ADV TOP
ADV LEFT

Jaké soc. dávky? Matka samoživitelka

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Petraj » středa 20. červen 2007, 13:21
Ahoj holky,
mám kamarádku, která má několik týdnů do porodu a potřebovala by poradit. Je už několik let rozvedená, teď má přítele, s kterým čeká dítě. On ale s ní nebydlí, jezdí tam třeba několikrát v týdnu, někdy přespí, někdy ne. Na dítě jí samozřejmě bude přispívat a peníze okolo jí taky dává.
Zajímalo by jí, na jaké soc. dávky má nárok. Bude vlastně samoživitelka, přítel u ní trvalé bydliště nemá. Ale alimenty jako takový dostávat nebude, protože s přítelem chodí.
Její prokazatelný příjem bude vlastně jenom mateřská - rodičovský příspěvek a přídavky na dítě. Má třeba nárok na příspěvek na bydlení nebo nějaký jiný?
Já vím, je to trochu zmatený, ale snad to pochopíte.
Díky za radu. :D

*
ObrázekObrázek

ObrázekObrázek
Petraj
Diskutérka
Diskutérka

2275 příspěvků
21. září 2006
Česká Lípa
Příspěvekod Efča » středa 20. červen 2007, 13:30
i když s přítelem chodí, alimenty klidně od něj dostávat může, pokud bude chtít.
příspěvek na bydlení a příspěvek na dítě, pokud vím dobře, podle jejího příjmu. Ten asi nebude mít nic moc, takže na přídavky dosáhne.
Vydražte si některou z našich BusyBags sad. Podpoříte některý z projektů Zrnek, nebo jeho provoz.
Efča
Howgh
Howgh

9317 příspěvků
13. listopad 2006
Příspěvekod Sipkova » středa 20. červen 2007, 13:35
Petraj píše:Ahoj holky,
mám kamarádku, která má několik týdnů do porodu a potřebovala by poradit. Je už několik let rozvedená, teď má přítele, s kterým čeká dítě. On ale s ní nebydlí, jezdí tam třeba několikrát v týdnu, někdy přespí, někdy ne. Na dítě jí samozřejmě bude přispívat a peníze okolo jí taky dává.
Zajímalo by jí, na jaké soc. dávky má nárok. Bude vlastně samoživitelka, přítel u ní trvalé bydliště nemá. Ale alimenty jako takový dostávat nebude, protože s přítelem chodí.
Její prokazatelný příjem bude vlastně jenom mateřská - rodičovský příspěvek a přídavky na dítě. Má třeba nárok na příspěvek na bydlení nebo nějaký jiný?
Já vím, je to trochu zmatený, ale snad to pochopíte.
Díky za radu. :D

Ahoj, dnes jsem se ptala zrovna na tot na socialce, s otcem deti neziju od polviny unora, bydlime kazdy jinde a on ma svou pritelkyni. Dnes mi rekli, ze narok na davky jako je prispevek na bydleni a soc. priplatek a pod - jeste je treba prispevek na dopravu a co ja vim, budu mit pouze kdyz jim donesu rozsudek od soudu, ze deti jsou v me peci. A soud mame az v srpnu....
Takze snad jsem trochu pomohla....
Obrázek Obrázek Obrázek
Sipkova
Prostě Konev :-)

7550 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Klaris » středa 20. červen 2007, 13:37
ještě si může požádat o sociální příplatek - ten se žádá jakoby na dítě, podle výše příjmu je až přes 600, dokládají se k němu příjmy za minulé čtvrletí
a pozor pro přídavek na dítě se ještě do září dokládají příjmy za rok 2005, od září za minulý rok.
příspěvek na bydlení žádá majitel bytu nebo nájemce, tak záleží na tom jak má vyřešené bydlení, tam je to trochu složitější ale na sociálce by jí měli poradit
ObrázekObrázek
Obrázek
Klaris
Moderátor látkovek a nosítek
Moderátor látkovek a nosítek

8377 příspěvků
22. září 2006
mezi Přerovem a Bystřicí
Příspěvekod Petraj » středa 20. červen 2007, 13:43
Holky, díky.
Nejlepší asi bude, když si ještě před porodem zajde na sociálku, tam jí to řeknou asi přesně. Byt má tuším městský, je psaný na ni.
A nevíte, kolik je teda životní minimum na 2 lidi?
ObrázekObrázek

ObrázekObrázek
Petraj
Diskutérka
Diskutérka

2275 příspěvků
21. září 2006
Česká Lípa
Příspěvekod Sipkova » středa 20. červen 2007, 13:57
Petraj píše:Holky, díky.
Nejlepší asi bude, když si ještě před porodem zajde na sociálku, tam jí to řeknou asi přesně. Byt má tuším městský, je psaný na ni.

