ADV TOP
ADV LEFT

Přechod z RP na mateřskou s druhým dítětem

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Ulrika » čtvrtek 07. prosinec 2006, 23:10
Ahoj holky,

v nejbližších dnech mě čeká nástup na mateřskou dovolenou s druhým dítětem, přičemž doteď jsem pobírala rodičovský příspěvek. Můžete mi poradit, kam to všude musím nahlásit? Dostanu od svého dr. papír na mateřskou, ten nechám potvrdit v práci, oni ho pak pošlou na sociálku (pokud jsem to dobře pochopila) a ta mi bude mateřskou vyplácet (jsme malá firma). Ale vyřídí si to sociálky mezi sebou nebo musím jít tam, kde pobírám RP a oznámit jim to, aby mi ho přestali posílat? Ještě ke všemu to bude těsně před Vánoci, tak doufám, že se to někde ve zmatku neztratí...

Díky.

Ulrika
Ulrika
Krafařka
Krafařka

624 příspěvků
08. říjen 2006
Příspěvekod Vvik » pátek 08. prosinec 2006, 04:54
Tak na té sociálce by ti měli dát vyměřovací základ a s tím pak dojít na úp zrušit placení toho rodičáku - jinak budeš vracet.
Správně by si to měli úředníci sdělit samy, ale já takhle byla doma už 2x a ani jednou se to nestalo....

Ale určitě musíš sama zrušit vyplácení toho rodičáku!

Věra
Lukáš 11; Lucie 10; Jonáš 8,5; Jolie 6,5; Tonie 4
Vvik
Kecka
Kecka

1606 příspěvků
24. září 2006
mezi Prahou a Kolínem
Příspěvekod Kospeta » pátek 08. prosinec 2006, 08:36
Mě to taky čeká.Chtěla jsem se zeptat,jestli se taky nastupuje na mateřskou těch 42 dní před porodem nebo dnem porodu?
Pá Hanka,Michalka a Matěj

Matěj 09.2005

Míša 03.2007

http://kospetyblog.blogspot.com/
http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=284206
Kospeta
Krafařka
Krafařka

751 příspěvků
25. září 2006
Příspěvekod Maka » pátek 08. prosinec 2006, 08:38
Ahoj

tak právě tohle mám za sebou:o)
Na sociálce si vyzvedneš formulář - už nevím jak se jmenuje - prostě o výši budoucí MD, v práci ti ho vyplní.
Dr. ti vypíše papír na MD. S oběma formulářema zajdeš do práce kde ti vypočítají základ pro druhou mateřskou (a nelekni se v nějakých případech může být o dost nižší než první - já měla první 10000 ted mám 6600 - od nového roku to nebude ani výše RP - tím pádem mi to sociálka bude tento rozdíl doplácet)

Mě papír s vyměřeným základem z práce poslali domů a já s tím papírem zašla na sociálku - Tam jsem podala žádost o zrušení RP (pozor nejvýhodnější je nastoupit MD 2. den v měsíci - za ten první den ti náleží celá nezkrácená výše RP + MD za dny od 2. - x . tého v měsíci) - já nastupovala 2.11. a měla jsem nárok na RP -3700 + MD za celý listopad bez toho prvního...

Od 1.12. mi bude už chodit jen MD - a jak říkám jelikož ji mám dost nízkou, tak od Nového roku nebude dosahovat ani výše RP - trvalo mi dost dlouho z těch ženskejch vydolovat jaký bude postup... prý na to ještě nemají papíry apod.... ale vylezlo z nich že rozdíl mi bude sociálka doplácet na účet - jen prostě musím zase od 1.1. 07 podat žádost o RP .... tak doufám že nekecaly:o)

Doufám že je to aspon trošku srozumitelné
Markéta
Michal 1r9m
mimi 39tt
Naposledy upravil Maka dne 08. prosinec 2006, 09:48, celkově upraveno 1
Maka
Pískle

52 příspěvků
23. listopad 2006
Brno - okolí
Příspěvekod Maka » pátek 08. prosinec 2006, 08:44
Ahoj

nastupuje se 6-8 týdnu před termínem porodu - záleží na tobě kdy chceš nastoupit, ale v tomhle rozmezí:o)
Maka
Pískle

52 příspěvků
23. listopad 2006
Brno - okolí
Příspěvekod Verca » pátek 08. prosinec 2006, 09:33
Ahoj, přesně jak píše Markéta. Na mateřskou se nastupuje 6-8 týdnů před porodem. Dr. vypíše papír, ten odevzdáš zaměstnavateli. Na sociálce nahlásíš, že od toho a toho data rušíš rodičák z důvodu nástupu na mateřskou, dostaneš formulář pro zaměstnavatele, ten tam vyplní denní základ, což odneseš nebo odešleš zpátky na sociálku a pak už by ti mělo jen přijít vyrozumění. Bohužel je pravda i to, že další mateřská je o dost nižší než ta první. U mě byl rozdíl mezi první a třetí mateřskou skoro 4000,-.
Verča a děti
Obrázek

Obrázek
[/url][url=http://www.TickerFactory.com/]

Obrázek

[url=http://www.TickerFactory.com/]
Obrázek
Verca
Kecka
Kecka

1766 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Kospeta » pátek 08. prosinec 2006, 10:42
To jsem zvědavá,jak to bude.Já nastupuji až po novém roce!Tak nevím,jestli budu rodičák rušit,když bude třeba mateřská nižší než rodičák?!Já tak nesnáším úřady :roll: ,chjo!Jinak díky za tuhle diskusi!
Pá Hanka,Michalka a Matěj

