ADV TOP
ADV LEFT

Zrušení pracovního místa v době mateřské dovolené

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Inkognito » čtvrtek 28. únor 2008, 15:26
Potřebuji pomoc.
Čekáme miminko a zaměstnavatel plánuje zrušit mé pracovní místo v době mé mateřské dovolené (tj. těch cca 28 týdnů po porodu). Samozřejmě přijme někoho jiného a změní název pozice. Pokud bych se chtěla po 28 týdnech po porodu vrátit zpět do zaměstnání, může mi zaměstnavatel dát výpověď?

Nevíte, jestli je to nějak právně ošetřeno, nebo se holt s takovou nespravedlností mám vyrovnat???

Moc děkuji za odpověď.
Inkognito
Inkognito

36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod Lucik » čtvrtek 28. únor 2008, 15:46
Nejsem odbornik, ale myslim, ze pracovni misto zrusit muze. Ale tobe po navratu musi nabidnout jine, podobne. Dost casto se ale stava, ze zamestnavatel nabidne takove misto a podminky, ze zena pak sama odejde (resp. se rozvazani prac. pomeru dohodou).
Lucik
Krafařka
Krafařka

666 příspěvků
13. březen 2007
Příspěvekod Elizabet » čtvrtek 28. únor 2008, 16:07
No myslím že zrušit místo může ale jak je to pak po návratu tak na to se asi informuj na úřadu práce. tam ti přesně řěknou jaký máš práva ;) držím palce aby ti to dobře dopadlo
Elizabet
Diskutérka
Diskutérka

2121 příspěvků
04. říjen 2006
Ústí nad Labem
Příspěvekod Evita » čtvrtek 28. únor 2008, 17:11
mně zrušili místo v době kdy jsem otěhotněla, jenže to ještě nevěděli, tak jsem si nechala dát výpověď a pak ji zneplatnila potvrzením od doktora. Vyhodit mě nemůžou po celou dobu ´mateřské (tj do 3 let). Pak ale z důvodu zrušení mé pozice buď podepíšu dohodu nebo mi dají výpověď. Takže u tebe to bude podobný.
Evita
Kecka
Kecka

1729 příspěvků
25. červenec 2007
Příspěvekod Jana_k » čtvrtek 28. únor 2008, 18:09
Ahoj,
zrušením pozice tě opravdu můžou dostat z firmy. Ale pouze buď dohodou po ukončení mateřské dovolené, po vyčerpání nebo proplacení řádné dovolené před nástupem na RD. A to s dvouměsíční výpovědní lhůtou a 3měsíčním odstupným nebo třeba rovnou (jako to udělali mě) 5měsíční odstupné po dohodě.
Je možné nepodepsat, oni tě vyhodit nemůžou, musí ti držet místo do 3 let věku dítěte, ale je fakt, že pak to bude zřejmě naprosto stejná situace a nabídnou ti rozvázačku a odstupné. Záleží na tobě, jakou variantu RD si vybereš, jak dlouho chceš zůstat doma a pak se rozhodni.
Jinak ti určitě poradí (protože byli myslím nějaké změny v zákoníku práce) na úřadě práce v místě tvého bydliště. Všude mají takovou bezplatnou právní poradnu. Já jsem jí tenkrát taky využila.
Snad jsem pomohla.
J.
[img]http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamabu20040709_0_Tomáškovi+jsou.png[/img]
[img]http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatard20080331_0_Kristýnce+jsou.png[/img]
Jana_k
Howgh
Howgh

6292 příspěvků
07. květen 2007
Příspěvekod Lesana » čtvrtek 28. únor 2008, 18:15
Tvoje pracovní místo zrušit můžou. Proti výpovědi jsi chráněná v době těhotenství, mateřské dovolené, rodičovské dovolené. Pokud po mateřské dovolené nezažádáš o rodičovskou dovolenou a budeš chtít pracovat, můžeš obdržet výpověď podle § 52, odst. c a zákaz výpovědi se na tebe vztahovat nebude - nečerpáš rodičovskou dovolenou, nejsi v ochranné lhůtě. Pak ti trvá dvouměsíční výpovědní lhůta a náleží tříměsíční odstupné (pokud nemáte sjednané vyšší).

Pokud obdržíš výpověď a nastoupíš na rodičovskou dovolenou (můžeš oni požádat kdykoli do tří let věku dítěte a zaměstnavatel ti musí vyhovět), tak pak se výpovědní doba zastavuje a pokračuje po skončení rodičovské dovolené.
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006