Urco bych zasla rovnou tam, reknou ji to presne, popr. to s ni hned vyplni...aspon u nas jsou ochotny poradit a tak ;)
Obrázek Obrázek Obrázek
Sipkova

7550 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Vvik » středa 20. červen 2007, 14:02
Ahoj

jak psaly holky - je to přídavek na dítě (příjmy roku 2005 - od září 2006), přídavek na dítě, příspěvek na bydlení a sociální příplatek... závisí na výši příjmu za poslední čtvrtletí...

Pak může požádat o doplacení životního minima - a to na městkém úřadě, ale tam chtějí ten doklad od soudu o svěření dítěte do péče a případné alimenty - a to jenom v tom případě, že je přítel uvedený jako otec.. Kdyby nebyl - tak ta sociálka dělá problémy - protože uvedený otec "může" platit na dítě ale i na matku - a to tam tak berou....

Také, kde dobře poradí (alespoň tenkrát u mně) je odbor sociální - oddělení péče o dítě na městkém úřadě - nebo tak nějak. Dohoda mezi rodiči jim na sociálce nestačila.

Věra
Vvik
Kecka
Kecka

1606 příspěvků
24. září 2006
mezi Prahou a Kolínem
Příspěvekod Lesana » středa 20. červen 2007, 14:37
Pokud vím, tak pro nárok na sociální dávky platí pravidlo, že rodiče + děti spolu VŽDY žijí a společně uhrazují náklady. Pokud tomu tak PROKAZATELNĚ není, tak sociálka MŮŽE (nemusí) rozhodnout, že se k příjmům otce dítěte nepřihlíží. Takže kamarádka nejspíš bude muset na sociálku, aby se tam s nimi dohodla, co má udělat proto, aby se k příjmům otce dítěte nepřihlíželo (tedy jak prokázat, že spolu nežijí). Mám pocit, že v takovém případě ale sociálka může chtít, aby se do příjmu počítalo i výživné na dítě a na matku, které otec dítěte platí (a případně i chtějí mít částku určenou soudně - jedna sociální pracovnice to v jedné netové diskuzi zdůvodňovala tím, že oni jako úřednice nejsou schopni posoudit, jestli je výživné mezi rodiči stanovené v přiměřené výši, takže se "jistí" rozhodnutím soudu).
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Lesana » středa 20. červen 2007, 15:02
Petraj píše:Holky, díky.

Životní minimum je 4.480 Kč, na sociální příspěvek je nárok do 2,2 násobku životního minima (počítá se i rodičovský příspěvek,přídavek na dítě, výživné).

K tomu ještě je zvlášť příspěvek na bydlení, který vychází z jakýchsi stanovených normativních nákladů na bydlení dle místa bydliště a typu bytu (nájem, družstevní, soukromý). Tedy životní minimum se posuzuje samostatně bez nákladů na bydlení, to se posuzuje zvlášť (proto je tak nižší, než loni, kdy náklady na bydlení byly součástí životního minima).
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Efča » středa 20. červen 2007, 15:13
Lesano, to bude asi stejné, jako když otec platí na dítě alimenty.

Pak se do žádosti uvádí příjem matky a do zvláštní kolonky se uvedou alimenty od otce.

Právě v případě, že je to posvěcené soudem bych řekla, že pak tvoří společnou domácnost pouze matka A dítě, přítel se tam již nepočítá (proč by přece jinak platil ty alimenty?) - navíc když má trvalé bydliště jinde, neměl by být problém to takto doložit. Manželé nebyli, takže bych v tom neviděla žádný zádrhel....
Vydražte si některou z našich BusyBags sad. Podpoříte některý z projektů Zrnek, nebo jeho provoz.
Efča
Howgh
Howgh

9317 příspěvků
13. listopad 2006
Příspěvekod Lesana » středa 20. červen 2007, 15:26
Efča píše:Lesano, to bude asi stejné, jako když otec platí na dítě alimenty.

