ADV TOP
ADV LEFT

Přechod z rodičovské na mateřskou dovolenou (výše PPM)

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Andrea2 » pondělí 30. duben 2007, 16:44
Ahoj holky,

potřebovala bych poradit. Mám dcerku necelé dva roky starou a za měsíc se mi má narodit další miminko (tj. druhé dítě se narosí do tří let toho prvního). Celou dobu jsem byla na mateřské a posléze na rodičovské dovolené a do práce jsem nechodila. Mám klasicky smlouvu u zaměstnavatele na dobu neurčitou. Teď mě čeká přestup z RD na MD a přišel mi výměr peněžité pomoci v mateřství za sociálky. Dost mě šokovala její výše (o 5000 Kč nižší než u prvního dítěte). Chci se vás zeptat, jestli s tím nemáte některá zkušenosti a nevíte, jak se to vypočítává.

Andrea2
Andrea2
Pískle

83 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Marketab » pondělí 30. duben 2007, 18:04
Andreo,

jelikož máš smlouvu na dobu neurčitou, tak novou PPM ti bude také vyplácet tvůj zaměstnavatel.

Papír od gynekologa o tom, že nastupuješ na mateřskou odevzdáš ve mzdové účtárně u svvého zaměstnavatele a od ti začne PPM vyplácet.

Na mateřskou jsem nastupovala 7.3.2007. Do tý doby jsem pobírala rodičák na starší dceru. Ve výplatním termínu 10.4.2007 mi už na účet dorazila PPM od mého zaměstnavatele, kterému jsem doručila papír od gynekologa o nástupu na mateřskou.

Nechápu tedy, proč by ti měla vyplácet PPM sociálka???
Markéta, Markétka a Jiřík
ObrázekObrázek

Markétky porod

ObrázekObrázek

Obrázek -12,4 kg Obrázek
Marketab
Diskutérka
Diskutérka

2603 příspěvků
21. září 2006
Jižní Čechy
Příspěvekod Andrea2 » pondělí 30. duben 2007, 18:29
Mně to vyplácí sociálka, protože naše firma má méně než 25 zaměstananců, čili je to tzv. malá organizace. Já už jsem si tu PMM vyřídila, jenom mě šokovalo, o kolik mi to vypočítali nižší. Já jsem si naivně myslela, že když jsou děti takhle blízko u sebe, tak se výše PMM u prvního a u druhého v podstatě neliší.
Andrea2
Pískle

83 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Kokhina » pondělí 30. duben 2007, 18:36
Kokhina
Diskutérka
Diskutérka

2313 příspěvků
13. prosinec 2006
Mělnické Vtelno
Příspěvekod Marketab » pondělí 30. duben 2007, 18:38
Tak mě vzhledem k tomu, že po ukončení vyplácení PPM mi můj zaměstnavatel ještě vyplácel celou dovolenou za cca 1,5 roku, vyšla nová PPM o několik tisíc vyšší.

A jakej jsi měla teď na výplatnici základ pro nemoc???? Já jí tam mám teď vyšší než před nástupem na první PPM.
Markéta, Markétka a Jiřík
ObrázekObrázek

Markétky porod

ObrázekObrázek

Obrázek -12,4 kg Obrázek
Marketab
Diskutérka
Diskutérka

2603 příspěvků
21. září 2006
Jižní Čechy
Příspěvekod Andrea2 » pondělí 30. duben 2007, 20:03
Děkuji za odkazy k diskuzím, už jsem si je pročetla, můj dotaz se trošku liší.

Zkusím vám ještě líp popsat mou situaci. Bylo mi řečeno, že PMM před nástupem na MD s druhým dítětem se vypočítává z příjmu za poslední rok. Jestliže ale v tomto období žádné příjmy nemám (což je můj případ, byla jsem na RD s prvním dítětem a nepracovala jsem), tak se postupuje zpátky vždy o 3 měsíce, než se dojde k nějakým příjmům. V mém případě se došlo až k období před nástupem na MD s prvním dítětem. A z tohoto období se vypočítá denní vyměřovací základ (DVZ). A tady je podle mě zakopaný pes. Já jsem si myslela, že tím pádem, když se to vypočítává z těchto mých posledních 3 pracovních měsíců, tak budou PMM u prvního a druhého dítěte zhruba stejné. ALE, bylo mi řečeno, že mi to vypočítali tak, že vzali příjem z těchto posledních třech měsíců a vydělili to počtem dnů 730! (to jsou 2 roky a u mě to odpovídá odstupu mezi nástupem na první a druhou MD). A já si myslím, že tady je ta chyba, kde došlo k tomu rapidnímu snížení, protože podle mě by se to mělo dělit pouze číslem cca 90 dnů (tj. 3 měsíce, na které se vztahuje ta vydělaná částka)

Doufám, že jsem to napsala alespoň trochu srozumitelně.

