ADV TOP
ADV LEFT

placenta praevia centralis

vše o těhotenství
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Irenn » neděle 11. srpen 2013, 14:39
Tento týden (25tt) se na utz zjistilo, že mám placentu praevia, bohužel tu nejpitomější variantu, úplně překrývá čípek :(, takže možnost, že se ještě povytáhne, velmi malá . Další postup je preventivní hospitalizace (cca 32tt) a kolem 36tt CS. To je ta lepší varianta. Horší varianta jsou komplikace s krvácením, které do té doby můžou nastat. Jsem z toho dost špatná, s porodem CS jsem se smířila, v tomto případě je to jasná indikace. Bohužel mám za sebou v prvním těhotenství abrupci placenty, takže odvoz rychlou do porodnice a akutní CS, bylo to ve 39tt a naštěstí všechno dobře dopadlo. Takže čehokoliv blbého s placentou se děsím, tohle bych si už zopakovala nerada. Druhé těhotenství a porod všechno v normě, teď potřetí si to zase "vyžírám".
Zajímalo by mě, jestli někdo máte zkušenost se stejnou diagnózou, jak to zvládáte, případně pokud už máte po porodu, jaký byl postup, jestli taky byla preventivní hospitalizace atd.
N. 2004
M. 2008
A. 2013
Irenn
Diskutérka
Diskutérka

2385 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Zuzka84 » neděle 11. srpen 2013, 22:04
Ahoj,
U prostředního syna jsem měla přesně toto. přišli na to náhodou až v onom 32tt , když mě hospitalizovali pro velmi špatný krevní obraz a tachykardii. Tak už jsem v nemocnici zůstala až do porodu plánovanou sekcí ve 37+2 (ale věděla jsem kdy jsem otěhotněla a termín měl být min. ještě o 10dní dál) . no, nevím co ještě napsat :-) , nedělali mi v nemocnici prohlídky na "koze" , to bylo fajn :D , ale ani ven mě nechtěli pouštět, byl to tam opravdu velký strašák. chápu , že máš strach :( . Držím palce, ať je vše OK!
ObrázekObrázek

ObrázekObrázek
Zuzka84
Howgh
Howgh

7721 příspěvků
21. září 2006
české budějovice
Příspěvekod Štístko » pondělí 12. srpen 2013, 08:56
Kdyz me preventivne prijimali se slabym spinenim s placentou praevia ve 29+3tt, lezela na pokoji pani se stejnou diagnozou, po ukoncenem 38tt sla na cisare, ja bohuzel na akutni CS o par minut pozdeji - doslo k abrupci placenty.
Tohle je hrozne nevyzpytatelne, nekdo v pohode donosi, nekdo ne. :-(
Štístko
Diskutérka
Diskutérka

2177 příspěvků
22. leden 2007
Příspěvekod Irenn » pondělí 12. srpen 2013, 09:58
Štístko ještě, že už jsi byla v nemocnici... A máš pravdu, je to nevyzpytatelné, právě proto mě to děsí :( . Jak to zvládlo miminko?

Zuzka84 to muselo být opravdu "překvápko" :roll: . Já bych vlastně taky nic nevěděla, nebýt toho, že mám trombofilní mutaci (takže vyšší riziko různých komplikací v těhu) a tím pádem po 20tt častější ultrazvuky, než je standard. Na velkém utz dr. říkala jenom to, že je placenta níž, ale že se určitě vytáhne, tak jsem to hodila za hlavu. Fakt jsem nepočítala s tím, že se "vytáhne" směrem dolů :? . Ve které porodnici jsi ležela? [/b]
Irenn
Diskutérka
Diskutérka

2385 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Zuzka84 » pondělí 12. srpen 2013, 10:25
Irenn , to je fakt zvláštní . mě to řekla obvodní gynekoložka, ale na genetice pak napsali do zprávy , že je placenta ok, ta to brala za směrodatné.
byla jsem tady v českobudějovické nemocnici.
Zuzka84
Howgh
Howgh

7721 příspěvků
21. září 2006
české budějovice
Příspěvekod Štístko » pondělí 12. srpen 2013, 11:07
Synovi bude v listopadu 6, meli jsme obrovske stesti. :) Nejhur na tom byl s plicemi, protoze kortikoidy jsme samozrejme nestihli.

Zuzko, zaujalo me, ze Te nevysetrovali na gyn.kresle. U me totiz k te abrupci doslo na nem, kdyz me primarka chtela vysetrit, krev ze me zacala valit proudem. No co uz ted... :)
Štístko
Diskutérka
Diskutérka

2177 příspěvků
22. leden 2007
Příspěvekod Inkognito » pondělí 12. srpen 2013, 11:43
Já přidám OT příhodu z úplně jiné strany spektra :palma:. Moje známá rodila s placentou praevia "normálně" - lékař ji přesvědčil, že děťátko si tu placentu odtlačí hlavou. :? Samozřejmě, že známá skoro zemřela. Díky Bohu nakonec vše dopadlo dobře. Stalo se to v jednom slovenském krajském městě.

Inko kvůli známé

r a t a m a h a t t a
Inkognito
Inkognito

36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod Irenn » pondělí 12. srpen 2013, 11:55
inko tak to je opravdu strašidelná historka :palma: . Fakt zírám, že tohle je ve střední Evropě v dnešní době ještě možné.

S tím vnitřním vyšetřováním - mě taky dr. říkal, že vnitřní prohlídky ne, prostě co nejmíň tu placentu dráždit. Mě teda nikdo vnitřně neprohlížel doteď ;-) tak jako tak. Akorát tu placentu kontrolovali vnitřním utz, naštěstí se žádné krvácení neobjevilo. No, doteď jsem to nevěděla a normálně probíhal sex, tak koukám, že jsme měli štěstí :roll: .

