ADV TOP
ADV LEFT

Zavařujete masozeleninové příkrmy pro batolata?

Moderátoři: Trixl, Hope, Littlemouse, Sarah3, Vanovam

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Zuza77 » úterý 04. květen 2010, 20:27
Dobrý večer,
jdu si pro rychlou radu. Mamka navařila větší množství masozeleninového příkrmu pro ročního strávníka. Nevejde se mi to do mrazáku, tak uvažuju o zavaření do skleniček - aby to bylo v podstatě to samé, co se nabízí jako "masozeleninový příkrm" v obchodech.
Máte s tím někdo zkušenosti? Jde to potom uchovávat i mimo lednici? Jak dlouho a jakým způsobem zavažujete?
Děkuju moc.
Zuza77
Howgh
Howgh

12805 příspěvků
29. listopad 2009
Příspěvekod Nikiviki » úterý 04. květen 2010, 20:51
Teda já bych zavařila zeleninový, ale maso ne, to bych se bála. Raději bych to dala do mrazáku.
Nikiviki
Diskutérka
Diskutérka

2417 příspěvků
08. březen 2008
Příspěvekod Zuza77 » úterý 04. květen 2010, 20:59
No už jsou tu diskuse, že maso v pohodě. Jen brambory někdo píše, že dělají neplechu - a v celém tom hrnci je jedna brambora, ale nerada bych, aby to teda celé zkazila.
A ráda bych věděla konkrétní postup zavařování.
Zuza77
Howgh
Howgh

12805 příspěvků
29. listopad 2009
Příspěvekod Evita » úterý 04. květen 2010, 21:02
kopíruju návod z diskuse na www.dvojcata.cz -

Zavařování masozeleninových příkrmů má ale jedno úskalí. Jedná se totiž o potravinu snadno zkazitelnou s pH téměř neutrálním, na rozdíl od ovocných příkrmů či kompotů. K přípravě konzervy s možností uchovávat mimo lednici až 1 rok bys musela použít dvojí sterilace, 60 minut při 100°C první den a po 24 hodinách opakovat 30 minut.
Snadnější je připravit polokonzervu, tj. sterilovat jen jednou (30 až 40 minut při 95°C), ale nutností je hotový pokrm skladovat v lednici při +5°C a spotřebovat do 1 měsíce.
Ještě jedna věc, pokud budeš používat twist-off (šroubovací) víčka. Je naprosto nezbytné po celou dobu sterilace nechat víčka lehce nedotažená, aby mohl při zvyšování objemu ze sklenic unikat vzduch, a dotáhnout je ihned po dokončení sterilace (nejlépe ještě ve vodní lázni - ta sahá cca do 3/4 výšky sklenic). Pokud bys je utáhla nafest už před sterilací, šroubovací víčko by nepustilo vzduch ven a po ukončení sterilace by se nepřicuclo dostatečně. Takové výrobky se pak brzy zkazí.
Evita
Kecka
Kecka

1731 příspěvků
25. červenec 2007
Příspěvekod Zuza77 » úterý 04. květen 2010, 21:19
Jeje, že bych fakt vykouzlila to místo v mrazáku??
Nechci to s roční lhůtou spotřeby, ale patlat se s dotahováním víček na horkých sklenicích, to fakt asi nebudu. Netuším, jak bych odhadla, kolik je tak akorát nedotažené...
Zuza77
Howgh
Howgh

12805 příspěvků
29. listopad 2009
Příspěvekod Evita » úterý 04. květen 2010, 21:25
Já jsem vždycky jenom mrazila, přes zavařování expert nejsem a taky jsem líná:)
Evita
Kecka
Kecka

1731 příspěvků
25. červenec 2007
Příspěvekod Ro » středa 05. květen 2010, 09:47
A co mrazit dávky v pytlíkách? Toho se vejde mnohem víc do mražáku než skleniček a v přesných dávkách (já dělala po dvou porcích), navrch se to rychleji rozmražuje - 10 minut povolit, roztrhat pytlík a s lžicí vody už rovnou do hrnce. A vydrží to chutné cca dva měsíce.

To zavařování je docela dost patlání a mezitím se může děcku třikrát změnit chuť a třeba začne prskat, že je tam mrkev, kterou už neoblibuje.
Ro
Drbna
Drbna

4685 příspěvků
18. září 2006
Příspěvekod Snazilenka » středa 05. květen 2010, 11:30
Se zavařováním mám špatnou zkušenost - vše jsem udělala podle návodu a cca 20 skleniček, poctivě zavařených, vyhodila zkažený :grr: :grr: :grr: Od tý doby jedině zamražuju!
Natálie1999 Daniel2007 Vítek2009 Eliška2014

http://lb1f.lilypie.com/58J8p1.png
Snazilenka
Howgh
Howgh

5665 příspěvků
04. květen 2007
České Budějovice