ADV TOP
ADV LEFT

konec mateřské, dovolená..pak rodičák??

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Matulienka » úterý 23. leden 2007, 08:33
Mám dotaz... šéf mi napsal, že mám nárok na 16,5 dne dovolené, že si ji mám vybrat od 15.1. do 6.2. a pak budu mít rodičák.
14.1.2007 mi zkončila mateřská.
Má to tak být? Musím to nahlásit na sociálce? Když jsem tam dávala papíry, ještě jsem neměla tu dovču vypočítanou.
Původně mi totiž šéf řekl, že na nic nemám nárok a pak jsem ho žádala ofic. doporučeně, tak si tím nejsem jistá. Nemůže dovolená a rodičák běžet součastně?

Trošku moc dotazů, co? :oops:
Matulienka
Moderátor dlouhodobých diskusí

14409 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Vvik » úterý 23. leden 2007, 08:42
Ahoj

podmínkou pro rodičovský příspěvek je celodenní starání se o dítko - to tou dovolenou nebude nijak narušeno... Takže to sociálku nezajíma - jedině potom na konci 1/4 letí ohledně soc. dávek - jestli nějaké pobíráš (sociální příplatek nebo příplatek na bydlení)... protože to je příjem ze zam... takže ten se uvádí...

Takže normálně po skončení MD v práci nahlaš ty dny dovolené a po jejich skončení dopisem oznam čerpání RD.
Na sociálce jim je jedno, takže tam po ukončení MD nahlaš začátek braní Rodičovského příspěvku - musíš jim dát doklad o ukončení MD! Po mě ho vyžadovali, i když to mají propojené v PC..

Tak hezké prožití dovolené

Věra
Lukáš 11; Lucie 10; Jonáš 8,5; Jolie 6,5; Tonie 4
Vvik
Kecka
Kecka

1606 příspěvků
24. září 2006
mezi Prahou a Kolínem
Příspěvekod Jirina » úterý 23. leden 2007, 08:47
Ahoj Matulienko,
vyplň si žádost o rodičák ke dni, kdy ti končí MD. Oni si řeknou, co budou chtít doložit. Já si vůbec neuvědomuju, že by po mně chtěli nějaké potvrzení z práce, že mi MD skončila, myslím, že jsem jenom napsala Prohlášení, že MD trvala od ... do ... a nic jinýho nechtěli, v nejhorším ti na to dají v práci razítko. Určitě o to požádej ještě před dovolenou, během dovolené máš nárok na obojí .
Je to nezanedbatelný přísun peněz, proč ho nevyužít. Moc hezky je to zařízené :o)))
Jiřina
Jirina
Žvatlalka
Žvatlalka

287 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Matulienka » úterý 23. leden 2007, 08:49
moc díky, já věděla, že se najde někdo chytrý, kdo poradí:-)
Na sociálce už papír o ukončení MD mám. jen jsem nevěděla, jestli musím nahlásit i tu dovču.
Někdo mi totiž říkal, že to jde pobírat dovču a zároveň rodičák.
Zaměstnavateli moc nevěřím protože na můj tel. dotaz, zda nemám nárok na dovolenou mi řekli, že nemám, až jsem zažádala písemně a doporučeně, tak mi to přiznali :roll:
Matulienka

14409 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Vvik » úterý 23. leden 2007, 09:14
Matulienko

ono je to tak, že ze zákona mateřská dovolená je jako odpracovaná doba a za ní náleží dovolená.. Ale ... musí se vybrat hned po skončení mateřské, protože potom se krátí až zanikne...

Takže zaměstnavatel tě na to sám neupozorní - je to pro něho "výdej navíc", takže je radši, když se zapomene - a pak po čase vlastně už nárok nemáš - zaniká... Takže asi proto.

A na tu sociálku - jestli jsi tam už byla, tak to je dobré - už tam všechno máš... Já právě musela dokládat od zaměstnavatele (tedy od PSSZ) ukončení MD - ale to záleží od místa a od úředníků.... jedni to chtějí, jiní ne..

Věra
Vvik
Kecka
Kecka

1606 příspěvků
24. září 2006
mezi Prahou a Kolínem
Příspěvekod Lesana » úterý 23. leden 2007, 10:22
Vvik píše:Matulienko

ono je to tak, že ze zákona mateřská dovolená je jako odpracovaná doba a za ní náleží dovolená.. Ale ... musí se vybrat hned po skončení mateřské, protože potom se krátí až zanikne...

