ADV TOP
ADV LEFT

Konec RD a porod dalšího dítěte

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod -rachel- » pondělí 17. červen 2013, 13:31
Tady se ví všechno...

Chystám se porodit 10.10. a RD na současné dítě ukončit ke 30.9.
Co těch deset dní do porodu budu???
Musím platit sociální a zdravotní (mám totiž při rodičáku živnost)??? Musím na živnostenském úřadě pak nějak měnit status "vedlejší" na "hlavní"?

Nebo je to celé tak, že se mezera mezi dětmi před státními institucemi řeší jen pokud jde počítat na celé měsíce?

Moc děkuji všem za pomoc.
-rachel-
Klevetnice
Klevetnice

3204 příspěvků
28. květen 2007
Příspěvekod Gehenna » pondělí 17. červen 2013, 13:34
a nebudeš už na mateřské?

jestli ne, tak asi osoba pečující o dítě do sedmi let
Gehenna
B-C Kašpar

26184 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod Xsamotar » pondělí 17. červen 2013, 13:39
Na mateřskou se nastupuje 6-8 týdnů před termínem.
Nebo jako živnostník nemáš na MD nárok?
Xsamotar
Kavárenská povalečka :-)

22157 příspěvků
30. září 2008
Mladá Boleslav
Příspěvekod Melibea » pondělí 17. červen 2013, 13:45
Já myslím, že když porodíš v říjnu, tak se ti počítá celý měsíc. Vyúčtování záloh se stejně provádí zpětně, takže už to bude jasné.

Mně se dítě narodilo 30. den v měsíci, než jsem ho nahlásila (lhůta je 7 dnů), tak už mi přišel rodičák, takže se pak složitě vyřizovalo že mi neměli zaplatit 3800, ale 7600 (tedy za ten předchozí měsíc, správně bych měla 3800 vrátit a oni mi poslat 7600, ale stačilo pár desítek minut a spousta podpisů a pouze mi doplatili 3800) + jakési správní řízení (cca "důtka"), že jsem nenahlásila včas. :roll:

10.10.? To je přece můj termín! :D
Melibea
Drbna
Drbna

4268 příspěvků
22. září 2006
Východní Čechy
Příspěvekod -rachel- » pondělí 17. červen 2013, 14:15
Mel - ano - můj termín je o den později, ale jako modelový případ mi desítka přišla jednodušší.

Xsamotar - na mateřské jsem nikdy nebyla - první dítě bylo za studií a od té doby durch rodím další.

Jde o to, že chci dobrat zbytek peněz na současné dítě a nevím do kterého měsíce to mám chtít vybrat. Jestli to ukončit v září, když vím, že v říjnu už určitě nové mimino bude na světě a nebo těch deset dní vykrýt ještě tím starým rodičákem, ale pak ty říjnové peníze stejně budu muset vracet, protože dostanu prachy na to malé.... Na ÚP, kde se podávají žádosti okolo rodičáku, to neví. Mám se prý optat na pojišťovně a na MSSZ - ale raději se ptám tady, je mi to milejší.
-rachel-
Klevetnice
Klevetnice

3204 příspěvků
28. květen 2007
Příspěvekod Gehenna » pondělí 17. červen 2013, 14:29
-rachel- píše:Mel - ano - můj termín je o den později, ale jako modelový případ mi desítka přišla jednodušší.

Xsamotar - na mateřské jsem nikdy nebyla - první dítě bylo za studií a od té doby durch rodím další.

Jde o to, že chci dobrat zbytek peněz na současné dítě a nevím do kterého měsíce to mám chtít vybrat. Jestli to ukončit v září, když vím, že v říjnu už určitě nové mimino bude na světě a nebo těch deset dní vykrýt ještě tím starým rodičákem, ale pak ty říjnové peníze stejně budu muset vracet, protože dostanu prachy na to malé.... Na ÚP, kde se podávají žádosti okolo rodičáku, to neví. Mám se prý optat na pojišťovně a na MSSZ - ale raději se ptám tady, je mi to milejší.

nech běžet starý, oni si to přeúčtujou (měla jsem přeplatek 2m ve stejné výši jako nový, problém neměli.)
Gehenna
B-C Kašpar

26184 příspěvků
13. prosinec 2007
Příspěvekod Xsamotar » pondělí 17. červen 2013, 14:32
Rachel - RP se dává za celý měsíc bez ohledu na to kdy na něj vznikl nárok. Tudíž bych vybrala do září - v říjnu ti přijde poslední RP na stávající dítě. A od října ti vznikde nárok na RP na nové dítě.
Přijde mi zbytečné to vracet, když si můžeš vybrat.

Ale myslela jsem, že možnost volby má jenom ten kdo mká nárok na PPM? Ikdyž ono už to jde i přes muže teď vlastně..
Xsamotar

22157 příspěvků
30. září 2008
Mladá Boleslav
Příspěvekod Xsamotar » pondělí 17. červen 2013, 14:34
Gehenna píše:
-rachel- píše:Mel - ano - můj termín je o den později, ale jako modelový případ mi desítka přišla jednodušší.

nech běžet starý, oni si to přeúčtujou (měla jsem přeplatek 2m ve stejné výši jako nový, problém neměli.)