Štístko to je dobře, že to syn takhle dobře nakonec zvládnul :erik:
N. 2004
M. 2008
A. 2013
Irenn
Diskutérka
Diskutérka

2385 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Lucije » úterý 13. srpen 2013, 00:28
Irenn, taky přidám svoji zkušenost.
V 16tt jsem začala chodit na těhotenské cvičení. Do té doby vše o.k., můj dr mi v tom nebránil. Po druhé cvič. hodině (většinou na míči) jsem večer začala lehce krvácet. Jeli jsme hned do Motola. Tam si mě nechali přes noc, myslím, že jsem dostala kapačku s magnéziem. Druhý den vyšetření a diagnóza placenta marginalis - a že se ještě může vytáhnout. No, nevytáhla... :( Ještě jsem to "vydržela" měsíc a ve 22tt další o hodně větší krvácení a šupem do Motola. Naštěstí jsme to měli 4minuty autem. A už si mě tam nechali. Trochu to zkrátím.
Absolutní klid na lůžku, žádný chození (maximálně záchod, sprcha), jídlo v posteli, všude mě vozili.
Nakonec se z toho vyloupla praevia centralis.
Masivní krvácení za pobyt asi 6x - většinou v noci. Totální psychický masakr, že potratím (těhotná ve 36letech po x pokusek IVF), bylo to fakt hrozný :(
Tak strašně jsem chtěla být doma a užívat si jako ostatní krásné těhotenství... Ale zaplaťmarx, že jsem ležela v Motole, protože to krvácení bylo tak velké a nečekané, že by mě ani ty 4 minuty autem nezachránily...
Ale zase se o mě/nás staral MUDr.Radovan Vlk - úžasný člověk a skvělý lékař, kterému jsem plně důvěřovala, že to zvládnu. Nějak to vždycky vyšlo, že měl službu, když jsem krvácela ;-)

Nakonec "jsme to vydrželi" s Vojtíškem do 36+1 :hura:
Měl 2.790 a 48 cm. Teď mu je 9 let a má 155 cm :roll:
Lucije
Žvatlalka
Žvatlalka

106 příspěvků
10. říjen 2007
Příspěvekod Zuzka84 » úterý 13. srpen 2013, 07:55
štístko , jj, jak řekl primář "nebudeme dráždit hada bosou nohou" :D , takže opravdu striktně nevyšetřovali. akorát při příjmu , ale to pak byla doktorka dost vyděšená , že to jako nebyla hlavička, ale placenta, co nahmatala. a 2x vnitřní utz. nedělají tu ani klystýr před sekcí - asi aby nemuseli nahonem dělat akuťák :D . mě sestra odmítla dát i čípek na vyprázdnění , takže jsem byla nervní ještě z toho jak se jim tam poseru v narkóze :roll: .
teda tu primářku bych snad žalovala nebo nevim :roll:

já naštěstí neměla vůbec problémy s krvácením či špiněním. Ale za ten měsíc , co jsem ležela na rizikovém tam bylo několik maminek , které s touto diagnózou porodili dost předčasně, takže je to prostě strašák a je to o nervy :roll:
Zuzka84
Howgh
Howgh

7721 příspěvků
21. září 2006
české budějovice
Příspěvekod Irenn » úterý 13. srpen 2013, 10:59
Lucije to muselo být fakt náročné, to psychicky ustát :roll: . Já jsem v minulém těhotenství krvácela 2x (17tt a 23tt), vůbec se nepřišlo na to proč, placenta byla umístěná úplně normálně. Teď jsem prozatím s krvácením problémy neměla, ale vím, že to vůbec nic neznamená... Jinak jsem taky těhotná po ivf (mám po ivf už 2 děti z bývalým mužem) a už nejsem nejmladší :? .
Vojtíšek byl hezky dopečený, skvělé, jak daleko jste to dotáhli :hura: .

Zuzka chi, no to abych se teď bála chodit na velkou :roll: . Beru železo, takže mám zácpu a musím na wc fakt "máknout" :palma: .
N. 2004
M. 2008
A. 2013
Irenn
Diskutérka
Diskutérka

2385 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Štístko » úterý 13. srpen 2013, 11:06
To je zvláštní, syna máme také z IVF.
Krvácela jsem 2x ve 14tt a pak "až" ten den, co se narodil.
Štístko
Diskutérka
Diskutérka

2177 příspěvků
22. leden 2007
Příspěvekod Irenn » úterý 13. srpen 2013, 11:29
Štístko to je zajímavé, že by bylo po ivf větší riziko nízko uložené placenty? hm... :roll:
Irenn
Diskutérka
Diskutérka

2385 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Lucije » úterý 13. srpen 2013, 14:11
Pan docent Vlk mi to i nakreslil :-)
Když se otěhotní přirozeně, přijde vajíčko do dělohy "zezhora", tudíž větší možnost, že se tam i uchytí a i tam bude placenta.
Když se otěhotní po IVF, vajíčko "přijede do dělohy dolem" ;-) a tudíž větší pravděpodobnost, že placenta bude níž.
Samozřejmě to je jen teorie a nic není stoprocentní...
Lucije
Žvatlalka
Žvatlalka

106 příspěvků
10. říjen 2007
Příspěvekod Irenn » úterý 13. srpen 2013, 14:29
Lucije zní to logicky ;-) . Takže ideálně hned po embryotransferu udělat svíčku a embryo setřepat pěkně nahoru :D
Irenn
Diskutérka
Diskutérka

2385 příspěvků
24. září 2006