ADV TOP
ADV LEFT

PPM na 2.dítě+zrušení RP na 1.dítě?

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Katerinka » čtvrtek 18. září 2008, 09:34
Ahoj,

přiznám se, že i po přečtení příspěvků a článků na webu, jsem z toho pořád zmatená.

Proto prosím o radu, na které úřady zajít, krok po kroku jak postupovat při vyřizování :?:

29.10.2008 nastupuji na Mateřskou. Mimi se má narodit začátkem prosince. Na syna pobírám RP 7 600,-- Kč. Na PPM mám nárok, mám odpracován kalendářní rok u zaměstnavatele. Nový RP budu žádat na 2 roky věku dítěte.

Jaký je tedy sled při vyřizování?

1) Zažádat o zrušení RP na sociálce? Co následuje potom?

Děkuji. Katka
Katerinka
Žvatlalka
Žvatlalka

153 příspěvků
07. duben 2008
Příspěvekod Gábinka » čtvrtek 18. září 2008, 09:40
Dojdeš na sociálku, nahlásíš tam změnu - konec pobírání RP.

Budou po tobě chtít potvrzení, jaký budeš mít denní vyměřovací základ mateřské na druhé dítě. Z toho odpočítají, kolik dostaneš za ten měsíc mateřskou a pokdu to bude víc jak 7600, nedostaneš nic. Pokud míň, dostaneš rozdíl mezi mateřskou a RP. Mě na sociálce (nebo v práci, podle toho, jak velká firma je, kdo vyplácí mateřskou) dali potvrzení na ty dávky za první holku, což bylo špatně. Nicméně na sociálce jim stačilo moje čestné prohlášení, že můj vyměřovací základ je vyšší (nastupovala jsem 24.1.).

No a pak čerpáš mateřskou a tvou povinností při čerpání RP do 2let je, abys tuším do měsíce následujícím poté, co dítěti bude 22 týdnů, nahlásila na úřad práce - soc odbor žádost o RP s formulářem volba délky...k tomu budeš potřebovat opět potvrzení od toho, kdo vyplácí mateřskou, že od do jsi pobírala takový a makový vyměřovací základ (opět v měsíci změny mateřské na RP to přepočítaj - jen nevím, jak to je, pokdu to bude jen do těch 2 let, jestli počítaj do 7600, nebo - pro mě logicky - do toho horního stropu 11tis a drobné)
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16435 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Doremi » čtvrtek 18. září 2008, 09:58
Ahoj,

a když jsem ve stejné situaci, ale nemám nárok na mateřskou, odpracovala jsem jenom 3 měsíce během posledních dvou let?!(

Poraďtě někdo...
děkuju,
d.
ObrázekObrázek
Obrázek
Doremi
Klábosilka
Klábosilka

329 příspěvků
02. srpen 2007
Příspěvekod Zdenicek » čtvrtek 18. září 2008, 10:42
zasla jsem do prace, tam mi vyplnili papir na vysi denniho prispevku, co se dava pak pri vyberu rodicaku /jedna A4 se zelenym pruhem/, samozrejme bez jmena a RC ditete... to mi doporucili na socialce, jako potvrzeni, ze narok na PPM mam
s tim jsem sla na socialku tesne pred nastupem na MD a tam mi ukoncili k tomu datu RP
prvni mesic /nastup na MD/ dostanes PPM podle poctu dni a zbytek ti doplaci socialka do tech 7600, dalsi mesice uz beres jenom PPM

doremi, jestli mas jeste platnou pracovni smlouvu /to znamena k datu nastupu na MD neni ukoncena/, tak narok na PPM mas, protoze materska a rodicovska dovolena se pocitaji do odpracovany doby... dojdi si na mzdovku, ona ti to spocita
Zdenicek
Howgh
Howgh

14890 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Katerinka » čtvrtek 18. září 2008, 10:47
Gábinko, a na tu sociálku mám jít před nástupem na mateřskou, tj. před 29.10.