Asi jak jde. Měla jsem jeden měsíc zároveň PPM a RP (dcera je prvního a já to nějak nedomyselala) a musela jsem vracet. Žádné přeúčtování nebylo.
Xsamotar

22157 příspěvků
30. září 2008
Mladá Boleslav
Příspěvekod -rachel- » pondělí 17. červen 2013, 14:37
Xsam - tak jsem to původně chtěla, už to tam i zadala paní do počítače a pak mě trklo, že sice od nich budu mít peníze oba měsíce, ale co ostatní instituce...
Jo a možnost volby mám díky nároku otce na ppm.

Geh - jako že mi vyplatí zbytek z těch 220tis. na který jsem měla se stávajícím děckem nárok? Spíš tě asi blbě chápu.

Ráda bych vybrala všechno, nerada bych přišla o cca 3-4tis za říjen (za staré dítě), ale nerada bych taky měla běhání po úřadech a nějaké penále kvůli deseti dnům bezprizornosti.
-rachel-
Klevetnice
Klevetnice

3204 příspěvků
28. květen 2007
Příspěvekod Betula » pondělí 17. červen 2013, 14:51
A na jak dlouho máš měla rodičák-příspěvek (do 2, do 3 let)? Já jsem měla mezeru mezi koncem prvního rodičáku a výplatou druhé PPM. Rodičák-příspěvek byl do 2 let, ale rodičovskou dovolenou jsem měla až do té PPM.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Betula
Kecka
Kecka

1562 příspěvků
29. září 2006
ČR
Příspěvekod Gehenna » pondělí 17. červen 2013, 14:56
Na deset dní z měsíce fakt nárok nemáš, platí to celý měsíc na nejmladší dítě. V říjnu ti přijde za září, od 10. do konce měsíce máš na zařízení času dost. Říjnový ti vyplácí až v listopadu.

Jo, mně proběhlo řízení o přeplatku, ale místo, abych fyzicky vracela dva měsíce, tak si je prostě přeúčtovali z jednoho dítěte do druhého, čili po žádosti o ty 2m za mladší mi prostě nevyplatili po uznání nároku nic, protože mi to vyplatili už před tím, snad je to srozumitelně.

220 tisíc fakt neřeším, žádný rodičák jsem takhle do konce nedobrala... posledně možná ani ne polovinu.
Gehenna
B-C Kašpar

26184 příspěvků
13. prosinec 2007
Příspěvekod Xsamotar » pondělí 17. červen 2013, 15:22
Rachel - oni ti stejně nechají jenom to, co byla ve výsledku vyšší částka. Takže pokud Ti vychází 10 dní starého RP líp než 20 dní nového (což se odvíjí od délky čerpání), tak to nech při starém. Teď je výhoda, že když začneš čerpat o měsíc později, tak o to nepřijdeš, protože se jede na limit.
Ale zbytek z 220 000 Ti nikde nedají. Max je nějakých těch 11500/měsíc.
Xsamotar

22157 příspěvků
30. září 2008
Mladá Boleslav
Příspěvekod Gehenna » pondělí 17. červen 2013, 17:55
Xsamotar píše:Rachel - oni ti stejně nechají jenom to, co byla ve výsledku vyšší částka. Takže pokud Ti vychází 10 dní starého RP líp než 20 dní nového (což se odvíjí od délky čerpání), tak to nech při starém. Teď je výhoda, že když začneš čerpat o měsíc později, tak o to nepřijdeš, protože se jede na limit.

Prosím tě, jakých deset dní? Tohle doplácení podle výše funguje u přechodu z PPM na RP, z RP na RP ne. Tam máš prostě celý měsíc řízený jedním, tím nejmladším dítětem.

Když se narodí 30.9., tak už bude braný RP na staršího za září jako přeplatek.
Gehenna
B-C Kašpar

26184 příspěvků
13. prosinec 2007
Příspěvekod Xsamotar » pondělí 17. červen 2013, 18:30
Gehenna píše:
Xsamotar píše:Rachel - oni ti stejně nechají jenom to, co byla ve výsledku vyšší částka. Takže pokud Ti vychází 10 dní starého RP líp než 20 dní nového (což se odvíjí od délky čerpání), tak to nech při starém. Teď je výhoda, že když začneš čerpat o měsíc později, tak o to nepřijdeš, protože se jede na limit.

Prosím tě, jakých deset dní? Tohle doplácení podle výše funguje u přechodu z PPM na RP, z RP na RP ne. Tam máš prostě celý měsíc řízený jedním, tím nejmladším dítětem.

Když se narodí 30.9., tak už bude braný RP na staršího za září jako přeplatek.

Omlouvám se, tohle mi vůbec nedošlo.
V tom případě nejjednodušší bude ukončit pobírání RP k poslednímu září.
Xsamotar

22157 příspěvků
30. září 2008
Mladá Boleslav
Příspěvekod Gehenna » pondělí 17. červen 2013, 18:36
Ashley píše:Pokud podnikáš a nemáš nárok na MD tak budeš muset zaplatit soc a zdrav i kdyby ta mezera byla den- bohužel... lepší by asi bylo činnost pozastavit třeba na září- říjen.

Hele, jestli to chápu správně (nevím, jak to mají podnikatelé, ale snad stejně), tak pokud může takhle volit, tak sice může ukončit pobírání RP, ale sama dál na RD zůstat (jsou to dvě různé věci).
Gehenna
B-C Kašpar

26184 příspěvků
13. prosinec 2007