ADV TOP
ADV LEFT

Jak na MD/RD ze 2 zaměstnání (1 na dobu určitou)?

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod mimonna » neděle 16. listopad 2014, 22:52
Ahoj, měla bych dotaz. Pracuji u dvou zaměstnavatelů - na hlavní prac. poměr mám smlouvu na dobu neurčitou, takže tam není co řešit.
Dále mám miniúvazek 0,1 u jiného zaměstnavatele, poslední smlouva je na dobu určitou, celkem na 3 roky (vyprší v r. 2016) - je to už (snad) poslední možná smlouva na dobu určitou, kterou můžu mít nepřetržitě za sebou. Na této minipráci mi nezáleží z finančního hlediska, ale jaksi z nostalgie, potkávám tam známé, je to relativní pohodička na 4 hodiny v týdnu, teoreticky by šlo i jezdit tam 1x týdně na otočku s kočárkem a brát si práci domů... (nemyslím úplně hned po porodu. :-) )

Na MD bych měla nastoupit v prosinci a jde mi o to, jak vůbec lze naložit s tímto miniúvazkem. Budou mi muset držet místo do konce platnosti pracovní smlouvy? Jde nastoupit MD jen z jednoho zaměstnání (pak bych ale ve druhém musela mít okolo porodu neschopenku?)? Nebo lépe až po skončení MD při RD (po těch pár měsících by to bylo tak akorát, nehledě na to, že i jakýkoliv miniplat k RD nebude k zahození) - jen jestli mi budou držet to místo?

Vůbec se v těchto pracovně-právních věcech nevyznám, budu vděčná za jakoukoliv radu. M.
mimonna
Pískle

36 příspěvků
16. listopad 2014
Příspěvekod Lucia » neděle 16. listopad 2014, 23:28
nástupem na MD nastupuješ ve všech zaměstnáních - takže jen v jedné práci se to nedá
- u doktora si řekni o 2 "neschopenky" při nástupu na MD a každou odevzdej v jednom zaměstnání - na ČSSZ ti spočítají mateřskou z obou zaměstnání, vše je pod RČ, takže prostě nejde, abys na jednom pracovišti pobírala mateřskou a z druhé práce by pod tvým RČ chodilo zdr. a sociální z platu
pokud jsi v zaměstnaneckém poměru, tak ti musí držet pozici po dobu MD, po dobu RD zaměstnanecký poměr, ale ne přímo tu samou pozici, ale musí dodržet pozici podle pracovní smlouvy
takže i když je to smlouva na dobu určitou, tak klasicky nastupuješ na MD a oni ti "drží" místo
ale po uplynutí MD a nástupu na RD se můžeš domluvit u toho malého úvazku, že budeš práci dělat, ale muselo by to být na dohodu a práci, která bude definována jinak, než je to v pracovní smlouvě
Lucia
Diskutérka
Diskutérka

2213 příspěvků
13. srpen 2007
Praha
Příspěvekod Dančab » pondělí 17. listopad 2014, 09:42
Lucia píše:ale po uplynutí MD a nástupu na RD se můžeš domluvit u toho malého úvazku, že budeš práci dělat, ale muselo by to být na dohodu a práci, která bude definována jinak, než je to v pracovní smlouvě

Ale tohle přece jde už na MD,ne? I během MD se může pracovat, ale nesmí to být ze stejné prac.smlouvy, ze které jde ppm.
Dančab
Žvatlalka
Žvatlalka

154 příspěvků
14. leden 2010
Příspěvekod Dančab » pondělí 17. listopad 2014, 10:02
Doporučila bych ti zavolat do call centra čssz pro nemocenské pojištění, tam opravdu správně poradí.
http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/952C851 ... orig13.jpg
Dančab
Žvatlalka
Žvatlalka

154 příspěvků
14. leden 2010
Příspěvekod Helienka » pondělí 17. listopad 2014, 10:13
Souhlasím s návrhem zavolat si na ČSSZ.

