ADV TOP
ADV LEFT

Chybně vypočítaná PPM na 3. dítě?

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Helen78 » čtvrtek 01. duben 2010, 12:27
Ahoj holky, prosím o radu nejlépe nějakou účetní, která se vyzná v tom, jak se letos vypočítává PPM.
15.3. jsem nastoupila na MD se třetím dítětem /jsem doma od r.2005, tři děti za sebou/, mám pořád jednoho zaměstnavatele, PP na dobu neurčitou, nárok na PPM u všech dětí. Včera mi přišlo z OSSZ potvrzení o denní výši PPM a byla jsem překvapená, jak je ta částka nízká. Vím, že letos se to díky Janotově balíčku snížilo, i jsem si na stránkách MPSV našla kalkulačku výpočtu a prostě mi to vychází, že se u mě museli splést. Teda zatím mi z OSSZ nepřišlo žádné rozhodnutí, že mi PPM přiznávají a v jaké výši, zatím mám jen to potvrzení o denní výši, které potřebuju, abych případně dostala za březen rodičák.
Teď teda konkrétní čísla - na druhé dítě jsem měla denní výši PPM 428 Kč/den, což dělalo zhruba 13000 Kč a nyní mi přišlo, že moje denní výše je 284 Kč/den, tudíž zhruba 8500 měsíčně. Synovi ještě nejsou ani dva roky, tudíž si myslím, že by se na mě mělo vztahovat pravidlo, že pokud mám PPM od stejného zaměstnavatele a další dítě do 4 let věku předchozího, denní vyměřovací základ na výpočet nové mateřské nemůže být nižší než u té první. Vím, že od letoška se ten denní vyměřovací základ upravuje jinak a že i ta procentuální výše je jiná /místo 69% jen 60%/, ale stejně mi to pořád vychází, že bych měla brát kolem 10000.
Tak prosím o názor, jestli je ta jejich vypočítaná částka reálná nebo mám pravdu já nebo jak to vlastně je. Nevím, na koho se obrátit, dřív mi to vždy počítala účetní z práce, nyní OSSZ. Díky Lenka
Helen78
Žvatlalka
Žvatlalka

199 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Ctiradka » čtvrtek 01. duben 2010, 13:01
Helen, obrať se přímo na OSSZ, protože účetní to už nepočítá a účetní ani není povinná vědět, jak se to počítá. Moje účetní mi při PPM loni tvrdila něco, že mi vypočetla a že budu brát tolik, potom mi z OSSZ přišlo méně, já se na to ptala a zjistila jsem, že třeba účetní vůbec netušila, jak se to krátí...
Takže s účetní bych to vůbec neřešila, ta o tom už nic neví a jenom předá na OSSZ denní vyměřovací základ.
Jinak já slyším prvně, něco o 4 letech přechozího. Já teda mám pocit (bez záruky), že se to týká 3 let od předchozího, ne 4...ale to spolňuješ i tak...

Jinak pravda je, že se snížilo procento mateřské na těch 60procent, ale ono s taky změnil výpočet právě toho vyměřovacího základu, kde Ti to udělá zase nějakých 10procent dolů. Nevím, jeslti touhletou změnou (letos) je zachováno nějaké pravidlo, že PPM musí zůstat minimálně stejná, to Ti taky určitě odpoví na OSSZ.
Ctiradka
Krafařka
Krafařka

983 příspěvků
23. listopad 2008
Ostrava
Příspěvekod Carsa » čtvrtek 01. duben 2010, 13:18
Helen, mohu poprosit, pokud na té OSSZ něco vyzjistíš, hodit to sem? Jsem naprosto stejný případ. Od 2005 ma MD - za týden nastupuji na PPM se třetím dítětem.
děkuji,
c.
Carsa
Howgh
Howgh

5381 příspěvků
21. září 2006
Matička naše stověžatá
Příspěvekod Zdenicek » čtvrtek 01. duben 2010, 13:28
napodobne...
taky ziju v domneni, ze kdyz PPM zvysili a pak snizili, tak ze budu +- na stejnem jako ve 2008
Zdenicek
Howgh
Howgh

