ADV TOP
ADV LEFT

Rodičák nebo mateřská

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Ivig » středa 24. leden 2007, 22:23
Byla jsem zaměstnaná, v 9/98 se mi narodil syn, 3/99 z důvodu reorganizace byl se mnou rozvázán pracovní poměr, a 9/00 se mi narodila dcera a docela mě překvapilo, že mi začala sociálka posílat mateřskou (byla mnohem vyšší než rodičák), podle příjmu ze zaměstnání, tak pokud nedošlo od té doby ke změně řekla bych, že nárok na mateřskou tady je. Pokud je mateřská nižší než rodičák, magistrát rozdíl doplácí.
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Ivig
ZRNKA tým
ZRNKA tým

2298 příspěvků
24. listopad 2006
Praha 1
Příspěvekod Klarkan » středa 24. leden 2007, 22:24
Holky, omlouvám se, zaměnila jsem nemocenské a zdravotní pojištění. Máte pravdu, nemocenské pojištění je u OSVČ dobrovolné.

Kopíruju z ČZSZ:

Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství:
Obecné podmínky platné pro zaměstnance platí i pro OSVČ a kromě toho

* OSVČ nesmí v době pobírání peněžité pomoci v mateřství vykonávat osobně samostatnou výdělečnou činnost
* musí být zaplaceno pojistné na nemocenské pojištění /viz nemocenské/
* účast na nemocenském pojištění OSVČ musí trvat aspoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku před porodem.
Klarkan, Lukáš 06, Jakub 08
Klarkan
Treperenda
Treperenda

1171 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Aprilmouse » středa 24. leden 2007, 22:27
Tak to studuju ze všech sil a opravdu to vypadá, že na mateřskou nárok nemám. Tak to nechápu, co my ty krůty na úřadě vykládaly!!!! Zítra tam volám znova. Achjo. Aspoň že přejdu z jednoho rodičáku na druhej.
Aprilmouse
Moderátor diskusního fóra (Motorová myš)

13818 příspěvků
25. září 2006
Jaroměř
Příspěvekod Ivig » středa 24. leden 2007, 22:33
Myslím si, že mateřskou pokaždé platí sociálka (OSSZ), pokud ji platí zaměstnavatel, tak si ji u sociálky nárokuje v rámci měsíčního zúčtování, ale možná si to myslím blbě, jsem už dost dlouho mimo tyto věci.
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Ivig
ZRNKA tým
ZRNKA tým

2298 příspěvků
24. listopad 2006
Praha 1
Příspěvekod Pajca » středa 24. leden 2007, 22:35
Taky mám tu smutnou zkušenost,že mi zkončila smlouva v práci,když bylo prvnímu 4 měs.Pak jsem otěhotněla podruhé a bylo mi sděleno,že mateřskou nedostanu ani korunu,brala jsem jen rodičák.Smůla byla,že půl roku po zkončení smlouvy jsi ještě v ochranné lhůtě,já to jaksi o fous nestihla.
Obrázek
ObrázekObrázek
Pajca
Krafařka
Krafařka

847 příspěvků
08. leden 2007
Pardubice
Příspěvekod Evcza » čtvrtek 25. leden 2007, 08:35
Ahoj,
presne, jak pise Pajca. Taky jsem mela smlouvu na dobu urcitou do konce 2004. V listopadu 2004 se mi narodil syn, a to jsem byla v te pulrocni ochranne lhute, takze materskou jsem dostavala.

Ted pri druhem diteti uz narok nemam, jen budu nadale pobirat rodicak. Na socialce mi rekli, ze je dobre ho prehlasit na mladsi dite, aby nebyl problem s pripadnou skolkou pro starsiho.

Takze zadne dobre zpravy.
Eva
Obrázek
Obrázek
Evcza
Pískle

8 příspěvků
14. leden 2007
Příspěvekod Jirina » čtvrtek 25. leden 2007, 08:54
Já si teda myslím, že Saal nárok na mateřskou má. Nedokážu citovat odkud to vím, ale pokud do 3 let před mateřskou byl člověk účasten pojištění (a to Saal byla, protože první MD normálně dostávala), má nárok na MD ze stejného vyměřovacího základu. To že s ní zaměstnavatel ukončil poměr, není důvod, aby ji nedostávala.

Saal, zajdi si se všema papírama na Správu sociálního zabezpečení, vezmi si všechny papíry včetně zápočťáku a uvidíš.

Aprimouse, myslím, že i ty máš nárok na MD, pokud od posledního pojištění neuběhly víc než 3 roky.

Kamarádka byla ve stejné situaci jako Saal, sice je to už pár let, ale v tom se myslím nic nezměnilo, a MD dostávala od sociálky.
Jiřina
Jirina
Žvatlalka
Žvatlalka

287 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Gabule » čtvrtek 25. leden 2007, 10:32
Holky a jak to je:
Byla jsem zaměstnaná u malé firmy.Mateřskou mi vyplácela sociálka(malá firma),nyní majitel chce přerušit podnikání,má nějaké finanční problémy.
A já bych měla na druhou mateřskou nastoupit někdy v půli července.

