ADV TOP
ADV LEFT

Rodičovská dovolená a živnost

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Kacenka78 » středa 21. březen 2007, 06:37
Ahoj všem,
zajímá mne, jak je to s provozováním živnosti při mateřské. Když mám příjem pouze rodičák a k tomu bych zařídila živnosťák a začala např. doučovat nebo něco dělat.. Jak je to s placením sociálního a zdravotního? Když nic nedělám, platí to stát.. Ale jak je to, když založím živnost?
Bylo by to jen pro přilepšení k rodičáku, tak jestli se to taky vůbec vyplatí... :-/
Díky za info i zkušenosti :holka:
Káťa a škubánek Šárka
Obrázek
ObrázekObrázek
Kacenka78
Klábosilka
Klábosilka

307 příspěvků
18. říjen 2006
Praha 6
Příspěvekod Kokhina » středa 21. březen 2007, 06:39
Ahoj,tuším,že z každého příjmu platí zaměstnavatel určo zdravotní...já byla taky jen na brigádě při mateřské a smůla...živnostníci si pak platí sami...ne?!Když nic neděláš,tak jsi buď hlášená na pracáku a pak to za tebe platí stát....nebo nejsi a platit si zdravotní musíš sama...pokud jsi na mat. či rodičovské dovolené,tak to platí stát,který to pak vymáhá od zaměstnavatele nebo to platí stát sám...ale pochopitelně vše nahlášené...když při md nebo rd na brigádu,tak to nevadí,oni ti pak o to dají menší přídavky...jak je to s živnosťákem nevím...je to takové halabala,tak se omlouvám...
Kokhina
Diskutérka
Diskutérka

2313 příspěvků
13. prosinec 2006
Mělnické Vtelno
Příspěvekod Kokhina » středa 21. březen 2007, 06:45
Tuším,že už tu ale někdo psal,že když jsi osvč,tak nemáš na rodičák nárok... :grr:
Kokhina
Diskutérka
Diskutérka

2313 příspěvků
13. prosinec 2006
Mělnické Vtelno
Příspěvekod Martina » středa 21. březen 2007, 07:21
Ahoj,

mám živnost celou dobu a nikdy jsem jí nepřerušila. Nárok na RP máš také by byl nárok na PPM ale jen za předpokladu, že během pobírání PPM se přeruší živnost nebo převede na osobu spolupracující. Zálohy na zdravotní a socku platím. Jsou ale nižší než je minimální záloha u OSVČ, vychází dle dosažených příjmů v roce předchozím, micméně platit se musí. Netuším jakou výši záloh ti nařídí když si založíš novou živnost ale pokud se nepletu tak kdysi platilo, že první rok po založení živnosti nemáš povinnost platit zálohy a doplatíš to až po ročném vyúčtování a tam ti pak také přidělí výši záloh na rok další.
snad jsem poradila a nepletu se .

Martina
Martina
Klevetnice
Klevetnice

3252 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Silvie » středa 21. březen 2007, 07:54
Ahoj,
uz pred nastupem na materskou a pozdeji rodicovskou jsem mela zivnostak a soucasne jsem byla zamestnana. PPM mi byla vyplacena pouze na zaklade pracovniho pomeru, ze zivnostaku nic - tim padem jsem mohla pracovat dokonce i behem vyplaceni PPM a ted pri pobirani RP take provozuju vesele dal.
Zmena by byla pokud bys PPM pobirala i ze zivnostaku, to je potom potreba myslim na ten pul rok prerusit (mozna staci cestne prohlaseni?) - nejsem si uz uplne jista.

Vzhledem k tomu, ze hlavni pracovni pomer stale mam u sveho zamestnavatele (ac na rodicaku), zalohy jako osvc platit nemusim, a to ani na socialku ani na zdravku. Na konci roku klasicky delam spolecne zdaneni manzelu, pak doplatim pomerne malou castku na zdravotni (dulezite je zatrhnout, ze podnikate jako vedlejsi pracovni pomer), na socialce mi pani doporucila, ze nemusim platit nic vzhledem k vysi vydelku (ale muzu, kdyz chci davat zalohy na vypocet duchodu:).
Osobne jsem na socialku mesicne zalohy odvadela (odeciaji se od zakladu dane) - ale jak mi tvrdila pani, neni to nutne, letos asi vypustim (nejak nejsou penize:). Na zdravku neplatim zalohove nic.

Snad jsem napsala vse dobre, delam to takhle uz dve danova priznani, ze zacatku za mohutneho telefonovani po uradech a zatim bez problemu - tak snad tu nesirim bludy :).

