ADV TOP
ADV LEFT

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Gedžitka » pondělí 27. říjen 2008, 23:16
Ahoj holky, doufám, že se tady tohle téma ještě neprobíralo, jestli jo, tak se předem omluvám, ale nenašla jsem... Diskuze, kterou založila Mroe, mě dovedla k tomu, že jsem se ptala kamarádky, která má roční cácorku, jak je to u nás. Pracujeme u společnosti, kde svojí práci v těhotenství vykonávat nemůžeme. Zaměstnavatel by samozřejmě nejradši, kdybychom šly na nemocenskou, ale jednak nikoho asi nebaví být tak dlouho doma a "marodit" a za druhak doktoři nejsou extra nadšení z toho, že by měli vypsat nemocenskou někomu, kdo je zdravý jako řípa (a já se jim nedivím)... Takže nás přeřadí na jinou práci a máme nárok na vyrovnávací příspěvek.

A teď k otázce - jak se příspěvek počítá? Zkoumala jsem odkaz, co dala Zdeníček do té diskuze, hledala jsem i jinde a moc chytrá z toho nejsem :-? My máme fixní a variabilní složku mzdy (zhruba stejné částky) + příplatky za vedení (v případě kamarádky). Kamarádce po převedení na jinou práci vypláceli zhruba tu fixní částku + 1000 Kč, na pásce uvedené jako variabilní složka... Na mzdovce jí tenkrát odbyli, že je to vypočítané správně, ale teď nám to vrtá v hlavě. Poradíte mi - počítá se to z reálné výše vyměřovacího základu nebo z nějakého redukovaného vyměřovacího základu jako třeba nemocenská? A jestli z redukovaného, jak je to potom s mateřskou? Bude tím pádem taky nižší? (od nového roku to bude asi celkem rozdíl :roll: )

Díky za vaše odpovědi, Gedžitka
Gedžitka
ZRNKA tým
ZRNKA tým

4521 příspěvků
16. červen 2008
Praha
Příspěvekod Cecetka » úterý 28. říjen 2008, 17:44
Nejsem mzdová účetní a nevím, co přesně myslíš tou variabilní částkou. Ale řeknu Ti případ mojí kolegyně. V těhotenství nesměla vykonávat noční směny. Přeřadili ji tedy na pracovní místo s pevnou pracovní dobou, tudíž bez sobot, nedělí, svátků a nočních. Tím přišla o příplatky, které byly pochopitelně každý měsíc jiné. A protože příplatky za práci o víkendech, svátcích a v noci nejsou pevnou složkou platu, neměla na jejich dorovnání nárok. Dostávala tedy jen svůj pevný příjem.
Obrázek
Cecetka
Klábosilka
Klábosilka

429 příspěvků
22. září 2006
Severní Morava
Příspěvekod Mroe » úterý 28. říjen 2008, 19:45
Hm, to bude muj pripad, je to super, uzasne to pak zahyba s vysi materske, zvlast pokud tyto pohyblive slozky platu tvori polovinu vyplaty, jako u me v nasem zdravotnictvi. Kde mam hledat motivaci k praci, kdyz moje nemocenska by byla vetsi nez muj plat? O rozdilu v nasledne materske nemluve.
Mroe
Krafařka
Krafařka

618 příspěvků
21. listopad 2006
Příspěvekod Gedžitka » úterý 28. říjen 2008, 22:59
No právě, my máme samozřejmě taky příplatky za noční a víkendy, což v případě převedení na jinou práci padá... Sice nám pořád ještě vychází, že na nemocenské budeme brát míň (sice ne o moc), ale příští rok bude možnost mít vyšší mateřskou - a nám by se to tím hodně krátilo :( Fakt motivace na prd!

Spíš by mě zajímalo, jestli se to počítá z nějakého redukovaného denního vyměřovacího základu, ale dívala jsem se i na příklady na Aperiu a moc chytrá z toho nejsem - pořád tam citují zákon, ale reálné výpočty tam neuvádějí. Takže zase nevím... Našly jsme totiž, že se to vyplácí i 3 roky zpětně, takže pokud to na mzdovce spočítali špatně, měla by kamarádka ještě šanci na vyplacení rozdílu.

A ta variabilní složka - pracujeme jako stewardky a je to za odlítané hodiny...
Gedžitka
ZRNKA tým
ZRNKA tým

4521 příspěvků
16. červen 2008
Praha