ADV TOP
ADV LEFT

Čerpání dovolené

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Orlicek » středa 12. listopad 2008, 09:15
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak to je, když jsem nevěděla, že je možnost si čerpat dovolenou na zotavenou? Od 10.3.08 do 22.9.08 jsem byla na MT hrazené zaměstnavatelem a od 1.10.08 jsem na RD dovolené na 3 roky. Chtěla bych si vyčerpat nebo nechat proplatit zbávající dovolenou za rok 08, což je 20,5 dne. Jak bych měla postupovat a mám vůbec šanci na proplacení dovolené, když jsem si nepožádala hned po skončení MT? Děkuji za odpověď.
Lenka Řezáčová
Orlicek
Pískle

5 příspěvků
12. listopad 2008
Praha 4
Příspěvekod Betula » středa 12. listopad 2008, 10:21
Proplatit nelze. Myslím, že zaměstnavate by musel souhlasit s přerušením rodičovské dovolené, aby sis mohla dovolenou na zotavenou vybrat. To se nedá moc očekávat, byl by sám proti sobě. Prošvihla si to a on teď nemá povinost ti vybrání dovolené umožnit. Jde taky o to jak si žádala o rodičovskou dovolenou, máš tam datum do kdy chceš aby trvala (do tří let věku dítěte, nebo přímo datum)? Pokud bys to měla bez data, tj. jenom že zádáš o poskytnutí rodičovské dovolené, tak bys ji snad teoreticky mohla přerušit a vybrat dovolenou na zotavenou.
Jo s rodičovským příspěvkem to nemá nic společného, ten by ti po dobu čerpání zůstal a nikam nic nemusíš hlást.
Betula
Kecka
Kecka

1588 příspěvků
29. září 2006
ČR
Příspěvekod Orlicek » středa 12. listopad 2008, 10:31
Datum přímo se na žádosti neuvádí, je tam jenom do 3 let věku dítěte. No uvidím, dnes budu mluvit s účetní, tak uvidím co mi řekne. Pravda je, že kdyby mě na to neupozornila kamarádka, které to řekla účetní u ní v práci, tak vím prd, ani mě to totiž nenapadlo. Moje chyba, měla jsem se víc zajímat.
Lenka Řezáčová
Orlicek
Pískle

5 příspěvků
12. listopad 2008
Praha 4
Příspěvekod Ili » středa 12. listopad 2008, 11:10
Proplatit nelze, čerpat lze. Přestože jsi nečerpala a nepožádala ihned po skončení MD, tak lze. Myslím, že ti to o něco pokrátí ( o ten jeden měsíc, tedy by to měla být 1/12 té dovolené). Rodičák s tím nemá co dělat, to běží současně. Pohledej tady v diskuzích, už se to tu řešilo! Nevím teď přesně, měla jsem podobnou potíž, ale stihla jsem požádat, radila mi Gábinka s Lesanou.
Zkusím najít ty diskuze
http://www.baby-cafe.cz/modules.php?nam ... ic&t=13620

http://www.baby-cafe.cz/modules.php?nam ... ic&t=12010

a pak bych kdyžtak zkusila dotázat www.aperio.cz
------------------------
Michal 22.8.2006
Marika 29.4.2008
Ili
Krafařka
Krafařka

655 příspěvků
21. září 2006
Praha
Příspěvekod Orlicek » středa 12. listopad 2008, 11:45
Díky moc, na aperio.cz jsem už psala, ale zatím žádná odpověď. Pročtu si ty diskuze ;)
Orlicek
Pískle

5 příspěvků
12. listopad 2008
Praha 4
Příspěvekod Mega » středa 12. listopad 2008, 11:58
Dovolenou nelze proplatit, ale lze čerpat během pobírání RD. Zažádej si co nejdříve, aby ti nepropadla. Asi ti jí nějak pokrátí. Kdybys zažádal hned po skončení MD nekrátili by ti jí.

Blanka
Mega
Treperenda
Treperenda

1285 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Bedrisek » středa 12. listopad 2008, 13:47
Tak jsem z toho jelen - mně včera volala účetní, ať jim pošlu žádost o proplacení dovolené za letošní rok :? MD mi končí 14. 12.
Ale vy píšete, že proplatit to nejde??!!!

No, budu si muset dát pozor, účetní je 100 let za opicemi a navíc sama přiznala, že snad 20 let neměli v práci žádnou maminu na MD a že si bude muset vše okolo nastudovat :? Ale toto (to o té žádosti o proplacení) mi volala včera, dneska jsem jim to poslala :-?
Obrázek
Obrázek
Bedrisek
Klevetnice
Klevetnice

3464 příspěvků
21. březen 2007
Plzeň
Příspěvekod Mega » středa 12. listopad 2008, 14:27
Bedrisek: Opravdu ne proplacení, ale čerpání.
Mega
Treperenda
Treperenda

1285 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Mrrmrr » středa 12. listopad 2008, 15:13
Ahojcek, dneska se tu s podobnymi dotazy nejak roztrhl pytel :).

