ADV TOP
ADV LEFT

rizikové těhotenství- nemocenská na RD

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Gábinka » sobota 21. červenec 2007, 18:26
Markéto spíš než o souběžné dávky se jedná o to, jestli vůbec máme nárok na neschopenku a její proplacení. Já oboje teda nutně nepotřebuju, ale sama víš, že ti nechtěli v práci uznat rizikové těhotenství....
Obrázek
BáraObrázek
AnetkaObrázek
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16436 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Pett » neděle 22. červenec 2007, 12:21
Tak včera jsem volala kamarádce, která pracuje u cestovky od Fischera a měla obojí RP i nemocenskou, pobírala to zároven. V práci se domluvila, že jako nastupuje a v den nástupu šla rovnou na neschopenku a pobírala obě dvě dávky zároven. Její první dcera chodila na 4 hodiny do školky. Na nemocenské byla z důvodu rizikového těhotenství s druým dítětem. Novela toho zákona to tedy umožŇuje,akorát se o tom asi nikde moc nemluví.
Já na rizikové nastoupit chci,protože už ted mám problémy a musím ležet a pokud mi to zaměstnavatel umožní, tak mi ty korunky s nemocenské přijdou jenom vhod,tak se holky nedejte, právo na to určitě máte
Pett
Kecka
Kecka

1614 příspěvků
25. září 2006
Příspěvekod Marketab » neděle 22. červenec 2007, 16:19
Petule píše:Tak včera jsem volala kamarádce, která pracuje u cestovky od Fischera a měla obojí RP i nemocenskou, pobírala to zároven. V práci se domluvila, že jako nastupuje a v den nástupu šla rovnou na neschopenku a pobírala obě dvě dávky zároven. Její první dcera chodila na 4 hodiny do školky. Na nemocenské byla z důvodu rizikového těhotenství s druým dítětem. Novela toho zákona to tedy umožŇuje,akorát se o tom asi nikde moc nemluví.

Ano, s tím souhlasím. Pokud alespoň na 1 den snatoupíš do práce, tak nárok na nemocenskou máš. Na tomhle to u mě ztroskotalo, HR oddělení mi neumožnilo se na ten 1 den vrátit zpátky
Marketab
Diskutérka
Diskutérka

2603 příspěvků
21. září 2006
Jižní Čechy
Příspěvekod Pett » neděle 22. červenec 2007, 17:05
Ano, s tím souhlasím. Pokud alespoň na 1 den snatoupíš do práce, tak nárok na nemocenskou máš. Na tomhle to u mě ztroskotalo, HR oddělení mi neumožnilo se na ten 1 den vrátit zpátky[/quote]

Hmmm a´to si právě myslím, že je kámen úrazu, že s tebou mírně řečeno pěkně " zametli ",protože opravdu na tu nemocenskou nárok máš a pokud jsi u zaměstnavatele v pracovním poměru na dobu neurčitou, tak to měl touto cestou vyřešit,prostě jakoby nastoupíš,ale vlastně ten den nenastoupíš a jdeš okamžitě na neschopenku. Takto to právě řeší u mne v práci. A u mne je to problém,prtože máme trochu jiné směrnice,ale i tak to nikdo nesmázl ze stolu.

Jen doufám, že si tuto diskuzi přečte víc mamin, aby věděly, že souběh nemocenské i RP je možný,protože jak je vidět, zase nechávají a docela rádi všechny v " sladkém nevědění ".

Bylo mi to od začátku divné,protože nemocenskou mi vlastně navrhla zase moje gynekoložka a ta ví, že jsem na RD. Ve středu mám u ní zase kontrolu,tak se jí ještě pozeptám,kolikrát už takto nemocenskou vystavovala. Hold mi to nedá spát:-)
Pett
Kecka
Kecka

1614 příspěvků
25. září 2006
Příspěvekod Lesana » neděle 22. červenec 2007, 17:17
Holky, zkusím vám to tu trošku vysvětlit :)

1. nemocenská a rodičák

V zákoně o státní sociální podpoře je, že není nárok na rodičák, pokud má žena nárok na mateřskou nebo nemocenskou v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Odtud nejspíš pramení info, že nelze zároveň pobírat rodičák a nemocenskou.

