ADV TOP
ADV LEFT

Kam musím kvůli mateřské?

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Marinka » úterý 12. červen 2007, 09:32
Holky, už mám v tom zase zmatky :) Jsem od začátku těhu na neschopence a teď, 30. června mi končí smlouva v práci. Nemocenskou mi vyplácí ossz (jsme nezisková organizace), proto jsem se tam dnes byla zeptat se na to, jak to bude dál. No, a prý mi po skončení smlouvy bude dál ossz vyplácet nemocenskou, protože budu v ochranné půlroční lhůtě. Na mateřskou bych měla jít 8. srpna, ale vůbec nevím, jetli o ni musím někde požádat, nebo jestli mi ji bude taky platit ossz..

A když mi teď skončí ta smlouva v práci a budu na neschopence, tak na úřad práce nemusím, že?

Děkuju moc!
Marinka
Drbna
Drbna

4766 příspěvků
23. září 2006
Vsetín
Příspěvekod Kocca » úterý 12. červen 2007, 10:11
AHOJ,
MĚLA jsem to nějak podobně. Pracovní smlouva mi končila skoro měsíc před nástupem na mateřskou. Byla jsem taky tehdy už nějaký měsíc s těhu na nemocenské. Nemocenskou mi pořád vyplácel zaměstnavatel a mateřskou taky. Pak jsem po skončení mateřské požádala na sociálce o rodičovský příspěvek. Dokonce je Ti povinnen zaměstnavatel po skončení kalendářního roku udělat zúčtování daně z příjmu. Takže jsi tam prostě evidovaná jako jejich zaměstnanec, i když Ti skončila smlouva.
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Kocca
Žvatlalka
Žvatlalka

126 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Lesana » úterý 12. červen 2007, 10:22
Marinko, papírek na nemocenskou (ke konci měsíce, že jsi stále nemocná) budeš dál odevzdávat zaměstnavateli, ten ho bude předávat na příslušnou OSSZ. Peněžitou pomoc v mateřství začneš pobírat 6 týdnů před termínem porodu (pokud už nejsi zaměstnaná, tak si nemůžeš vybrat z romezí 8-6 týdnů, ale je striktně daných těch 6 týdnů) - lístek na ni ti vypíše lékař, ty ho opět odevzdáš v zaměstnání. V zaměstnávání to budeš odevzdávat proto, že zaměstnavatel je povinen nahlásit zdravotní pojišťovně, že už sice nejsi zaměstnaná, ale jsi zdravotně pojištěná z titulu nemoci a pobírání mateřské v ochranné lhůtě.

Na pracák se hlásit nemusíš, pokud pobíráš nemocenskou a mateřskou, tak stejně nemáš nárok na podporu.

Až ti skončí pobírání peněžité pomoci v mateřství a začneš pobírat rodičovský příspěvek, tak se dojdi nahlásit na zdravotní pojišťovnu jako osoba, za kterou je plátcem pojistného stát. S ukončením pobírání dávek nemocenského pojištění (tzn. i matařské) v ochranné lhůtě tě zaměstnavatel z pojištění odhlásí, protože už s tebou nemá nic společného a tvůj další osud z hlediska pojištění ho nezajímá.
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Marinka » úterý 12. červen 2007, 11:02
Díky moc holky, jste zlaté!! ;)
Marinka
Drbna
Drbna