ADV TOP
ADV LEFT

Vyplacení rodičovského příspěvku za poslední měsíc

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Broucina » středa 14. duben 2010, 20:38
Maminky,
v květnu mi končí rodičovská dovolená (tedy spíše rodičovský příspěvek) - syn bude mít 10.5. narozeniny - a zajímalo by mě, jestli dostanu RP za poměrnou část května nebo za celý měsíc. Také si nejsem jistá, jestli se RP vyplácí zpětně - tzn. že poslední peníze bych měla dostat v červnu?
Díky moc za rady, penízek je málo, tak mám obavy ;)
Ela
Broucina
Pískle

44 příspěvků
15. leden 2008
Příspěvekod Salsa » středa 14. duben 2010, 20:46
Poslední částku za květen dostaneš v červnu-celou (dle zvolené délky).
Salsa
Krafařka
Krafařka

835 příspěvků
09. únor 2009
Příspěvekod Broucina » středa 14. duben 2010, 20:54
Mysulko,
díky moc, v tom jsem doufala.

Když už tě tu mám ;) nevíš náhodou jak je to s nárokem na proplacení dovolené za mateřskou dovolenou (na kterou půjdu, doufám, v 2011)? Mateřská je něco jako nemocenská, tak je za ní nárok na klasickou dovolenou, kterou mi v práci proplatí. Kdyby mi vyšla mateřská, dejme tomu, od ledna 2011 a čerpala by těch 6 měsíců, mám nárok jen na poměrnou část dovolené a nebo na celou?
Ještě jednou díky!
Broucina
Pískle

44 příspěvků
15. leden 2008
Příspěvekod Maugli » čtvrtek 15. duben 2010, 06:19
Ahoj Broucino, k tomu druhému dotazu:
mně to bylo řečeno mzdovou účetní před nástupem na mateřskou tak, že nárok na dovolenou mám za celou dobu na mateřské. Takže příklad - když jsem na mateřskou nastupovala teď 12. března a jinak jsem letos ještě žádnou dovolenou nečerpala, vychází mi to na 15 dní. A ty si můžu vyčerpat po skončení mateřské a před začátkem pobírání rodičáku.

Jo, ještě jsem zapomněla doplnit, že jsme měli 20 dní dovolené / rok.
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Maugli
Treperenda
Treperenda

1107 příspěvků
19. srpen 2009
Morava
Příspěvekod J.a.n.i » čtvrtek 15. duben 2010, 07:34
Brouci měla bys nárok na celou, ale musíš ji vyčerpat mezi MD a RD

Maugli tobě řekla účetní blbě nárok na dovolenou, při tomhle nástupu máš nárok na celých 20 dní, pokud si je vybereš mezi MD a RD
J.a.n.i
Krafařka
Krafařka

681 příspěvků
20. březen 2009
Příspěvekod Marvella » čtvrtek 15. duben 2010, 07:36
první dotaz můžu potvrdit - dost jsem se včera divila, když mi na účet přišel celej rodičovskej příspěvek, přitom Vítkovi byly minulý měsíc 12. dva roky - čekala jsem jen polovinu, když to není za celý měsíc. vzhledem k našim financím to bylo víc než příjemný:-)

dovolenou jsem si vybírala mezi mateřskou a rodičovským příspěvkem
Obrázek
Obrázek
Marvella
Žvatlalka
Žvatlalka

113 příspěvků
01. červenec 2009
Příspěvekod Evka80 » čtvrtek 15. duben 2010, 08:02
Omlouvám se, ale asi jsem natvrdlá. Kdy jsem nastupovala na mateřskou dovolenou 8. ledna 2008, tak jsem měla nárok na dovolenou? A za rok 2009 taky? Jsem od 8.1. 2008 fakt natvrdlá, tak se omlouvám, ale nic jsem nedostala. (jinak dovolenou jsem měla 25 dní)
Obrázek
Evka80
Žvatlalka
Žvatlalka

289 příspěvků
26. červen 2007
Brno
Příspěvekod Maugli » čtvrtek 15. duben 2010, 08:14
J.a.n.i píše:Maugli tobě řekla účetní blbě nárok na dovolenou, při tomhle nástupu máš nárok na celých 20 dní, pokud si je vybereš mezi MD a RD

J.a.n.i., fakt na celých 20 dní??? Tak to budu muset ještě někde vyňufat... každopádně vřelý dík za informaci!
Maugli
Treperenda
Treperenda