Jak to je pak??Bude mi i tak vyplácet mateřskou opět socka?Nebo mi nárok zaniká a uhrát bych to mohla jen na 6.měsíční ochrannou lhůtu?

Díky moc za rady!!

Gabka
ObrázekObrázek
[url=http://lilypie.com]ObrázekObrázek
Obrázek
Gabule
Treperenda
Treperenda

1037 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Jirina » čtvrtek 25. leden 2007, 10:35
Gabule, já si myslím, že i ty nárok na mateřskou máš. Místo zaměstnavatele ti ji bude vyplácet sociálka. Ty přece nemůžeš za to, jak hospodaří zaměstnavatel.

Pro jistotu ze zeptej na OSSZ, já jsem na 99% přesvědčena, že nárok máš.

Jiřina
Jirina
Žvatlalka
Žvatlalka

287 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Aprilmouse » čtvrtek 25. leden 2007, 10:36
no holky, tak jsem to obvolala a fakt nárok nemám. Hlavně že mi ta ženština v září tvrdila, že je vše ok. Kdybych to věděla, že kecá, tak si to zařídím, už je pozdě. Já se na to vyprdnu. Takže socky, tralala :((
Aprilmouse

13818 příspěvků
25. září 2006
Jaroměř
Příspěvekod Jirina » čtvrtek 25. leden 2007, 10:39
Aprilmouse, já se předtím blbě koukla na metřík, Jiříkovi už je 3,5 roku, takže ta tříletá lhůta už ti asi utekla. Nenapadá mě jiný důvod, proč bys nárok neměla. Vysvětlily ti to?
Jiřina
Jirina
Žvatlalka
Žvatlalka

287 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Aprilmouse » čtvrtek 25. leden 2007, 10:46
Jo, já to našla už včera na netu. Jelikož jsem v průběhu rodičáku pozastavila ŽL, tak si neplatím 280 nebo 270 dní (už nevím přesně) před porodem nemocenské připojištění, ze kterého by mi to potom dali: Kdybych to věděla, tak to v září obnovím a stihnu to.

Takže jsem nezaměsnaná a bez nároku. navíc mi ještě vychází měsíc mezi porodem a koncem rodičáku, takže budu měsíc nezaměstnaná. Volala jsem na VZP a aspoň tam byla paní ochotná, že mě napíše péči o dítě, abych na ty 3 týdny nemusela ještě platit zdravotní pojištění.

No jo no, jsem blbá, věřím lidem na úřadě a neověřuju si fakta v zákonech :((( řekla bych, že příště to bude lepší, ale žádný příště už nebude
Aprilmouse

13818 příspěvků
25. září 2006
Jaroměř
Příspěvekod Martina » čtvrtek 25. leden 2007, 11:08
Aprilmouse, jestli tě poteěší aspoň ta skutečnost, že na nemocenské bys musela zaplatit skoro stejnou částku jako bys od státu dostala ma mateřské :( když sem si toto zjišťovala a s paní na socce propočítavala tak sme zjistili, že je lepší rovnou začít pobírat rodičák!!!! než platit jako OSVČ nemocenskou a pak pobírat mateřskou.

tina.
Martina
Klevetnice
Klevetnice

3252 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Aprilmouse » čtvrtek 25. leden 2007, 11:09
Martina píše:Aprilmouse, jestli tě poteěší aspoň ta skutečnost, že na nemocenské bys musela zaplatit skoro stejnou částku jako bys od státu dostala ma mateřské :( když sem si toto zjišťovala a s paní na socce propočítavala tak sme zjistili, že je lepší rovnou začít pobírat rodičák!!!! než platit jako OSVČ nemocenskou a pak pobírat mateřskou.

tina.

počkat, to snad ne, ne? Já ten rodičák měla maximální, bylo by to skoro 13 000. kolik je to pojištění? Pokud vím, tak za ty na rodičáku stát sociální platí ne?
Aprilmouse

13818 příspěvků
25. září 2006
Jaroměř
Příspěvekod Martina » čtvrtek 25. leden 2007, 11:21
já sem normálně podnikala a neplatila jsem si nemocenskou a když sme začali plánovat mimi tak sem se stavovala na socce zjistit co a jak. a paní mi řekla, že jestli chci mateřskou tak musím nejméně 280??? dní před datem porodu mít placenou nemocenskou a podle toho jak vysokou nemocenskou si budu platit tak tak vysokou mateřskou budu mít. kdybych si platila jen ten nějakej základ tak mateřská vyšla cca něco kolem 1500 a dorovnávali by mi to do výše rodičáku a na dobu pobírání mateřské bych musela pozastavit živnost. takže abych měla věčší mateřskou než rodičák tak bych musela na té nemocenské zaplatit vyšší částku a když sme to prostě suma sumárum sečetli tak to co bych dostala jako mateřskou / víc než jen rodičák/ bych jim +- na té nemocenské zaplatila. Aspoň mě to takto paní na socce spočetla a tak jsem rovnou začala dnem porodu pobírat rodičák a nemusela jsem přerušovat ani živnost.
Jestli jsi měla mateřskou 13.000 tak sis musela platit podle mě nejvyšší možnou nemocenskou.
Martina
Klevetnice
Klevetnice

3252 příspěvků
23. září 2006