S novým Zákoníkem práce od letoška nezanikne. Tam je věta, že pokud zaměstnavatel nemůže určit čerpání dovolené na zotavenou z důvodu čerpání rodičovské dovolené, tak určí čerpání dovolené na zotavenou po skončení rodičovské dovolené. Je to novinka, ještě jsem k tomu nečetla oficiální výklad, jenom tak zpráva z nahlédnutí do ZP. Ale jinak samozřemě vpřípadech, kdy bude nárok na čerpání celé dovolené, ale nevyčrpáním vznikne důvod ke krácení (neodrpacované dny na rodičovské dovolené), tak se pokrátí.

Jinak k úvodnímu dotazu asi došlo ke zmatení pojmů. U zaměstnavatele můžeš čerpat rodičovskou dovolenou až po skončení dovolené na zotavenou, ale rodičovský příspěvek nemá s rodičovskou dovolenou nic společného, ten můžeš čerpat hned po skončení dovolené mateřské. Nehledě na to, že dřív (cca 3-4 roky nazpátek) se opravdu o rodičák žádalo až po případném vyčerpání dovolené na zotavenou, protože tehdy bylo ještě omezení možného přivýdělku k rodičovskému příspěvku a některé účetní v malých organizacích, kde nemají s těhotnými tolik zkušeností, žeijí ještě "postaru".
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Nezkusena_mamina » úterý 23. leden 2007, 12:34
Ahoj, nevím, jestli jsem to pochopila správně. Těch 16,5 dne dovolené máš za rok 2006 (odpracovaná doba = mateřská dovolená)? Mám pocit, že kdybys vybrala hned po skončení MD dovolenou i za rok 2007 v celkovém nároku (tj. minimálně 20 dní), tak by Ti D za 2007 neměli krátit.
Nařízení vlády č. 108/1994 Sb.,kterým se provádí zákoník práce a některé další zákony

§ 11 Krácení dovolené na zotavenou
(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 101 zákoníku v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce (§ 40 odst. 2), krátí se mu dovolená za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 22 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 108 odst. 4 zákoníku před nástupem rodičovské dovolené nelze z důvodu čerpání rodičovské dovolené krátit.

Sama jsem taky zvědavá, jak to vlastně má být. Za pár týdnů to budu řešit.

Míša
Obrázek

Obrázek
Nezkusena_mamina
Žvatlalka
Žvatlalka

138 příspěvků
23. září 2006
Frýdek-Místek
Příspěvekod Vvik » úterý 23. leden 2007, 12:52
Mám za to, že za rok 2007 ještě nárok nezvnikl - protože není "odpracovaná" určitá doba, ale pouze pár dní.... takže si myslím, že ne... Pouze dovolená za rok 2006 ---

Ale jestli vypočítali dovolenou dobře: zkuste poradnu Aperio.. Tam to vědí i s paragrafy...

Věra
Vvik
Kecka
Kecka

1606 příspěvků
24. září 2006
mezi Prahou a Kolínem
Příspěvekod Nezkusena_mamina » úterý 23. leden 2007, 14:14
Vvik - teoreticky - MD do 14.1., čerpání D za 2006 do 5.2. (6.2 nevím jak půlden), to už je dohromady 26(27) dní, tak aspoň další 1/12 z nároku 2007. Si myslím, ale já bych se asi taky obrátila na tu poradnu.
Obrázek

Obrázek
Nezkusena_mamina
Žvatlalka
Žvatlalka

138 příspěvků
23. září 2006
Frýdek-Místek
Příspěvekod Jirina » úterý 23. leden 2007, 14:35
Já si myslím, že dovolené za rok 2007 bude i víc, protože ta doba dovolené se taky počítá do nároku na dovolenou, určitě se obrať na poradnu.

