ADV TOP
ADV LEFT

Rodičák nebo mateřská

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Saal » středa 24. leden 2007, 17:41
Ahoj, snad tu tahle otázka už nebyla, ale nenašla jsem ji :roll: V dubnu se mi má narodit miminko a malá bude mít 2 a půl roku. Už teď mi říkal doktor že příště mi napíše mateřskou, ale nevím kdo mi ji bude vyplácet 8O Když jsem šla na mateřskou s malou tak mi končila smlouva v práci, ale zaměstnavatel mi ji ze zákona musel platit. Jak to bude teď kdo mi bude proplácet mateřskou, sociálka :?: A z čeho mi to vypočítají, z těch 3 tisíc co jsem doteď dostávalala :?:
Obrázek Obrázek
Saal
Drbna
Drbna

4555 příspěvků
21. září 2006
Ivančice
Příspěvekod Teroda » středa 24. leden 2007, 17:58
Saal, jak jsem pochopila, tak ti pracovní poměr skončil už při prvním dítěti. V tomto případě nárok na mateřskou neboli PPM nemáš. :( I nadále budeš pobírat RP.
Obrázek
Obrázek
Teroda
Žvatlalka
Žvatlalka

136 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Aprilmouse » středa 24. leden 2007, 18:32
Teroda píše:Saal, jak jsem pochopila, tak ti pracovní poměr skončil už při prvním dítěti. V tomto případě nárok na mateřskou neboli PPM nemáš. :( I nadále budeš pobírat RP.

Hele to je teda zajímavý téma. Já jsem před mateřskou podnikala, takže mi mateřskou platila sociálka z posl. daňového přiznání. v průběhu jsem přestala podnikat, přešla na rodičák a teď jsem řešila, jak to bude, protože vlastně jsem taky nezaměstnaná - ale na pracák vůbec mezi těhotenstvíma nenastoupím. Obvolala jsem tisíc úřadů a bylo mi sděleno, že pokud přejdu z rodičáku na další mateřskou bez přestávky, tak se počítá mateřský ze stejnýho průměru jako u prvního dítěte. Pokud bych mezi těma dávkama měla mezeru, tak o mateřskou přijdu (budu mezitím nezaměstnaná) a dostanu jen RP.

Myslím, že ač se nejedná o podnikání - tohle by mohl být podobný případ... néé? Nepřevezme třeba tu mateřskou stát? Určitě by stálo za to zavolat si na sociálku. Protože ty nebudeš nikde na pracáku, poslední výdělek je stále ten v zaměstnání!
Aprilmouse
Moderátor diskusního fóra (Motorová myš)

13818 příspěvků
25. září 2006
Jaroměř
Příspěvekod -evka- » středa 24. leden 2007, 18:39
Kamarádka byla na první MD v roce 1995 a na druhou nastoupila v lednu 2006. Mezitím byla celou dobu nezaměstnaná. Dostávala mateřskou od nějakého úřadu nevím jestli od sociálky nebo úřadu práce, ale ve výši RP. Asi zkus tu sociálku.
-evka-
Treperenda
Treperenda

1284 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Aprilmouse » středa 24. leden 2007, 18:49
řekla bych, že to je podobný případ ne?

http://www.hledampraci.cz/pracovni-prav ... erskou.php

jinak podobná témata tady
http://www.hledampraci.cz/pracovni-prav ... volena.php
Aprilmouse

13818 příspěvků
25. září 2006
Jaroměř
Příspěvekod Lesana » středa 24. leden 2007, 18:54
April, autorka dotazu fakt nemá nárok na mateřskou, pokud není zaměstnaná. Není zaměstnaná = není nemocensky pojištěná = není nárok na mateřskou. Na mateřskou by měla nárok, pokud by byla sice nezaměstnaná, ale registrovaná na ÚP, což u ní nepředpokládám (když je doma s děckem - pokud vím, tak se ÚP cukaj evidovat maminy na rodičáku, které si nechtějí hledat práci, protože chtějí být doma s dětmi).

A nechci být za chytrou, ale mám pocit, že ani ty nemáš nárok na mateřskou, protože jako OSVČ si nejsiší nemocenskou neplatíš, ne?
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Aprilmouse » středa 24. leden 2007, 18:59
Lesana píše:April, autorka dotazu fakt nemá nárok na mateřskou, pokud není zaměstnaná. Není zaměstnaná = není nemocensky pojištěná = není nárok na mateřskou. Na mateřskou by měla nárok, pokud by byla sice nezaměstnaná, ale registrovaná na ÚP, což u ní nepředpokládám (když je doma s děckem - pokud vím, tak se ÚP cukaj evidovat maminy na rodičáku, které si nechtějí hledat práci, protože chtějí být doma s dětmi).

A nechci být za chytrou, ale mám pocit, že ani ty nemáš nárok na mateřskou, protože jako OSVČ si nejsiší nemocenskou neplatíš, ne?

Lesano, já mateřskou měla a opět budu mít - fakt jsem obvolala hafo úřadů a bylo mi to takhle vysvětleno. Zásadní je pouze to, abych přešla z jedné dávky na druhou. Pokud tam bude mezi tím prostoj, tak nedostanu. Na Jířu jsem taky brala a ne málo. Pro OSVČ se počítala ze zisku za minulý rok - nevím co a jak ale je to tak
Aprilmouse

13818 příspěvků
25. září 2006
Jaroměř
Příspěvekod Lesana » středa 24. leden 2007, 19:00
April, koukla jsem na ten tvůj dotaz z poradny a píšou tam blbiny :wink: Odvolávaj se na nástup na mateřskou v ochranné lhůtě 42 po skončení zaměstnání, ale to je doba pro NETĚHOTNÉ zaměstnance. Ženy, které zaměstnání opouštějí jako TĚHOTNÉ mají ochrannou lhůtu 6 měsíců. A na další dítě zaměstnavatel by v tomto případě rozhodně NEPLATIL, už proto, že bývalá zaměstnankyně by nemohla otěhotnět v průběhu MATEŘSKÉ DOVOLENÉ, protože když není zaměstnaná, nemůže čerpat mateřskou dovolenou (= omluvená absence v zaměstnání - nemůže mí absenci někde, kam už nemá docházet).

