ADV TOP
ADV LEFT

Rodičák nebo mateřská

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Bluma » čtvrtek 25. leden 2007, 11:47
Jelikoz to ted budu taky resit. Tuhle diskuzi rada uvitam. Tak se chci zeptat. Ja byla na registrovana na pracaku a pak jsem otehotnela a materskou mi vyplacel pracovni urad (myslim, ze socialka). Pak to materska skoncila a dostavam rodicak od Mu. No a ted budu zachvili zas rodit. Mam narok na materskou nebo ne? Od roku 2006 podnikam (obnovila jsem zivnost).

Diky za radu!
sun
Bluma
Klábosilka
Klábosilka

499 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Lesana » čtvrtek 25. leden 2007, 11:52
april, no k tomu počítání mateřský - pokud vím, tak není možné si platit JENOM nemocenské pojištění, protože to se počítá z vyměřovacího základu pro platbu sociálního pojištění. Takže i když nemocenské pojistné je celkem nízké, muselo by se k tomu platit i normální sociální, což by se ti jako mamině na rodičáku, která ho jinak platit nemusí, fakt prodražilo. Pokud bys byla v situaci, kdy sociální musíš platit tak jako tak (což byl nejspíš tvůj případ před první mateřkou), tak by to asi tolik nebolelo.
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Martina » čtvrtek 25. leden 2007, 12:03
ano je to tak, nemocenské je dobrovolné ale sociálku platit musíš. a myslím, že se pak musí platit ta částka, kterou ti vypočtou na nemocenskou dle příjmů a nebo můžeš platit víc ale ne míň. teda ještě můžeš neplatit ale pak není mateřská a nemáš nemocenskou když onemocníš jako OSVČ.
Martina
Klevetnice
Klevetnice

3252 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Petulda » čtvrtek 25. leden 2007, 12:49
Ivig píše:Myslím si, že mateřskou pokaždé platí sociálka (OSSZ), pokud ji platí zaměstnavatel, tak si ji u sociálky nárokuje v rámci měsíčního zúčtování, ale možná si to myslím blbě, jsem už dost dlouho mimo tyto věci.

Ivigu - vždycky mateřskou sociálka neplatí - u větších firem (tuším, že nad 25 zaměstnanců, ale nejsem si jistá) to platí zaměstnavatel, u menších sociálka. Já třeba dostávala mateřskou z práce normálně jako vejplatu (i když tada nižší, že jo :D )
ObrázekObrázek

ObrázekObrázek

Obrázek
Petulda
Howgh
Howgh

5159 příspěvků
21. září 2006
severní Čechy
Příspěvekod Potápka » čtvrtek 25. leden 2007, 12:57
Jen taková poznámka k přerušení živnosti. Živnost se přerušovat nemusí. Jen se na OSSZ vyplní papír, že OSVČ sama jako taková neprovozuje činnost. To je vše.
Potápka
Klevetnice
Klevetnice

3742 příspěvků
26. září 2006
Příspěvekod Marcela111 » čtvrtek 25. leden 2007, 15:12
Sun píše:Jelikoz to ted budu taky resit. Tuhle diskuzi rada uvitam. Tak se chci zeptat. Ja byla na registrovana na pracaku a pak jsem otehotnela a materskou mi vyplacel pracovni urad (myslim, ze socialka). Pak to materska skoncila a dostavam rodicak od Mu. No a ted budu zachvili zas rodit. Mam narok na materskou nebo ne? Od roku 2006 podnikam (obnovila jsem zivnost).

Diky za radu!
sun

Nepíšeš, jak dlouho jsi v roce 2006 podnikala. Tam je právě důležitá doba pojištění - 270 dní před porodem. Taky záleží na tom, jestli jsi platila zálohy a v jaké výši ( to si vynásob 3 a vyjde ti zhruba "hrubá mzda", ze který se to počítá - když tak mě někdo opravte, OSVČ nedělám) a jestli jsi byla nemocensky pojištěná, tj.platila jsi kromě důchodového pojištění i nemocenské. Pozor! Důležité jsou skutečně zaplacené zálohy! Pokud budeš zachvíli rodit, tak si nech vypsat od dr. nástup na mateřskou - nevím jak se to přesně jmenuje a s tím upaluj na SSZ. Tam ti řeknou, jestli něco dostaneš nebo ne, případně kolik.

Jinak nemocenskou zatím vyplácí vpodstatě stát u všech firem. Ale u MO do 25 zaměstanaců to vyplácí přímo SSZ na základě odevzdané neschopenky (a Přehledu o vyměř.základech) a velké firmy to spočítají a vyplatí a pak si o tu částku sníží odvody.

Aprilmouse: Sociální se platí jen z příjmu. Stát za tebe platí jenom zdravotní.
Marcela111
Pískle

10 příspěvků
08. leden 2007
Mnichovice u Říčan
Příspěvekod Bluma » čtvrtek 25. leden 2007, 16:30
Marcela1111: ja neplatim nic, az ted bude zuctovani. Me prijmy jsou za cely rok max 30-40tis, kdyz zapocitam naklady jsem na 0. Takze doufam, ze ani nic doplacet nebudu. Vse za me plati stat. Uvidime co mi reknou ted na socialce. Podnikam od zacatku roku 2006.

pa sun
Bluma
Klábosilka
Klábosilka

499 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Klarkan » sobota 27. leden 2007, 00:26
Sunn, aby jsi měla jako OSVČ nárok na mateřskou musíš platit minimálně 180 DNÍ V ROCE PŘED PORODEM nemocenské pojištění.
Klarkan, Lukáš 06, Jakub 08
Klarkan
Treperenda
Treperenda

1171 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Bluma » neděle 28. leden 2007, 21:07
Dasulinka: a myslis, ze by to slo zpetne doplatit? Asi to bude fin. dost narocne co? No asi budu muset zavolat na socialku.

Dik za odpoved!
pa sun
Bluma
Klábosilka
Klábosilka

499 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Martina » neděle 28. leden 2007, 21:51
SUN - bohužel zpětně to doplatit nejde :(
Martina
Klevetnice
Klevetnice

3252 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Bluma » pondělí 29. leden 2007, 13:34
Martina: mrchy. Njn tak budu pobirat 7500 na tri deti. :) To nam jeste chtej zkournout porodne. :) srandisti...

sun
Bluma
Klábosilka
Klábosilka

499 příspěvků
24. září 2006