ADV TOP
ADV LEFT

Změna RP.......jsem úplně mimo :-(

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Dracek003 » neděle 26. srpen 2012, 21:16
Hezký večer,
a to jsem si myslela, že mám něco načteno, ale realita je jiná :roll:
Pobírám čtyřletý RP, dceři teď byly tři roky. Od září jí chci dávat na celý den do školky, proto jsem chtěla přejít na nový systém vyplácení RP (220000 ještě nemám vyčerpáno).
Byla jsem na sociálce (u ÚP), dostala jsem dva formuláře a já nevím kam s kterým :-?
Změnu chci provést pomocí otce dítěte (nejsme manželé), který je zaměstnanec.
"Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši RP" S tímhle formulářem kam? Na OSSZ? Potřebuje přítel nějaké potvrzení od zaměstnavatele? Jestli ano je na to nějaký další formulář? Pokud na to není žádný formulář a je potřeba nějaké takové potvrzení, jak si o něj zaměstnavateli říct?
No a pak mám ještě formulář "Volba výše RP". S tímhle vyplněným formulářem mám jít zpátky na sociálku?
Ta ženská na sociálce mi dala do ruky tyhle dva formuláře a řekla ať si ho přítel nechá vyplnit na OSSZ, ale neřekla který (předpokládám ten "Potvrzení o denním.....) a jestli potřebuje ještě něco od zaměstnavatele.
Poradíte? Díky, díky, díky :mrgreen:
Dracek003
Klábosilka
Klábosilka

313 příspěvků
30. duben 2008
Příspěvekod Gehenna » neděle 26. srpen 2012, 21:44
Tenhle formulář (potvrzení o ...) by ti měl potvrdit (vypsat) zaměstnavatel, mužova účetní to taky nebyla s to pochopit... lepší je říct jí, ať si představí, že vyplňuje ženské nárok na PPM. Vyplní to ke dni narození dítěte, čili ty 3 roky zpátky :roll: , pak to musí potvrdit OSSZ (vřele doporučuju řešit osobně, nám takhle na měsíc rodičák byl pozastaven, když si o to sociálka žádala poštou).

Oba formuláře pak přineseš na sociálku.
Gehenna
B-C Kašpar

26187 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod Dracek003 » pondělí 27. srpen 2012, 07:14
Gehenno, díky za odpověď.
Na formuláři "Potvrzení o denním....." vidím napsáno: Jste-li zaměstnanec, doložte "Přílohu k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství" vyplněnou za rozhodné období odpovídající výše uvedenému datu. Přílohu potvrdí zaměstnavatel.
Takže "Přílohu k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství" musím poslat zaměstnavateli k vyplnění a to je další formulář? Který teda asi nemám :roll:
Dracek003
Klábosilka
Klábosilka

313 příspěvků
30. duben 2008
Příspěvekod Gehenna » pondělí 27. srpen 2012, 07:39
Dracek003 píše:Gehenno, díky za odpověď.
Na formuláři "Potvrzení o denním....." vidím napsáno: Jste-li zaměstnanec, doložte "Přílohu k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství" vyplněnou za rozhodné období odpovídající výše uvedenému datu. Přílohu potvrdí zaměstnavatel.
Takže "Přílohu k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství" musím poslat zaměstnavateli k vyplnění a to je další formulář? Který teda asi nemám :roll:

Jestli je účetní elektronicky zdatná, tak si to může stáhnout třeba tu http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/F7D1E01 ... 896214.pdf
Gehenna
B-C Kašpar

26187 příspěvků
13. prosinec 2007
Příspěvekod Dracek003 » pondělí 27. srpen 2012, 07:39
Ještě jeden dotaz.
Už je konec srpna, já jsem chtěla změnu provést od září a teď nevím jestli to stihnu :roll:
Kdybych to všechno vyřídila do výplaty srpnového RP který příjde někdy kolem 13.9. půjde ještě změna provést zpětně k 1.9.?

Přítel byl od začátku srpna pryč, jezdí s kamionem a kdyby mi ta ženská na sociálce řekla, že potřebuju potvrzení od jeho zaměstnavatele, už bych si to vyřídila, ale já čekala na něj aby si mohl nechat vyplnit ten formulář na OSSZ, protože jen o tom mi na sociálce řekli. :roll:

Gehenno, ještě píšeš o pozastavení RP. Takže kdybych to všechno nestihla, šel by RP pozastavit, v říjnu bych nedostala za září ani korunu a v listopadu by mi vyplatili zpětně zářijový RP?.....No už se těším na to vyřizování :grr:
Dracek003
Klábosilka
Klábosilka

313 příspěvků
30. duben 2008
Příspěvekod Petulda » pondělí 27. srpen 2012, 07:53
Já přechod na nový RP vyřizovala teď v srpnu. Ale nevyřizovala jsem to teda přes manžela, takže o to to asi budeš mít složitější.

