ADV TOP
ADV LEFT

Konec RD a porod dalšího dítěte

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Pajis » pondělí 17. červen 2013, 19:40
Já to tedy chápu tak, že sociálka považuje u OSVČ živnost za vedlejší (tudíž nejsi povinna platit minimální zálohy) v celém měsíci, kdy pobíráš RP (a je úplně jedno, jestli se dítě narodí třeba na konci měsíce). Pokud máš předepsané nějaké zálohy z vyúčtování minulého roku, tyto platíš.
U zdravotního pečuješ o dítě mladší 7(?) let (myslím, že VZP eviduje jestli pobíráš RP nebo se "jen" staráš o malé dítě; mou pojišťovnu tento přechod nezajímal...)
Ukončila bych RP za staršího v září, protože do konce října bude mladší na světě určitě (kdybys měla termín na konci měsíce a uvažovala o přenášení, mohla by vzniknout mezi RP díra)

(Sama jsem OSVČ bez nároku na PPM, tudíž přecházím z RP na RP a podobně...)
Pajis
Klevetnice
Klevetnice

3754 příspěvků
10. květen 2009
Plzeň
Příspěvekod Melibea » pondělí 17. červen 2013, 22:05
Ashley píše:Pokud podnikáš a nemáš nárok na MD tak budeš muset zaplatit soc a zdrav i kdyby ta mezera byla den- bohužel... lepší by asi bylo činnost pozastavit třeba na září- říjen.

Myslím, že Rachel nejde o to, JESTLI platit, či neplatit, ale KOLIK platit (vedlejší x hlavní činnost).

Já to vidím takhle: Nejpozději v říjnu ti vznikne (nový) nárok na RP = tvá činnost bude vedlejší, září a říjen budou pěkně navazovat. Miminko včas nahlas, peníze se doladí v březnu.
Melibea
Drbna
Drbna

4268 příspěvků
22. září 2006
Východní Čechy
Příspěvekod -rachel- » úterý 18. červen 2013, 08:03
Gehenna píše:
Ashley píše:Pokud podnikáš a nemáš nárok na MD tak budeš muset zaplatit soc a zdrav i kdyby ta mezera byla den- bohužel... lepší by asi bylo činnost pozastavit třeba na září- říjen.

Hele, jestli to chápu správně (nevím, jak to mají podnikatelé, ale snad stejně), tak pokud může takhle volit, tak sice může ukončit pobírání RP, ale sama dál na RD zůstat (jsou to dvě různé věci).

Přesně o toto mi šlo, jestli jsem po těch 10 dnů na RD nebo ne (stávající dítě má jen dva roky - mám dojem že buď VZP nebo MSSZ po mě nic nechce do 3 let věku dítěte).
A ano, přecházím z RD na RD.
Ale teď babo raď - jsou tu dvě protichůdná tvrzení - jedno že bych měla těch deset dní platit tu podnikatelskou sazbu soc. a zdrav. a druhé tvrzení, že pokud se narodí díte kdykoliv během října, tak se celý měsíc považuje za RD.
Nebo mě ještě napadlo, že bych těch 10 dnů využila ten papír od gyndr se žádostí o mateřskou. Ale dostanu ji jako OSVČ, který si neplatí nemocenské? Nemyslím tím peníze, ale status ženy 10 dní před porodem neschopné vykonávat práci.
Velmi mě zaujala myšlenka být na RD, ale nepobírat žádné peníze, protože jsem je už vyčerpala, to jako jde???
-rachel-
Klevetnice
Klevetnice

3204 příspěvků
28. květen 2007
Příspěvekod Sharki » úterý 18. červen 2013, 09:28
Ano, rodičovská dovolená nesouvisí s rodičovským příspěvkem. Já jsem měla na první dítě taky 2letou rodičovskou (=příspěvek na 2 roky), ale na rodičovské dovolené jsem byla roky 3.

Takže pokud staršímu dítěti ještě nebyly 3 roky, tak bych to v tvém případě neřešila..
Sharki
Drbna
Drbna

4226 příspěvků
16. červenec 2007
severni morava
Příspěvekod -rachel- » úterý 18. červen 2013, 12:55
Holky, moc díky, asi to teda ukončím v tom září. Bude to pro mě znamenat tisícovku měsíčně navíc a to je fajn.
-rachel-
Klevetnice
Klevetnice

3204 příspěvků
28. květen 2007
Příspěvekod -rachel- » středa 19. červen 2013, 13:04
Rozeslala jsem dotazy na obě instituce (VZP i MSSZ), první je ze sociálky:

Dobrý den,
v případě, že budete mít nárok na výplatu rodičovského příspěvku v měsíci říjnu 2013, můžete být bez přerušení OSVČ vedlejší. Tuto skutečnost oznamte následně MSSZ Brno.

A zpráva z VZP:
V případě, že nebudou na sebe rodičovské příspěvky navazovat,
můžete současně s doklady o pobírání rodičovského příspěvku na meziobdobí
oznámit, že jste při OSVČ osoba pečující
o dítě ve věku do 7 let. Ve výši plateb záloh se pak nic nezmění, nebude
muset dodržet minimální vyměřovací zaklad
a tím platbu zálohy ve výši 1748,- Kč.
-rachel-
Klevetnice
Klevetnice

3204 příspěvků
28. květen 2007