Mně to tenkrát vyšlo tak, že jsem v měla MD do půlky května 2004. Vybrala jsem si celou dovolenou za rok 2003 (5 týdnů) a ještě mi vznikl nárok asi na 3,5 týdne z roku 2004, vím že mi dovolená vyšla od půle května téměř do půlky července a ještě mi proplatili červencové svátky. Ty to máš sice jen do ledna, takže to krácení bude asi větší, ale stejně ještě něco naskočit musí.
Držím palce, ať je to co nejvíc, každá koruna se hodí.
Jiřina
Jirina
Žvatlalka
Žvatlalka

287 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Matulienka » úterý 23. leden 2007, 15:32
Holky...moc vám všem děkuji, vážně ještě, že tu jste:-)
Matulienka

14409 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Lesana » úterý 23. leden 2007, 17:45
Nezkusena_mamina píše:Vvik - teoreticky - MD do 14.1., čerpání D za 2006 do 5.2. (6.2 nevím jak půlden), to už je dohromady 26(27) dní, tak aspoň další 1/12 z nároku 2007. Si myslím, ale já bych se asi taky obrátila na tu poradnu.

Jestli ten počet dní souhlasí (nekontrolovala jsem), tak je nárok na 1/12 ročního nároku dovolené z roku 2007 (za každých 21 odpracovaných směnách 1/12, po 60 je nárok na roční dovolenou).
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Sykorka » čtvrtek 25. leden 2007, 09:21
Ahojte, taky resim (mozna zatim trosku dopredu) stejnou vec. JAk to letos bdu mit s dovcou, kdyz 1.2. jdu na materskou. Ta bude trvat (pokud dobre pocitam) do 15.8. a pak vyber dovci za letosek a naslednce cerpani rodicovske dovci. Ptala jse mse nasi ucetni, na kolik dni dovolene budu mit narok a ona vubec nevedela. Bude se mi kratit nebo ne? Budu cerpat dovcu za cely rok nebo jen za tu pomernou cast do pulky srpna?
Lesino, ty v poslednim prispevku pises, ze by se kratit nemela, coz uz kdosi taky rikal. Ale zmatla me ta ucetni, protoze mi tohle nebyla schopna rict, ze pry to musi vypocitat... :roll:
Obrázek Alžbětka 19.3.2007, 23.15h; 3000g a 49cm
ObrázekObrázek

Sýkorčin popis porodu
Sykorka
Moderátor látkovek a nosítek
Moderátor látkovek a nosítek

887 příspěvků
21. září 2006
Pod velikým kopcem
Příspěvekod Nezkusena_mamina » čtvrtek 25. leden 2007, 13:04
Sýkorko,
pokud dobře počítám, tak teoreticky budeš čerpat dovolenou od 16.8. do 12.9. (při nároku 20 dní), absence z důvodu čerpání rodičovské dovolené bude za září 12 dnů, říjen 23, listopad 22, prosince 21, tj. dohromady 78 dnů, což je méně než 100 dní, takže by se Ti dovolená neměla vůbec krátit a taky by se neměla krátit z důvodu čerpání hned po skončení MD.

Ale už tyhle věci hrozně dlouhou dobu nedělám, tak to neber jako tutovku.
Obrázek

Obrázek
Nezkusena_mamina
Žvatlalka
Žvatlalka

138 příspěvků
23. září 2006
Frýdek-Místek
Příspěvekod Katm » čtvrtek 15. únor 2007, 10:31
Lesana píše:
Nezkusena_mamina píše:Vvik - teoreticky - MD do 14.1., čerpání D za 2006 do 5.2. (6.2 nevím jak půlden), to už je dohromady 26(27) dní, tak aspoň další 1/12 z nároku 2007. Si myslím, ale já bych se asi taky obrátila na tu poradnu.

Jestli ten počet dní souhlasí (nekontrolovala jsem), tak je nárok na 1/12 ročního nároku dovolené z roku 2007 (za každých 21 odpracovaných směnách 1/12, po 60 je nárok na roční dovolenou).

Holky, rozumím tomu správně, že pokud jsem na MD 9.8.2006-20.2.2007, náleží mi dovolená za rok 2006 krácená o 2/12 (zameškala jsem 157 dnů, na MD jsem nastupovala z RD) a za rok 2007 mám další 2/12 (MD+dovolená za rok 2006)?

Zaměstnavatel zaujal pozici mrtvého brouka, tak si to musím vypočítat sama :(
Obrázek
Obrázek
Katm
Žvatlalka
Žvatlalka

149 příspěvků
22. září 2006