ADV TOP
ADV LEFT

Kdy konec MD+PPM a začátek RD+RP?

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Tami » pondělí 07. duben 2008, 11:19
Holky,
nemůžu se tu zorientovat, prosím poraďte.

17.9. 2007 jsem nastoupila mateřskou (po rodičovské, ale to je myslím jedno)
pobírala jsem PPM přes zaměstnavatel, vyšší než by bylo od úřadu práce - sociálky. Tam mi řekli, ať přijdu v březnu vyřídit RP. Došla jsem tam ke konci března, s paní jsem vyplnila papíry se žádostí o rodičovský příspěvek, črpání na tři roky. Řekla mi, že mi vyplácení (tedy i rodičovská dovolená??) začíná 31.3.2008, to bylo pondělí - to zdůraznila, nevím proč. Zaměstnavateli jsem to tak oznámila, tedy že začínám čerpat RP od 31.3.2008- Ale o den později mi ze sociálky volali, že mi to řekli špatně, že budu pobírat až od 1.4.2008 a že mi to tam opraví.
Proč to tak je? Jak se stanoví délka MD a vyplácení PPM nebo RP?
Pochopila jsem to tak, že za březen mám PPM a od dubna RP, ale nachápu, proč na tom dni tak moc záleželo. Do práce to musím - tu opravu znovu hlásit - co to bude znamenat?

Díky.
Tami + 2 kluci 08/04+11/07
Tami
Krafařka
Krafařka

696 příspěvků
07. listopad 2006
Slovácko
Příspěvekod Alka16 » pondělí 07. duben 2008, 11:57
PPM a mateřská je 28 týdnů. tedy když jsi nastoupila 17.9.07, což bylo pondělí, nárok je do 30.3.08, tedy neděle. v pondělí 31.3. už máš podle mě nárok na RP.
zaměstnavateli to je jedno, jestli pobíráš RP nebo ne, ten ti toho 31.3. stejně nezaplatí, protože svých 28 týdnů u něj jsi vyčerpala.
jestli není pozdě, záleží na zaměstnavateli, tak ale doporučuju požádát od 31.3. o čerpání dovolené, na kterou máš nárok právě za těch 28 týdnů MD, které se počítají jako výkon práce.
a.
Alka16
Žvatlalka
Žvatlalka

237 příspěvků
23. září 2007
Příspěvekod Makina » pondělí 07. duben 2008, 12:03
Možná, že paní přehlédla, že byl přestupný rok, takže i když podle lhůtníku končíš PPM 31.3., díky přestupnému roku ale 30.03., tudíž máš už 31.3. nárok na RP v plné výši za 1 měsíc.
ObrázekObrázek
Makina
Kecka
Kecka

1625 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Lesana » pondělí 07. duben 2008, 12:21
Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená spolu vůbec nijak nesouvisí. Pokud Alka16 spočítala správně, že ti mateřská dovolená a pobírání peněžité pomoci v mateřství skončilo 30.3.2008, tak jsi v následující situaci:

1. měla jsi zaměstnavatele požádat o čerpání dovolené na zotavenou a to ode dne 31.3. 2008 do vyčerpání veškerého nároku a teprve po skončení dovolené na zotavenou jsi ho měla požádat o čerpání rodičovské dovolené do max. tří let věku dítěte.

Nárok na dovolenou je:
a) na dovolenou z roku 2007 - nemám po ruce loňský kalendář, takže ti nemůžu spočítat přesný nárok, může to být plus mínus kolem deseti-dvanácti dnů při 20 denním ročním nároku
b) celý nárok z roku 2008

Čerpání mateřské dovolené se pro účely nároku na dovolenou na zotavenou považuje jako odpracovaná doba, tudíž za ni vzniká nárok na dovolenou.

Pokud sis nepožádala, tak dovolená z roku 2008 se ti na konci roku pokrátí o neodpracované dny na rodičovské dovolené a zůstatek (mělo by to být 11,5 dne při 20-ti denním nároku) se ti převede do dalších let a budeš ho moct vyčerpat po skončení rodičovské dovolené. Ovšem přiznám se, že netuším, jestli se to samé týká i nároku z roku 2007 nebo jestli ten ti na konci letošního roku propadne.

2. měla sis požádat o rodičovský příspěvek (což jsi udělala). Od letošního roku je ovšem změna a v měsíci, kdy náleží jak RP, tak PPM se RP přiznává jenom tehdy, pokud je PPM nižší, než RP a to ještě pouze ve výši rozdílu. Takže jestli jsi měla PPM vyšší, než RP, tak ti za březen RP nenáleží a prvně ho dostaneš za měsíc duben.

Zaměstnavateli pobírání rodičovského příspěvku hlásit nemusíš, ten ho vůbec nezajímá. Ovšem je v tvém vlastním zájmu, aby ses s ním dohodla, jestli by tvoji žádost o RD prostě nehodil do koše a nepřijal od tebe žádost o dovolenou a neumožnil ti vyčerpat si dovolenou na zotavenou (kdybys požádala rovnou, musel by ti vyhovět - teď už je to jenom na jeho dobré vůli). Pokud ti vyhoví, tak rodičovský příspěvek můžeš klidně pobírat současně s čerpáním dovolené na zotavenou, to se nijak nevylučuje a na úřad to tudíž hlásit nemusíš.
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Makina » pondělí 07. duben 2008, 12:55
Lesano, dík za info, o tom souběhu PPM a RP jsem vůbec netušila.
Makina
Kecka
Kecka

1625 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Lesana » pondělí 07. duben 2008, 13:04
Makina píše:Lesano, dík za info, o tom souběhu PPM a RP jsem vůbec netušila.

Nj, to je novinka letošního roku. Ještě loni by opravdu náležela jak PPM, tak celý nepokrácený RP.
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Tami » pondělí 07. duben 2008, 13:45
Děkuji všem za informace, už mi to doklapává.

Asi ta paní na sociálce taky hned netušila, že už nemůže být oboje PPM a RD, kvůli té výši.tak proto to zmotala.Anebo to říkala dobře, ale blbě mi to napsala.
Tak dle všeho to mám dobře.

V práci to chtěli potvrdit prý kvůli hlášení zdrav.pojišťovně.

Dovolenou jsem už zažádala , takže to mám vyřízený - tu za rok 2008 mi vyplatí v plné výši, tedy 25 dní. Ale na dotaz, co mi vpráci dají za dovolenou za rok 2007 jsem se dozvěděla - Aha, no to se musím ještě podívat, a jestli máte nárok, tak vám to pošlem, ale ozývat se vám už nebudem...? Tak uvidím.

Ještě jednou moc díky.
Tami + 2 kluci 08/04+11/07
Tami
Krafařka
Krafařka

696 příspěvků
07. listopad 2006
Slovácko