ADV TOP
ADV LEFT

zavařování okurek

Moderátoři: Trixl, Hope, Littlemouse, Sarah3, Vanovam

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Dypecek » pátek 20. červenec 2007, 14:22
holky určo mi poradíte - jak mám spočítat kolik okurek potřebuju na určitý počet flašek? Vůbec nemám představu kolik se de té klasické láhve vejde :oops:

a taky jaké máte recepty na nálev? Nějaké domácí specialitky?
Dypecek
Howgh
Howgh

5725 příspěvků
21. září 2006
brno
Příspěvekod Helča » pátek 20. červenec 2007, 15:08
Ahoj,

kolik se vleze do sklenky Ti neřeknu, ale napíšu jak děláme nálev.

1 3/4 vody, 1/2 octa, 15 dkg cukru, 11 dkg soli, 15 cukerinů, lžíce hořčičných semínek. Zvlášť povařit: asi v 1/2 litru vody 15 pepřů, 6 nových koření a hřebíček. Toto se slije dohromady (asi bez těch koření z druhého nálevu).
Do sklenky dávám pak cibuli, kopr, kolečka mrkve.
Zavařujeme 1/2 hodiny na osmdesát.

H.
http://www.pripravadoskoly.cz
předškoláci - grafomotorika - doučování - SPU
----------------------------------------------------------
O 3/02, V 5/04, B 6/10, V 4/13
Helča
Klevetnice
Klevetnice

3937 příspěvků
24. září 2006
Slovácko
Příspěvekod Gandelion » pátek 20. červenec 2007, 18:43
Ahoj,
taky nevím přesně, kolik se vejde do sklenice, ale když to vezmu odhadem, kolik jsme loni kupovali okurek a kolik z toho bylo sklenic, tak bych řekla, že něco okolo 1/2kg ;)

A nejlepší nálev na okurky (i jinou zeleninu - dělám z něj i čalamádu nebo steril.kapie) je NOVA :-) Nic jiného už nechci kupovat ;) Většinou jí mají jen v menších obchodech, neboj jde objednat na http://www.shoppingcity.cz/index.phtml?go=zbozi&obchod=2&odd=32&zbozi=765& bohužel poštovné a balné je 120Kč, takže kupovat nálev za 4kačky se poněkud nevyplatí

Sterilace: zavíčkované sklenice do studené vody, nechat přejít varem, oheň vypnout a ve vodě nechat úplně vychladnout ;)
Gandelion
Howgh
Howgh

5231 příspěvků
31. říjen 2006
Švábovice :-D
Příspěvekod Alibaba » sobota 21. červenec 2007, 10:22
Tak ja som teraz zavarala, zo 6kg malych uhoriek mam 14 7dl poharov. Je to cca, minule som mala z 10kg malych uhoriek 27 7dl poharov. Ked su uhorky vacsie, je to zase inak.

A.
Alibaba
Klábosilka
Klábosilka

344 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Ewule » pátek 01. červenec 2016, 17:17
Prosím vás, nevíte, proč se dává do nálevu na okurky (i jiné nakládané zeleniny) umělé sladidlo - např. sacharin?? Nacházím ho ve všech receptech, i v receptu po babičce je. Plus se dává ještě klasika cukr. Tak proč je tam to umělé sladidlo :? ?? Má vliv na nějakou "typickou" chuť nakládaných okurek? Nebo na trvanlivost? Co se stane, když ho tam nedám?
Já ho totiž doma nemám a rozhodla jsem se právě nakládat okurky - poprvé :)

Jo, a ten lák se lije do sklenic teplý nebo až studený?
Ewule
Kecka
Kecka

1811 příspěvků
30. prosinec 2007
pod Zebínem
Příspěvekod Helienka » pátek 01. červenec 2016, 18:10
Ewule, já jsem se na to myslím jednou ptala a jediný důvod je snad to, že to sladidlo je "menší" - jedna kulička vydá (a teď nevím - za kostku?) cukru, takže je to rozdíl v množství, který musíš rozpustit.