Nemocenská v souvislosti s těhotenstvím a porodem je ale něco jiného, než klasická nemocenská (zlomená noha nebo třeba i rizikové těhotenství) - je to "něco jako" zkrácená mateřská pro ženy, které jsou nemocensky pojištěné, ale příliš krátkou dobu na to, aby získaly nárok na klasickou mateřskou.

Takže pobírat nemocenskou na rizikové těhotenství a zároveň brát rodičovský příspěvek lze.

2. nemocenská a rodičovská dovolená

Nemocenská je dávka za příjem, který zaměstnanci uchází z toho důvodu, že kvůli nemoci nemůže pracovat. Z tohoto hlediska je-li žena na rodičovské dovolené a v průběhu rodičovské dovolené (třeba) rizikově otěhotní, nemá nárok na proplácení nemocenské, protože jí žádný příjem díky nemoci neuniká (je doma = nevydělává v zaměstnání = neuniká jí příjem). Ve chvíli, kdy rodičovská dovolená skončí a žena by měla nastoupit zpátky do zaměstnání, ale z důvodu nemoci nastoupit nemůže, už nárok na proplácení má (měla by pracovat = vydělávala by = z důvodu nemoci nepracuje = uniká jí příjem).

Takže někteří zaměstnavatelé další rizikové těhotenství "řeší" tak, že se se ženou dohodnou na ukončení rodičovské dovolené a nástupu do zaměstnání, aby jí mohli nemocenskou proplácet. Protože však nemocenskou neproplácí ze svých peněz (i když ji vyplácí zaměstnavatel, tak ji platí stát = česká správa sociálního zabezpečení, která oprávněnost výplat zaměstnavatelem kontroluje), tak sami sebe jako firmu v případě předčasného ukončení rodičovské dovolené chrání tím, že nechají ženu nastoupit do zaměstnání, aby si "něco" odpracovala, třeba ten jeden den, a teprve pak nastoupila na neschopenku (tím se po nich sociálka při kontrole nemůže vozit, že nemocenskou vyplatili neoprávněně, protože žena byla na rodičovské dovolené a neměla tudíž na peníze nárok).

Ve skutečnosti však vůbec není nutné, aby žena něco mezi rodičovskou dovolenou a nástupem na nemocenskou odpracovala - pokud by měla se zaměstnavatelem podepsanou tříletou rodičovskou dovolenou a místo nástupu do zaměstnání pak přinesla rovnou neschopenku, tak sociálka nemůže nic namítat, protože ze zákona je nárok jenom na tři roky rodičovské dovolené, takže pak logicky následuje nástup do zaměstnání (jasně, pokud si žena nedomluví se zaměstnavatelem neplacené volno - to už je ale trochu jiná kapitola).

Jinak tuším jsem tu zahlídla dotaz, jak se nemocenská počítá, když na ni žena nastupuje z rodičáku. Normálně, vezme se příjem z předchozích 12 kalendářních měsíců a pokud v nich žena nemá žádné odpracované dny (odpracovaný den je i čerpání dovolené na zotavenou po skončení mateřské dovolené), za které by měla příjem, tak se jde dál do minulosti po třech měsících, dokud se nějaký příjem nenajde. Tedy v žádném případě se nepočítá např. z rodičáku.
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Lesana » neděle 22. červenec 2007, 17:23
Petule píše:
? píše:Ano, s tím souhlasím. Pokud alespoň na 1 den snatoupíš do práce, tak nárok na nemocenskou máš. Na tomhle to u mě ztroskotalo, HR oddělení mi neumožnilo se na ten 1 den vrátit zpátky

