ADV TOP
ADV LEFT

Rychlý dotaz - muž pobírá RP, já na RD - problém se ZP

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Lesana » sobota 16. únor 2013, 07:57
Inkognito píše:Lesano, mohla bys mi prosím ještě napsat, v jakém zákoně je to uvedené o osobě pečující? Abych měla pro jistotu pro pojišťovnu argument :D
Děkuji, Inko N.


Vyplývá to ze zákona o veřejném zdravotním pojištění:

§ 7
(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:
...
c) příjemce rodičovského příspěvku;7)
d) ženy na mateřské a rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění8)
...
l) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec, nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů,16) pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti;


Tedy pokud jsi žena na rodičovské dovolené podle písmene D, tak za tebe stát neplatí pojistné jako za osobu pečující podle písmene L.
A na rodičovské dovolené jsi, i když rodičovský příspěvek nepobíráš, protože rodičovskou dovolenou řeší zákoník práce a ten s pojmem rodičovský příspěvek vůbec nezmiňuje:

§ 196 Rodičovská dovolená
K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Víc tam neřeší. Takže jsi matkou dítěte do tří let, v zaměstnání jsi požádala o poskytnutí rodičovské dovolené, tu je zaměstnavatel povinen ti poskytnout, takže jsi na rodičovské dovolené, tím pádem za tebe platí zdravotní pojištění stát podle odstavce D. Na tom není celkem nic k řešení.

EDIT:
Ještě tedy k tomu, že zákoník práce víc neřeší - jako tedy ještě řeší mateřskou a rodičovskou při převzetí dítěte, umístění dítěte do ústavu či úmrtí dítěte, ale to je jenom doplnění. Kdyžtak je to tady, ale s rodičákem to nemá nic společného:
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast8h1.aspx#par195
Uživatelský avatar
Lesana
Klevetnice
Klevetnice
 
3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Inkognito » sobota 16. únor 2013, 09:01
Lesano, moc děkuju za upřesnění, popis je fakt vyčerpávající, tak budu na pojišťovnu vybavena argumenty, kdyby se jim zase něco nezdálo.
Uživatelský avatar
Inkognito
Inkognito
 
36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod Lau » sobota 16. únor 2013, 09:12
Poradit neumím, sama se v tom docela ztrácím... Ale kvůli jednomu nebo dvěma měsícům (než nastoupíš do práce) takovýhle blázinec...

(EDIT: Protože už o tom přemýšlím od včerejška a snažím si utřídit, jak že to vlastně u vás je, tak si myslím, že už jsem to konečně pochopila. Možná, že když natrefíš na stejnou paní a jen jí dáš čas, aby to pochopila, tak se taky zorientuje ;-) )
Uživatelský avatar
Lau
Klevetnice
Klevetnice
 
3489 příspěvků
21. září 2006
Kolínsko
Příspěvekod Inkognito » sobota 16. únor 2013, 09:32
Lau - jak to myslíš s tím blázincem ;-) ?

Sama bych si radši ušetřila tyto starosti s ověřováním mých informací, kdyby to nezačala (a díky této diskusi vím, že bezdůvodně) hrotit paní ze zdravotní pojišťovny :D

Všem moc děkuji za ochotu, užitečné rady a informace!
Problém je už z mojí strany vyřešen - vím, jak v případě nutnosti argumentovat dál :D
Uživatelský avatar
Inkognito
Inkognito
 
36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod Lau » sobota 16. únor 2013, 10:01
Inkognito píše:Lau - jak to myslíš s tím blázincem ;-) ?

Sama bych si radši ušetřila tyto starosti s ověřováním mých informací, kdyby to nezačala (a díky této diskusi vím, že bezdůvodně) hrotit paní ze zdravotní pojišťovny :D


Já jsem zase musela při přechodu z RD na druhou MD dokázat mzdové účetní, že mám nárok na celou dovolenou, ne jen na část. Nakonec jsem ji zákony taky "umlátila" a uznala, že mám nárok na celou.

Tak ti přeju stejně dobré (a snadné) pořízení, když máš oporu v zákoně.
Uživatelský avatar
Lau
Klevetnice
Klevetnice
 
3489 příspěvků
21. září 2006
Kolínsko
Příspěvekod Inkognito » sobota 16. únor 2013, 10:28
Lau - taky dobrý případ. Všude je to jen o lidech :-?
Uživatelský avatar
Inkognito
Inkognito
 
