ADV TOP
ADV LEFT

Ukončení RD, nástup na 3. MD - bude se krátit dovolená?

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Breburda » čtvrtek 02. duben 2009, 03:38
Ahoj holky,
projela jsem snad všechny diskuse, ale nenašla jsem přesně, co hledám.
Potřebuju poradit.

Jsem zatím doma na RD s ročním dítětem. v létě se narodí třetí - TP máme 21.7. 2009. Nástup na MD je 6-8 týdnů před porodem, tudíž mi těch 8 týdnů vychází na 27. květen.
(Ještě vsuvka - 1.RD mi měla končit 2.5.2007, ale domluvili jsme se s šefovou, že do školy nastoupím až od září, to už jsem téhotněla, nevěda to, koncem června jsme se dohodly, že budu mít neplacené volno do nástupu na MD koncem prosince 07)

Platí, že pokud se v zaměstnání zamešká více než 100 dní v kalend. roce, krátí se dovolená? Počítala jsem to a bez svátků připadá letos 100. den 26. května. Počítají se svátky do pracovních dnů? (1. a 8.5. navíc vycházejí na sobotu). Tudíž nastoupila-li bych na mateřskou 8 týdnů před TP - 27.5 (101.den), krátí se mi dovolená o 1/12? (Jsem ve školství, tudíž dovolená 6 týdnů - to už je znát :) ) V tom případě by pro mě asi bylo výhodné se s doktorkou domluvit, jestli by šlo "posunout" termín porodu trošku dopředu a s tím i nástup na RD. (?)

Když jsem se na toto ptala, dostávám protichůdné názory, jako že když jsem na RD, tak to vlastně prý není zameškaná doba, účetní tvrdí, opak.

Další dotaz k výpočtu vyměřovacího základu k třetí mateřské.
Narazila jsem v diskusi na to, že MD je menší, jelikož se do vyměřovacího základu jde zpětně vždy o tři měsíce - tudíž by se mi třetí mateřský vypočítávala z předchozí mateřské + doby čerpání dovolené z obou předchozích mateřských? Nedá se to obejít tak, že by se napsalo prohlášení v tom smyslu, že nechci, aby se mi tato doba na MD počítala při výpočtu na MD?
Myslela jsem, že se to bude počítat pořád stejně z toho posledního odpracovaného roku (2003-2004) :-? Jsem z toho jelen

Dík jestli někdo poradí. Na sociálce u nás nevědí nic. :( Účetné v tom má taky trochu hokej.
Martin 5/04, Verunka 2/08, Tom 7/09
.-._.-._.-._.-._.-._.-._.-._.
Fotoprojekt 52 http://brebu52.blogspot.com
Breburda
Treperenda
Treperenda

1477 příspěvků
04. listopad 2007
Liberecko
Příspěvekod Alka16 » čtvrtek 02. duben 2009, 12:22
Breburda píše:Platí, že pokud se v zaměstnání zamešká více než 100 dní v kalend. roce, krátí se dovolená? Počítala jsem to a bez svátků připadá letos 100. den 26. května. Počítají se svátky do pracovních dnů? (1. a 8.5. navíc vycházejí na sobotu). Tudíž nastoupila-li bych na mateřskou 8 týdnů před TP - 27.5 (101.den), krátí se mi dovolená o 1/12? (Jsem ve školství, tudíž dovolená 6 týdnů - to už je znát :) ) V tom případě by pro mě asi bylo výhodné se s doktorkou domluvit, jestli by šlo "posunout" termín porodu trošku dopředu a s tím i nástup na RD. (?)

Když jsem se na toto ptala, dostávám protichůdné názory, jako že když jsem na RD, tak to vlastně prý není zameškaná doba, účetní tvrdí, opak.

Ano, platí. 100 zameškaných dnů znamená -1/12, každých dalších 21dní další 1/12. Svátky se do pracovních dnů počítají, pokud připadnou na pracovní den. Nevím, jaký máš kalendář, ale ten můj říká, že 1. a 8.5. je pátek. ;) . 100 dní tedy vychází na 20.5.
RD je zameškaná doba, MD ne.
S "posouváním" termínu bych se osobně moc nerouhala - 1/12 z 6 týdnů je 2,5 dne, což není myslím zas tak strašná ztráta... :-?

Breburda píše:Další dotaz k výpočtu vyměřovacího základu k třetí mateřské.
Narazila jsem v diskusi na to, že MD je menší, jelikož se do vyměřovacího základu jde zpětně vždy o tři měsíce - tudíž by se mi třetí mateřský vypočítávala z předchozí mateřské + doby čerpání dovolené z obou předchozích mateřských? Nedá se to obejít tak, že by se napsalo prohlášení v tom smyslu, že nechci, aby se mi tato doba na MD počítala při výpočtu na MD?
Myslela jsem, že se to bude počítat pořád stejně z toho posledního odpracovaného roku (2003-2004) Jsem z toho jelen

Ano, jde se po 3 měsících zpětně, do doby, kdy je nějaký započitatelný příjem. PPM (mateřská) je nem. dávka, nikoli příjem, takže z ní se další PPM nepočítá. Bude se ti počítat z čerpané dovolené po MD. Takže teoreticky by měla být trochu vyšší, protože plat za den dovolené bývá větší než za odpr. den, počítá se totiž z průměru, vč. odměn, příplatků atp.
Píšu v rychlosti, doufám, že srozumitelně.
Alka16
Žvatlalka
Žvatlalka

237 příspěvků
23. září 2007
Příspěvekod Breburda » čtvrtek 02. duben 2009, 13:06
Alko, díky.
Asi jsem se v kalendáři s těmi svátky překoukla :)
Termín se posune možná sám, teď na posledním utz mi začátek 30. týdne napočítali na přelom duben/květen...
Breburda
Treperenda
Treperenda

1477 příspěvků
04. listopad 2007
Liberecko