ADV TOP
ADV LEFT

Budu mít nárok na mateřskou nebo PPM???

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Klarkan » čtvrtek 05. duben 2012, 13:52
až se mimča narodí, tak musíš zažádat o rodičovský příspěvek na mimča na Úřadu práce, pracoviště státní sociální podpory

- je na to tuším i speciální formulář, ale tím si nejsem jistá
Klarkan
Treperenda
Treperenda

1171 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Gehenna » čtvrtek 05. duben 2012, 13:55
Jaňule píše:já tomu fakt nerozumím, proto se tu ptám.. takže až se mimina narodí, tak můžu pobírat tady ten rodičovský příspěvek??
a to mám jít dopředu nahlásit nebo až po porodu??? mám sice ještě chvilku čas, ale aby mě pak něco nepřekvapilo..

a kam to vlastně jít nahlásit?? pojišťovna zřejmě ne, takže sociálka???

Zajdeš klidně předem na sociálku, vyzvedneš si formuláře žádost o rodičák, nějaký papír o volbě, snad, potvrzení o rozhodných příjmech pro nárok na PPM (to může vyplnit muž a volit délky, nebo výše čerpání můžete podle něj). Budeš to podávat až po porodu, i za měsíc, kdy se narodili (čili když se narodí třeba 30. 10., tak i za říjen). Na pojišťovně nahlásíš děti a sebe na rodičáku.
Jestli bereš přídavky na děti, vem si rovnou i papíry na ně, ať to muž předá účetní současně s tím formulářem o mateřské. I o ty přídavky jde žádat zpětně na ten měsíc, kdy se narodí (resp. pro tebe by bylo nejlepší nežádat do konce září, ale počkat na všechny a podat to na jedné žádosti... jinak budeš třeba v září žádat jen na staršího a vzápětí znova).
Gehenna
B-C Kašpar

26187 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod Jaňule » čtvrtek 05. duben 2012, 14:00
na přídavky na staršího nárok nemáme, neboť muž má vyšší výplatu než je strop kdy je můžeš dostávat, nebo tak nějak to paní říkala.. ale spíš mi jde o ty dvě v břiše..

a až se děti narodí, může už starší chodit do školky na celý den????
Jaňule
Drbna
Drbna

4939 příspěvků
19. únor 2008
doma
Příspěvekod Petulda » čtvrtek 05. duben 2012, 14:07
Dasenkaj píše:až se mimča narodí, tak musíš zažádat o rodičovský příspěvek na mimča na Úřadu práce, pracoviště státní sociální podpory

- je na to tuším i speciální formulář, ale tím si nejsem jistá

Jo, je a dá se stáhnout i na netu, takže tam můžeš už jít s vyplněným.
Petulda
Howgh
Howgh

5159 příspěvků
21. září 2006
severní Čechy
Příspěvekod Trixl » čtvrtek 05. duben 2012, 14:07
Jj až se dvojčátka narodí, starší může do školky na celý den a taky zkuste jestli byste už na ty přídavky nedosáhli.
Trixl
Howgh
Howgh

15770 příspěvků
05. duben 2007
Vysočina
Příspěvekod Petulda » čtvrtek 05. duben 2012, 14:08
Jaňule píše:a až se děti narodí, může už starší chodit do školky na celý den????

jo, může
Petulda
Howgh
Howgh

5159 příspěvků
21. září 2006
severní Čechy
Příspěvekod Zdenicek » čtvrtek 05. duben 2012, 14:10
ja byt tebou, tak na socialku /urad prace, odbor socialnich nepojistnych davek/ zajdu klidne hned, proberes to s urednici , ona ti to vsechno vysvetli na tvuj konkretni pripad, da ti formulare....
Zdenicek
Howgh
Howgh

14890 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Jaňule » čtvrtek 05. duben 2012, 14:23
Trixl píše:Jj až se dvojčátka narodí, starší může do školky na celý den a taky zkuste jestli byste už na ty přídavky nedosáhli.

no to nevím.. manžel má teď vyšší příjmy..

ale určitě si zajdu na ten úřad a poptám se tam osobně..
potřebovala jsem to vědět spíš tak informativně, aby to pak se mnou neseklo někde v kanclu :oops: :oops:
Jaňule
Drbna
Drbna

4939 příspěvků
19. únor 2008
doma
Příspěvekod Barbánek » čtvrtek 05. duben 2012, 14:34
Jani ale na 3 děti to bude nejspíš jinak (ty přídavky) než na jedno dítě. Tak bych to zkusila, max. vám to zamítnou.
Jinak na staršího berš ještě RP? Pokud ne, může chodit na celej den už teď, bez ohledu na to jestli jsi (budeš) doma s dalšíma dětma nebo ne. ;)
A gratujulu!!!!! :erik:
Barbánek
Drbna
Drbna

