ADV TOP
ADV LEFT

S-Karta, prosím o info

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Koralek » neděle 22. červenec 2012, 13:54
Prosím o nějaké informace od těch, které s tím mají zkušenost, nebo jsou daleko více informované než já.... mám v tom totální guláš.

Takže, jsem maminkou prosince 2010. Na koho se vztahuje ustanovení o vydání S-karet. Je to plošně na všechny mamky? Nebo od určitého data porodu? Nebo podle kraje? Obešle mě má sociálka, kde jsem registrovaná, nějakým papírem, že se mě to týká, nebo musím sama projevit aktivitu?

Chápu to dobře, že ta S-karta má mít na sobě zbytek peněz, které mi ještě z rodičáku chybí a můžu si to vybrat v bankomatu? Co když se mi narodí další dítě do tří let věku prvního? Zaniká nárok na peníze na kartě, nnebo ne?

Díky vššem za jakoukoli iformaci....jsem v těchto věcech trochu natvrdlá. Hledala jsem, zda už podobná diskuse neexistuje, ale nenašla jsem. A i u nás v diskusi stejně narozených dětí vzešly dotazy, tak volím tuto metodu. Více hlav více ví. Díky Korálek.
Koralek
Treperenda
Treperenda

1128 příspěvků
10. leden 2008
Brno
Příspěvekod Lesana » neděle 22. červenec 2012, 14:01
Karty se teď rozdávají ve zkušebním režimu, pokud se osvědčí, mají na něj postupně přejít všichni poživatelé sociálních dávek. Mluvilo se o tom, že nejdřív budou karty dostávat ti, co budou mít dávky nově a postupně budou na karty převádět i ty, co už nějaké dávky pobírají. Ty sama nic dělat nemusíš, pokud na tebe s kartou přijde řada, sami tě obešlou dopisem, aby sis ji vyzvedla.

Na kartě nebudeš mít "zbytek" rodičáku, ale normálně ti na ní každý měsíc přijdou peníze, jako ti chodí teď na tvůj účet nebo složenkou. Čili pokud se ti narodí další dítě a ty nebudeš mít vyčerpaný rodičák na první, tak na nevyčerpaný zbytek normálně zanikne nárok, stejně, jako teď.
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Katchen » neděle 22. červenec 2012, 14:18
S-karta systém rodičáku vůbec nemění, jenom místo na učet ti budou peníze posílat na tu kartu, odkud si je můžeš trvalým příkazem převést na svůj účet. Ten jeden TP je zdarma. Pakárna, ale jinak se tě to nijak nedotkne, pokud sis nevybírala rodičák na složenku. Takže nadále platí, že rodičák pobíráš tak, jak máš zvoleno, pokud bys otěhotněla dřív, můžeš měsíční částku zvýšit, abys "vybrala" ze starého rodičáku co nejvíc, max. ti ale měsíčně vyplatí 11500, zbytek prostě propadá a najedeš na nový rodičák s novým miminkem.

Teď jsem si vyřizovala nový RP, starý zanikl a pobírám RP na nejmladší dítko tak, jak jsem si zvolila. Na úřadě mi rovnou při vyřizování nechali podepsat trvalý příkaz z karty na můj účet a až dostanu tu pitomou S-kartu, budou mi nadále chodit peníze na účet, akorát přes tu kartu. Takže se víceméně nic moc nemění.
Katchen
Howgh
Howgh

5196 příspěvků
15. květen 2011
Praha
Příspěvekod Siloenka » neděle 22. červenec 2012, 14:27
Katchen píše:Na úřadě mi rovnou při vyřizování nechali podepsat trvalý příkaz z karty na můj účet a až dostanu tu pitomou S-kartu, budou mi nadále chodit peníze na účet, akorát přes tu kartu. Takže se víceméně nic moc nemění.

na smysl se raději neptám. Já měla za to,že smysl je zamezení zneuživání dávek a že se na ní nebude moc vybíra v bankomatu.Takže koukám,že jo.Nebo si to většina lidí raději převede (no,já asi též) Snad se nebudou aspoň platit nějaké poplatky. Vedení účtu či tak něco nevíte? (jsem celkem neznalá,nemáme telku :D ...takže infa mám kusé)
Siloenka
Diskutérka
Diskutérka

