ADV TOP
ADV LEFT

Rychlý dotaz - muž pobírá RP, já na RD - problém se ZP

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Inkognito » pátek 15. únor 2013, 14:06
Ahoj, moc moc prosím o rychlou radu.
Podle informací, co mám, není problém, aby manžel pobíral rodičovský příspěvek + nadále chodil do práce a já abych měla u svého zaměstnavatele nahlášenou rodičovskou dovolenou. V mém případě by nadále měl být plátcem zdravotního pojištění stát, za muže by nadále dělal odvody zaměstnavatel.
Nyní mne zaskočila telefonátem paní ze zdravotní pojišťovny, že to takto nelze a že stát platí jen za toho, kdo je jak na RD, tak pobírá RP. A že já na RD být nemůžu, když RP pobírá muž a že za mě nebude nikdo platit zdravotní. A prý že mě k 31.1. v systému ukončili :?
Pak paní ještě spekulovala, jestli náhodou nejsem spíš osoba pečující o dítě do 4 let věku, ale problém měla s tím, že jsem ještě na RD a to už vůbec nevěděla, jak to tedy je a kam spadám. Nerada bych se dočkala nějakých potíží s neplacením ZP.
Uvedu konkrétní data:
- já jsem pobírání RP ukončila k 31.1, od 1.2. ho pobírá manžel (a dobere ho až do dvou let věku dítěte)
- budu se v březnu/dubnu vracet do práce - přesný termín až podle dohody se zaměstnavatelem, do té doby jsem na rodičovské dovolené - tu mají od zaměstnavatele na zdravotní pojišťovně řádně nahlášenou do konce února, pokud bych RD prodlužovala do konkrétního nástupu, tak by to tam zase zaměstnavatel hlásil.

Mám správné informace já, nebo pojišťovna?
Musím něco dalšího pojišťovně dokládat, nebo by jim měly stačit již nahlášené informace?

Předem moc děkuji za všechny rady a postřehy!

Kvůli dohledatelnosti raději Inko N.
Inkognito
Inkognito

36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod E-liska » pátek 15. únor 2013, 14:24
Jsi podle mě osoba pečující o dítě mladší 4 let.
Netuším ale přesně, jestli tam nevadí ta RD... Zdá se z tvého příspěvku, že zaměstnavatel je ti nakloněn a máte dobrý vztahy. Co ho tedy požádat do toho března/dubna o neplacené volno, pokud by RD dělala pojišťovně problém?
A taky asi záleží, jestli teda když manžel bere RP, tak jestli tímpádem on neplatí ZP? Víš to?
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Inkognito » pátek 15. únor 2013, 14:35
E-liska píše:Jsi podle mě osoba pečující o dítě mladší 4 let.
Netuším ale přesně, jestli tam nevadí ta RD... Zdá se z tvého příspěvku, že zaměstnavatel je ti nakloněn a máte dobrý vztahy. Co ho tedy požádat do toho března/dubna o neplacené volno, pokud by RD dělala pojišťovně problém?
A taky asi záleží, jestli teda když manžel bere RP, tak jestli tímpádem on neplatí ZP? Víš to?

Když RP pobírá manžel a zároveň pracuje, tak ZP za něj dál odvádí zaměstnavatel ze mzdy. Stát za něj v tom případě nic neplatí, když pracuje. To máme ověřeno u mzdové účetní - snad teda pravdivě.
A na netu i v zákoně o veřejném zdravotním pojištění jsem načetla, že stát je plátcem pojistného pro osoby na rodičovské dovolené, i pro osoby pobírající rodičovský příspěvek, každé je uvedeno v jiném odstavci, tj. mohou být oba případy nezávisle.
Protože by snad mělo být i možné ( i když v praxi nevyužívané), aby na RD byli oba rodiče, za oba by platit ZP stát a jen jeden logicky pobíral RP. Četla jsem k tomu odborné články z 2012 a 2013.

Už jsem z toho fakt jelen :-?