Matěj 09.2005

Míša 03.2007

http://kospetyblog.blogspot.com/
http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=284206
Kospeta
Krafařka
Krafařka

751 příspěvků
25. září 2006
Příspěvekod Ivav » pátek 08. prosinec 2006, 10:56
Ahoj holky,

mě se to sice zatím netýká, ale chtěla jsem se zeptat. Jak to že bude druhá mateřská nižší než první - vždyť přeci to budou počítat stejnýma procentama ze stejného období (poslední odpracovaný rok) tak jakto že je to nižší??? To mi nedává moc smysl. 8O :?:
Obrázek

Obrázek
Ivav
Diskutérka
Diskutérka

2505 příspěvků
21. září 2006
Ostrava
Příspěvekod Dalif » pátek 08. prosinec 2006, 11:43
To by me taky zajimalo, jaktoze 2.materska nizsi ??? kdyz cek nikde nepracoval,tak je stejnej denni vymer.zaklad jak u 1.materske ne ???

dik D
Vitek 10/2005, Zuzka 4/2007, Borivoj 10/2010
Dalif
Howgh
Howgh

5174 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Katas » pátek 08. prosinec 2006, 11:46
Ahoj holky,

mám mámu na ÚP, tak mi říkala, že to je přesně tak, jak píše Verča. Přesně takový slovo od slova je postup. Ta další mateřská je nižší, protože prý:
rodičovský příspěvek dostáváš od státu, ten se nedá ovlivnit, ale mateřská (nastupuje se na ní 6-8 týdnů před termínem porodu i v případě 2.,3., dítěte) je odvíjena od denního vyměřovacího základu, který ti sdělí zaměstnavatel. Pokud jsi doma s 1 .dítětem, počítá se poslední odpracovaný rok. Pak ti po dobu 6ti měsíců běží mateřská, kterou vyplácí zaměstnavatel, i když ji posílá i vyplácí sociálka. Máme holt takové zákony....Mateřská je nižší než tvoje mzda, kterou jsi pobírala. Díky těmto 6ti měsícům, kdy jsi brala mateřskou, ti klesá vyměřovací základ v případě dalšího těhotenství a následně nástupu na mateřskou. Je to troošku zamotaný, ale bohužel pro nás.... :cry:
Katas
Pískle

13 příspěvků
25. září 2006
Příspěvekod Maka » pátek 08. prosinec 2006, 11:47
ahoj

MD se vypočítává z posledních příjmů.... za minulý rok - když příjmy nejsou - období se posouvá vždy o 3 měsíce dozadu až se dojde k měsíci kdy už nějaký příjmy byly... od tohoto období se za 12 měsíců zpětně vypočte MD

čili pokud jsi například jako já čerpala ještě dovolenou - tak se MD vypočítává i z té dovolené.....

tak jsem to aspon já pochopila - přesný výpočet neznám.... ale fakt mě to překvapilo.... dokonce jsem na emiminu zakládala i diskusi o 3000 nižší mateřská - je to možné"....

Markéta
Michal 1r9m
mimi 36tt
Maka
Pískle

52 příspěvků
23. listopad 2006
Brno - okolí
Příspěvekod Asha » pátek 08. prosinec 2006, 12:26
Ahoj,
no nazdar :roll: Ja jdu na materskou kolem 27.12., to se asi mam na co tesit. Navic jsem do rijna byla na skole, ted mam skonceno...takze asi jsem v ochranny lhute, nevite nekdo? Musim teda nejdriv na urad, pak na skolu a pak zas na urad? Nejak se v tom ztracim...
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Asha
Krafařka
Krafařka

870 příspěvků
28. listopad 2006
Praha
Příspěvekod Maka » pátek 08. prosinec 2006, 12:31
Poprvý na úřad jsem šla jenpro ty formuláře... resp. jeden papír... možná se to dá stáhnout i na netu nevím... já chodím kolem tak jsem neměla důvod se tam nestavit...
no a pak do práce (s formulářem ze sociálky i s papírem na MD od dr)
a pak jim to hodit zase na sociálku.... v práci mi to nevyplnili hned - ale poslali až cca za 14 dní... protože to prej musí nějak propočítat... a zezačátku se jim nezdálo na co chce sociálka už ted ten vyměřovací základ.... takže jsem je nechala ať se mezi sebou domluví (zaměstnavatel a sociálka ) no a pak mi jen mzdová účetní z práce volala že papíry mi posílaj (kopii od dr a vyplněný form. ze sociálky) a že jim to tam mám donést....

Markéta
Maka
Pískle

52 příspěvků
23. listopad 2006
Brno - okolí
Příspěvekod Maka » pátek 08. prosinec 2006, 12:34
Asho a jak už jsem psala - nechod na tu MD koncem prosince ale až začátkem ledna - je to výhodnější - když nastoupíš 2.1.07 tak za toho 1.1. ti náleží celý RP .... a jestli už bude zvýšený (což by měl být) tak by ses dost okradla kdyby jsi nastoupila třeba 27.12.06

ale možná to víš... já to nevěděla tak mi to holky poradily... ještě jsem se na to ptala na sociálce a je to tak... dokonce už mám prašule i na účtě:o)
Maka
Pískle

52 příspěvků
23. listopad 2006
Brno - okolí
Příspěvekod Asha » pátek 08. prosinec 2006, 12:44
No a to muzu? Ja myslela, ze ze zakona musim nastoupit minimalne 6 tydnu pred terminem. Takhle bych to mela 5.
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Asha
Krafařka
Krafařka

870 příspěvků
28. listopad 2006
Praha