ADV TOP
ADV LEFT

Mateřská a čerpání dovolené po skončení

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Vipera » úterý 30. říjen 2012, 21:34
Potřebovala bych si ujasnit a jinde jsem nenašla, tak snad se to někomu taky hodí......
8.11. nastupuju na mateřskou, momentálně jsem v pracovní neschopnosti od 13.9. Z letoška mi zůstalo 10 dní nevyčerpané dovolené a jestli chápu správně, mám za příští rok (tj. 2013) nárok na celou dovolenou, kterou zaměstnavatel poskytuje tj. 20 dní.
Takže až mu budu posílat papír s mateřskou, mám zároveň zažádat o vybrání dovolené a jestli tomu rozumím dobře, automaticky bych po skončení mateřské (23.5.) měla vybrat 30 dní dovolené (od 24.5.do 4.7. víkendy se předpokládám nepočítají) a poté teprve rodičák (od 5.7.)
Může mi někdo potvrdit, že tomu rozumím správně a popř. zda má ta žádost o navazující dovolenou nějakou oficiální podobu nebo si to mám prostě sesmolit sama? Předem děkuji
Doufám, že je to alespoň trochu srozumitelně ;)
Vipera
Krafařka
Krafařka

805 příspěvků
11. březen 2009
Příspěvekod Davinka » úterý 30. říjen 2012, 21:44
Já nejsem žádný znalec v těchto záležitostech, pamatuji si jen, jak jsem to před rokem dělala já. Taky jsem měla nárok na pár dní "staré" dovolené a celou dovolenou za nový rok. V průběhu mateřské dovolené, který se počítá jako výkon práce tento nárok vzniká (nikoliv pak u rodičovské dovolené).
Takže chápeš to správně. Žádala jsem nejprve o mateřskou a pak před jejím koncem jsem žádala o poskytnutí dovolené. Žádost jsem si sepsala sama a vyplnila dovolenkový lístek.
Davinka
Klábosilka
Klábosilka

356 příspěvků
01. říjen 2009
Příspěvekod J.a.n.i » úterý 30. říjen 2012, 21:55
V principu to máš správně až na 2 věci:

O dovolenou nemá smysl žádat teď při žádosti o mateřskou, bohatě stačí tak 3 týdny před jejím koncem.

A zaměňuješ rodičovskou dovolenou a rodičák. Rodičovská dovolená je volno v práci a o to opravdu žádáš až v návaznosti na čerpanou dovolenou, tedy od toho 5.7., ale o rodičák můžeš klidně požádat hned po mateřské a pobírat současně jak peníze za dovolenou, tak rodičák.

PS: datumy jsem nekontrolovala
J.a.n.i
Krafařka
Krafařka

681 příspěvků
20. březen 2009
Příspěvekod Vipera » úterý 30. říjen 2012, 22:03
Díky, já to právě nechci čerpat souběžně, on pak rodičák vychází o 200kč na měsíc víc (chápu, že v konečném důsledku je to jedno).
Aha, tak já pochopila, že to chce žádat hned. Nechci to udělat blbě, přeci jen 30 dní je dost, abych o ně přišla a hlavně jsem v práci skončila ze dne na den (ale že jsem těhotná a můžu tedy skončit, věděli) a nějak to blbě pobrali, na nějaké dodržování zákoníku práce si nikdy moc nehráli..........
Vipera
Krafařka
Krafařka

805 příspěvků
11. březen 2009
Příspěvekod Vipera » úterý 30. říjen 2012, 22:11
Formulář nemáme, tam to vždycky bylo divoký, účetní mají nějakou externí, kontakt na ní nemám (a shánět ho nebudu). Všechny papíry momentálně řeším tak, že nosím na pobočku a oni si to předají. Přiznám se, že potom, co na mě šéf ječel do telefonu, co jsem si to dovolila, zůstat doma, nehodlám ho kontaktovat osobně :oops:
Takže si něco sesmolím a předám to společně s mateřskou (a uvažuju, že to pošlu i doporučeně ještě jednou, aby mi to nemohli zapřít) a před skončením mateřské ještě jednou, pro jistotu.
Po skončení mateřské si zažádám o rodičák, budu vybírat dovolenou a souběžně PPM?
Děkuju za odpovědi, jsem v tomhle nemožná a přiznám se, že na OSSZ se mi nechce prosit o radu.
Vipera
Krafařka
Krafařka