Chtěli po mě nové potvrzení o výši PPM (sice tam měli to původní, ale v tom novém je ještě nějaká kolonka, co tam dřív nebyla či co), ale to jsem jenom zavolala na OSSZ poslali mi to poštou.
Na ÚP mi sice paní původně říkala, že mi stačí ten formulář o volbě výše částky, ale radši jsem si doma vyplnila i novou žádost. Nakonec to bylo dobře, protože paní tam se mnou nejdřív ukončila ten starý RP a pak chtěla tu žádost o nový, kde je rovnou i volba výše té částky.
Petulda
Howgh
Howgh

5159 příspěvků
21. září 2006
severní Čechy
Příspěvekod Petulda » pondělí 27. srpen 2012, 07:56
Dracek003 píše:Ještě jeden dotaz.
Už je konec srpna, já jsem chtěla změnu provést od září a teď nevím jestli to stihnu :roll:
Kdybych to všechno vyřídila do výplaty srpnového RP který příjde někdy kolem 13.9. půjde ještě změna provést zpětně k 1.9.?

Já tam byla 13.8. a měnila jsem to od srpna. Tj. v srpnu mi přišel ještě za červenec podle starého a od srpna už běžel nový režim s tím, že za srpen se vyplácí až v září. Takže pokud tam půjdeš v září, jde to změnit od 1.9. s tím, že v září ti přijde ještě RP za srpen dle starého, ale od 1.9. už pojedeš dle nových pravidle a výplata za září je v říjnu.
Petulda
Howgh
Howgh

5159 příspěvků
21. září 2006
severní Čechy
Příspěvekod Gehenna » pondělí 27. srpen 2012, 08:00
Dracek003 píše:Ještě jeden dotaz.

Přítel byl od začátku srpna pryč, jezdí s kamionem a kdyby mi ta ženská na sociálce řekla, že potřebuju potvrzení od jeho zaměstnavatele, už bych si to vyřídila, ale já čekala na něj aby si mohl nechat vyplnit ten formulář na OSSZ, protože jen o tom mi na sociálce řekli. :roll:

Gehenno, ještě píšeš o pozastavení RP. Takže kdybych to všechno nestihla, šel by RP pozastavit, v říjnu bych nedostala za září ani korunu a v listopadu by mi vyplatili zpětně zářijový RP?.....No už se těším na to vyřizování :grr:

Když to stihneš v srpnu, tak první datum bude k 1.9. Buď ti to stopnou, nebo budeš mít přeplatek...
Jo, jinak jestli bereš přídavky, tak oni to posílají v jedné platbě a ty mi stopli taky :roll:
Tak na tu ossz zavolej, jestli s takovým odstupem potřebuješ i to od zaměstnavatele (přece jen je to už jakou dobu).
Gehenna
B-C Kašpar

26187 příspěvků
13. prosinec 2007
Příspěvekod Petulda » pondělí 27. srpen 2012, 08:01
A ještě - proč to chceš přes manžela? Jedině, jestli chceš teda pobírat vyšší částku, než máš ty nárok, ale jinak v souhrnu ti to hodí pořád stejnou částku a dítě od 2 let může normálně do školky/jeslí neomezeně, takže i ty do práce.
Petulda
Howgh
Howgh

5159 příspěvků
21. září 2006
severní Čechy
Příspěvekod Gehenna » pondělí 27. srpen 2012, 08:21
Petulda píše:A ještě - proč to chceš přes manžela? Jedině, jestli chceš teda pobírat vyšší částku, než máš ty nárok, ale jinak v souhrnu ti to hodí pořád stejnou částku a dítě od 2 let může normálně do školky/jeslí neomezeně, takže i ty do práce.

Výši měsíční částky rodičovského příspěvku si může nově zvolit i rodič, jenž si neplatil nemocenské pojištění, které se u zaměstnanců povinně odvádí z příjmu (nebyl účasten nemocenského pojištění), ale jen v případě, že druhý z rodičů splnil podmínku nároku na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem či převzetím dítěte.

Pokud ani jeden z rodičů neplatil pojistné na sociální zabezpečení, a tedy nesplnil podmínky pro volbu výše a délky pobírání rodičovského příspěvku, výše příspěvku zůstává v pevných částkách – 7 600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a poté 3 800 Kč do 4 let věku dítěte podle právní úpravy od 1. ledna 2011.

