ADV TOP
ADV LEFT

nezaměstnaná - jak je to s MD, RD?jak s penězi?

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Sonny83 » úterý 29. duben 2008, 11:54
Ahoj holky, něco jsem pročetla, ale nenašla jsem nikde to co bych potřebovala, tak prosím o pomoc :oops:
V březnu jsem skončila v práci, dělala jsem dva roky, jsem na úřadu práce a s manželem jsme se rozhodli že možná by už byl čas na potomka, ale!!!
Jak se to s mateřskou dovolenou? Měla bych nárok na nějaké peníze? Co rodičovská?Lze si pak vybrat některou variantu, nebo dostanu automaticky tu čtyřletou????
Jsem hrozně zmatená, je tu některá která by mi uměla poradit????
Sonny83
Pískle

3 příspěvků
24. červenec 2007
Příspěvekod Gehenna » úterý 29. duben 2008, 12:02
Zkus to kdyžtak prošmejdit tady http://www.aperio.cz/poradna/ , ale myslím, že Lesana se určitě ozve :)
Řeším prakticky totéž a konce jsem se zatím nedobrala.
Gehenna
B-C Kašpar

26188 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod Sonny83 » úterý 29. duben 2008, 12:06
Gehenna píše:Zkus to kdyžtak prošmejdit tady http://www.aperio.cz/poradna/ , ale myslím, že Lesana se určitě ozve :)
Řeším prakticky totéž a konce jsem se zatím nedobrala.

Děkuji zkusím se mrknout ;)
Sonny83
Pískle

3 příspěvků
24. červenec 2007
Příspěvekod Trixl » úterý 29. duben 2008, 12:22
Ta lhůta je myslím 270 dnů, do které je nárok na peněžitou pomoc v mateřství? Když není zaměstnavatel, tak se ode dne porodu bere rovnou RD. Automaticky ale na 4 roky není možno se nějak jinak rozhodnout.
Trixl
Howgh
Howgh

15770 příspěvků
05. duben 2007
Vysočina
Příspěvekod Lesana » úterý 29. duben 2008, 13:03
Abys měla nárok na PPM (mateřskou), je potřeba splnit několik podmínek. Jednou z nich je mít alespoň 270 dní nemocenského pojištění v posledních dvou letech k datu porodu (platí letos) nebo k datu nástupu na PPM (mělo by platit od příštího roku... pokud nebude změna). Do doby pojištění se počítá jak zaměstnání, tak i registrace na ÚP, ta doba nemusí být splněná v jednom zaměstnání, pokud jich mám v dané době víc po sobě, sčítají se. Další podmínka je být ke dni nástupu na PPM (tedy 8-6 týdnů před termínem porodu) nemocensky pojištěná. Pokud zůstaneš na ÚP, tak tuhle podmínku nesplníš, musela by sis najít nějaké zaměstnání (nebo se stát OSVČ a nemocenské si platit jako OSVČ).

Pokud nárok na PPM nesplníš, budeš rovnou od porodu dostávat RP a délku si zvolit nemůžeš, bude čtyři roky. Na druhou stranu pokud by nárok na PPM splnil tvůj manžel, mohl by se RP napsat na něj a pak by si mohl zvolit délku pobírání. Letos stačí, když manžel nárok na PPM splní a nemusí ji pobírat (platí, že muži mohou fakticky pobírat PPM jenom ve výjimečných případech). Od příštího roku by měla platit nová právní úprava, podle které PPM mohou pobírat též otcové dítěte, pokud se na tom s matkami dítěte písemně dohodnou - nevím, jak to od příštího roku bude s volbou délky RP, pravděpodobně bude potřeba, aby otec dítě PPM fakticky alespoň nějakou dobu pobíral (t.j. pokud bude pobírat PPM, nemůže zároveň pracovat a pobírat mzdu ze zaměstnání), aby mohl volbu délky RP provést.
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Le_chat_noir » úterý 29. duben 2008, 16:28
les super odpoved, dik. takhle jednoduse to nikde napsane neni a je se v tom docela take ztracela ... :hura:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Le_chat_noir
Howgh
Howgh

8279 příspěvků
13. únor 2008
Divnozem
Příspěvekod Aristonka » úterý 29. duben 2008, 18:39
Řešíme to také,RP,chci nechat napsat na manžela,ale ja nejak netusím,co bude semnou,resp.kdo bude platit pojištení??
Aristonka
Drbna
Drbna

4448 příspěvků
20. listopad 2006
Příspěvekod Bamla » úterý 29. duben 2008, 19:30
Ahoj holky,

ja mam trochu podobny dotaz. Zajima me, jak je to, kdyz bych byla OSVC?
a) v pripade,ze si nebudu platit nemocenske pojisteni
b) budu si platit nemocenske pojisteni

V pripade b), kdo mi bude platit materskou? predpokladam, ze na ni mam narok. To ji pak plati stat? Nebo bych i tak musela nastoupit hned na rodicak?

Diky za odpoved :)
Bamla
Žvatlalka
Žvatlalka

103 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Lesana » úterý 29. duben 2008, 21:46
Aristonka píše:Řešíme to také,RP,chci nechat napsat na manžela,ale ja nejak netusím,co bude semnou,resp.kdo bude platit pojištení??