Schůdné je řešení jít na MD z obou zaměstnání (odevzdat 2 "neschopenky", výpočet PPM z obou výdělků), zaběhnout se s miminkem a po skončení MD jít na RD jen u hlavního pracovního poměru a na ten miniúvazek se normálně vrátit, prostě nežádat o rodičovskou dovolenou. Rodičovský příspěvek normálně budeš pobírat. Nějaká změna smlouvy na dohodu a jiná formulace práce u toho miniúvazku, jak píše Lucia, v případě, že už budeš mít po MD, není nutná.
Helienka
Klábosilka
Klábosilka

524 příspěvků
17. červen 2008
Příspěvekod mimonna » pondělí 17. listopad 2014, 15:54
Děkuji za odpovědi, nejlepší by bylo, pokud by šlo "uchovat" ten miniúvazek samospádem, protože si se šéfem, který rád dělá naschvály (podle toho, jak se vyspí), nejsem jistá, zda by přistoupil na smlouvu novou. Takže pokud by byla právní možnost nastoupit MD z obou poměrů a RD jen z jednoho, bylo by to pro mě asi nejlepší. Zkusím ještě pozjistit, díky za kontakty.

Stejně moc nechápu (ale ono asi nemá cenu snažit se pochopit), proč můžu dělat identickou práci jinde, ale ne u stejného zaměstnavatele. V mém případě to nebude problém, ale stejně... Má to nějaký hlubší význam než to, že je to tak prostě zákonem dáno? :-)
Stávajícímu zaměstnavateli by se logicky hodilo, abych se vrátila co nejdříve (zatím za mě nemají plnou náhradu) a nepřetahovala klienty do jiné firmy o pár čtvrtí vedle...
mimonna
Pískle

36 příspěvků
16. listopad 2014
Příspěvekod Helienka » pondělí 17. listopad 2014, 16:29
Mimonno, jsem si jistá, že u miniúvazku stačí jít na MD a pak pokračovat normálně a o RD si požádat jen v hlavním zaměstnání (za pobírání rodičovského příspěvku) (zkušenost z blízkého okolí).
Helienka
Klábosilka
Klábosilka

524 příspěvků
17. červen 2008
Příspěvekod Lucia » pondělí 17. listopad 2014, 19:58
Dančab píše:
Lucia píše:ale po uplynutí MD a nástupu na RD se můžeš domluvit u toho malého úvazku, že budeš práci dělat, ale muselo by to být na dohodu a práci, která bude definována jinak, než je to v pracovní smlouvě

Ale tohle přece jde už na MD,ne? I během MD se může pracovat, ale nesmí to být ze stejné prac.smlouvy, ze které jde ppm.

na MD pracovat nemůže - je to na hraně, protože v zákoně je, že na MD se matka věnuje dítěti, v nadnárodní firmě, kde jsem pracovala, byly obchodnice, které z různých důvodů chtěly pracovat už v průběhu MD a firma to prostě nedovolovala, protože to právně není v pořádku - byly k tomu i vyjádření velkých advokátních kanceláří, prostě MD se dodržovala, RD už je jiná kapitola, na tu může i otec, při RD si může přivydělat

a k dotazu dál - pokud pobírá matka PPM, tak LOGICKY nemůže pracovat - buď na ten pracovní poměr pracuje, nebo je z tohoto pracovního poměru na RD - takže je možnost na RD nenastupovat a jít znovu do práce, ale pokud na ten původní pracovní poměr pobírá rodičák, tak pokud pracuje, musí dělat něco jiného ;-) - u toho jednoho a samého zaměstnavatele
Lucia
Diskutérka
Diskutérka

2213 příspěvků
13. srpen 2007
Praha
Příspěvekod Papu » pondělí 17. listopad 2014, 20:58
Když čerpá PPM, tak nemůže pracovat, ale v momentě, kdy jde na RD, tak už může.
A pokud vyloženě na PP nechce, tak prostě nejde. Takový případy jsou, doktorky, apod, prostě si o PPM nepožádají, rovnou jdou na rodičák a tím pádem pracovat můžou.
Papu
Howgh
Howgh

8036 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod mimonna » pátek 12. prosinec 2014, 20:05
TaK mám již i ze sociálky ověřeno, že lze vrátit se po půl roce PPM na 0,1 na vedlejšák na tu stejnou smlouvu, což je dobře. :-)
Děkuji všem za názory
mimonna
Pískle

36 příspěvků
16. listopad 2014