Protože nemá vyčerpané, tak musela být na 4leté bez nároku na volbu a jestli nemohla tehdy, nemůže volit ani teď, takže musí doložit, že muž by nárok na PPM měl (a případně na změnu výše).
Gehenna
B-C Kašpar

26187 příspěvků
13. prosinec 2007
Příspěvekod Dracek003 » pondělí 27. srpen 2012, 08:21
Petuldo, teď tomu nerozumím už vůbec :D
Já jsem neměla nárok na PPM, nemohla jsem si zvolit délku RP. Pobírala jsem RP na první dceru, po třech letech jsem dala výpověď v práci a rok jsem pobírala na starší prodlouženej RP. Když se narodila mladší, už jsem neměla nárok na PPM.
Na sociálce se mě zeptala, jestli jsem pobírala PPM a jestli ne, že prý se to udělá přes otce dítěte.

Gehenno, takže tu "Přílohu k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství" dostanu na OSSZ, nebo na sociálce u ÚP? :-?
Asi se ptám pořád na to samé, nebo jak blb na všechno dokola, ale mám v tom takový guláš :-Z
Dracek003
Klábosilka
Klábosilka

313 příspěvků
30. duben 2008
Příspěvekod Petulda » pondělí 27. srpen 2012, 08:22
Gehenna píše: Když to stihneš v srpnu, tak první datum bude k 1.9.

Tak mě změnu zpětně udělali bez problémů - byla jsem tam v půlce srpna a udělali to k 1.8., vzhledem k tomu, že platba za srpen je až v září.
Petulda
Howgh
Howgh

5159 příspěvků
21. září 2006
severní Čechy
Příspěvekod Petulda » pondělí 27. srpen 2012, 08:28
Gehenna píše:
Petulda píše:A ještě - proč to chceš přes manžela? Jedině, jestli chceš teda pobírat vyšší částku, než máš ty nárok, ale jinak v souhrnu ti to hodí pořád stejnou částku a dítě od 2 let může normálně do školky/jeslí neomezeně, takže i ty do práce.

Výši měsíční částky rodičovského příspěvku si může nově zvolit i rodič, jenž si neplatil nemocenské pojištění, které se u zaměstnanců povinně odvádí z příjmu (nebyl účasten nemocenského pojištění), ale jen v případě, že druhý z rodičů splnil podmínku nároku na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem či převzetím dítěte.

Pokud ani jeden z rodičů neplatil pojistné na sociální zabezpečení, a tedy nesplnil podmínky pro volbu výše a délky pobírání rodičovského příspěvku, výše příspěvku zůstává v pevných částkách – 7 600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a poté 3 800 Kč do 4 let věku dítěte podle právní úpravy od 1. ledna 2011.

Protože nemá vyčerpané, tak musela být na 4leté bez nároku na volbu a jestli nemohla tehdy, nemůže volit ani teď, takže musí doložit, že muž by nárok na PPM měl (a případně na změnu výše).

JJ já vim, ale pokud jí jde jenom o docházku do školky, tak stačí přejt na nový systém bez manžela a brát dál těch 3800 a v souhrnu jí to dá těch 220000 pořád stejně, ne?
Jo, pokud chce tu částku vyčerpat rychleji, tak musí přes manžela, to jo.
Petulda
Howgh
Howgh

5159 příspěvků
21. září 2006
severní Čechy
Příspěvekod Dracek003 » pondělí 27. srpen 2012, 08:32
Petuldo, díky, to jsem chtěla vědět. Takže to jde ;)

Ona ta ženská na sociálce byla opravdu informovaná :grr:
Řekla jsem jí, že se dcera narodila v srpnu O9 a ona mi vyjela rodičáky od srpna 09 a vypočítala mi, že mi ještě rok budu dostávat cca 60kč :? Přitom já to doma počítala a vyšlo mi cca 1.233kč. No a prý ani neví jestli to půjde změnit když jde o tak malou částku, že takový případ tam ještě neměla. Jenže doma jsem si uvědomila, že mi tam započítala i RP za červenec 09, který mi byl vyplacen v srpnu 09 a který byl na starší dceru. No a pak mi dá ještě polovičazý informace kde co vyplnit a kam dojít :roll:
Dracek003
Klábosilka
Klábosilka

313 příspěvků
30. duben 2008
Příspěvekod Dracek003 » pondělí 27. srpen 2012, 08:35
Petuldo, jde mi jen o docházku do školky, délku RP měnit nechci. Příjdu o peníze, místo 3.800.- budu dostávat jen 1.233.- ale chci jít do práce a dceru vzali do školky, takže tu změnu potřebuju
Dracek003
Klábosilka
Klábosilka

313 příspěvků
30. duben 2008