36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod Inkognito » pátek 22. únor 2013, 11:01
Tak chci poreferovat, že na zdravotní pojišťovně k žádnému pochopení nedošlo. Volala mi už i vedoucí oddělení registrace a neustále mi tvrdí, že mi převodem rodičovského příspěvku na manžela skončila i rodičovská dovolená a že se musím zpětně nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let, jinak že si oni nemohou požádat stát o placení pojistného.
To, že zaměstnavatel se řídí zákoníkem práce a mám tam řádně nahlášenou rodičovskou, pojišťovnu nezajímá. Na závěr mi bylo řečeno, že u zaměstnavatele mám tedy zůstat na rodičovské (když je dle zákona do tří let věku) a u nich že musím být osoba pečující. A když budu pracovat a pak zase třeba půjdu do tří let věku dítěte na rodičovskou, tak se u nich vždy musím hlásit jako osoba pečující.
Připadá mi to jako blbost, argumentovala jsem i paragrafy, co jste mi zde poradily, ale paní toto všechno odmítala.
Teď popravdě nevím, zda (jelikož do konce února čas kvapí) se k nim mám nahlásit jako osoba pečující a dohadovat se dál, nebo se tam takto nehlásit, dohadovat se taky dál a kdyžtak si ten měsíc doplatit sama.
Asi budu muset vznést s tímto problémem dotaz na ministerstvo zdravotnictví, protože dle paní z pojišťovny bych v situaci, kdy jsem na řádné rodičovské dovolené, mohla být zároveň jako neplatič a to mi přijde zcestné.
Uživatelský avatar
Inkognito
Inkognito
 
36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod Lesana » pátek 22. únor 2013, 12:07
:-Z :-Z :-Z :-Z :-Z :-Z :-Z :-Z :-Z :-Z :-Z

sorry, obvykle se smajlíky šetřím, ale teď jinak nemůžu.

jinak otázky VZP (nevím, u jaké jsi pojišťovny, ale zákon je pro všechny stejný):

http://vzp.cz/otazky-a-odpovedi/pojistn ... nou-platby

"Teoreticky možnou variantou však je, že žena bude na rodičovské dovolené, a příjemcem rodičovského příspěvku bude její manžel. V tom případě by stát byl plátcem pojistného za oba rodiče."

a opět viz zákon - je-li matka na rodičovský dovolený, nemůže být přihlášená jako osoba pečující.

já bych se tím neznervózňovala. pokud od nich nemáš písemně, že tě sami od sebe odhlásili, hodila bych to za hlavu. ono vzato čistě technicky, pokud tě odhlásí, je to problém zaměstnavatele, ne tvůj, jak už jsem psala. já jim taky jeden čas vypadla z pojištění a měli mě jako nezaregistrovanou, když se na to přišlo, doložila jsem pojišťovně pracovní smlouvu a oni už si opravu vyřídili se zaměstnavatelem (tehdy mě přihlásil pod špatným rodným číslem).
Uživatelský avatar
Lesana
Klevetnice
Klevetnice
 
3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Inkognito » pátek 22. únor 2013, 12:16
Lesano, díky moc za podporu, opravdu si toho vážím, už jsem z této situace lehce duševně vyřízená!
Ještě se mi honí hlavou, abych neměla kvůli tomu nějakou potíž se zaměstnavatelem, ale nenapadá mě, proč by. Do tří let věku dítěte přeci žádám o rodičovskou dovolenou a né neplacené volno.
Zaměstnavatel by měl mít taky vše ok, když mě eviduje na rodičovské a tohle by si měla dořešit pojišťovna (podle mě).
A pokud zaměstnavatele budou obesílat, že za mě neplatí, on jim přeci doloží, že mám požádáno o rodičovskou dovolenou, nic víc dělat nemůže (a ani nesmí, do pobírání RP mu nic není).

VZP nemám, od ledna jsem se přehlásila i s rodinou k vojenské zdravotní. Toto celé mám asi jako bonus :-Z
Uživatelský avatar
Inkognito
Inkognito
 
36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod Lesana » pátek 22. únor 2013, 12:50
Teď jsem koukala, že i VOZP samozřejmě rozlišuje pojmy rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek, ta citace z poušení k formuláři je stejná, jako od VZP, co jsem ti posílala. Je to poučení pro zaměstnavatele (který má povinnost tyhle změny za zaměstnance oznamovat) a můžeš se na něj podívat tady:

http://www.vozp.cz/cs/o-pojistovne/formulare/Zamestnavatele/Hromadne-oznameni-zamestnavatele-za-mesic/

možná bych ještě zkusila být hodná a s formulářem v ruce bych zkusila úřednici přesvědčit, že podle jejich poučení na jejich formuláři zaměstnavatel mě odhlašovat nemusí, pokud plynule přecházím mezi mateřskou dovolenou - rodičovskou dovolenou - rodičovským příspěvek (nebo naopak) a že odhlášení se provede až po ukončení všeho a není tedy důvod, abych se já přihlašovala pod jiným kódem, tím spíš, když ze zákona se pod jejich kódem přihlásit nemůžu, protože jsem přihlášená jako osoba na rodičovské dovolené.
Uživatelský avatar
Lesana
Klevetnice
Klevetnice
 
3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Inkognito » čtvrtek 28. únor 2013, 11:37
Nedá mi to nenapsat:
Třikrát hurá :hura: :hura: :hura:
Napsala jsem celou záležitost na právní odbor pojišťovny a odpověděli mi dnes, že můj postup je správný, doložené skutečnosti dostačující a požadavek dané úřednice je protiprávní! Nejsem a nemůžu být osobou pečující.
Konečně mám papír v ruce, s kterým na ni můžu vyrukovat a podat stížnost.

Inko N.
Uživatelský avatar
Inkognito
Inkognito
 
36949 příspěvků
30. září 2006

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Poslední diskuze
    Poslední příspěvky
      Poslední komentáře
        © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

        Partnerské odkazy