Pak se do žádosti uvádí příjem matky a do zvláštní kolonky se uvedou alimenty od otce.

Právě v případě, že je to posvěcené soudem bych řekla, že pak tvoří společnou domácnost pouze matka A dítě, přítel se tam již nepočítá (proč by přece jinak platil ty alimenty?) - navíc když má trvalé bydliště jinde, neměl by být problém to takto doložit. Manželé nebyli, takže bych v tom neviděla žádný zádrhel....

Efčo, já neříkám, že v tom je zádrhel, já jenom upozorňuju na to, že zákon přepdokládá společnou domácnost a je-li tomu jinak, je potřeba podniknout nějaké kroky ;) Protože jestli jsem z dotazu pocopila, soudem to posvěcené není a s placením alimentů se nepočítá Obrázek
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Petraj » středa 20. červen 2007, 19:27
Holky díky,
kámošce to teda nezávidím. Takový lítání po úřadech. Teď byla hotová jenom z toho, že museli oba na matriku kvůli tomu, aby se dítě mohlo jmenovat po něm.
Prostě a jednoduše jí odešlu na sociálku, ať si to tam vyřídí. :D
ObrázekObrázek

ObrázekObrázek
Petraj
Diskutérka
Diskutérka

2275 příspěvků
21. září 2006
Česká Lípa
Příspěvekod Mega » středa 20. červen 2007, 19:32
Jenom chci upozornit, že od 1.1. 2007 platí nový zákon o hmotné nouzi, který zároveň mění systém životního minima a mění či ruší některé dávky. Takže je asi nejlepší se jít zeptat na úřad, tam by to mohli vědět :D , protože co platilo dříve, teď už možná neplatí. Bohužel to nevím z praxe, jenom jsem se to teď učila na státnice, ale je to na webu ministerstva práce. http://www.mpsv.cz/cs/1

Blanka
Obrázek
Mega
Treperenda
Treperenda

1285 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Efča » středa 20. červen 2007, 19:51
Lesano tak to joooo :)

Já bych si ty alimenty nechala asi soudem posvětit, protože mi to přijde trochu jako takový vztah nevztah :-? chtěla bych mít své jisté.....
Efča
Howgh
Howgh

9317 příspěvků
13. listopad 2006
Příspěvekod Krista » středa 20. červen 2007, 20:32
No a to spolu teda nemůžou začít normálně bydlet a o nic nežádat, aby nemusela běhat??? to nechápu-buď spolu jsou a tím pádem by měli spolu hospodařit, anebo nejsou a pak tam musí vše proběhnout soudně. Nechci prudit, ale zavání to trochu vyčuraností...

No nic, jsem už pár let doma a soc. dávky do Žm jsem dělala před 5 lety, od té doby se leccos změnilo, ale pokud bude chtít žádat o cokoli-ať už dávky státní soc. podpory na ÚP (soc.příplatek, přídavky na dítě, příspěvek na byldení) anebo doplatek do ŽM na měÚ soc. odboru, tak všude především po ní budou chtít soudem schválenou "úpravu práv a povinností k nezl. dítěti". To znamená, že ona musí podat návrh na tuto úpravu příslušnému okresnímu soudu opatrovnickému oddělení-mustr jí dají na MěÚ soc. odporu, oddělení soc-právní ochrany dětí. Tam bude uvedeno v čí péči dítě je a kolik otec bude platit výživné (za předpokladu, že se na tomto dohodnou), soud coby opatrovníka dítěte určí právě soc.pracovnici z SPOD, ona si bude volat ji i otce, zkoumat, jak teda žijou a další poměry, možná půjde na šetř. do bytu atd. a pak tu dohodu o úpravě práv a povinností soud schválí a teprve na základě toho papíru si může vyřizovat dávky coby "samoživitelka."
Asi tak.
Ale pokud mám radit, a ona chce tohle martxrium podstoupit, tak teda musí dělat, že spolu nežijí, nechodí, že se rozešli. a je jasné, že každýmu bude jasné, jak to je... no nechcu fakt prudit. Jen znám praxi.
Snad jsem poradila K.
Obrázek

Obrázek
Krista
Krafařka
Krafařka

907 příspěvků
21. září 2006