ADV TOP
ADV LEFT

Rodičák - prodloužení - jak na to?

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Malva » čtvrtek 10. říjen 2013, 10:31
Ahoj holky,

když se narodil Daníček, tak jsem koncem MD napsala zaměstnavateli, že chci jít na rodičák do 2. let věku dítěte (takový jsem měla i rodičovský příspěvek-vím že nyní mít žádný už nebudu-to neva), ale chtěla bych zůstat doma s malým do jeho 3. narozenin.

Můžu to zaměstnavateli jen oznámit nebo ho musím požádat a on mi to musí schválit?

Děkuji. :-*
Těšíme se na naše tygříčata :-) :holka: :kluk:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Porod Daníčka
Malva
Klevetnice
Klevetnice

3715 příspěvků
17. prosinec 2007
Dálný sever :-)
Příspěvekod Pájík » čtvrtek 10. říjen 2013, 10:36
Podle naší účetní na délce RP nezáleží, zaměstnavatel ti musí umožnit být doma dýl, to že zadarmo je tvůj boj. Bylo mi řečeno, že snažší je prodloužit rodičovskou dovolenou než se vracet dřív, že to prý povolit nemusí, ale prodávám jen jak jsem nakoupila (u nás naštěstí zatím není problém ani prodloužit ani nastoupit dřív)
U nás je tedy třeba napsat písemnou žádost a oni to schválí.
Pájík
Klevetnice
Klevetnice

3764 příspěvků
20. září 2008
Příspěvekod Lucia » čtvrtek 10. říjen 2013, 11:48
ty jen oznamuješ, zaměstnavatel ti do 3 let věku dítěte "drží" zaměstnání v souladu s tvojí pracovní smlouvou
klidně se ještě ptej, co potřebuješ
Lucia
Diskutérka
Diskutérka

2213 příspěvků
13. srpen 2007
Praha
Příspěvekod Malva » čtvrtek 10. říjen 2013, 11:55
Miss,

na vztazích se to neodrazí, protože já se tam pak nehodlám vracet ;-) (ale být pojištěná atd. to se hodí). Já než šla na rizikové těhotenství s Daníkem, tak se mě snažili vyhodit..jsem na ně dokonce dávala žalobu a oni výpověď stáhli.
Tož tak :D

Lucko, takže říkáš jen oznámit? Stačí?
To by bylo prima. Musím si pospíšit, aby to měli do 2.narozek Daníka zbývá ani ne měsíc...
(Ježiš, to dítě nějak stárne :D :D :D 8-) )
Malva
Klevetnice
Klevetnice

3715 příspěvků
17. prosinec 2007
Dálný sever :-)
Příspěvekod Lucia » čtvrtek 10. říjen 2013, 12:33
to dáš! vždyť to je zpráva na 2 max. 3 řádky... :mrgreen:
Lucia
Diskutérka
Diskutérka

2213 příspěvků
13. srpen 2007
Praha
Příspěvekod Kasia » čtvrtek 10. říjen 2013, 20:09
Malva píše:
Můžu to zaměstnavateli jen oznámit nebo ho musím požádat a on mi to musí schválit?

Děkuji. :-*

S oběmi dětmi jsem si zvolila RD na 2 roky a pak prodlužovala na tři. U prvorozené jsem měla i 2letý RP. Třetí rok jsem s ní byla doma bez peněz.

U syna jsem teď zvolila 3-letý RP a v práci jsem zažádala 2-letou RD. V březnu (v jeho 2 letech) jsem opět žádala o prodloužení RD do jeho tří let.

Jestli chceš mustr, napiš mi do SZ e-mail. Pošlu ti svoji žádost. Napsala jsem to tak, jak chtěla naše personalistka. Jasně, stručně.

Do tří let věku dítěte ti zaměstnanvatel musí poskytnout RD. Můžeš ji klidně prodlužovat co rok. Můžeš ji volit k určitému datu, celoročně, půlročně. Jak chceš.

Ale když RD zvolíš třeba na 3 roky a rozhodneš se nastoupit dřív, tak ti vyhovět nemusí. Většinou ani nevyhoví. Kolegyně chtěla jít po 2 letech RD, ale schválenou měla 3letou RD a samozřejmě ji nevzali.

Na sociálku při prodloužení není třeba nic hlásit. Ale na zdravotní pojišťovně ano. Zaměstnavatel má povinnost tuto skutečnost oznámit ZP, ale často na to zapomíná. Jak mi oznámili v práci i na ZP, je lepší, když tuto skutečnost na ZP nahlásím i sama.

Takže jsem počkala, až mi přišel papír s tím, že zaměstnavatel mé žádosti o prodloužení RD vyhovuje a kopii jsem zaslala na ZP.

K.
Kasia
Howgh
Howgh

5918 příspěvků
21. září 2006
Olomouc