Snad ještě někdo bude vědět :D

Na neplacené volno mi zaměstnavatel asi nepřistoupí, musel by za mě platit ZP nebo bych ho doplácela já zaměstnavateli. Zas tak nakloněn mi není ;-)
Inkognito
Inkognito

36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod Inkognito » pátek 15. únor 2013, 16:00
Našla jsem ještě tuto odpověď na Aperiu a podle ní by měl být můj postup správný, tj. ZP za mě by měl platit stát.
Ale budu ráda, když mi to ještě někdo posvětíte :D
Asi jsem velmi nestandardní případ :D
Inko N.
Inkognito
Inkognito

36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod Inkognito » pátek 15. únor 2013, 18:28
Mi to přijde.. obcházení zákona ? Takhle laicky. To je tak aby si nemusela platit ani Ty, ani manžel, chápu to dobře ??

Nebo mi to nepřijde divný ?

To je stejný jako bys ty chodila do práce, ale výplatu dostával manžel. A ty tvrdila že jsi nezaměstnaná. Nevím.
Inkognito
Inkognito

36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod Taptinka » pátek 15. únor 2013, 18:29
Inko zakladatelko kolik a jak staré máte děti ?

EDIT: nemám víc info, tak jen všeobecné odkazy

http://www.vzp.cz/otazky-a-odpovedi/poj ... vym-zaklad

http://www.vzp.cz/otazky-a-odpovedi/poj ... a-dovolena
Taptinka
Drbna
Drbna

4915 příspěvků
30. leden 2008
Příspěvekod Inkognito » pátek 15. únor 2013, 19:03
Taptinko, dítěti je 1,5 roku. Do této doby jsem si brala u zaměstnavatele RD (lze ji kdyžtak prodlužovat až do tří let věku).
Děkuji ti moc za odkazy, druhý odkaz mi v podstatě potvrzuje, že můj postup by měl být ok a pojišťovna by měla mít vše již v pořádku nahlášeno.

Inkognito, nechápu, jaké obcházení zákona máš na mysli! Píšu, že manžel při pobírání RP stále chodí do práce, tudíž ze své mzdy odvádí ZP, SP a daň. Toto je zcela běžný a zákonný postup, stejně jako když si žena na RD a pobírající RP přivydělává nebo pracuje.
Nejde o žádné obcházení, aby ani jeden z nás nic neplatil, takže bych si vyprosila takovéhle nařčení !!!!!
Za mě na rodičovské dovolené platí zdravotní pojištění ze zákona stát. Jedná se mi pouze o jeden měsíc, kdy já už nejsem příjemcem RP, ale setrvávám ještě na nahlášené RD, kdy jsem si nebyla jistá, zda stát skutečně za mě zdravotní pojištění zaplatí. Na tento konkrétní případ se zde ptám. Kdyby za mě za tuto dobu stát neplatil, doplatila bych si ZP přinejhorším sama.
Inkognito
Inkognito

36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod Taptinka » pátek 15. únor 2013, 19:06
Inkognito píše:Taptinko, dítěti je 1,5 roku. Do této doby jsem si brala u zaměstnavatele RD (lze ji kdyžtak prodlužovat až do tří let věku).
Děkuji ti moc za odkazy, druhý odkaz mi v podstatě potvrzuje, že můj postup by měl být ok a pojišťovna by měla mít vše již v pořádku nahlášeno.

Inkognito, nechápu, jaké obcházení zákona máš na mysli! Píšu, že manžel při pobírání RP stále chodí do práce, tudíž ze své mzdy odvádí ZP, SP a daň. Toto je zcela běžný a zákonný postup, stejně jako když si žena na RD a pobírající RP přivydělává nebo pracuje.
Nejde o žádné obcházení, aby ani jeden z nás nic neplatil, takže bych si vyprosila takovéhle nařčení !!!!!
Za mě na rodičovské dovolené platí zdravotní pojištění ze zákona stát. Jedná se mi pouze o jeden měsíc, kdy já už nejsem příjemcem RP, ale setrvávám ještě na nahlášené RD, kdy jsem si nebyla jistá, zda stát skutečně za mě zdravotní pojištění zaplatí. Na tento konkrétní případ se zde ptám. Kdyby za mě za tuto dobu stát neplatil, doplatila bych si ZP přinejhorším sama.

