ADV TOP
ADV LEFT

Výpověď po ukončení RD

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Enisek » pátek 24. říjen 2008, 20:09
Ahoj,
7.3.2009 bych měla nastoupit po 3-leté RD do práce. Chtěla jsem nastoupit už ale dřív než ve 3 letech dítěte. Jelikož ale pro mě zaměstnavatel místo nemá, na jiné nabízené jsem nekývla, dá mi výpověď pro nadbytečnost. Chci se zeptat, jestli je nějaká ochraná lhůta po skončení 3 let rodičovské, kdy mi zaměstanavatel nemůže dát výpověď. Vím, že po dobu trvání 3-leté rodičovské výpověď dát nemůže, ale pak?
Moc díky za odpovědi.
Enisek
Enisek
Pískle

13 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Evikk » pátek 24. říjen 2008, 20:22
Co já vím, tak Ti může dát výpověď hned první den Tvého nástupu do práce, tj. den po 3. narozeninách dítěte. 2-měsíční výpovědní lhůta začíná běžet hned na začátku následujícího měsíce a kvůli nadbytečnosti dostaneš 3 platy odstupného ... takže celkem 5-6 platů.
Evikk
Klábosilka
Klábosilka

370 příspěvků
24. září 2006
Beřovice u Slaného
Příspěvekod Zdendy » pátek 24. říjen 2008, 21:40
Zdravím,
Enisku,přesně můj případ. Dostala jsem ve třech letech dítěte výpověď pro nadbytečnost. Zaměstnavatel chtěl,abych přistoupila na výpověď dohodou, což jsem neudělala.Takže jak píše Evikk jsem dostala výpovědní lhůtu a odstupné.Po dobu výpovědní lhůty jsem měla překážku v zaměstnání. Myslím,že po rodičovské dovolené žádná ochranná lhůta není.
Zdendy
Krafařka
Krafařka

718 příspěvků
27. červen 2007
sever Čech
Příspěvekod Enisek » sobota 25. říjen 2008, 17:07
Holky díky.
Já jsem si to myslela, ale chtěla jsem si to raději ověřit.
Zdendy, no ono výpověď dohodou podepsat můžeš, ale musí tam být uvedeno, že se jedná o rozvázání pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti, tudíž překážka na straně zaměstanvatele, aby ti náleželo odstupné. Kdyby to byla klasická dohoda bez uvedení důvodu, pak by ti nemuseli dát nic :-(
Enisek
Pískle

13 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Sandrine » sobota 25. říjen 2008, 22:39
Kebuso tomuhle nerozumím. Mít dítě je každého volba, ale pracovní poměr trvá a Enísek se do práce vrátit chce a řádně pro zaměstnavatele práci vykonávat. Platí pro ni tedy naprosto stejná pravidla, jako pro jakéhokoli jiného zaměstnance - pokud ti dají výpověď z důvodu nadbytečnosti, běží klasická výpovědní lhůta zakotvená v zákoně a odstupné, taktéž ze zákona. Navíc v tomto případě by ti měl zaměstnavatel umožnit hledat si nové zaměstnání, přesně je to opět zakotveno v zákoníku. Nevidím v tom problém. Zaměstnavatel přesně ví, koho má na mateřské a kdy se má kdo vracet.
Sandrine
Žvatlalka
Žvatlalka

142 příspěvků
27. březen 2007
Příspěvekod Werinka » neděle 26. říjen 2008, 14:23
ENISKU ať ti to dopadne dobře, takhle teď semnou chtěli vydrbat tak, ale nemělo by se jim to povést, když jsem těhotná... 8-) A spoléhám na solidaritu šéfky, která o mě bohužel přijít nechce, ale vyšší vedení rozhodlo jinak. No co se dá dělat, jestli ani za 3 roky pro mě místo nebude, tak se nezhroutím, ale teď by mi teda zavařit nemuseli.
Werinka
Howgh
Howgh

13685 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Kimmy » pondělí 27. říjen 2008, 15:28
Nechtela jsem byt prvni, kdo to nakousne a nechci na nikoho osobne utocit, ale mne taky pripada ponekud zvlastni, kdyz nekomu zamestnavatel nabidne alternativni pozici, ta dotycna ji nechce, nicmene ma pocit, ze by mela mit nejakou ochrannou lhutu - nerozumim proc.

Samozrejme, ze se kazdy snazi vytriskat ze situace maximum pro svou osobu - neboli "mam-li ze zakona narok na pet platu, proc si je nevzit" - ja osobne patrim mezi lidi, kteri neodkopnou balik penez lezici na zemi, nicmene nechodim a nehraju si na to, ze mam na to nejaky zvlastni narok.

To, ze v CR maji zeny neskutecne vyhody a ze je to duvodem, proc se jim zamestnavatele vyhybaji, je znamo. Ja pote, co jsem v nekolika diskusich narazila na pristup, kde zena kasle na hledisko zamestnavatele a hlavne se snazi vsechno vyuzit svym smerem (kdysi tu byla diskuse, kde uzivatelka se prestehovala, rozhodne jiz neplanovala navrat k byvalemu zamestnavateli, ale klidne si od neho nechala vyplatit dovolenou a blokovala mu misto v tabulkach do te doby, nez ji skonci druhy RP - to je podle mne neeticke jednani, ale co s tim kdo nadela) - ja uz se tem zamestnavatelum nedivim. Tim nerikam, ze zamestnavatele jsou nejaka nevinatka, kdyz se snazi presvecit matky, aby rozvazaly pracovni pomer dohodou. Je to takove prostredi, kde se kazdy snazi na nekoho vyzrat ...