Bedrisku - Proplatit dovolenou opravdu nelze, pouze cerpat soucasne s pobiranim RP. Je potreba na tu dobu prerusit cerpani RD, protoze na dvou dovolenych clovek byt nemuze. Formulare na to nejsou, napise se jen na papir zadost, ze zadas o dovolenou na zotavenou od...do... (podle dnu dovolene, ktera Ti zbyva), nasledne zadas o RD od...do Tebou vybraneho veku ditete.

Podobna delsi diskuse je tady http://www.baby-cafe.cz/modules.php?nam ... ic&t=13620 .
Mrrmrr
Diskutérka
Diskutérka

2163 příspěvků
19. září 2007
všude dobře ;)
Příspěvekod Orlicek » středa 12. listopad 2008, 16:54
Ahoj všem, tak já jsem z toho už blázen :o rozumím tomu, že dovolenou proplatit nelze, ale čerpat ano a jak to mám teda udělat, když už jsem na RD? Sice jsem mluvila dnes s účetní z práce a ta toho taky moc nevěděla, ale řekla mi, že dovolenou si vyčerpat mohu a bude mi zaplacena jakoby v říjnové mzdě. Mám to nechat být a nebo musím někde žádat o přerušení RD?
Orlicek
Pískle

5 příspěvků
12. listopad 2008
Praha 4
Příspěvekod Lesana » středa 12. listopad 2008, 17:09
Musíš požádat o přerušení rodičovské dovolené (nikoli pobírání rodičovského příspěvku) a zažádat o čerpání dovolené na zotavenou. Ani jedno z těchto dvou věcí ti zaměstnavatel povolit nemusí, pokud by ti vyhověl, tak je to jenom na jeho dobré vůli. Takže v první řadě se dohodni s někým, kdo o tomto rozhoduje (mzdovka to asi nebude). Pokud by ti zaměstnavatel dovolenou čerpat teď už nemožnil, tak se ti převede do dalších let a vyčerpáš si ji po skončení rodičovské dovolené. Pokud jsi za letošní rok měla alespoň 100 a více zameškaných směn (nemoc, rodičovská dovolená... nikoli dovolená mateřská, ta se za odpracovanou dobu považuje), tak na konci roku dojde ke krácení nárok. Za prvních sto zameškaných směn o 1/12, za každých dalších 21 o další 1/12. Nárok, který se ti na konci roku z letoška převede, ten ti už zůstane až do konce rodičovské dovolené, nebude se v dalších letech dále krátit.
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Orlicek » středa 12. listopad 2008, 17:40
Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli musím zaměstnavateli dávat vědět písemně na jak dlouho nastupuji na RD? Asi jo co?
Orlicek
Pískle

5 příspěvků
12. listopad 2008
Praha 4
Příspěvekod Mrrmrr » středa 12. listopad 2008, 17:52
Ano, je to povinnost, musis napsat, ze zadas o cerpani RD do 3 let (pripadne jineho) veku ditete. Pokud budes chtit nastoupit do zamestnani drive, nez udas v zadosti, vyhovet Ti nemusi, ale mohou. Pokud udas mene nez do 3 let veku, lze pak opetovne pozadat o prodlouzeni do tech 3 let a zamestnavatel Ti musi vyhovet. Do 4 let veku ditete se pak zada o neplacene volno a to uz je jen na dobre vuli zamestnavatele, zda Ti to umozni ci nikoliv.
Mrrmrr
Diskutérka
Diskutérka

2163 příspěvků
19. září 2007
všude dobře ;)
Příspěvekod Bedrisek » středa 12. listopad 2008, 19:56
Takže si to shrňme :D :

Od 2. 6. jsem na MD, ta mi tedy končí 14. 12.
Svému zaměstnavateli musím poslat žádost o čerpání dovolené za rok 2008
Na rodičovský příspěvek mám nárok od 15. 12., ale na rodičovské dovolené budu později (díky těm dnům dovolené za rok 2008)?? Rodičák budu pobírat od toho 15.12. a ten první měsíc mi přijdou i penízky z té proplacené dovolené z práce?

A když budu posílat zaměstnavateli žádost o čerpání RD do 2 let, musí se uvádět i datum narození dítěte (aby to věděl)?
Bedrisek
Klevetnice
Klevetnice

3464 příspěvků
21. březen 2007
Plzeň
Příspěvekod Xsamotar » středa 12. listopad 2008, 20:00
A ta dovolená, ta se počítá z posledních tří měsíců v práci(popř. z nemocenské)? Nebo z PPM?
ObrázekObrázek
7 let 22kg 122cm _________________________ 4,5 roku 17kg, 109cm
Obrázek
18 měsíců 11kg, 85cm
Xsamotar
Kavárenská povalečka :-)

22157 příspěvků
30. září 2008
Mladá Boleslav