14890 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Helen78 » čtvrtek 01. duben 2010, 13:40
Tak jsem volala na ČSSZ na nějaké call centrum, tam mi potvrdili, že to pravidlo o porovnání vyměřovacích základů pořád platí a dala mi kontakt na paní ze sociálky přímo u nás ve městě, co mě má na starost. Ta byla taky ochotná a když jsem jí řekla výši MD na předchozí dítě, tak sama uznala, že ta vypočítaná částka neodpovídá, nicméně ona to prý vypočítala správně - podle podkladů mojí účetní, ale spojí se prý s účetní v práci a pak se mi ozve. Já si myslím, že tam bude zakopanej pes v tom porovnáni denních vyměřovacích základů. No každopádně jestli se mi ozve, tak určo napíšu, jak to dopadlo. L.
Helen78
Žvatlalka
Žvatlalka

199 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod J.a.n.i » čtvrtek 01. duben 2010, 18:54
A jsi celou dobu doma nebo si někde pracovala, třeba jako přivýdělek.
J.a.n.i
Krafařka
Krafařka

681 příspěvků
20. březen 2009
Příspěvekod Helen78 » čtvrtek 01. duben 2010, 19:25
Jsem celou dobu doma, poslední příjem byl asi nějaká dovolená, co jsem měla po druhé mateřské.
Helen78
Žvatlalka
Žvatlalka

199 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod J.a.n.i » pátek 02. duben 2010, 18:48
Tak to je fakt nějaké divné, v tom případě by to 100% mělo být z toho samého DVZ jako ta minulá mateřská, taky jsem zvědavá, kde bude zakopaný pes.
J.a.n.i
Krafařka
Krafařka

681 příspěvků
20. březen 2009
Příspěvekod Lalwen » sobota 03. duben 2010, 22:10
Helen,

je docela dobře možné, že se účetní s paní ze sociálky špatně pochopili....

Já jsem podobný případ, na doma od r. 2005, jsem v říjnu nastupovala na MD se třetím dítětem, ale u mě se domluvili blbě tak, že mě naopak přeplatili.... takže mi za říjen a listopad vyplatili o cca 8 tisíc víc, samo mi to pak strhli. Takže pokud ti to blbě propočítali, asi to chce dohledat, kde se stala chyba, tak by ti měli nsledně vrátit :).
Lalwen
Diskutérka
Diskutérka

2720 příspěvků
24. září 2006
okolí Loun
Příspěvekod Helen78 » úterý 06. duben 2010, 16:36
No já si myslím, že problém je v tom, že moje účetní mi sice ten DVZ vypočítala správně, ale zapomněla použít to pravidlo o porovnání DVZ. Pak to předala na sociálku, a do těch papírů neuvedla, že jde o mateřskou po dvou letech od poslední - ta paní se sociálky o tom nevěděla.
Helen78
Žvatlalka
Žvatlalka

199 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Helen78 » čtvrtek 08. duben 2010, 20:41
Tak už je to vyřešeno a pravdu jsem měla já :hura: . Postup je takový, že se vypočítá denní vyměřovací základ (u mě to bylo z dovolené, co jsem čerpala po druhé MD) a ten se porovná s výší DVZ při předchozí MD. Vezme se ten vyšší a z něj se dělá redukce - v mém případě 90% z DVZ a z této částky 60% a vyjde denní výše PPM. Bohužel moje účetní udělala chybu, už totiž při druhé MD v roce 2008 mi ten DVZ spočítala špatně, nepoužila totiž pravidlo o další PPM do věku 4 let - tenkrát to akorát začalo platit. Já se ozvala - na základě diskuse tady na BC - a ona mi to potom přepočítala. Ale když dávala podklady na OSSZ, tak porovnávala nynější DVZ s tím z r. 2008, ale tím špatně vypočítaným. No je to složité, ale jsem ráda, že se to vyřešilo :hura:
Helen78
Žvatlalka
Žvatlalka

199 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod J.a.n.i » čtvrtek 08. duben 2010, 20:57
Tak hlavně, že se povedlo, gratuluju, člověk se musí ozvat.
J.a.n.i
Krafařka
Krafařka

681 příspěvků
20. březen 2009