ADV TOP
ADV LEFT

Poslední rodičovský příspěvek

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Petrisab » pondělí 18. červen 2012, 12:20
Felinka píše:
Carsa píše:Můžu se vtírnout s dotazem? Dceři byly 2 roky 12. května, přesto mi PR přišel celý. Je to v pořádku, nebo budu taky něco vracet?
dík, c.

mě končil 5.5.2012, přišel mi za květen celý. Byla jsem se pak zrovna přihlašovat jako OSVČ a paní na sociálce mi řekla, že za květen ještě hradí vše stát a zálohy budu platit až za červen. To samé ve školce - brali že na malou ještě v květnu pobírám RP a tudíž mohla jen na 4hod. V červnu už může na celý den

No ale jestli jí byly 5. 5. 2012 3 roky, tak podle mě od 6. 5. mohla klidně chodit na celý den...
Aspoň tak mi to řekla paní na sociálce před 3 lety.
Petrisab
Klábosilka
Klábosilka

539 příspěvků
05. září 2010
Příspěvekod Maugli » pondělí 18. červen 2012, 12:54
Nečetla jsem diskuzi, takže nevím, jestli už bylo rozřešeno, ale zrovna dneska jsem byla na ÚP něco řešit a paní mi vysvětlovala i záležitost podobnou té tvojí.

Moje situace: od 12.5.2012 nová mateřská, před nástupem jsem na ÚP nahlásila, že počínaje tímto datem budu znovu pobírat PPM a tím mi utli vyplácení rodičáku (chtěla jsem se přesně tomuto vyhnout, abych nemusela nic vracet). Dnes jsem jim zanesla vyplněný formulář ze sociálky (potvrzení o PPM, výše denní dávky a denním vyměřovacím základu) a ptala se, jestli za začátek května ještě něco dostanu.
A dostanu opravdu jen doplatek do výše RP za daný měsíc, čili když jsem PPM za část května dostala dejme tomu 10.000,- a RP pobírala ve výši 11.500,-, doplatí mi 1.500,-. Kdybych měla nižší rodičák, dejme tomu těch 7.600,- dostala bych prd.
Maugli
Treperenda
Treperenda

1107 příspěvků
19. srpen 2009
Morava
Příspěvekod Vitule » pondělí 18. červen 2012, 13:16
Missorka píše:
Carsa píše:
Missorka píše:
Carsa píše:
Felinka píše:
Carsa píše:Můžu se vtírnout s dotazem? Dceři byly 2 roky 12. května, přesto mi PR přišel celý. Je to v pořádku, nebo budu taky něco vracet?
dík, c.

mě končil 5.5.2012, přišel mi za květen celý. Byla jsem se pak zrovna přihlašovat jako OSVČ a paní na sociálce mi řekla, že za květen ještě hradí vše stát a zálohy budu platit až za červen. To samé ve školce - brali že na malou ještě v květnu pobírám RP a tudíž mohla jen na 4hod. V červnu už může na celý den

A byly já dva nebo tři roky? Já mám totiž RP na dva, ale RD na tři.
c.

Carso, to je úplně jedno.

No to je otázka, teď budu rok jakoby "zadarma" ale pořád nevím, jestli bych si neměla platit zdravotní pojištění a jestli se mi ten 3-tí rok bude započítávat do důchodu.
c.

Tak co se RP týče, je jedno, jak dlouho byl vyplácen, podstata je furt stejná.

Pokud jsi na RD (je jedno, že nepobíráš RP) platí zdravotní pojištění stát. S důchodem bych předpokládala to samé, ale tam si nejsem jistá.

Carso, prosim a jak jsi to udelala? RP na 2 a RD na 3? Potrebovala bych totez, resp. mam RP na 2 (koncit mi bude az v prosinci) a dost by se mi hodilo po skonceni byt jeste na RD, tedy nemuset si platit zdravotni, pze necekam, ze budu mit nejake zavratne vydelky... diky.

Ze se posledni davka plati zpetne za cely mesic je skvele, nevedela jsem to jiste, diky.
Vitule
Klábosilka
Klábosilka

555 příspěvků
27. březen 2008
Praha
Příspěvekod Gábinka » pondělí 18. červen 2012, 13:27
Vitule, RP a RD jsou dvě věci

RP je sociální dávka, žádáš na UP - sociální odbor (nevim, jestli teď to zas neni jinak)

RD je v podstatě omluvenka do práce - žádáš zaměstnavatele

Takže omluvenku máš na 3roky, peníze budeš dostávat 2roky
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16436 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Martinka3 » pondělí 18. červen 2012, 13:39
Ale zdravotní pojištění stát platí za matku do 7 let věku dítěte, pokud se rozhodne být s ním doma... a pokud máš dvě děti tak do 15 let. Takže v pohodě.
Anička 26.1.2013
Martinka3
Klábosilka
Klábosilka

492 příspěvků
25. srpen 2009
Praha
Příspěvekod J.a.n.i » pondělí 18. červen 2012, 13:55
Vitule Podle toho, že píšeš o výdělcích, tak spíše tipuju, že jsi OSVČ, tak tam to nelze, OSVČ nemůže být na RD, to je nesmysl, to je pojem ze ZP a váže se na pracovní smlouvu (nebo DPČ).
J.a.n.i
Krafařka
Krafařka

681 příspěvků
20. březen 2009
Příspěvekod Zdenicek » pondělí 18. červen 2012, 14:23
Martinka3 píše:Ale zdravotní pojištění stát platí za matku do 7 let věku dítěte, pokud se rozhodne být s ním doma... a pokud máš dvě děti tak do 15 let. Takže v pohodě.