Mateřskou prvních 6 měsíců platí ÚP (nebo se pletu?), proč bych jí neměla dostat, když bude vyšší než 7600 Kč, když jsem odpracovala v zaměstnání ? Ta se přeci vypočítává dle denního vyměř. základu?
Katerinka
Žvatlalka
Žvatlalka

153 příspěvků
07. duben 2008
Příspěvekod Katerinka » čtvrtek 18. září 2008, 10:47
Gábinko, a na tu sociálku mám jít před nástupem na mateřskou, tj. před 29.10.

Mateřskou prvních 6 měsíců platí ÚP (nebo se pletu?), proč bych jí neměla dostat, když bude vyšší než 7600 Kč, když jsem odpracovala v zaměstnání ? Ta se přeci vypočítává dle denního vyměř. základu?
Katerinka
Žvatlalka
Žvatlalka

153 příspěvků
07. duben 2008
Příspěvekod Gábinka » čtvrtek 18. září 2008, 10:52
Katerinka píše:Gábinko, a na tu sociálku mám jít před nástupem na mateřskou, tj. před 29.10.

mateřskou 28 týdnů vyplácí buď zaměstnavatel (více jak 25zaměstnanců) nebo OSSZ (ne UP, zaměstnavatel pod 25zaměstnanců).

Ne, že nedostaneš mateřskou, ale - dřív v měsíci, kdy jsi ukončila RP a začala pobírat mateřskou, jsi dostala rodičák v plné výši. Nyní to funguje tak, že ti spočítají, kolik za ten měsíc dostaneš mateřskou po nástupu, pokud to nenastoupíš 1. den v měsíci /plácnu příklad - máš vyměřovák 370,--, nastoupíš 27. den v měsíci, takže 370x 4 = 1480/ a o tu částku ti ponížej poslední příspěvek. Pokud bys nastoupila zkraje měsíce na mateřskou, dostaneš při v mém příkladu uvedené částce vyšší mateřskou, než je příspěvek a proto bys nedostala nic.

Jen říkám, že v případě volby dvouletého čerpání nevím, ale logicky si myslím, že se nepočítá rozdíl mezi mateřskou a RP ve výši 7600, ale tu vyšší částku, ale to si nejsem jistá.
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16435 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Zdenicek » čtvrtek 18. září 2008, 10:53
katerinko, myslim, ze uz jsem ti mezitim odpovedela ohledne vysky ;) ... za rijen dostanes za 29.-31.10. PPM podle mzdy a zbytek do 7600 ti doplati socialka
ale doporucuju si za nima zajit tak do 20.10., aby stihli udelat zmenu z rodicaku na materskou a tys jim pak tech par stovek nemusela vracet...

PPM vyplaci bud zamestnavatel nebo socialka podle velikosti firmy

jo a o novy rodicak muzes zadat az na konci MD a jeho vysku si budes volit az ve 22tydnech ditete, takze na to mas cas :) ... hlavne k zadosti o rodicak a vyberu jeho vyse potrebujes rodny cislo nejmladsiho ditete, coz zatim nemas ;)
Naposledy upravil Zdenicek dne 18. září 2008, 10:56, celkově upraveno 1
Zdenicek
Howgh
Howgh

14890 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Gábinka » čtvrtek 18. září 2008, 10:54
Zdenicek píše:zasla jsem do prace, tam mi vyplnili papir na vysi denniho prispevku, co se dava pak pri vyberu rodicaku /jedna A4 se zelenym pruhem/, samozrejme bez jmena a RC ditete... to mi doporucili na socialce, jako potvrzeni, ze narok na PPM mam
s tim jsem sla na socialku tesne pred nastupem na MD a tam mi ukoncili k tomu datu RP
prvni mesic /nastup na MD/ dostanes PPM podle poctu dni a zbytek ti doplaci socialka do tech 7600, dalsi mesice uz beres jenom PPM

doremi, jestli mas jeste platnou pracovni smlouvu /to znamena k datu nastupu na MD neni ukoncena/, tak narok na PPM mas, protoze materska a rodicovska dovolena se pocitaji do odpracovany doby... dojdi si na mzdovku, ona ti to spocita

ten pruh je myslím fialovej:)