1107 příspěvků
19. srpen 2009
Morava
Příspěvekod Inkognito » čtvrtek 15. duben 2010, 09:07
Čerpání dovolené - (proplacení) - určitě oficiálně požádat, já to neudělala a málem jsem o proplacení dovolené přišla - naštěstí mám dobré vztahy se zaměstnavatelem, tak mi ji proplatili v průběhu mateřské...
Inkognito
Inkognito

36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod Blábolka » čtvrtek 15. duben 2010, 10:08
dobrý den,k prvnímu dotazu...zrovna nedávno jsme řešily se setrou,jak to bude mít ona s posledním RP..porodila 1.7. ..dostane tedy za celý červenec celou částku v srpnu?chápu to dobře? :D :oops: ..děkuji za info...šárka
Blábolka
Krafařka
Krafařka

624 příspěvků
08. říjen 2008
Příspěvekod J.a.n.i » čtvrtek 15. duben 2010, 10:15
Maugli píše:
J.a.n.i píše:Maugli tobě řekla účetní blbě nárok na dovolenou, při tomhle nástupu máš nárok na celých 20 dní, pokud si je vybereš mezi MD a RD

J.a.n.i., fakt na celých 20 dní??? Tak to budu muset ještě někde vyňufat... každopádně vřelý dík za informaci!

Tak ať nemusíš hledat ;-)

Zákoník práce

§ 212
(1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.

§ 216
(3) Pro účely dovolené se jako výkon práce neposuzuje doba zameškaná pro důležité osobní překážky v práci, pokud nejsou uvedeny v prováděcím právním předpisu (§ 199 odst. 2). Doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou a doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce.

§ 217
(5) Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.

§ 223
(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
J.a.n.i
Krafařka
Krafařka

681 příspěvků
20. březen 2009
Příspěvekod J.a.n.i » čtvrtek 15. duben 2010, 10:18
Evka80 píše:Omlouvám se, ale asi jsem natvrdlá. Kdy jsem nastupovala na mateřskou dovolenou 8. ledna 2008, tak jsem měla nárok na dovolenou? A za rok 2009 taky? Jsem od 8.1. 2008 fakt natvrdlá, tak se omlouvám, ale nic jsem nedostala. (jinak dovolenou jsem měla 25 dní)

Za rok 2008 si nárok měla, za rok 2009 už ne, protože to už si byla na RD a za tu nárok na dovolenou nevzniká. A pokud si o dovolenou nepožádala, tak si ani nic nedostala, není to povinností zaměstnavatele, kor když hned nastoupíš na RD, tak ti ji ani nemůže nařídit čerpat.
J.a.n.i
Krafařka
Krafařka

681 příspěvků
20. březen 2009
Příspěvekod J.a.n.i » čtvrtek 15. duben 2010, 10:19
Blábolka píše:dobrý den,k prvnímu dotazu...zrovna nedávno jsme řešily se setrou,jak to bude mít ona s posledním RP..porodila 1.7. ..dostane tedy za celý červenec celou částku v srpnu?chápu to dobře? :D :oops: ..děkuji za info...šárka

Jojo, dostane.
J.a.n.i
Krafařka
Krafařka

681 příspěvků
20. březen 2009
Příspěvekod Blábolka » čtvrtek 15. duben 2010, 10:21
moc děkuji za info...to bude mít ooobr radost.. :hura:
Blábolka
Krafařka
Krafařka

624 příspěvků
08. říjen 2008
Příspěvekod Evka80 » čtvrtek 15. duben 2010, 11:13
J.a.n.i píše:
Evka80 píše:Omlouvám se, ale asi jsem natvrdlá. Kdy jsem nastupovala na mateřskou dovolenou 8. ledna 2008, tak jsem měla nárok na dovolenou? A za rok 2009 taky? Jsem od 8.1. 2008 fakt natvrdlá, tak se omlouvám, ale nic jsem nedostala. (jinak dovolenou jsem měla 25 dní)

Za rok 2008 si nárok měla, za rok 2009 už ne, protože to už si byla na RD a za tu nárok na dovolenou nevzniká. A pokud si o dovolenou nepožádala, tak si ani nic nedostala, není to povinností zaměstnavatele, kor když hned nastoupíš na RD, tak ti ji ani nemůže nařídit čerpat.

J.a.n.i. díky za odpověď, jsem trubka. O nic jsem se nezajímala a takhle dopadla. jestli tomu ale dobře rozumím, tak se teda vyplatí vždy mezi mateřskou a RD nastoupit nejdřív dovolenou, je to tak?
Teď už asi nemůžu žádat o proplacení že?
Obrázek
Evka80
Žvatlalka
Žvatlalka

289 příspěvků
26. červen 2007
Brno