Sandrine píše:Mít dítě je každého volba, ale pracovní poměr trvá a Enísek se do práce vrátit chce a řádně pro zaměstnavatele práci vykonávat. Platí pro ni tedy naprosto stejná pravidla, jako pro jakéhokoli jiného zaměstnance - pokud ti dají výpověď z důvodu nadbytečnosti, běží klasická výpovědní lhůta zakotvená v zákoně a odstupné, taktéž ze zákona. Navíc v tomto případě by ti měl zaměstnavatel umožnit hledat si nové zaměstnání, přesně je to opět zakotveno v zákoníku. Nevidím v tom problém. Zaměstnavatel přesně ví, koho má na mateřské a kdy se má kdo vracet.

Zamestnavatel nabidl alternativu, ale Enisek ji nechce a navic vedela, co bude a jiste mela na hledani noveho zamestnani dostatek casu. Podle meho nazoru to neni "stejna pravidla, jako pro kazdeho zamestnance", ale to je jen muj nazor. Jak uz jsem psala, chapu, ze kdyz legalne nekdo ma moznost ty penize ziskat, tak do toho jde, ackoli z etickeho hlediska to neni tak docela ciste...
Kimmy
Howgh
Howgh

6836 příspěvků
20. září 2006
Praha
Příspěvekod Jastan » pondělí 27. říjen 2008, 19:44
No já tedy nevím... Enisek psala, že jí zaměstnavatel nabídl jinou pozici, ale již k tomu nic dalšího nenapsala. Samozřejmě podle ZP musí nabídnout podobnou práci, která je podobného charakteru jako původní pracovní zařazení, ale - a tady to je - z pohledu zaměstnavatele to může být podobné, ale pro Vás ne. A teď volit - být solidní za cenu toho, že budu chodit do práce s nechutí, nebo odejít a nárokovat si to, na co mám právo. Co když zaměstnavatel vyložil karty na stůl až při nástupu a pak tím pádem skutečně nebyl čas na to se na takovou situaci připravit a hledat...

Jenom jsem tím chtěla říct, že moralizování je sice líbivé, ale neznáme situaci kolem. Já po zkušenostech se svým zaměstnavatelem mám po iluzích.
"Obrázek"

Treperenda
Treperenda

1288 příspěvků
08. říjen 2008
Příspěvekod Kimmy » úterý 28. říjen 2008, 02:32
Kebuse - je to asi otazka spravne formulace - je to otazka legalniho naroku a etickeho naroku. Pokud nekdo ma na penize legalni narok a vezme si je, tak to pochopim - stejne tak, jako se me lide ptaji, jestli bych se jako 'demonstrativne vzdala RP' - nevzdala ve smyslu, ze vsichni ostatni by ho brali a ja ne - ale milerada bych ho vymenila za lepsi podminky. Ja chapu, ze lide penize bez prace chteji a cesky stat je k tomu vede. Co vadi mne, jsou lide, kterym vsechny ty stedre zalezitosti nestaci. V tomto pripade je to mentalita "nelibi se mi alernativa, kterou mi zamestnavatel nabizi, ale vypoved taky nechci - muze nekdo zamestnavatele prinutit, aby mi dal to, co chci pomoci nejake ochranne lhuty, ktera bude v muj prospech".

Ja jsem pomerne dlouho zila v domneni, ze personaliste v CR jsou arogantni nafukove, kteri se proste matkam s detmi nebo maldym zenam vyhybaji - hodne jsem zmenila nazor a dneska uz to vidim stejne - pokud bych mela jinou moznost, temto zenam bych se vyhnula, protoze moznosti jak dostavat od zamestnavatele penize a neodvadet praci, je v CR proste prilis mnoho a casto je to neodolatelne pokuseni. Je to bohuzel problem pro ty, kdo pracovat chteji a svou pozici nezneuzivaji.... v tom vidim nejvetsi paradox ceskeho systemu, ze nahrava tem, kdo pracovat nechteji a hazi klacky pod nohy tem, kdo pracovat chteji.

Jastan - ja rozumim, ze ma narok na odstupne, mne se nelibi, ze ocekava nejakou ochrannou lhutu, aby nemohla dostat vypoved. Vzhledem k tomu, ze se bavime o breznu pristiho roku, opravdu nemam pocit, ze by se jednalo o nejake necekane rozhodnuti na posledni chvili! Moralizovat budu i nadale, protoze pokud se budeme vsichni tvarit, ze je to vlastne v poradku a navzajem si radit, jak z tech osklivych zamestnavatelu vytriskat penize bez prace, tak jen zhorsujeme situaci tem, kteri opravdu pracovat chteji a potrebuji a nemaji ten luxus si prilis vybirat.
Kimmy
Howgh
Howgh

6836 příspěvků
20. září 2006
Praha
Příspěvekod Enisek » čtvrtek 11. prosinec 2008, 11:41
Děvčata, děkuji za názory.
Na jiné nabízené místo jsem nekývla z toho důvodu, že se jedná o pozici účetní na dobu určitou (účtnictví prostě nerozumín) nebo práci správce objektu (zkrátka údržbáře) a na to prostě kývnout nejde. Jiné pozice prostě volné nejsou.
Já se do své práce vrátit chci a to moc, ale bohužel. Výpověď pro nadbytečnost je jasná a já rozhodně nebudu dělat svatou a říkat, já vím, že mi náleží odstupné, ale je to takové neetické, když jsem pro vás 3 roky nepracovala, ne děkuji.
Práci si hledám, tak aby nás uživila a zaplatila hypotéku, ale zatím najít nemůžu.

Enisek
Enisek
Pískle

13 příspěvků
21. září 2006