ADV TOP
ADV LEFT

Přechod z RP na mateřskou s druhým dítětem

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Janar » pátek 29. prosinec 2006, 14:21
Ahojky, prosím poraďte mi -

Dceři budou 9.2.2007 tři roky.Mimi se mi má narodit 11.5.2007.To znamená, že na mateřskou s mimi mám nastoupit 6-8 týdnů před porodem, tj.16-30 března.
Takže si mám do té doby v práci zažádat o prodloužení rodičáku na první dítě nebo se rovnou žádá na celý čtvrtý rok?
V práci mi tvrdili něco o neplaceném volnu.....já tomu ale nerozumím.
Moje mamča říká, ať si zažádám písemně o prodloužení rodičáku s tím, že v březnu nastupuji na mateřskou s mimi a né žádné neplacené volno.

Taky bych se ráda zeptala, z čeho se mi bude mateřská vypočítávat, když se mimi nestihne narodit do třech let věku dítěte-to mi zase tvrdí kamarádky.Kdyby se prý mimi narodilo do třech let věku dítěte, tak by se mi měla vypočítávat z posledního odpracovaného období.
Takhle ale nevím.Pokud by se mi měla totiž mateřská vypočítávat z rodičáku, tak budu brát prd prd :lol:
A ještě dotaz.....kdy je pro mě nejlepší nastoupit na mateřskou? Šestý nebo až osmý týden?

Moc děkuju, jestli mi v tom uděláte trošku přehled, nerada bych, aby se mnou v práci nějak vyběhli.
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Janar
Howgh
Howgh

12970 příspěvků
21. září 2006
Domažlicko
Příspěvekod Lesana » pátek 29. prosinec 2006, 14:59
Ahoj, takže jestli to chápu správně, máš platnou pracovní smlouvu a máš zažádáno o rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte.

Pak tedy 10.2. 2007 musíš nastoupit do zaměstnání, protože ti skončí rodičovská dovolená. Pokud jsi ale těhotná a máš před sebou nástup na další mateřskou, můžeš se zkusit se zaměstnavatelem dohodnout na neplaceném volnu. Rodičovskou dovolenou si prodloužit nemůžeš, protože ta je ze zákona pouze do tří let. Pokud se dohodnete na neplaceném volnu (jakože podle toho, co píšeš, se zdá, že ano), tak je vcelku jedno, já bych požádala do doby nástupu na mateřskou. Požádat bys měla samozřejmě písemně a tak, abys případně v budoucnu mohla prokázat, že jsi si požádala a bylo ti vyhověno (tedy chtít po zaměstnavateli písemný souhlas - třeba jenom stačí si žádost napsat pro sebe v kopii a na tu kopii aby zaměstnavael napsal datum - souhlasím - podpis, ev. razítko). To jenom tak pro jistotu, přeci jenom pořádek dělá přátele a jeden nikdy neví, co se kdy semele... :wink: Jestli 8 nebo 6 týdnů před termínem je celkem jedno, pokud ti nástup vychází v rámci jednoho měsíce. Kdyby těch 6 týdnů před termínem bylo až v dalším měsíci a později, jak prvního dne měsíce (třeba 2), bylo by to pro tebe výhodnější, protože bys získala rodičák za další měsíc navíc.

Ať už porodíš do tří let nebo později, mateřská se ti bude počítat z posledního výdělku - tedy pokud jsi po skončení první mateřské čerpala dovolenou na zotavenou, tak nejspíš z toho, pokud ne, tak z doby před nástupem na první mateřskou. Tuším v novém zákoně už je, že pokud by pro tebe bylo výhodnější brát mateřskou z doby před nástupem na první mateřskou, tak se výdělek z doby, kdy jsi pobírala rodičák, nebere v potaz. Výplata mateřské není vázaná na věk staršího dítěte, ale na trvání nemcoenského pojištění (v tvémpřpadě tedy zaměstnání).

Jinak ještě dodám, že pokud dodržíš podmínku maximální možné docházky do školky, tak máš nárok na výplatu rodičovského příspěvku, i když budeš u zaměstnavatele čerpat neplacené volno. Rodičovský příspěvek totiž s rodičovskou dovolenou vůbec nijak nesouvisí a jedno není závislé na druhém :wink:
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Janar » pátek 29. prosinec 2006, 15:16
Ahoj Lesano,

děkuju moc za vyčerpávající odpověď.
Takže zažádat bych měla asi co nejdříve, hned začátkem roku, co?
My máme v práci rizikové pracoviště pro těhulky, proto asi neplacené volno nabízejí.
Maximální možná docházka do školky - tím se rozumí dát dítě od tří let do školky na 4 hodiny denně???

Jen jestli mi ještě můžeš napsat - jakto, že když chceš být s dítětem doma do čtyř let věku dítěte, tak se o to zažádat dá???