Ty tuším vybíráš tu 2letou variantu, ten rozdíl RP a PPM ti počítali z těch 7600? Nebo z částky pro 2letou variantu? Vlastně asi 7600, protože to je na první dítě..aha, teď mi to docvaklo:)

Nicméně nejsem si jistá, jak to je s tím nárokem, když už není na RD, ale na neplaceném volnu...
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16435 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Zdenicek » čtvrtek 18. září 2008, 11:01
Gábinka píše:Nicméně nejsem si jistá, jak to je s tím nárokem, když už není na RD, ale na neplaceném volnu...

tim myslis doremi? ta ma ale dite ani ne 2 roky stary, takze je jeste na RD
samozrejme pokud nemela ani predtim narok na PPM, tak ted taky ne a hned od porodu bude brat rodicovsky prispevek na nejmladsi dite
ja jsem to myslela spis tak, ze ne vsichni vedi, ze i materska a rodicovska se v tomhle pripade berou jako prace, pokud je stale platna puvodni /nebo nova/ pracovni smlouva ;)

uznavam, uz je to asi mesic, co jsem tam byla a ty formulare jsem pro jistotu brala vsechny, takze s pruhem se asi pletu :)
Zdenicek
Howgh
Howgh

14890 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Gábinka » čtvrtek 18. září 2008, 11:11
už vím popletla jsem metřík z jiné diskuse a prohodila si věk:D tak to se omlouvám... :oops: :D
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16435 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Kimmy » čtvrtek 18. září 2008, 14:29
Gabinko - promin, ze odbocim - ale materskou vyplaci zamestnavatel? Ja mela za to, ze to proplaci stat...

Takze ta zvysena PPM, ktera bude od ledna platit, to zvyseni ponesou zamestnavatele?

Diky za vysvetleni, v jine diskusi mi tvrdili, ze zamestnavatel plati pouze dovolenou.

Kimmy
Kimmy
Howgh
Howgh

6836 příspěvků
20. září 2006
Praha
Příspěvekod Gábinka » čtvrtek 18. září 2008, 14:32
Kimmy píše:Gabinko - promin, ze odbocim - ale materskou vyplaci zamestnavatel? Ja mela za to, ze to proplaci stat...

Takze ta zvysena PPM, ktera bude od ledna platit, to zvyseni ponesou zamestnavatele?

Diky za vysvetleni, v jine diskusi mi tvrdili, ze zamestnavatel plati pouze dovolenou.

Kimmy

ono záleží na velikosti firmy. Ale pokud jí vyplácí on, tak o to méně odvede potom státu na odvodech. Takže ve finále to platí stát v obou případech...

já byla v malé firmě a tak mi to vyplácela OSSZ. Kdybych byla u firmy nad 25zaměstnanců, tak mi to vyplatí zaměstnavatel, ale z toho, co vybere od ostatních zaměstnanců (resp. strhne ze mzdy), si mou mateřskou odečte a o to míň odešle
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16435 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Kimmy » čtvrtek 18. září 2008, 14:35
Gábinka píše: Ale pokud jí vyplácí on, tak o to méně odvede potom státu na odvodech. Takže ve finále to platí stát v obou případech...

já byla v malé firmě a tak mi to vyplácela OSSZ. Kdybych byla u firmy nad 25zaměstnanců, tak mi to vyplatí zaměstnavatel, ale z toho, co vybere od ostatních zaměstnanců (resp. strhne ze mzdy), si mou mateřskou odečte a o to míň odešle

Aha - takze zamestnavateli to muze byt jedno, jak vysoka PPM je...

Dekuji za vysvetleni, pomohlo mi to .

Kimmy
Kimmy
Howgh
Howgh

6836 příspěvků
20. září 2006
Praha
Příspěvekod Gábinka » čtvrtek 18. září 2008, 14:40
přesně tak, z jeho kasy to nende
Gábinka
BC katalog (moderátor)