2347 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod J.a.n.i » neděle 22. červenec 2012, 14:36
Siloenka píše:na smysl se raději neptám. Já měla za to,že smysl je zamezení zneuživání dávek a že se na ní nebude moc vybíra v bankomatu.Takže koukám,že jo.Nebo si to většina lidí raději převede (no,já asi též) Snad se nebudou aspoň platit nějaké poplatky. Vedení účtu či tak něco nevíte? (jsem celkem neznalá,nemáme telku :D ...takže infa mám kusé)

Ne, za vedení se nic neplatí a ten jeden převod ke každé dávce je taky zadarmo, takže lidí co mají účet se to nějak výrazně nedotkne.

Ad smysl, no základní smysl, který se ale moc neprezentuje je ten, že se tím ušetří práce na straně UP, neb část agendy spadne na spořitelnu, na druhou stranu díky tomu, že přes ní proteče spousta peněz, tak tuhle agendu ráda vyřídí...
Ohledně zneužívání tipuju, že je to nenápadná příprava, neb není problém u konkrétních karet vybírání zamezit, nastavit konkrétní limity, omezit typy obchodů na placení a podobně. A vůbec bych se nedivila, kdyby šlo i zpětně dohledat, co bylo kartou placeno.
J.a.n.i
Krafařka
Krafařka

681 příspěvků
20. březen 2009
Příspěvekod Koralek » neděle 22. červenec 2012, 15:39
Holky, díky.

Katchen, jak jsi napsala:
..."Takže nadále platí, že rodičák pobíráš tak, jak máš zvoleno, pokud bys otěhotněla dřív, můžeš měsíční částku zvýšit, abys "vybrala" ze starého rodičáku co nejvíc, max. ti ale měsíčně vyplatí 11500, zbytek prostě propadá a najedeš na nový rodičák s novým miminkem."...
TAkže to znamená, že pokud jsem si po narození nastavila rodičák na tři roky, mohla bych to teď, kdybych otěhotněla podruhé ještě před tím třetím rokem, nastavit na dva, aby se mi zvedla dávka? To jde teď měnit i přesto, že jsem to tam podepsala na tři?
(Ale stejně předpokládám, že se to nadále posuzuje podle příjmů před mateřskou. TAkže pokud jsem z důvodu nízkého příjmu "musela" zvolit na tři roky... tak se mě zrovna asi tato výhoda vůbec netýká, že.)
Koralek
Treperenda
Treperenda

1128 příspěvků
10. leden 2008
Brno
Příspěvekod Gehenna » neděle 22. červenec 2012, 15:52
Koralek píše:Holky, díky.

..."Takže nadále platí, že rodičák pobíráš tak, jak máš zvoleno, pokud bys otěhotněla dřív, můžeš měsíční částku zvýšit, abys "vybrala" ze starého rodičáku co nejvíc, max. ti ale měsíčně vyplatí 11500, zbytek prostě propadá a najedeš na nový rodičák s novým miminkem."...
TAkže to znamená, že pokud jsem si po narození nastavila rodičák na tři roky, mohla bych to teď, kdybych otěhotněla podruhé ještě před tím třetím rokem, nastavit na dva, aby se mi zvedla dávka? To jde teď měnit i přesto, že jsem to tam podepsala na tři?
(Ale stejně předpokládám, že se to nadále posuzuje podle příjmů před mateřskou. TAkže pokud jsem z důvodu nízkého příjmu "musela" zvolit na tři roky... tak se mě zrovna asi tato výhoda vůbec netýká, že.)

Můžeš i podle mužova platu, změny jdou provádět co čtvrt roku... ale jestli jsi už za půlkou podle starého systému, nejspíš máš už většinu vyčerpanou a na ten nový systém se ti asi přejít nevyplatí... (spočítej si, kolik ze 220000 sis už vyčerpala a poděl to počtem měsíců, co bys ještě teoreticky pobírala RP)
Gehenna
B-C Kašpar

26184 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod Trotinette » neděle 22. červenec 2012, 16:12
Gehenna píše:
Koralek píše:Holky, díky.

