-ti minutách) posypeme strouhaným sýrem.

Obrázek

No a pak už jen... Dobrou chuť :)
Diny
Howgh
Howgh

6812 příspěvků
20. září 2006
Příspěvekod Diny » pondělí 31. říjen 2011, 18:40
To bílé vlevo je niva, u nás půl plátků jsou s nivou, půl s eidamem. To jen dodávám :)
Diny
Howgh
Howgh

6812 příspěvků
20. září 2006
Příspěvekod Gapka » pondělí 31. říjen 2011, 18:59
Diny, na tolik brambor 2 smetany? Vaří se jen ve smetaně nebo mix s vodou? Zdá se mi, že na překrytí budu potřebovat tak litr:-)
Gapka
Krafařka
Krafařka

726 příspěvků
16. červenec 2008
Příspěvekod Taptinka » pondělí 31. říjen 2011, 19:01
hmmmm 8-)
Taptinka
Drbna
Drbna

4915 příspěvků
30. leden 2008
Příspěvekod Radunka » pondělí 31. říjen 2011, 19:04
Dělala jsem dneska jako přílohu ke kuřeti a dělám je i s tou cibulí a česnekem na plátky. Mňam!
Radunka
Diskutérka
Diskutérka

2650 příspěvků
21. září 2006
Chrudimsko
Příspěvekod Diny » pondělí 31. říjen 2011, 19:04
Gapka píše:Diny, na tolik brambor 2 smetany? Vaří se jen ve smetaně nebo mix s vodou? Zdá se mi, že na překrytí budu potřebovat tak litr:-)

Žádnej mix, to co vidíš je slabá vrstva, ale teď jsme se z toho najedli dva dospělí a tři prcci - a zbylo ještě na zítřejší oběd. Asi tak sedm brambor?

No klidně radši těch smetan víc, to jako netroškařit. Vodou bych nemixovala, maximálně třeba plnotučným mlíkem bych si to lajzla...

Jinak druhý den jsou ještě lepší, skoro bych doporučovala je upéct, nesníst a druhý den šoupnout na pár minut do trouby, ještě se dodělaj, zatáhnou ... a když si k nim orestuješ cherry rajčátka s bazalkou ... hmmmm :)))
Diny
Howgh
Howgh

6812 příspěvků
20. září 2006
Příspěvekod Amazonka01 » pondělí 31. říjen 2011, 19:07
Diny píše:
Jinak druhý den jsou ještě lepší, skoro bych doporučovala je upéct, nesníst a druhý den šoupnout na pár minut do trouby, ještě se dodělaj, zatáhnou ... a když si k nim orestuješ cherry rajčátka s bazalkou ... hmmmm :)))

To mi děláš schválně, co? :mnam:
Amazonka01
Moderátor - Přirozený porod
Moderátor - Přirozený porod

18926 příspěvků
22. září 2006
Kérkonoše :)
Příspěvekod Rosice » pondělí 31. říjen 2011, 19:08
Ňáááááááám!

Zejtra oběd nebo véča - jak to stihnu :)

Recepty z farmářského trhu jsem dostala od mámy k narozeninám a super!
Rosice
Kecka
Kecka

1762 příspěvků
26. červenec 2011
Příspěvekod Diny » pondělí 31. říjen 2011, 19:10
Radunka píše:Dělala jsem dneska jako přílohu ke kuřeti a dělám je i s tou cibulí a česnekem na plátky. Mňam!

Právě, si myslím že s tou cibulkou ... ale pak se u nás teda vznáší celá rodina, takže já jsem na cibuli opatrná :))))
Diny
Howgh
Howgh

6812 příspěvků
20. září 2006
Příspěvekod Taptinka » pondělí 31. říjen 2011, 19:16
:grr:

jdu do krámu pro brambory.. a za cca hodinu.. a za cca hodinu tady čekejte fotku !!!!!
Taptinka
Drbna
Drbna

4915 příspěvků
30. leden 2008
Příspěvekod Diny » pondělí 31. říjen 2011, 19:19
Taptinka píše::grr:

jdu do krámu pro brambory.. a za cca hodinu.. a za cca hodinu tady čekejte fotku !!!!!

Tak to se fakt těšííím - hlavně fakt povařit a pak upéct, že se skoro rozplývají !!:)
Diny
Howgh
Howgh

6812 příspěvků
20. září 2006
Příspěvekod Kristynab » pondělí 31. říjen 2011, 19:28
Ňam, škoda, že mám nemocné děti, hned bych běžela pro brambory a smetanu, určitě to vyzkouším, moc děkuju za recept.
Kristynab
Klábosilka
Klábosilka

411 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Romisek » pondělí 31. říjen 2011, 19:29
Jů, mňam, díky za připomenutí.

Dělám bez sýra, za to přihodím nějakou tu bylinku - třeba tymián - klidně celou větvičku - pak jí zase před podáváním vyndám.

Už tu úplně slintám. O víkendu je plán oběda jasný... :D
Romisek
Treperenda
Treperenda

1376 příspěvků
30. květen 2007
pod Orlickými horami
Příspěvekod Diny » pondělí 31. říjen 2011, 19:56
Kebuso - no tak život se tak nějak dostává do normálu... maj pravdu ti co říkaj, že rok je málo ...

Takže zase vařím, peču, smažím a je milé, že je pro koho (když nepočítám děti :) ).

Právě se mi líbí dost ta Hanka Michopulu, takže teď jí vyšla kuchařka, určitě doporučuju a pak mám ráda Šárku Škachovou.

http://www.michopulu.cz/cz/knihy/recept ... keho-trhu/

http://dolcevita.blog.cz/
Diny
Howgh
Howgh

6812 příspěvků
20. září 2006
Příspěvekod Mamamila » pondělí 31. říjen 2011, 20:30
Missorka píše:
Amazonka01 píše:
Diny píše:

To mi děláš schválně, co? :mnam:

NE! To dělá schválně mně!!! Protože mám od oběda hladovku až do zítra do poledne! Uáááá! Naše přátelství se kymácí, Diny... ;-)

:hura: :hura: :hura: :hura: :hura: :hura: :hura:
Mamamila
ZLATÁ MAMAMILA

61246 příspěvků
23. září 2006
Modžany