Omlouvám se, že se pořád ptám :oops: :oops:
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Janar
Howgh
Howgh

12970 příspěvků
21. září 2006
Domažlicko
Příspěvekod Lesana » pátek 29. prosinec 2006, 15:44
Janar píše:My máme v práci rizikové pracoviště pro těhulky, proto asi neplacené volno nabízejí.

No jo, tak to asi bude ono :) Jinak by ti museli nabídnout práci, kterou můžeš vykonávat i jako těhotná a v případě nižšího výdělku doplácet do průměru... Nebo v tomhle případě je další možnost a s okamžikem předpokládaného nástupu do zaměstnání přinést neschopenku. V tom případě bys ale musela počítat, že na i na těhule na neschopence chodí kontroly, takže by bylo třeba dodržovat vycházky a tak. Mně tohle řešení přijde tak trochu jako podvod (nebo ne tak úplně fér), ale je to jedna z legálních možností, pokud tě lékař uzná práce neschopnou.

Janar píše:Maximální možná docházka do školky - tím se rozumí dát dítě od tří let do školky na 4 hodiny denně???

Tak tak, pokud budeš chtít. Docházku ale musíš nahlásit na úřadě, kde ti vyplácí rodičák a budeš dokládat každý měsíc potvrzení, že jsi docházku nepřekročila.

Janar píše:Jen jestli mi ještě můžeš napsat - jakto, že když chceš být s dítětem doma do čtyř let věku dítěte, tak se o to zažádat dá???

Samozřejmě, zažádat si můžeš, ale ne o rodičovskou dovolenou, ale právě o to neplacené volno. A na to neplacené volno zaměstnavatel nemusí přistoupit, mezitím co na rodičovskou dovolenou ano. Nárok na rodičovskou dovolenou, tedy neplacenou omluvenou absenci v zaměstnání, vyplývá ze Zákoníku práce a to maximální doby tří let věku dítěte. Jakékoli další volno navíc už není rodičovská dovolená a není na ni ze zákona nárok, tedy je libovůle zaměstnavatele, zda ji poskytne nebo ne. Rodič čerpající rodičovsko dovolenou nemusí mít požádáno o rodičovský příspěvek (teroeticky mohou být na rodičovské dovolené oba rodiče současně, ale příspěvek dostane jenom jeden z nich... nebo může rodičovský příspěvek pobírat rodič, který rodičovskou dovolenou nečerpá, ale pracuje jako OSVČ, protže to pro něj přináší úlevy při neplacení minimálních odvodů státu...).
Oproti tomu rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory a nárok na ni vyplývá ze zákona o státní sociální podpoře. Nárok při splnění podmínky maximální možné docházky do kolektivního zařízení je do 4 let věku dítěte, u zdravotně hendikepovaných dětí do 7 let věku. Rodič pobírající rodičovský příspěvek nemusí čerpat v zaměstnání rodičovskou dovolenou, klidně může pracovat.
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Janar » pátek 29. prosinec 2006, 15:54
Děkuju moc :D
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Janar
Howgh
Howgh

12970 příspěvků
21. září 2006
Domažlicko
Příspěvekod Lenunka » úterý 04. prosinec 2007, 22:14
Ahoj holky,
oživuju tuhle diskusi s prosbou o radu:

starší syn se narodil 17.2.2006. Čekám druhé dítko, TP v průkazce 13.2.2008, dle velkého UTZ 14.2.2008.

Potřebovala bych si ujasnit toto:
1) kdy bych měla optimálně zajít na sociálku s formuláři s "novým" RP? Ještě v prosinci nebo až v lednu, rovnou s papíry pro nástup na druhou MD?

2) nástup na druhou MD mám v průkazce napsaný 18.12.2007 - 1.1.2008. Protože ale na papíře z velkého UTZ je uveden TP 14.2., nástup na MD by se tak posunul na 2.1., což bych velmi ocenila. Je šance, že mi to gyndr. posune? Měla jste to některá podobně?

3) aby toho nebylo málo, uvažuji ještě o změně pojišťovny pro sebe i staršího syna (mladší "půjde" pak za mnou automaticky). Pokud tam zajdu během prosince, změní se k začátku ledna - jestli jsem to dobře pochopila. Má to nějaký vliv na MD nebo RP?

Moc děkuju, že jste to celé přečetly a budu moc ráda za vaše rady.
Lenunka
Obrázek
Obrázek
Lenunka
Klábosilka
Klábosilka

437 příspěvků
21. září 2006
Chrustenice
Příspěvekod Bambulka » středa 02. leden 2008, 12:17
Jedna známá z netu chce poradit, co dělat, když její dítě bude mít 3 roky a ona otěhotní. To musí hned nastoupit do práce, když budou malému 3 roky nebo může jít hned na nemocenskou v těhotenství, aby ji nevyhodili? Budou ji pak proplácet mateřskou? Prostě nechce nastoupit do práce, když budou prvnímu dítěti 3 roky, ale chce být už těhotná s dalším mimčem.
Bambulka
Treperenda
Treperenda

1332 příspěvků
23. listopad 2007