ADV TOP
ADV LEFT

Rodičák místo mateřské?

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Larisa » pátek 24. duben 2015, 08:58
Omlouvám se, pokud tu už někde odpověď je, ale nenašla jsem...
Nastupuji na MD, ale nemám ještě dobraný rodičák na starší dítě. Někde jsem slyšela, že bych se snad mateřské mohla vzdát a dobrat rodičovský příspěvek, když je vyšší. Netušíte, jestli je to pravda?
A když si rodičovskou vyberu dřív, než mi skončí mateřská s nejmladší, můžu pak ještě ty cca 2 měsíce brát mateřskou?
Snad je to srozumitelné...
Jsem OSVČ, pokud to hraje nějakou roli.
Díky.
Larisa
Žvatlalka
Žvatlalka

160 příspěvků
17. leden 2012
Příspěvekod Lucia » pátek 24. duben 2015, 09:15
nevím jestli neproběhla nějaká zásadní změna, ale co já vím, tak mateřská má přednost - na mladší dítě prostě bereš přednostně a pokud máš nárok na mateřskou, tak rozhodně bereš mteřskou, případně rovnou rodičák, ale na to nejmladší
ale dá se požádat s předstihem o ukončení rodičáku na starší dítě, tak aby se ti to krylo s odchodem na mateřskou s nejmladším a zbývající peníze z rodičáku na starší ti přepočítají a vyplatí "zrychleně" ve vyšších částkách - myslím, že je tam nějaký strop, ale nevím, jak je to u OSVČ
Lucia
Diskutérka
Diskutérka

2213 příspěvků
13. srpen 2007
Praha
Příspěvekod Kory » pátek 24. duben 2015, 09:28
placenou mateřskou nemusíš nastoupit,jen nesmíš v tý "povinný" pracovat tj vydávat faktury už si to přesně nepamatuju, ale vim že naše zamestnankyně museli 4T před TP na mateřskou, nešlo aby pracovali až do porodu a pak je asi ještě šestinedelí po porodu, kdy nemužeš ze zákon pracovat vubec, ale obecně mužeš mit rovnou rodičák, studenti, matky v domácnosti taky nemaj nárok na mateřskou. rodičák je nároková sociální dávka , tj dostane ji každý kdo splní podminky, ale dostaneš ji jen pokud požádáš. pokud neber na obe deti současně tak by to nermelo vadit, ale vim že kolegyne nmela na RD manžela a když porodila další on dále bral rodičko na starší a ona byla na mateřské s mladšim.. docela sjme jim to závidela,a le je to už vic jak 3 roky, nevim zda se to nemenilo.

taky jsem byla v době rd osvč a normálně jsme dycky zavolala té "své" pani na sociálku a ona to našla a řekla mi jak to jde, v té dobe s eto pořád měnilo.

popřípade dej dotaz sem http://www.aperio.cz/poradna
Kory
Howgh
Howgh

6819 příspěvků
17. listopad 2009
Příspěvekod Kory » pátek 24. duben 2015, 09:42
ješte se koukni na odpovedi sem, třeba už to nekdo řešil, nebo něco podobného, jen kontroluj datumy, aby to nebylo staré.apperio má dost dobré právniky orientovanéna rodinné právo

http://www.aperio.cz/vyhledat/?_utf8=%E ... 2939528j12
Kory
Howgh
Howgh

6819 příspěvků
17. listopad 2009
Příspěvekod Melibea » pátek 24. duben 2015, 10:52
Kory, tak jasně, může se vzdát mateřský a jít rovnou na rodičák, ale na mladší dítě, tady je dotaz, jestli může zůstat na rodičáku na starší.
Melibea
Drbna
Drbna

4268 příspěvků
22. září 2006
Východní Čechy
Příspěvekod Kory » pátek 24. duben 2015, 11:03
Melibelo me se třeba rodičko automaticky na starší nezrušilo, musela jsem požádat o ukončení a podat žádost na mladší a vtipný bylo že jsme pak byla mesic bez rodička, co na tom že to doplatili, ale já jsem chtela, aby starší nebyla omezena v docházce do školky.
kamarádka mela to samé před 2,5 rokem a taky musela podat žádost o zrušení rp na starší, narozenim mladšího, když nepožádala o mateřskou se ji nezrušilo, to by se zrušilo jen kdyby žádala o mateřskou,p rotože souběh sociální -rp a mateřšké- nemocenské neni možný.

plus ty kamarádi, kdy jeden byl na RP s jednim a druhej byl na MD s mladšim.
ale oni to stále upravujou a tohle je nestandartní situace.
píšu jen zkušenost mou a mého okolí, je to subjektivní, nechci se hádat, proto jsem dáva ten odkaz na apperio.

já si fakt ověřuju změny vyhlášek pokaždé i když žádam o stejné na základě stejného několikrát ročně, protože se právě často měnej ty prováděcí vyhlášky.
Naposledy upravil Kory dne 24. duben 2015, 15:53, celkově upraveno 1
Kory
Howgh
Howgh

6819 příspěvků
17. listopad 2009
Příspěvekod Melibea » pátek 24. duben 2015, 11:58
To je fakt - o zrušení se musí požádat, tím se zahájí správní řízení, které obvykle skončí doporučeným dopisem, že ho teda ruší, když o to paní žádá. :palma:

Taky znám pár, kdy šel muž na RD se starším dítětem a byli doma oba. Tenhle si vzal v práci neplacené volno. Děti měly 3 asi tak během 4 let.
Melibea
Drbna
Drbna

4268 příspěvků
22. září 2006
Východní Čechy