Na to, že se nazvýají PRÁVNÍ PORADNOU, poskytují poněkd zmatené odpovědi :?
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Lesana » středa 24. leden 2007, 19:03
Aprilmouse píše:
Lesana píše:April, autorka dotazu fakt nemá nárok na mateřskou, pokud není zaměstnaná. Není zaměstnaná = není nemocensky pojištěná = není nárok na mateřskou. Na mateřskou by měla nárok, pokud by byla sice nezaměstnaná, ale registrovaná na ÚP, což u ní nepředpokládám (když je doma s děckem - pokud vím, tak se ÚP cukaj evidovat maminy na rodičáku, které si nechtějí hledat práci, protože chtějí být doma s dětmi).

Lesano, já mateřskou měla a opět budu mít - fakt jsem obvolala hafo úřadů a bylo mi to takhle vysvětleno. Zásadní je pouze to, abych přešla z jedné dávky na druhou. Pokud tam bude mezi tím prostoj, tak nedostanu. Na Jířu jsem taky brala a ne málo. Pro OSVČ se počítala ze zisku za minulý rok - nevím co a jak ale je to tak

A řekli ti to tak taky na tvojí správě sociálního zabezpečení? :wink:

No, je to možné, já se v OSVČ nevyznám. Ale docela mě to překvapuje.
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Aprilmouse » středa 24. leden 2007, 19:03
Já tomu nerozumím - co jsem našla to pastnu :)

Ale koukám, že OSVČ má nárok na mateřskou, pokud si platí pojištění nemocenské a tak já ho asi platila - protože jsem dostávala i nějakou minimální nemocenskou, pokud jsem byla marod... no každopádně mi to tenkrát zařizovala moje účetní a bylo vše OK, mateřská se konala :)
Aprilmouse

13818 příspěvků
25. září 2006
Jaroměř
Příspěvekod Aprilmouse » středa 24. leden 2007, 19:04
Jj řekli mi to na mojí správě, následně jsem ještě volala na úřad práce a znova na ossz :) doufám, že to tak teda bude
Aprilmouse

13818 příspěvků
25. září 2006
Jaroměř
Příspěvekod Klarkan » středa 24. leden 2007, 20:28
Ahoj,
jako OSVĆ máš povinnost platit si nemocenskou v určité zákonem stanovené výši. Proto asi máš nárok na mateřskou.
Pokud je ukončen pracovní poměr s těhotnou (i můj případ, dala jsem výpověď a pak jsem zjistila, že jsem těhu), mateřská jde přes bývalého zaměstnavatele a vypočítává se z platu. Pokud pak během rodičovské dovolené žena znovu otěhotní, na mateřskou už nárok nemá! Není zaměstnána ani v ochranné lhůtě. Náleží jí pouze rodičák.
Klarkan, Lukáš 06, Jakub 08
Klarkan
Treperenda
Treperenda

1171 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Lesana » středa 24. leden 2007, 20:37
Dasulika píše:Ahoj,
jako OSVĆ máš povinnost platit si nemocenskou v určité zákonem stanovené výši. Proto asi máš nárok na mateřskou.

No právě OSVČ nemá povinnost platit si nemocenskou. Může si ji platit dobrovolně a já měla za to, že mezitím co zaměstnanec je automaticky nemocensky pojištěný, dokud mu trvá pracovní poměr (tzn. i když je na rodičovský dovolený a žádné pojistné neplatí), tak OSVČ je nemocensky pojištěná jenom tehdy, pokud si platí nemocenské pojištění, pokud pobírá dávky z nemocenského pojištění (nemocenskou,peněžitou pomoc v mateřství) nebo pokud je na civilce. Proto mě překvapila informace od April, že má nárok na další mateřskou, i když si teĎ momentálně neplatí nemocenské pojištění (nebo aspoň si myslím, že si ho momentálně neplatí). Ale jak už jsem psala, já se v OSVČ nevyznám, i když manžel kdysi OSVČ byl, tak si nemocenskou neplatil.
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Potápka » středa 24. leden 2007, 20:37
Tak za prvé - OSVČ nemá povinnost si platit nemocenskou, pouze tu důchodovou část. Pokud si OSVČ neplatí nemocenskou, pak nemá nárok na mateřskou a nedostane např. proplacenou neschopenku.
Mateřská u OSVČ se nepočítá podle příjmů, ale podle předepsaných a zaplacených záloh za uplynulý rok.
Pokud je mateřská menší než RP, doplácí se mateřská do výše RP.
A k původnímu dotazu - já myslím, že nastoupíš hned na rodičák. Ale zavolej na OSSZ a zeptej se.
Potápka
Klevetnice
Klevetnice

3742 příspěvků
26. září 2006
Příspěvekod Aprilmouse » středa 24. leden 2007, 22:10
teĎ jste mě holky teda zase nasadily brouka do hlavy, takže zítra mě maj na sociálce opět na drátě :))
Aprilmouse

13818 příspěvků
25. září 2006
Jaroměř