Můžeš i podle mužova platu, změny jdou provádět co čtvrt roku... ale jestli jsi už za půlkou podle starého systému, nejspíš máš už většinu vyčerpanou a na ten nový systém se ti asi přejít nevyplatí... (spočítej si, kolik ze 220000 sis už vyčerpala a poděl to počtem měsíců, co bys ještě teoreticky pobírala RP)

Asi trochu OT, omlouvam se, ale prave cekam jen na rodny list ditete, abych si zaridila dalsi RP (na PPM narok nemam). A jsem docela v soku, co vlada stihla za 2 roky zmenit :roll:. Premyslim, jakou castku si zvolit. Nevedela jsem, ze se da kazde tri mesice vyska RP menit - tzn. ze teoreticky mohu brat treba i jen 100,-Kc mesicne, pokud ke konci rodicaku zjistim, ze stale nemohu najit praci??? Treba ze zacatku brat tu nejvyssi castu, pak si ji snizit do 4 let veku ditete, abych nemusela po zkonceni vyplaty RP platit duchodove pojisteni?

Mimochodem, o S-karte ctu ted uplne poprve, ze se tyka i RP :roll:.
Trotinette
Diskutérka
Diskutérka

2027 příspěvků
23. únor 2008
Terre
Příspěvekod J.a.n.i » neděle 22. červenec 2012, 17:37
Trotinette píše:Asi trochu OT, omlouvam se, ale prave cekam jen na rodny list ditete, abych si zaridila dalsi RP (na PPM narok nemam). A jsem docela v soku, co vlada stihla za 2 roky zmenit :roll:. Premyslim, jakou castku si zvolit. Nevedela jsem, ze se da kazde tri mesice vyska RP menit - tzn. ze teoreticky mohu brat treba i jen 100,-Kc mesicne, pokud ke konci rodicaku zjistim, ze stale nemohu najit praci??? Treba ze zacatku brat tu nejvyssi castu, pak si ji snizit do 4 let veku ditete, abych nemusela po zkonceni vyplaty RP platit duchodove pojisteni?

Ano, teoreticky to jde, akorát tedy musí mít partner nárok na PPM a dostatečný příjem, jinak to maximum volit nemůžeš.
A důchodové pojištění nemusíš do 4 let věku dítěte platit bez ohledu na rodičák, tedy platit ho nemusíš ani pak, ale do 4 let věku dítka se ti ta doba na důchod stejně počítá.
J.a.n.i
Krafařka
Krafařka

681 příspěvků
20. březen 2009
Příspěvekod Trotinette » neděle 22. červenec 2012, 17:43
J.a.n.i píše:
Trotinette píše:Asi trochu OT, omlouvam se, ale prave cekam jen na rodny list ditete, abych si zaridila dalsi RP (na PPM narok nemam). A jsem docela v soku, co vlada stihla za 2 roky zmenit :roll:. Premyslim, jakou castku si zvolit. Nevedela jsem, ze se da kazde tri mesice vyska RP menit - tzn. ze teoreticky mohu brat treba i jen 100,-Kc mesicne, pokud ke konci rodicaku zjistim, ze stale nemohu najit praci??? Treba ze zacatku brat tu nejvyssi castu, pak si ji snizit do 4 let veku ditete, abych nemusela po zkonceni vyplaty RP platit duchodove pojisteni?

Ano, teoreticky to jde, akorát tedy musí mít partner nárok na PPM a dostatečný příjem, jinak to maximum volit nemůžeš.
A důchodové pojištění nemusíš do 4 let věku dítěte platit bez ohledu na rodičák, tedy platit ho nemusíš ani pak, ale do 4 let věku dítka se ti ta doba na důchod stejně počítá.

Jani, diky. Ja prave volala na svoji OSSZ a tam me rikali, ze se duchodove pojisteni vaze na pobirani davek RP. Pokud nebudu mit RP, tak budu muset platit duchodove pojisteni i driv, nez budou diteti 4 roky... :roll: tak jsem z toho jelen. Diky manzelovym prijmum maximum (11500,-Kc) mit mohu.

Zdravotni pojisteni se myslim nemusi platit do 7 let veku ditete, pokud o neho pecuji.

Je to veda, zvlast, kdyz se to neustale meni.
Trotinette
Diskutérka
Diskutérka

2027 příspěvků
23. únor 2008
Terre