ADV TOP
ADV LEFT

Velikonoční zajíček a nadilka

Moderátor: Matulienka

Pravidla fóra
PŘÍSTUP DO FÓRA

bez registrace/přihlášení, noví uživatelé: žádný
registrovaní uživatelé: běžný přístup
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Petulka82 » úterý 27. březen 2018, 09:24
Já mám asi ráda všechny svátky :palma:

U nás ta běžná koleda strašně upadá, chodí čím dál tím méně dětí a to jsme na vesnici. Každý rok je nám to moc líto. Na druhou stranu, když jdu koledovat s malým, málokdo otevře... začarovanej kruh. Moc ráda bych s dětma prožila jednou Velikonoce (a nejen ty) na Moravě, kde to ještě funguje. A teda, protože mi prostě přijde blbý, aby koledovaly holky (někde chodí, já vím, ale mně to prostě nesedí) a nechci, aby byla vílka bita (přesto, že se s ní teda brácha rozdělí a babička má vždycky balíček pro oba, jde spíš o tu zábavu), schovávám drobnou nadílku taky. U nás se to, snad už za mého dětství, drželo ve školce a v družině a dnešní paní učitelky v tom pokračují. Zrovna včera školkáčci měli výpravu, na které hledali čokoládové zajíčky.

Co mi na Velikonocích vadí a nedokážu to chápat jsou opilé děti :-Z fakt jsou tu lidé, kteří jsou schopni nalít dvanáctiletým :(
Petulka82
Diskutérka
Diskutérka

2583 příspěvků
27. červen 2008
Karlovarsko
Příspěvekod Lo3ce » úterý 27. březen 2018, 09:30
My jsme s bráchou jako děti vždycky "zajíčka" hledali. Když jsme byli na chatě, byl někde venku, když doma, tak někde po bytě. Byly tam vesměs dobrotky. Měli jsme německou babičku, tak zvyk asi pocházel od ní. Samozřejmě jsme převzali i pro naše děti, jsou každý rok nadšené a v neděli hned po probuzení šupí na zahradu hledat. Jsou rády, že máme v rodině zvyk, který jiné děti nemají.
Vím, že v některých rodinách dostávají děti na Velikonoce jarní boty.
Lo3ce
Pískle

11 příspěvků
26. září 2010
Příspěvekod Gedren » úterý 27. březen 2018, 11:47
...
Naposledy upravil Gedren dne 04. duben 2018, 08:44, celkově upraveno 1
Gedren
Kecka
Kecka

1588 příspěvků
12. únor 2007
Příspěvekod Sofi » úterý 27. březen 2018, 15:40
Barci, jak píše Lachtanička (ahoj :D ), jsem narozena na začátku 80. let, takže ta tradice je u nás delší. A vlivy tu máme polské a německé. Jak to tak vypadá, tak to bude asi převzatá německá tradice.
Sofi
Klábosilka
Klábosilka

543 příspěvků
03. květen 2012
Příspěvekod Amynka » úterý 27. březen 2018, 19:05
Taťka nás "vyšupe", abychom neuschnuly, dostane nadílku (pomlázku říkáme) a pak jdou holky hledat na zahradu, děláme to tak od doby, co se narodily. Dostávají i něco málo na sebe, aby je nepokal beránek - jako holka jsem taky dostávala, milovala jsem nový boty :-) Nic na tom měnit nebudeme, takhle nám to vyhovuje.

Jinak se zvlášť nechystáme, pečeme beránka, mazanec, barvíme vajíčka, teď jsou holky u našich, tak s nima mamka udělala krásný zajíčky z květináče.
Amynka
Krafařka
Krafařka

638 příspěvků
21. září 2006
Středočeský kraj
Příspěvekod Flyingfrog » úterý 27. březen 2018, 20:28
Neměli jsme (panelák) a nemáme zahradu (bytovka), o hledání vajcí od zajaca jsem se dozvěděla z Dětí z Bullerbynu. U nás chodili kluci na koledu a dostávali vařená zdobená vejce. Dcera trvá na zdobení a barvení, tak teda se uvolím.
Pomlázka znamenalo pomladit. Manžel vezme kluky a udělají si okružní jízdu za jeho sestrou, mou mamkou a tchyní. A to je tak vše. Pochybuju, že na mě a dceru někdo přijde. :-)

Jako dítě jsem milovala to zdobení a barvení vajec. A z vykoledovaných pak taťkovu výbornou vaječnou pomazánkou. :-)
Ovšem přistihla jsem se, že co mám děti, tak mě víceméně jakékoli svátky děsně otravují. :palma:
Flyingfrog
Klevetnice
Klevetnice

