ADV TOP
ADV LEFT

Denní vyměřovací základ pro nárok na PPM

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Inkognito » úterý 24. září 2013, 16:16
Zdravím.

Snažíme se změnit výši RP. Bohužel já nemám dostatečný příjem, tak se změna musí uskutečnit přes manžela - otce dítěte. A zde je problém. Mzdová není schopná vyplnit Potvrzení o denním vyměřovacím základu, jelikož program jí to prý vyhodí konkrétní částku pouze pokud člověk odešel reálně na MD.

Takže bych potřebovala vědět, nebo spíš ujistit, že to chápu správně - rozhodné období je den narození dítěte? Takže stačí vzít mzdu z daného měsíce a vydělit jí počtem odpracovaných dní? Nebo je tam rozhodné období jiné? Delší? Někde jsem četla, že je to 12 měsíců přes vznikem události (porodu). Ale z odpovědí různě na netu jsem pochopila, že to má být spíš ten jeden den?

Víte někdo? Absolvoval jste?

To, že se pak s tím papírem musí ještě na sociálku, kde by vlastně podle mě měli mít všechny tyhle údaje dohledatelné, to radši vynechám, to patří spíš do Nechápu.. :palma:

Tak pokud jste někdo schopný mi poradit co přesně se má tedy vyplnit, byla bych Vám vděčná.

Inko těhotné
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Lucia » úterý 24. září 2013, 16:46
vypočítává se to za posledních 12 měsíců, ale dělí se to "započitatelnými dny" - a je tam i případně nějaká redukce, ale s tím by si měla mzdová účetní poradit ;-) i když jí program háže error, to si má zavolat na technickou podporu k tomu jejímu programu ;-)

rozhodně to nemůžeš počítat a potvrzovat ty

najdi si to na netu - jeden z mnoha odkazů např. na stránkách ČSSZ
http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojist ... erstvi.htm
Lucia
Diskutérka
Diskutérka

2217 příspěvků
13. srpen 2007
Praha
Příspěvekod Inkognito » úterý 24. září 2013, 17:07
Lucio - díky.
Vím že to nemůžu počítat sama. Jen jsem myslela, že by jí třeba mohl manžel nějak poradit co teda s tím.
No prý jim to dělá nějaká externí firma, tak se poradí ještě s nimi.
Takže musí vypočítat to samé jako při nástupu na PPM akorát místo dne nástupu na PPM se jako rozhodné datum bere datum porodu?

Jako největší problém je očividně v tom, že jsou to dva roky staré údaje, takže s nimi nejde nijak hýbat.
Tak budu doufat, že to zítra nějak vyřeší. Papíry samozřejmě potřebuju vyřídit do konce měsíce.. :-?

Inko těhotné
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Lucia » úterý 24. září 2013, 17:15
jestli tomu rozumím, tak změna je teď, že muž bude nastupovat na rodičovskou, ne???
jeho situace se bere od data nástupu, ne od data tvého nástupu - on jde na rodičovskou a při tom se bude měnit doba rodičovské a přepočítají ten zbytek, co nevyplatili době z 220 000 Kč
omlouvám se, nejsem přímo mzdová účetní a moje skvělá kolegyně mzdová účetní tu dnes není, abych se jí zeptala...
Lucia
Diskutérka
Diskutérka

2217 příspěvků
13. srpen 2007
Praha
Příspěvekod Inkognito » úterý 24. září 2013, 19:25
Ne. Nebude nastupovat nikam. Jen se na základě jeho příjmu v době narození dítěte změní výše RP. Mám momentálně ještě ten starý systém čerpání a chci přejít na nový. Takže změnu potřebuji provést teď, ale jedná se o data roku 2011.
On právě nikam nastupovat nemusí. Jde vzít jenom ten jeho příjem z doby narození a změnit to díky němu.

No nic, děkuji za snahu. Budu doufat v dobré zprávy zítra od muže :)

Inko těhotné
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Lucia » středa 25. září 2013, 08:28
prosím tě, teď mi to vysvětli - nebo někdo jiný, kdo tomu rozumíte - DĚKUJI
ten příjem je přeci důležitý pro výpočet MATEŘKÉ, RODIČOVSKÁ je stanovená jako 220 000 Kč za celou dobu rodičovské - záleží, jakou dobu si zvolíš a pak se liší vyplácená částka podle toho, jakou dobou se to dělí
prostě mě to zajímá, jaký na tohle má vliv příjem otce v době narození... že bys měnila na 2 roky a potřebovala potvrzení toho vyššího příjmu, který 2 letou rodičovskou podmiňuje? ale píšeš, že 2 roky už uplynuly... nějak mi to nedává smysl - pardon, jen mě to zajímá, jsem ve 33tt ;-)
Lucia
Diskutérka
Diskutérka

2217 příspěvků
13. srpen 2007
Praha
Příspěvekod Santhe » středa 25. září 2013, 08:45
Luci, jde o tohle:
"Od roku 2012 totiž platí omezení, že rodičovský příspěvek je maximálně 70% předchozího výdělku (před nástupem na mateřskou / rodičovskou dovolenou). Rozhodující je tzv. vyměřovací základ. Pokud měl žadatel příliš nízký vyměřovací základ, může být rodičovská vyplácena nižší."
Santhe
Guma a neuvařitelná slepice :-)

8199 příspěvků
24. únor 2008
praha - východ
Příspěvekod Inkognito » středa 25. září 2013, 09:43
Lucio - já jsem měla nízký příjem před nástupem na MD. Takže abych teď mohla volit rychlejší čerpání, tak potřebuji potrvzení od otce dítěte. Tohle potvrzení nahradí to moje a budu si moct zvolit vyšší RP.
Ano, je to omezené tou částkou 220 000. Ale pokud zůstanu na té výši RP kterou mám teď, tak tu částku nevyčerpám. Takže bych byla ráda, kdybych mohla RP zvýšit (a tím pádem samozřejmě zkrátit jeho čerpání).
Takže jelikož jsem měla PPM nižší, než je můj stávající RP, tak RP bez potvrzení manželova denního vyměřovacího základu zvýšit nemůžu.

Já vlastně od muže potřebuji stejné potvrzení jako jsem tenkrát dostala já při odchodu na MD. Jen ta jejich mzdovka neví, jak ho z toho programu vytáhnout.

Inko těhotné
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Lucia » středa 25. září 2013, 14:27
ahaaaaaa - díky za vysvětlení
no nic, paní se bude muset víc snažit, ne? a když selže technika, tak hezky "postaru" s papírem a tužkou ;-)

držím palec, ať to dáte rychle dokupy
Lucia
Diskutérka
Diskutérka

2217 příspěvků
13. srpen 2007
Praha