4606 příspěvků
21. září 2006
České Budějovice
Příspěvekod Zdenicek » čtvrtek 05. duben 2012, 14:40
barbanku, kdyz je vedena jako pecujici osoba a stat za ni plati pojisteni, tak na cely den do skolky chodit nemuze, to by musela si pojisteni platit sama nebo jit na pracak
Zdenicek
Howgh
Howgh

14890 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Ratta » čtvrtek 05. duben 2012, 15:09
Pokud se ti na sociálku nechce (mně tam třeba odbili, nikdo se se mnou nebavil), zkus tam zavolat.

A tady je odkaz na formulář, s tím musíš po porodu na pracák:
https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/fo ... 7vW57_VZcJ

Dnes mi říkala sestřička u gynekologa, že prý podepisují nějaké žádosti o mateřskou (ne rodičovskou), i když matka na podporu nárok nemá. Že oni to stejně zamítnou, ale že podat se to musí :). Moc jsem tomu nerozuměla, ale už se ničemu nedivím.

Já jsem fyzická osoba a nemocenské pojištění jsem si začala platit těsně před otěhotněním, náhoda, neplánovala jsem otěhotnět :). Takže mi nárok na mateřskou vycházel jen tak-tak, ale vycházel. Bohužel, sociálka dostala ode mně platbu o den později, a tak mi pojištění zrušili, a díky tomu nesplňuji podmínku placení pojištění minimáně 9 měsíců před nástupem na mateřskou :). Takže platím jak blbec, ale mateřskou nedostanu kvůli jednomu dne prodlení :grr:. Zato peníze na neschopenku kvůli rizikovému těhotenství mi nebyli schopni poslat ani za tři měsíce. Prý stratili papíry... Když mi ty peníze po urgencích a menší šikaně poslali, ani mi nepokryly to, co mám dát státu zase zpátky na pojistném :roll:
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Ratta » čtvrtek 05. duben 2012, 15:11
Omlouvám se za hrubky, ve slovenštině to píšeme opačně :) :oops:
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Barbánek » čtvrtek 05. duben 2012, 15:26
Zdenicek píše:barbanku, kdyz je vedena jako pecujici osoba a stat za ni plati pojisteni, tak na cely den do skolky chodit nemuze, to by musela si pojisteni platit sama nebo jit na pracak

Aha, tak to jo, já tak nějak automaticky předpokládala, že každej "někde" je, když ne v práci tak na ÚP... ;)
Barbánek
Drbna
Drbna

4606 příspěvků
21. září 2006
České Budějovice
Příspěvekod Santhe » čtvrtek 05. duben 2012, 15:53
A nevešla by ses do ochranné lhůty? Resp. kdy máš termín a kdy si dostala výpověď v práci? Protože kdybys na mateřskou nastoupila do 180 dní od ukončení prac. smlouvy, tak bys měla nárok na mateřskou (32 týdnů u dvojčat...) až pak bys měla rodičák, na který má nárok každý...
Santhe
Guma a neuvařitelná slepice :-)

8199 příspěvků
24. únor 2008
praha - východ
Příspěvekod Santhe » čtvrtek 05. duben 2012, 15:57
Barbánek píše:
Zdenicek píše:barbanku, kdyz je vedena jako pecujici osoba a stat za ni plati pojisteni, tak na cely den do skolky chodit nemuze, to by musela si pojisteni platit sama nebo jit na pracak

Aha, tak to jo, já tak nějak automaticky předpokládala, že každej "někde" je, když ne v práci tak na ÚP... ;)

Ne, funguje to tak, že buď si v práci nebo osvč, nebo tuším OBZP... OSVČ platí povinně zdravotní a sociální, dobrovolně nemocenské, OBZP platí jen zdravotní, ale nesmí si nic vydělat, a nebo, pokud máš v péči dítě do sedmi let, popř. dvě děti do 15 let, nahlásíš to na pojišťovně a stát za Tebe platí zdravotní... Sociální nikdo neplatí, nevýhoda při výpočtu důchodu (a vůbec při odchodu do něj, ale kdo ví, jak to bude, že...) Ale nesmíš dát dítě na celý den do školky a jak je to s výdělkem taky úplně nevím...
Santhe
Guma a neuvařitelná slepice :-)

8199 příspěvků
24. únor 2008
praha - východ