Bezva :) Já tohle nedělám, ale mohla bych evenutelně zjistit. Kdyby bylo potřeba, ozvi se ;)
Taptinka
Drbna
Drbna

4915 příspěvků
30. leden 2008
Příspěvekod Lesana » pátek 15. únor 2013, 19:13
Inkognito píše:Nyní mne zaskočila telefonátem paní ze zdravotní pojišťovny, že to takto nelze a že stát platí jen za toho, kdo je jak na RD, tak pobírá RP. A že já na RD být nemůžu, když RP pobírá muž a že za mě nebude nikdo platit zdravotní. A prý že mě k 31.1. v systému ukončili :?
Pak paní ještě spekulovala, jestli náhodou nejsem spíš osoba pečující o dítě do 4 let věku, ale problém měla s tím, že jsem ještě na RD a to už vůbec nevěděla, jak to tedy je a kam spadám.

Tak v tomto případě bych si okamžitě a nejlépe písemně stěžovala nadřízenému, protože paní z pojišťovny je evidentně zmatená.

Za prvý tě nemůže jen tak sama ze svého rozhodnutí odhlásit z pojištění - proboha, na jakém podkladě? Rodičovskou dovolenou ti nahlásil zaměstnavatel a ten ti ji taky odhlásí, až ji ukončíš. Úřednice se do nějakého svévolného odhlašování nemá co cpát, jak by to pak u kontroly zaměstnavatele vysvětlila, že má ohlašeného zaměstnance, ačkoli zaměstnavatel ho neodhlašoval? protože problém by v tomto případě prvořadě vzniknul zaměstnavateli - on by tě měl přihlášenou jako zaměstnance, ale zároveň odhlášenou z rodičovské dovolené a tudíž by měl povinnost za tebe odvádět minimální pojistné, kvůli čemuž by mu při konrole dělali problémy. No a on by se logicky bránil tím, že tě přihlašoval a neodhlašoval.Ty bys jim tam v tomto případě jako neplatič vůbec neměla vyskočit, protože by tě i nadále měli mít vedenou jako zaměstnance a za zaměstnance platí zaměstnavatel hromadně za celý podnik jednu sumu, nikoli jmenovitě za každého extra. Jmenovitě se to probírá právě až u kontrol, kdy se zjišťuje, jestli odvádí pojistné ve správné výši.

Za druhý rodičovský příspěvek nemá s rodičovskou dovolenou nic společného, tedy krom podobného názvu, jedno nezávisí na druhým.

A za třetí pokud jsi na rodičovské dovolené, tak nemůžeš být osoba pečující o alespoň jedno dítě do sedmi (!sedmi, nikoli čtyř) let, protože ze zákona má při přihlašování rodičovská dovolená přednost.
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Inkognito » pátek 15. únor 2013, 19:34
Lesano, také ti moc děkuji za příspěvek. Utvrdila jsem se podle toho, co píšeš, že vše bych měla mít v pořádku. Paní na pojišťovně zněla zmateně, takže asi fakt nevěděla, jak se věci mají. Kór, když popletla i pečující osobu do 4 a ne 7 let věku dítěte.

Taptinko, děkuji za nabídku, když bude nutné, ráda jí využiju a ozvu se, zatím myslím, že to nebude potřeba. Uklidnily jste mě tady, že jsem já nic nezanedbala, zaměstnavatel vše řádně nahlásil a ZP platí po tuto dobu stát, jak jsem si myslela.

Inko N. (Zakladatelka)
Inkognito
Inkognito

36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod Carsa » pátek 15. únor 2013, 19:47
Lesana píše:A za třetí pokud jsi na rodičovské dovolené, tak nemůžeš být osoba pečující o alespoň jedno dítě do sedmi (!sedmi, nikoli čtyř) let, protože ze zákona má při přihlašování rodičovská dovolená přednost.