Taky mě velmi překvapil přístup úřednice, kdy já jsem chtěla teda podrobné vysvětlení jejich výpočtu a bylo mi sděleno, že to dělá počítač a ten je neomylný a ona chybu naprosto vylučuje. A ani do toho nemůže jakkoliv zasahovat.
Proto se snažím momentálně zjistit za zákona, na jakém přesném principu se to v mém případě vypočítává.
Andrea2
Pískle

83 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Jandulka » pondělí 30. duben 2007, 20:13
Ahoj Andreo,

nedavno jsem resila naprosto stejny problem. Sla jsem na druhou materskou v ramci 3 let a PPM mi k memu udivu byla vypocitana na nejakych 5.000 Kc, teda nizsi, nez rodicak. Byla jsem z toho samozrejme vedle, protoze pri prvni PPM jsem brala strop, tzn. cca 13 tisic.

Na uradech mi rekli v podstate neco podobneho - tzn. od data nastupu na 2. materskou jdou zpetne za cely rok a pokud tam nenarazi na zadny prijem, jdou zpetne vzdy po 3 mesicich, az narazi na prijem. U me to bylo tak, ze jsem na MD nastupovala 14.1.07, takze sli zpetne do 14.1.06 a pak po 3 mesicich (prosinec, listopad, rijen - tam nic nebylo), no a pak dalsi 3 mesice - zari, srpen, cervenec - a tady byl kamen urazu, protoze na 1. MD jsem sla 25/7/05 a od 9/7 do 25/7 cerpala neplacene volno, ktere oni nemeli od meho zamestnavatele nahlasene, takze vyplatu, ktera byla za 8 odpracovanych dni, prodelili celym mesicem (do nastupu na MD). Nakonec se to zpetne doresilo a uz mi zase chodi cela PPM tak jak mela.

Ale je pravda, ze pokud v tom 3-mesicnim obdobi, ze ktereho se to u 2. materske vypocitava, mas odpracovany treba jen 1 mesic a mela jsi zrovna horsi vyplatu, mas proste smulu, protoze prave z te se ti to bude pocitat :-(

JANDULKA
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Jandulka
Kecka
Kecka

1811 příspěvků
21. září 2006
Brno
Příspěvekod Xaxkx » pondělí 30. duben 2007, 20:23
Andrea2 píše:Děkuji za odkazy k diskuzím, už jsem si je pročetla, můj dotaz se trošku liší.

Zkusím vám ještě líp popsat mou situaci. Bylo mi řečeno, že PMM před nástupem na MD s druhým dítětem se vypočítává z příjmu za poslední rok. Jestliže ale v tomto období žádné příjmy nemám (což je můj případ, byla jsem na RD s prvním dítětem a nepracovala jsem), tak se postupuje zpátky vždy o 3 měsíce, než se dojde k nějakým příjmům. V mém případě se došlo až k období před nástupem na MD s prvním dítětem. A z tohoto období se vypočítá denní vyměřovací základ (DVZ). A tady je podle mě zakopaný pes. Já jsem si myslela, že tím pádem, když se to vypočítává z těchto mých posledních 3 pracovních měsíců, tak budou PMM u prvního a druhého dítěte zhruba stejné. ALE, bylo mi řečeno, že mi to vypočítali tak, že vzali příjem z těchto posledních třech měsíců a vydělili to počtem dnů 730! (to jsou 2 roky a u mě to odpovídá odstupu mezi nástupem na první a druhou MD). A já si myslím, že tady je ta chyba, kde došlo k tomu rapidnímu snížení, protože podle mě by se to mělo dělit pouze číslem cca 90 dnů (tj. 3 měsíce, na které se vztahuje ta vydělaná částka)

Doufám, že jsem to napsala alespoň trochu srozumitelně.