3294 příspěvků
16. září 2008
Příspěvekod Tami » úterý 27. březen 2018, 20:41
Jsu od Brna,ted bydlim jeste vic na vychode Moravy. Tento zvyk neznam. Dokonce i zajíček je mi proti srsti. U nas byly vzdy slepicky nebo kuratka,pripadne jina drubez a to jako vyzdoba pozdeji jako sladkosti. Zajici nikdy.
Jako holka jsem mrskut ( =pomlazku ,šibačku...) nemela rada,bylo to u nas blbe zarizeny. Ted mam kluky,dopredu je nabadam,at se zeptají holek,ktere chcou navstivit,jestli muzou a jestli dostanou opravdicke vajicko. Maji nakazano mrskat pouze symbolicky,neb nejde o zbiti,ale o omlazeni ( u malych holek trošku směšné) a hlavne o společenskou událost, ze se vidi s tim,s kym navzajem chcou. Zadny chození dum od domu! Musi umet koledu,ale nevim,zda ji jeste na prahu puberty rikaji.Maji zakazano pit alkohol,jeste jim teda nikdo nenabidl. Povoleno si brat malo,napr z ošatky jeden kus,penize pokud mozno ne. Ale to uz moc neovlivnim,vetsinou jim holky davaji cele balicky sladkosti a v tom treba 10 kc. A skutecne většina spoluzacek ma i varena vajicka,nektere i pernicky. Jdou tak ke 3 az 5. Pak jeste k babickam a sousedkam,ktere je pozvou,vsechny jsou to pani nad 80 let :)
Dospeli chlapi chodi na pokec u chlebíčků a na panaka,nemrska skoro nikdo,jen pomlazku nebo vařaju drzi v ruce.
Tady ,kde bydlim,chodi i party krojovanych. Ti i zpivaji,hraji. Vic nevim,k nam nechodi,neb nejsme od nich,od folkloru :)
"Povoleno" je chodit do obeda. Pak uz to neplati.
Co mam kamosky s dcerama,tak holkam to lito neni,rady chystaji ty koledy a tesi se na kluky. Nektere jsou rady,kdyz jich prijde hodne. No,maminky míň.
Tami
Krafařka
Krafařka

603 příspěvků
07. listopad 2006
Slovácko
Příspěvekod Mamia » středa 28. březen 2018, 09:15
No, možná, to ani není žádný zahraniční velikonoční zajíček, ale náš starý zajíček, co šel brázdou, měl mošničku prázdnou - a víte, jak to dopadlo, místo, aby dětem koupil kaši, utratil ty 4 groše za tabák. Mým dětem to bylo moc líto, chudáčci malí zajíčci.
Lajdák táta zajíček se ale polepšil, a teď nechává na Velikonoce na zahradě dobroty :)
(Začal s tím můj táta, když dostal nějakou moc velkou dobrotu na svačinu, přinesl to zpátky a dal to nám dětem, že je to od zajíčka, pak nemám být sentimentální)
Mamia
Klevetnice
Klevetnice

3249 příspěvků
02. březen 2011
Příspěvekod Pixar » středa 28. březen 2018, 14:54
Mamio, bud, to me tak pohladilo, dik! :)
The wind in my hair
Makes me so aware
How good it is to live tonight
And I haven't felt so alive
In years
Pixar
Klevetnice
Klevetnice

3005 příspěvků
01. leden 2008
Příspěvekod Pájík » středa 28. březen 2018, 21:45
Tady (okraj Prahy) děcka koledovat celkem chodí, chodí tedy i holky. Přijdou koledovat kamarádi od syna a tak. Nabarvíme nějaký vajíčka, pečeme perníky. Nejstarší jde koledovat s kamarádem, malochy vezmu ke kamarádům a pár sousedům, koledují u babiček. Od nás dostanou nějakou velikonoční sladkost a nějaký hadérek, aby je bernek nepokakal.
Pájík
Klevetnice
Klevetnice

3830 příspěvků
20. září 2008
Příspěvekod Cherry » středa 28. březen 2018, 22:32
Benešovsko. Bydlíme na docela malé vesnici. Holky chodí koledovat taky. Na velikonoční pondělí se u nás vystřídá téměř celá vesnice. Nechodí jen ti co mají děti, ale i dospělí chlapi - sousedé. Fakt si to užívám. I když se vídáme a navštěvujeme normálně, tak tohle je jakoby navíc. Pak ještě máme tradici, že se tři rodiny po koledě schází u nás, posedíme, popovídáme, děti si pohrají. Jako je to fajn.
Cherry
Guma a neuvařitelná slepice :-)

6302 příspěvků
24. září 2006
Pařezová chaloupka
Příspěvekod Suri » středa 28. březen 2018, 23:14
U nás jsou Velikonoce tradiční a rok co rok musíme mít víc a víc vajíček a ještě raději pečeme perníková, abychom toho měli pro koledníky dost a to bydlíme na opravdu maličké vesnici (na Moravě). Na koledu chodí jen kluci, holky ještě vážou na pomlázky služky a pentle. Zajíčka ale držíme také, protože máme dvě holky a už já jako dítě (a jsem ročník před rokem 80) jsem dostávala něco od zajíčka dle německé tradice a všichni něco na sebe, aby nás beránek nepokakal. Holky hledání dárečků baví a prababičku baví jim to i schovávat, takže když neprší, tak je to venku, jinak doma. Kupodivu holky (a to je jim už skoro 10 a 13) baví i to, že "na ně" chodí kluci, nikdy je nikdo nijak nezbil, takže to má prostě ten tradiční duch a naopak jsou rády, když přijede někdo i z jiné vesnice a vyloženě čekají na koledníky a jsou to vždy velké přípravy a zábava.
Suri
Kecka
Kecka

1838 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Petulka82 » čtvrtek 29. březen 2018, 06:17
Hele jako, nechcete někdo z dědin na Moravě uspořádat zážitkový pobyt? Napadají mě Velikonoce, masopust... my bychom si zaplatili :D
Petulka82
Diskutérka
Diskutérka

2583 příspěvků
27. červen 2008
Karlovarsko