Hmmm a´to si právě myslím, že je kámen úrazu, že s tebou mírně řečeno pěkně " zametli ",protože opravdu na tu nemocenskou nárok máš a pokud jsi u zaměstnavatele v pracovním poměru na dobu neurčitou, tak to měl touto cestou vyřešit,prostě jakoby nastoupíš,ale vlastně ten den nenastoupíš a jdeš okamžitě na neschopenku. Takto to právě řeší u mne v práci. A u mne je to problém,prtože máme trochu jiné směrnice,ale i tak to nikdo nesmázl ze stolu.

Peťule, teď jsem se to snažila trošku osvětlit. V podstatě pokud ti zaměstnavatel umožní pobírat neschopenku, tak je to (s prominutím) občůrávání zákonů a pokud to někomu zaměstnavatel neumožní, tak to není tak, že by se zaměstnankyní vyběhli, ale naopak nehodlají si komplikovat život obcházením zákonů.

Tím jenom chci říct maminám, které jsou ve stejné situaci, aby byli vděčné zaměstnavatelům, kteří jim nemocenskou v této situaci pobírat umožní, ale aby nenadávali těm, co jim to neumožní - ti "jenom" dodržují zákony a mohou k tomu mít různé důvody - čestností počínaje a nějakým tím vroubkem u sociálky, kdy už jí nechtějí zbytečně dráždit, konče ;)
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Pett » neděle 22. červenec 2007, 17:29
Lesano a to mi právě přijde divné, že zrovna vnitro si tohle k sociálce dovolí,protože já to takto prostě mám v den, kdy mne ustanoví znovu do přímého výkonu , tedy znovu jakoby nastoupím do práce, vlastně odcházím na nemocenskou, což mi nepřipadá obcházení zákona,protože tím se nic neporuší. Hold se to jen správně papírově napíše,protože jiná možnost není,jak to udělat, zákon postup hold nestanovuje,jak v tomto případě postupovat.
Pett
Kecka
Kecka

1614 příspěvků
25. září 2006
Příspěvekod Lesana » neděle 22. červenec 2007, 18:22
Petule píše:Lesano a to mi právě přijde divné, že zrovna vnitro si tohle k sociálce dovolí,protože já to takto prostě mám v den, kdy mne ustanoví znovu do přímého výkonu , tedy znovu jakoby nastoupím do práce, vlastně odcházím na nemocenskou, což mi nepřipadá obcházení zákona,protože tím se nic neporuší. Hold se to jen správně papírově napíše,protože jiná možnost není,jak to udělat, zákon postup hold nestanovuje,jak v tomto případě postupovat.

Peťule, ty sis měla napsat žádost o poskytnutí rodičovské dovolené, kterou by měl mít tvůj zaměstnavatel založenou ve tvé složce. V té žádosti máš napsáno, od kdy do kdy tu rodičovskou dovolenou chceš poskytnout a pokud se budeš chtít vrátit do zaměstnání dřív, než uplyne lhůta, o kterou sis požádala, tak ti zaměstnavatel nemusí vyhovět. Vyhovět ti ovšem může.

Pokud ti vyhoví, je to jeho dobrá vůle. V případě okamžitého nástupu na nemocenskou určitě záleží i na tom, jaké má zaměstnavatel zkušenosti s kontrolami ze sociálky. Pokud je nemá zrovna dobré nebo pokud třeba ví, že má ve věcech pro sociálku tak trochu binec, byl by sám proti sobě, kdyby si přidělával problémy.

Rozhodně není nikde stanoveno, že zaměstnavatel je povinen přerušit rodičovskou dovolenou ve chvíli, kdy žena onemocní a chce dostávat nemocenskou.