ale tam uz jsou zase nejaky omezeni skolkovy, ne?
Zdenicek
Howgh
Howgh

14890 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Gábinka » pondělí 18. červen 2012, 14:26
Zdenicek píše:
Martinka3 píše:Ale zdravotní pojištění stát platí za matku do 7 let věku dítěte, pokud se rozhodne být s ním doma... a pokud máš dvě děti tak do 15 let. Takže v pohodě.

a jestli si dobře vybavuju, tak na ZP se rozlišuje kodama a je zvlášť kod pro rodičovský příspěvek a pak platba za osobu bez příjmů pečující o dítě. Nevim, jak dalece prudí

Takže po dobu RD neřešit, po skončení RD, pokud chcete zůstat doma, tak na pojišťovnu a nahlásit
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16436 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Carsa » pondělí 18. červen 2012, 14:30
Vitule píše:
Carso, prosim a jak jsi to udelala? RP na 2 a RD na 3? Potrebovala bych totez, resp. mam RP na 2 (koncit mi bude az v prosinci) a dost by se mi hodilo po skonceni byt jeste na RD, tedy nemuset si platit zdravotni, pze necekam, ze budu mit nejake zavratne vydelky... diky.

Ze se posledni davka plati zpetne za cely mesic je skvele, nevedela jsem to jiste, diky.

No, úplně jednoduše. Do práce jsme poslala dopis, že chci RD do tří let věku dítěte, a na socilálce jsem vyplnila to lejstro, že chci výplatu RP do dvou let věku dítěte.
c.
Carsa
Howgh
Howgh

5381 příspěvků
21. září 2006
Matička naše stověžatá
Příspěvekod Martinka3 » pondělí 18. červen 2012, 16:03
Zdenicek píše:

Myslím, že se předpokládá, že o dítě pečuješ "řádně a celodenně", ale přesně nevím, ty situace kolem školek se tuším pořád mění, a já to zatím nesleduju :-)
Anička 26.1.2013
Martinka3
Klábosilka
Klábosilka

492 příspěvků
25. srpen 2009
Praha
Příspěvekod Vitule » pondělí 18. červen 2012, 18:10
Gábinka píše:Vitule, RP a RD jsou dvě věci

RP je sociální dávka, žádáš na UP - sociální odbor (nevim, jestli teď to zas neni jinak)

RD je v podstatě omluvenka do práce - žádáš zaměstnavatele

Takže omluvenku máš na 3roky, peníze budeš dostávat 2roky

Dik, ale na to jsem se jaksi neptala, ze to jsou rozdilne veci pochopitelne vim, jen nevim tu administrativu okolo.

J.a.n.i píše:Vitule Podle toho, že píšeš o výdělcích, tak spíše tipuju, že jsi OSVČ, tak tam to nelze, OSVČ nemůže být na RD, to je nesmysl, to je pojem ze ZP a váže se na pracovní smlouvu (nebo DPČ).

Dekuju, ale proc OSVC nemuze byt na RD? Sice OSVC momentalne nejsem, ale vim, ze kdo je, muze mit OSVC jako vedlejsi cinnost.

Mela jsem pocit, ze jsem tu nekdy cetla, ze po skonceni RP zustala maminka dal doma a neplatila si zdravotni, protoze prave byla na RD, jde mi tedy jen o tu administrativu, jak to funguje, pokud nechci hned po skonceni RP hned naplno pracovat - jestli je moznost, aby za me dal stat platil zdravotni nebo ne. Jsem se do toho zamotala, pardon :roll: Snad je to z toho pochopitelne.
Dekuju.
Vitule
Klábosilka
Klábosilka

555 příspěvků
27. březen 2008
Praha
Příspěvekod Vitule » pondělí 18. červen 2012, 18:12
Gábinka píše:Takže po dobu RD neřešit, po skončení RD, pokud chcete zůstat doma, tak na pojišťovnu a nahlásit

Tak to je asi to, co jsem mela na mysli.
To teda uz neni RD?
Vitule
Klábosilka
Klábosilka

555 příspěvků
27. březen 2008
Praha
Příspěvekod J.a.n.i » pondělí 18. červen 2012, 18:26
Vitule Protože OSVČ nemá žádnou pracovní smlouvu ze které by tu RD mohl čerpat, to je stejné jako OSVČ nemůže čerpat dovolenou.

A jinak na pojišťovnu se můžeš nahlásit i jako OSVČ a platila bys pak zdravotní pouze podle skutečného výdělku (dítko pak smí chodit do školky max. 4 hodiny denně), ale nijak to neřeší sociální, z pohledu sociálního si OSVČ hlavní hned jak ti skončí rodičák.
J.a.n.i
Krafařka
Krafařka

681 příspěvků
20. březen 2009
Příspěvekod Vitule » pondělí 18. červen 2012, 18:38
J.a.n.i píše:Vitule Protože OSVČ nemá žádnou pracovní smlouvu ze které by tu RD mohl čerpat, to je stejné jako OSVČ nemůže čerpat dovolenou.

A jinak na pojišťovnu se můžeš nahlásit i jako OSVČ a platila bys pak zdravotní pouze podle skutečného výdělku (dítko pak smí chodit do školky max. 4 hodiny denně), ale nijak to neřeší sociální, z pohledu sociálního si OSVČ hlavní hned jak ti skončí rodičák.

Dekuju moc za vysvetleni.
Socialni teda znamena platit kolik?
Skolku nastesti zatim neresim, 2letou mi nikam nevezmou.
Diky moc!
Vitule
Klábosilka
Klábosilka

555 příspěvků
27. březen 2008
Praha