ADV TOP
ADV LEFT

Po RP na UP

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Dráček » sobota 11. říjen 2014, 16:52
Dobrý podvečer všem,
opět RP a prosba o pomoc...nenašla jsem v předchozích diskuzích, kdyžtak prosím o nasměrování...
Jak to, prosím probíhá v současné době, když lze RP čerpat flexibilně, tzn. měnit po 3 měsících jeho výšku? Od kdy a jakým způsobem můžu přejít na UP( po vyčerpáním oněch 220tis anebo k urč. datu např 3 roky věku?), tzn. jako nevýdělečně činná mi stát tuším platí pojištění soc nebo zdrav nebo oboje? Vím totiž, že bude třeba,abych zůstala s dětmi doma i po ukončení pobírání RP. A do jakého věku dítěte je to možné?
Díky moc, snad jsem to napsala srozumitelně..
Dráček
Krafařka
Krafařka

653 příspěvků
06. srpen 2008
Příspěvekod Sarah3 » sobota 11. říjen 2014, 17:30
Ve chvíl, kdy vyčerpáš peníze, můžeš na ÚP, je jedno, jestli jsou dítěti tři nebo ne. Na ÚP Ti budou hledat práci, budeš muset docházet na pravidelná sezení a podobně. Pokud víš, že budeš zůstávat doma a do práce nechceš, tak prostě po skončení RP zajdi na zdravotní pojišťovnu a nahlaš se jako osoba celodenně pečující o dítě do sedmi let, případně o dvě a více dětí do patnácti let, pak Ti bude stát dál platit zdravotní pojištění, ale jsou tam nějaká omezení, děti nesmí do školky tuším na celý den a ty školní nesmí do družiny. Sociální Ti ale nikdo platit nebude, tyhle roky už se do důchodu nezapočítávají. Ale můžeš si ho myslím platit dobrovolně sama.
Sarah3
Moderátor receptáře
Moderátor receptáře

4208 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Inkognito » sobota 11. říjen 2014, 18:28
A slo by pripadne prodlouzit materskou ze 3 na 4, s tim, ze by do tech ctyr byla doma zadarmo, ale stat by ji platil socialni a zdravotni?

Premyslela jsem takhle o sobe, mam zivnostak, byznys nejak nevynasi a tak jsem si rikala, ze bych byla doma do tech 4, i kdyz posledni rok zadarmo. Nyni to mam nastavene tak, ze budu pobirat do 3let veku ditete.
Pak bych videla, jestli se obchod rozjel a nebo jestli pujdu na pracak.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Sarah3 » sobota 11. říjen 2014, 19:26
No, nemám to nijak právně podložené, ale myslím, že být doma zadarmo nelze. Prostě na RD jsi pokud pobíráš RP. Tak mi to vysvětlily úřednice na ÚP. Pokud si chceš protáhnou dobu doma, tak si musíš rozložit příspěvek, aby to vyšlo do těch 4 let. Ale ani během RD sociální pojištění stát neplatí, pozor na to, jen zdravotní. Ale můžeš mít podnikání jako vedlejší příjem.
Sarah3
Moderátor receptáře
Moderátor receptáře

4208 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Kacous » sobota 11. říjen 2014, 20:20
Inkognito píše:A slo by pripadne prodlouzit materskou ze 3 na 4, s tim, ze by do tech ctyr byla doma zadarmo, ale stat by ji platil socialni a zdravotni?

Premyslela jsem takhle o sobe, mam zivnostak, byznys nejak nevynasi a tak jsem si rikala, ze bych byla doma do tech 4, i kdyz posledni rok zadarmo. Nyni to mam nastavene tak, ze budu pobirat do 3let veku ditete.
Pak bych videla, jestli se obchod rozjel a nebo jestli pujdu na pracak.

Jde to, ale buď musíš mít smlouvu u zaměstnavatele (a tam třeba neplacené volno) a být pak doma do čtyř let anebo udělat změnu délky pobírání RP, ale je potřeba to udělat hodně včas (několik měsíců před koncem tříleté RD), aby bylo ještě dost peněz na to, aby se rozložily (byť to pak bude třeba pár stovek měsíčně).
Jinak být doma s dětmi lze, jak už bylo řečeno s jedním do 7 a se dvěma do 15, ale člověk nemůže mít živnosťák, děti mohou o školky pouze na 4 hodiny denně. Je možné si přivydělávat na DPP.
Aspoň tak nějak to je, já jsem byla ten první případ.
Obrázek
Kacous
Klevetnice
Klevetnice

3645 příspěvků
08. leden 2009
Příspěvekod Dráček » sobota 11. říjen 2014, 20:25
Holky, díky moc...
Dráček
Krafařka
Krafařka

653 příspěvků
06. srpen 2008
Příspěvekod Kory » sobota 11. říjen 2014, 20:39
omlouvam se za OT -

to jako fakt pokud čerpáš RD 2 roky, tak ač dostaneš vyplacené stejné penize jako ta co je doma na RP 4 roky, si ta s rychlou verzí platí 2 roky duchodu sama, pokud se pak ukáže, že díte peči potřebuje ? :?

mela sjem za to že 3 nebo 4 roky peče od děti je započítánoo do duchodu a pak až ta následná peče o deti 4+( případe 3+ už ne....
Kory
Howgh
Howgh

6844 příspěvků
17. listopad 2009
Příspěvekod Zuzajda » sobota 11. říjen 2014, 22:25
do čtyř let věku dítěte se to počítá jako náhradní doba důchodového pojištění (započte se do odpracovaných let)

zdravotní pojištění "platí" stát, pokud člověk pečuje o dítě, jak už tu bylo napsáno

pokud je člověk OSVČ, tak rodičovská dovolená probíhá pouze po dobu pobírání rodičovského příspěvku (zaměstnanci to mají jako dvě rozdílné věci, mohou být doma na RD, i když už RP nebobírají)
po dobu pobírání RP je tedy podnikání bráno jako vedlejší činnost (neplatí se minimální "zálohy", tj. platby), po ukončení pobírání RP, pokud člověk pečuje o dítě..., z hlediska zdrav. pojištění je to stále vedlejší činnost, ale na sociálce už je to hlavní činnost, tím pádem povinné min. zálohy (nevratné :grr: )

takže Inko, rozhodně bych zvážila to rozvolnění do 4 let, kvůli té vedlejší činnosti
Zuzajda
Moderátor látkovek a nosítek
Moderátor látkovek a nosítek

5954 příspěvků
21. září 2006
kralupy