Jiná věc by tuším byla, kdyby žádost o rodičovskou dovolenou zněla tak, že by v ní nepadla doba, po jakou má být poskytnuta - to jsem slyšela výklad, že pak by žena prakticky mohla nastoupit zpátky do zaměstnání, kdykoli si řekne a zaměstnavatel jí to musí umožnit.
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Lesana » neděle 22. červenec 2007, 18:34
Jinak ještě k tomu, že to není obcházení zákona. Je, a zcela jasné ;)

Podle zákona jsi-li na rodičovské dovolené, nemáš nárok na nemocenskou.

Pokud kvůli tomu, abys dostala nemocenskou, se ze zaměstnavatelem domluvíš na ukončení rodičovské dovolené, kterou bys jinak neukončovala, protože pracovat nechceš, tak co jiného by to bylo, než obcházení zákona?

Porušení zákona to není, to by tuším bylo, kdyby ti zaměstnavatel vyplatil peníze tehdy, kdy jsi na rodičovské dovolené. Obcházení zákona to je, protože pokud ti zákon něco nepovoluje, ty si hledáš cestičku, jak zákon neporušit, ale přesto peníze získat. Kdybys chtěla jednat čistě podle zákona, tak se smíříš s faktem, že jsi na rodičovské dovolené, na nemocenskou nárok nemáš a tudíž si o ni ani požádáš ;)

Což tedy nemá být nějaké moralizování, jenom se snažím vysvětlit situaci.
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Marketab » pondělí 23. červenec 2007, 05:36
Lesana píše:
Petule píše:Lesano a to mi právě přijde divné, že zrovna vnitro si tohle k sociálce dovolí,protože já to takto prostě mám v den, kdy mne ustanoví znovu do přímého výkonu , tedy znovu jakoby nastoupím do práce, vlastně odcházím na nemocenskou, což mi nepřipadá obcházení zákona,protože tím se nic neporuší. Hold se to jen správně papírově napíše,protože jiná možnost není,jak to udělat, zákon postup hold nestanovuje,jak v tomto případě postupovat.

Peťule, ty sis měla napsat žádost o poskytnutí rodičovské dovolené, kterou by měl mít tvůj zaměstnavatel založenou ve tvé složce. V té žádosti máš napsáno, od kdy do kdy tu rodičovskou dovolenou chceš poskytnout a pokud se budeš chtít vrátit do zaměstnání dřív, než uplyne lhůta, o kterou sis požádala, tak ti zaměstnavatel nemusí vyhovět. Vyhovět ti ovšem může.

Přesně z tohoto důvodu mi zaměstanavatel neumožnil návrat do práce. Mám totiž požádáno o rodičovskou dovolenou do tří let prvního dítěte. Teď jsem na mateřské s druhým dítětem a brzy zase budu žádat zaměstnavatele o RD. Tak uvažuju, jestli rovnou nepořádám jen do 2 let a popřípadě si potom ještě dopožádám o ten rok.
Markéta, Markétka a Jiřík
ObrázekObrázek

Markétky porod

ObrázekObrázek

Obrázek -12,4 kg Obrázek
Marketab
Diskutérka
Diskutérka

2603 příspěvků
21. září 2006
Jižní Čechy
Příspěvekod Gábinka » pondělí 23. červenec 2007, 07:08
Takže se vidno k tý neschopence propracuju...mi končí rodičák na konci září. Takže když se dcera narodila 29.9., tak od 29.9. bych mohla "bezproblémově" nastoupit na rizikový s tím, že zruším rodičák? Chápu správně?

G
Obrázek
BáraObrázek
AnetkaObrázek
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16436 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Pett » úterý 24. červenec 2007, 15:09
Tak kočky dnes mi volali z prace ,mám to schválené ,zítra nastupuji na rizikové těhotenství a zároven zůstávám na RD, takže jak vidno jde to. U té mé kamarádky to šlo také,tak to asi trochu zkoušet a domluvit se,přeji mnoho zdaru ostatním, snad to někomu pomůže a půjde to také
Pett
Kecka
Kecka

1614 příspěvků
25. září 2006