Lák bych lila studený, ono než se to všechno připraví, tak zchladne. A stejně se to pak bude ještě vařit,
Helienka
Klábosilka
Klábosilka

524 příspěvků
17. červen 2008
Příspěvekod Vipera » pátek 01. červenec 2016, 19:06
Mám recept na lák bez sladidla, takže určitě to jde.
Lák ma okurky leju vařící, hned zavíčkovávám - víčka se chytnou a hlavně v tom zavařovacím hrnci je to všechno horké, nemusí se sklenice prohřívat.
Vipera
Krafařka
Krafařka

805 příspěvků
11. březen 2009
Příspěvekod Pájík » pátek 01. červenec 2016, 20:49
Moje babička tvrdila, že s cukrem se lák někdy zakalí. My léta zavařovaly do Deka, to se nemusí zavařovat, lije se horký na okurky.
Pájík
Klevetnice
Klevetnice

3765 příspěvků
20. září 2008
Příspěvekod Ivav » sobota 02. červenec 2016, 07:26
Lák na okurky mám bez umělého sladidla - recept po babičce. Takže určitě tam potřeba není. Kalný nebývá. ;-)
Ivav
Diskutérka
Diskutérka

2505 příspěvků
21. září 2006
Ostrava
Příspěvekod Biba » sobota 02. červenec 2016, 09:18
Taky mám recept bez umělých sladidel a zákal nebyl.

1 l vody, 0,3 l octa, 100-200 g cukru (dávám 150 g), 30 g soli.

Nálev vždy svařím.

Do sklenic k okurkám pak dávám kolečka mekve, cibule, kopr, 5 kuliček pepře, 5 kuliček nového koření, tři hřebíčky, půl lžičky hořčičného semínka.

Edit: pokud mi lák zbyde, dám ho do lednice a pak liju na okurky studený. Teplota láku je jedno, stejně se pak sterilují.
Já si okurky pěstuju a sbírám obden a zavařuju po pár sklenicích.
Biba
Howgh
Howgh

5127 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Blanci » neděle 03. červenec 2016, 15:30
Manžel si vaří lák sám a rozhodně žádné umělé ingredience či sladidla nepoužívá - nejenom, že ho to nenapadlo, ale ani bych mu takové "prznění okurek" nedovolila :D :D :D

Rozhodně se nekalí ani nekazí. Za poslední 4 roky (při produkci cca 200 sklenic/rok) se stihla zkazit 1, ale ta má očividně zrezlé víčko a mám jí již rok v jiné místnosti na pozorování :D Krom jiné barvy okurek - jsou takové khaki zelené - by jeden nepoznal, že je považuji za zkažené ...
Blanci
Diskutérka
Diskutérka

2090 příspěvků
29. září 2006
Příspěvekod Zuza77 » neděle 03. červenec 2016, 17:05
Tyjo 200 sklenic za rok me ohromilo. A kdyby to za me jeste delal manzel... :-)

Odesláno z mého GT-I9301I pomocí Tapatalk
Zuza77
Howgh
Howgh

12788 příspěvků
29. listopad 2009
Příspěvekod Blanci » neděle 03. červenec 2016, 20:27
Jj, pak ještě cca dalších 100-150 sklenic dělá zbytek úrody = papriky, rajčata + namíchaný základ na lečo, řepa, houby a ovoce. Letos u nás sklízely kroupy, takže budou jenom okurky, papriky a rajčata (snad i houby) :D

Zde 4 saláty, 2 rajčata, nahoře plně plodící jahody ...
2016-06-16 19.07.26.jpg

Vše dělá manžel, já jenom pěstuji a přinesu domů.
Drtivou většinu sklenic rozdáme rodině a kámošům :D
Blanci
Diskutérka
Diskutérka

2090 příspěvků
29. září 2006