Taky mě velmi překvapil přístup úřednice, kdy já jsem chtěla teda podrobné vysvětlení jejich výpočtu a bylo mi sděleno, že to dělá počítač a ten je neomylný a ona chybu naprosto vylučuje. A ani do toho nemůže jakkoliv zasahovat.
Proto se snažím momentálně zjistit za zákona, na jakém přesném principu se to v mém případě vypočítává.

Andreo
http://www.tehulka.cz/view.php?cisloclanku=2004092805

zkus tam napsat

http://www.miminko.estranky.cz/stranka/ ... a-dovolena

nebo tady, tady mají i odkaz na poslání dotazu

Ale osobně si myslím,že to tak bude, PPM přeci jen spadá pod nějaký pravidla narozdíl od rodičáku.
Xaxkx
Howgh
Howgh

6247 příspěvků
22. září 2006
vytoužený domeček v domečkové čtvrti u koupaliště v Nerátkách, 15 min.od oblíbených Letňan
Příspěvekod Andrea2 » pondělí 30. duben 2007, 20:29
Ahoj Jandulko,
já má odpracované všechny měsíce před nástupem na 1.MD. Chodila jsem klasicky do práce až do 34.tt. Dokonce u toho posledního měsíce mám o dost vyšší plat, protože jsem čerpala ještě zbytek dovolené.
A chápu to teda dobře, že ti nakonec spočítali na podobnou částku jako u té první MD?
Andrea2
Pískle

83 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Jandulka » pondělí 30. duben 2007, 20:37
No, ja jsem mela taky odpracovane vsechny mesice, ale jde o to, ze jsem v tom 3-mesicnim obdobi, ze ktereho to pocitali, byla v srpnu a v zari uz na materske, takze prijem byl 0, jediny prijem byl vlastne za cervenec, kde jsem mela malinkatou vyplatu kvuli tomu neplacenemu volnu, a z te se to pocitalo. Nastesti mi to ale zpetne prepocitali, tzn. tu castku neprodelili celym mesicem, ale jen tema odpracovanyma 8 dnama, ze kterych se pak pocita tech 69% a to uz jsem se dostala tam, kde jsem byla predtim.

Ja si myslim, ze bude pes zakopany v te tve dovolene, ta se totiz do odpracovanych dni nepocita a proto ti to asi vyslo o nekolik tisic mene.

JANDULKA
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Jandulka
Kecka
Kecka

1811 příspěvků
21. září 2006
Brno
Příspěvekod Jandulka » pondělí 30. duben 2007, 20:48
Jo, a pokud ti to vydelili tema 730 dnama, jak pises, tak to je uplna blbost, opravdu by ti to meli vydelit poctem odpracovanych dnu, kterym ten prijem odpovida, tzn. ty 1-3 mesice, vyjde jim castka na 1 den a z te je pak 69% PPM. To bych si na tvem miste s nima vyhadala, abys neprisla o penize.... Ja kdybych se na to vykaslala, prijdu o 40 tisic, a to je na matersky nezanedbatelna castka ;)
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Jandulka
Kecka
Kecka

1811 příspěvků
21. září 2006
Brno
Příspěvekod Andrea2 » pondělí 30. duben 2007, 20:57
Já si ještě nejsem jistá jednou věcí. Na 1. MD jsem odcházela 30.5.2005, nástup na 2. MD mám 10.4.2007, takže nevím, jestli se ty příjmy počítají z měsíců: květen, duben, březen 2005, nebo až z duben, březen, únor 2005.
Tu dovolenou jsem čerpala v květnu05 8 dní, v dubnu05 2 dny a v březnu05 8 dní a v únoru05 3 dny. Takže tohle by mohlo tak zásadně ovlivnit výši PMM? Nebo se ten výdělek dělí pouze skutečně odpracovanými dny?
Andrea2
Pískle

83 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Jandulka » pondělí 30. duben 2007, 21:03
Ja myslim, ze se to prave deli odpracovanymi dny a dovolena se do toho nepocita. Ja bych si na tvem miste zavolala i na jinou socialku a pozadala vseobecnou informaci na toto tema. My jsme volali i na ministerstvo :-)
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Jandulka
Kecka
Kecka