--
Silva
Silvie
Žvatlalka
Žvatlalka

191 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Zuziky » středa 21. březen 2007, 08:08
Takze pokud tomu spravne rozumim, tak kdyz mam zivnostak jako vedlejsi cinnost, tak zalohy neplatim, i kdyz pobiram RP, pokud mam zivnostak jako hlavni cinnost, tak ano?
Zuziky
Klevetnice
Klevetnice

3047 příspěvků
21. září 2006
severní Morava
Příspěvekod Dancul » středa 21. březen 2007, 08:41
som sczco na slovensku, ale hodne zakonov je podobnych. zdravotne musim platit, socialne 1. rok neplatis a dalsie roky len ak presiahnes stanoveny rocny prijem u nas tento rok 91200sk - mozno je to aj u vas. pokial by si mala zivnost ako vedlajsi prijem tak by si mozno vychadzala do takej sumy a tym padom neplatila socialku viac rokov.
Benjamin +08/2004, Katka 04/2007, Chlapček +05/2009, Lukáš 06/2010, Ondrej 09/2012
Obrázek
Fotoprojekt 52
P365
Dancul
Howgh
Howgh

8441 příspěvků
24. září 2006
Bratislava
Příspěvekod Bluma » středa 21. březen 2007, 08:54
Ja zivnostak mam prvni rok. Teda ted uz druhy a zadne zalohy neplatim. Zalezi kolik vydelas za rok. Pokud je castka do 38040 (nevim to presne) Za rok nemusis platit nic. Myslim, jako cisty vydelek (po odecteni vsech vydaju). Pokud mas vyssi prijmy, tak ti to socialka zpetne vypocita. Zdravotni pojisteni ti plati stat. Pracujes vlastni na vedlejsi cinnost. Hlavni cinnost je starani se o dite. Jedine co jsem ted prosvihla, ze jsem si neplatila nemocenskou je materska. Na tu pri dalsim diteti nemas narok. Prevadi se jen RP na mladsi dite. Stejnak bych to neuplatila, protoze me prijmy za minuly rok po odecteni vydaju je -240,-. :) Takze pro tento rok zadne socialni pojisteni platit nemusim. Opet se uvidi za rok podle cistych prijmu. Snad to rikam spravne.

Pa sun a spol...
Bluma
Klábosilka
Klábosilka

499 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Mega » středa 21. březen 2007, 10:45
Sociálka - je to tak jak píše Blackie. Jako vedlejšák to můžeš mít v případě, že mimojiné pobíráš rodičovský příspěvek. Výhoda je v tom, že platíš menší zálohy. Zálohy začínáš platit, až od podání přehledu, buďto minimální částku (pro vedlejšák to je 597 Kč) nebo podle příjmů. Více info najdeš na http://www.cssz.cz

Zdravotní - je to analogicky stejné, pokud nemáš stanoven minimální vyměřovací základ (a to jako pobiratel rodičáku nemáš), nemáš povinnost platit zálohy do podání přehledu . Pak platíš zálohy vypočtené podle vzorce v přehledu.

Daně - každá osvč musí platit minimální daň, i když je třeba ve ztrátě, ovšem vyjímkou jsou právě ženy na MD a RD.

Takže sumasumárum se podnikání na rodičáku celkem vyplatí, teda aspoň, co se týká odvodů státu.
Mega
Treperenda
Treperenda

1285 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Mega » středa 21. březen 2007, 12:25
Blackie: jo, jo, musíš stanovovat minimální základ daně, blbě jsem se vyjádřila.
Mega
Treperenda
Treperenda

1285 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Kacenka78 » středa 21. březen 2007, 15:21
šmarjáá!! :-))) Tak jestli jsem to dobře pochopila, tak nic neplatím, jen vydělávám a poté, co si od příjmů odečtu výdaje, které jistě budou velké, a po roce podám přehled, že jsem vlastně skoro nic nevydělala, tak neplatím ani soc. a zdrav.? No tož to je dobré, že? :D
Tak to já vám tedy děkuji velice, asi si dojdu na živnost. úřad. :grr: Pochopila jsem správně, že se ten přehled podává až po roce, ne? Tedy na konci března..
No každá korunka navíc se hodí a výhoda pracovat z domu ještě víc. Takže díky díky a kdyžtak ještě povídejte Vaše zkušenosti, je to vážně zajímavé.
Teď když si to čtu tak vypadám, jak kdybych chtěla okrádat náš stát a nechat se živit ostatními pracujícími... Tak to ne, klidně budu platit víc, když na to budu mít. :holka:
Tak ještě jednou díky všem
Káťa a škubánek Šárka
Obrázek
ObrázekObrázek
Kacenka78
Klábosilka
Klábosilka

307 příspěvků
18. říjen 2006
Praha 6