Co se zdravotního pojištění týká, můžeš se na pojišťovně nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7. Občas mají úřednice problémy, že jim to "nebere systém", to ale nic nemění na tom, že to možné je a vím o rodičích, kteří se tak nahlásili.

Sociální pojištění neplatí nikdo, ale to ani v případě, že bys RP pobírala ty. Za určitých podmínek se do důchodu počítá doba péče o dítě o dítě do 4 let (nikoli doba pobírání RP, ale doba péče), to se při žádosti o důchod dokládá čestným prohlášením.

Podrobně tohle všechno bylo probírané tuším v diskuzi, kterou tady kdysi založil oddTom - najdi si ji. Neměl by to být problém, oddTom tu bude mít jenom pár příspěvků, nechodí sem drbat, takže se to uričtě dá profiltrofat ;)
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Lesana » úterý 29. duben 2008, 21:52
Bamla píše:Ahoj holky,

ja mam trochu podobny dotaz. Zajima me, jak je to, kdyz bych byla OSVC?
a) v pripade,ze si nebudu platit nemocenske pojisteni
b) budu si platit nemocenske pojisteni

V pripade b), kdo mi bude platit materskou? predpokladam, ze na ni mam narok. To ji pak plati stat? Nebo bych i tak musela nastoupit hned na rodicak?

Diky za odpoved :)

Nebudeš si platit nemocenské pojištění = nejsi nemocensky pojištěná = nemáš nárok na PPM.

Platíš si nemocenské pojištění = musíš splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění v posledních dvou letech před porodem (od příštího roku před nástupem na PPM) a z toho musí být alespoň 180 dní pojištění jako OSVČ = nemocenskou platí příslušná OSSZ. Počítá se z předchozího kalendářního roku (tedy ne z předchozích 12 kalendářních měsíců, ale opravdu předchozího roku), pokud v té době už OSVČ k nemocenskému pojištění byla přihlášená. V praxi se to řeší tak, že v poslední prosincové splátce zálohy na sociální pojištění se zaplatí nějaká velká částka, aby celkově to dalo maximální PPM, případný přeplatek na sociálním pojištění pak OSSZ vrátí při vyúčtování, nemocenské pojistné se nevrací (ta placená záloha se ti skládá z částky na důchodové pojištění a nemocenské pojištění a tuším že i pojistného na politiku zaměstnanosti) - tohle chce potom spolupracovat s někým, kdo umí správnou výši poslední splátky vypočítat ;)
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Sonny83 » středa 30. duben 2008, 08:47
Lesana píše:Abys měla nárok na PPM (mateřskou), je potřeba splnit několik podmínek. Jednou z nich je mít alespoň 270 dní nemocenského pojištění v posledních dvou letech k datu porodu (platí letos) nebo k datu nástupu na PPM (mělo by platit od příštího roku... pokud nebude změna). Do doby pojištění se počítá jak zaměstnání, tak i registrace na ÚP, ta doba nemusí být splněná v jednom zaměstnání, pokud jich mám v dané době víc po sobě, sčítají se. Další podmínka je být ke dni nástupu na PPM (tedy 8-6 týdnů před termínem porodu) nemocensky pojištěná. Pokud zůstaneš na ÚP, tak tuhle podmínku nesplníš, musela by sis najít nějaké zaměstnání (nebo se stát OSVČ a nemocenské si platit jako OSVČ).

Pokud nárok na PPM nesplníš, budeš rovnou od porodu dostávat RP a délku si zvolit nemůžeš, bude čtyři roky. Na druhou stranu pokud by nárok na PPM splnil tvůj manžel, mohl by se RP napsat na něj a pak by si mohl zvolit délku pobírání. Letos stačí, když manžel nárok na PPM splní a nemusí ji pobírat (platí, že muži mohou fakticky pobírat PPM jenom ve výjimečných případech). Od příštího roku by měla platit nová právní úprava, podle které PPM mohou pobírat též otcové dítěte, pokud se na tom s matkami dítěte písemně dohodnou - nevím, jak to od příštího roku bude s volbou délky RP, pravděpodobně bude potřeba, aby otec dítě PPM fakticky alespoň nějakou dobu pobíral (t.j. pokud bude pobírat PPM, nemůže zároveň pracovat a pobírat mzdu ze zaměstnání), aby mohl volbu délky RP provést.

Takže pokud jsem do března dva roky pracovala tak mám nárok na mateřskou?
Sonny83
Pískle

3 příspěvků
24. červenec 2007
Příspěvekod Lesana » středa 30. duben 2008, 09:23
Sonny83 píše:
Takže pokud jsem do března dva roky pracovala tak mám nárok na mateřskou?

Ty dva roky se počítají ode dne porodu (resp. od příštího roku ode dne nástupu na PPM). Druhá věc je, že musíš být nemocensky pojištěná taky ke dni nástupu na PPM (tedy 6 týdnů před termínem), nestačí splnit jenom podmínku doby pojištění, je potřeba splnit podmínky všechny.

- dobu pojištění alespoň 270 dní v posledních dvou letech
- platné pojištění ke dni nástupu na PPM
- dítě porodíš (nikoli potratíš) a staráš se o něj
- nemáš příjem z té činnosti, která ti účast na nemocenském pojištění zakládala
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006