1811 příspěvků
21. září 2006
Brno
Příspěvekod Andrea2 » pondělí 30. duben 2007, 21:16
Já se určitě jen tak nevzdám!
Klidně ve středu zavolám i na to Ministerstvo práce a sociálních věcí. Já totiž opravdu cítím, že je někde chyba.
Ještě jsem v této souvislosti pověřila kamarádku právničku, aby pořádně nastudovala ten zákon. Jak říkám, nejvíc mě překvapil těch počet dnů 730 pro výpočet DVZ a taky fakt, že dvě moje kamarádky, které jsou v analogické situaci, berou u druhého dítěte stejnou PMM jako u prvního. Tak uvidíme.
Každopádně moc děkuju za odpovědi a až budu vědět víc, tak dám vědět. A jestli by se to podařilo (což bych si moc přála), tak bych o tom napsala na BC asi nějaký článek, protože si myslím, že tímto způsobem přišlo o peníze víc lidí.
Andrea2
Pískle

83 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Lesana » úterý 01. květen 2007, 12:16
Andreo, asi ti tu nikdo nic moc neporadí, protože ty vlastně nic moc nepíšeš, to, cos tu napsala, jsou jenom dohady a nic konkrétního.

Zkusím nějak postupně:

1. Pokud jsi nastoupila na mateřskou 10.4.2007, tak se ti mateřská počítá z období 1.4.2006-31.3.2007. Jestliže jsi v té době žádný příjem neměla, tak se jde dál do minulosti po třech měsících. Pokud jsi naposledy nějaký příjem za práci měla před nástupemna první mateřskou, který byl 30.5.2005, tak se počítá za období 1.4.2005-30.6.2005. Vyměřovací základ se vydělí počtem kalendářních dní, keré se považují za odpracovanéh(tedy vynechá se třeba nemocenská), přičemž dovolená na zotavenou se také počítá jako odpracovaný den. Naopak nebude se ti počítat doba na mateřské dovolené ani příjem za mateřskou dovolenou. TEdy hodně zjednodušeně, pokud by sis vydělala za tu dobu třeba 20 tis hrubého + mateřskou, tak se ti těch 20 tis vydělí 59 (30 dní za duben + 29 za květen, dny na mateřské tedy 2 v květnu a 30 v červnu nehrají žádnou roli).

2. Určitě ten příjem nedělili 730 dny, to je nesmysl. Nejspíš jste se s úřednicí špatně pochopily. MMCH ani můj jednoduchý účetní program by takový nesmysl nespočítal, tím spíš by se to nemělo povést počítači na OSSZ ;)

3. Mateřská u prvního a druhého dítěte bude podobná, pokud má zaměstnankyně víceméně stále stejnou mzdu. Pokud jí mzda v jednotlivých měsících skáče (např. dostává často různé vysoké odměny, množstevní prémie nebo tak), tak může vyjít pokaždé jinak, protože je velká pravděpodobnost, že pokaždé se bude mateřská počítat z jiného období.

4. Píšeš, žes čerpala 21 dní dovolené - to byla celá dovolená za rok 2005 a k tomu den dovolené z roku 2004, nebo jsi čerpala zbytek dovolené z roku 2004 a část z roku 2005 a zbytek z roku 2005 sis vybrala až po skončení mateřské dovolené? Pokud ano, tak by se ti další mateřská počítala právě z toho čerpání dovolené, což může být důvod k nižší mateřské. Došlo by totiž k tomu, že by se ti průměr na dovolenou nepočítal podle skutečně vydělaných peněz (v období, ze kterého se počítá, jsi nepracovala), ale použil by se předpokládaný příjem. NIkde není přesně definováno, jak se má k němu dojít, takže se může třeba stát, že pokud bys měla pracovní smlouvu třeba na 8 tis za měsíc plus odměny, ve skutečnosti brala třeba 16 tis, tak by zaměstnavatel ten průměr mohl teoreticky spočítat nikoli z těch 16, které jsi běžně brala, ale z těch 8, co máš na smlouvě. Takže bys měla nízkou dovolenou a díky ní i pak nízkou mateřskou.

Lepší vysvětlení mě nenapadá, ale nemám žádné podklady, ze kterých by se dalo usoudit, na jak vysokou mateřskou bys měla mít nárok Obrázek
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006