805 příspěvků
11. březen 2009
Příspěvekod Rezekvitek » úterý 30. říjen 2012, 22:18
Ahoj, já vždy o čerpání řádné dovolené žádám současně s oznámením o nástupu na rodičovskou dovolenou ( v návaznosti na tu řádnou + uvedu délku RD ), tzn. nějak tak 2týdny před koncem mateřské. Sepíšu, naskenuju, pošlu sken emailem a k tomu originál doporučeně. Zejména pokud nemáte úplně dobré vztahy tak bych poslala takto na dvakrát, pro jistotu.
Rezekvitek
Klevetnice
Klevetnice

3574 příspěvků
25. duben 2010
Příspěvekod Rezekvitek » úterý 30. říjen 2012, 22:21
Ne, při mateřské dovolené pobíráš PPM, po skončení čerpáš řádnou dovolenou a můžeš současně pobírat RP ( jen terminologie :-) )
Rezekvitek
Klevetnice
Klevetnice

3574 příspěvků
25. duben 2010
Příspěvekod Vipera » úterý 30. říjen 2012, 22:23
Ježís no jasně, jdu spát :D
Vipera
Krafařka
Krafařka

805 příspěvků
11. březen 2009
Příspěvekod Lau » středa 31. říjen 2012, 09:00
Vipera píše:Děkuju za odpovědi, jsem v tomhle nemožná a přiznám se, že na OSSZ se mi nechce prosit o radu.

Neboj, nejsi jediná, kdo v tom tápe. Mně chtěli obrat o týden dovolené, s tím, že nemám nárok na celou. Tak jsem dokonce specializovanou firmu na mzdovou agendu musela bombardovat citacemi ze zákona, aby mi uznali celou. (Až poté zjistili, že mám pravdu, tak snad jsem prošlapala cestičku i dalším maminkám...)
Lau
Klevetnice
Klevetnice

3490 příspěvků
21. září 2006
Kolínsko
Příspěvekod Inkognito » středa 09. leden 2013, 12:38
ahoj všem,
najde se tady prosím dobrá účetnická duše, která mi pomůže s propočtem dovolené a jestli mám na ni nárok?

Minulý rok jsem pobírala PPM od 8.6. 2012 do 20.12.2012.
Mám nárok na dovolenou a můžu o ni požádat až teď?

A další otázka - Kdy nejpozději musím podat žádost o rodičovský příspěvek a jaký den přiznání mám do žádosti napsat, myslím tím: "žádám o přiznání dávky ode dne: ----???

Poslední věc, která by mě zajímala, kolik měsíců budu pobírat rodičovskou, když chci být s dítětem doma do tří let jeho věku. Na jakou částku si můžu rodičovskou zvolit?

Moc děkuji za pomoc.
Inkognito
Inkognito

36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod J.a.n.i » čtvrtek 10. leden 2013, 00:37
Nárok na dovolenou máš, počítat se mi to se přiznám nechce, takže to beru odhadem a řekla bych 9/12 nebo 10/12 roční dovolené.
A s čerpáním teď bude problém, jelikož ti již není zaměstnavatel povinnen vyhovět :-( tuhle povinnost má jen pokud to čerpání dovolené přesně navazuje na mateřskou, tj. kdybys ji žádala od 21.12.
J.a.n.i
Krafařka
Krafařka

681 příspěvků
20. březen 2009
Příspěvekod Inkognito » čtvrtek 10. leden 2013, 16:23
děkuji moc, to jsem chtěla slyšet,

a jen pro ubezpečení, je to tento zákon, na který se můžu odvolat?

Zákoník práce 2013 (zákon č. 262/2006 Sb.)
Inkognito
Inkognito

36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod J.a.n.i » čtvrtek 10. leden 2013, 17:42
Jojo, je to v zákoníku práce.
J.a.n.i
Krafařka
Krafařka

681 příspěvků
20. březen 2009