Lesano, dovolím si nesouhlasit - RP jsem měla na dva roky, ale RD na tři. To znamená, že ten třetí rok jsem stále byla na RD, ale na pojišťovně jsem byla nahlášena kódem osoby pečující....
Podle mě by zaměstnavatel inka ji také na ten měsíc měl nahlásit tímto jiným kódem.
c.
Carsa
Howgh
Howgh

5381 příspěvků
21. září 2006
Matička naše stověžatá
Příspěvekod Inkognito » pátek 15. únor 2013, 20:05
Carso - díky za postřeh...přijde mi to jen zvláštní v tom, že zaměstnavatele vůbec nezajímá, zda pobírám RP nebo ne. Jak zde bylo řečeno, jsou to dvě nezávislé věci. Není přeci snad žádná povinnost zaměstnavateli nahlašovat pobírání RP u čerpání RD, tak na základě čeho by mě měl on přehlásit :?
Tipla bych si, že toto by si měla v evidenci změnit sama pojišťovna podle nahlášených údajů, co má k dispozici, ale jen spekuluju, neznám konkrétní postup.
Pojišťovně jsem řádně nahlásila pobírání RP, jeho ukončení a přehlášení na manžela a RD od mého zaměstnavatele nahlášenou mají, to jsem si ověřila.
Asi na pojišťovnu pro jistotu v příštím týdnu zavolám a přeptám se. Snad budu mít štěstí na víc orientovanou paní.

Inko N.
Inkognito
Inkognito

36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod Taptinka » pátek 15. únor 2013, 20:24
Inkognito píše:Carso - díky za postřeh...přijde mi to jen zvláštní v tom, že zaměstnavatele vůbec nezajímá, zda pobírám RP nebo ne. Jak zde bylo řečeno, jsou to dvě nezávislé věci. Není přeci snad žádná povinnost zaměstnavateli nahlašovat pobírání RP u čerpání RD, tak na základě čeho by mě měl on přehlásit :?
Tipla bych si, že toto by si měla v evidenci změnit sama pojišťovna podle nahlášených údajů, co má k dispozici, ale jen spekuluju, neznám konkrétní postup.
Pojišťovně jsem řádně nahlásila pobírání RP, jeho ukončení a přehlášení na manžela a RD od mého zaměstnavatele nahlášenou mají, to jsem si ověřila.
Asi na pojišťovnu pro jistotu v příštím týdnu zavolám a přeptám se. Snad budu mít štěstí na víc orientovanou paní.

Inko N.

Evidenci zaměstnanců na MD, RD, neschopence apod má povinnost nahlašovat zaměstnavatel, až při nesplnění to přechází na zaměstnance :)
Taptinka
Drbna
Drbna

4915 příspěvků
30. leden 2008
Příspěvekod Lesana » pátek 15. únor 2013, 21:32
Carsa píše:
Lesana píše:A za třetí pokud jsi na rodičovské dovolené, tak nemůžeš být osoba pečující o alespoň jedno dítě do sedmi (!sedmi, nikoli čtyř) let, protože ze zákona má při přihlašování rodičovská dovolená přednost.

Lesano, dovolím si nesouhlasit - RP jsem měla na dva roky, ale RD na tři. To znamená, že ten třetí rok jsem stále byla na RD, ale na pojišťovně jsem byla nahlášena kódem osoby pečující....
Podle mě by zaměstnavatel inka ji také na ten měsíc měl nahlásit tímto jiným kódem.
c.

Nene, pokud jsi byla na rodičovské dovolené, tak je povinností zaměstnavatele tě jako osobu na rodičovské dovolené nahlásit. Rodičovská dovolená trvá maximálně do tří let věku dítěte, to zakladatelka splňuje, tak není důvod, aby ji zaměstnavatel z RD odhlašoval. U něj je stále na RD, i když rodičovský příspěvek nepobírá. Rodičovská dovolená není vázaná na pobírání rodičovského příspěvku, stejně jako rodičovský příspěvek není vázaný na čerpání rodičovské dovolené.

No a v zákoně je to tak, že jako osoba pečující se nahlašuje až ta osoba, která ani nečerpá mateřskou či rodičovskou dovolenou a ani nepobírá peněžitou pomoc v mateřství či rodičovský příspěvek.
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Inkognito » pátek 15. únor 2013, 21:55
Lesano, mohla bys mi prosím ještě napsat, v jakém zákoně je to uvedené o osobě pečující? Abych měla pro jistotu pro pojišťovnu argument :D
Děkuji, Inko N.
Inkognito
Inkognito

36949 příspěvků
30. září 2006