ADV TOP
ADV LEFT

Délka rodičáku - dali možnost jen 4roky

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Vydra » úterý 09. únor 2016, 21:56
Jen se potřebuji dozvědět, zda to známé řekli správně, mně se to nezdá.

Před prvním rodičákem byla zaměstnaná na dobu určitou, takže v průběhu prvního rodičáku byl prac.poměr ukončen. Rodičák byl na 3roky a loni v jeho průběhu (v červenci) se jí narodilo druhé dítě. Bylo jí řečeno, že si nemůže vybrat, že může mít rodičák jen 4roky, když nebyla v průběhu prvního rodičáku zaměstananá.
Opravdu to takhle pořád ještě funguje?
Naposledy upravil Vydra dne 09. únor 2016, 22:00, celkově upraveno 1
I ZA MRAKY POŘÁD SVÍTÍ SLUNÍČKO
Na vola nenarazíš, ten do tebe vrazí sám.
Vydra
Howgh
Howgh

8121 příspěvků
05. říjen 2007
Plzeň
Příspěvekod Vipera » úterý 09. únor 2016, 21:59
Mě skončil pp v průběhu prvního rodičáku, protože zaměstnavatel zkrachoval, neměla jsem u druhého nárok na mateřskou a rodičák opravdu na 4 roky na mě. Šel dát na muže, takže mám na 3 roky.
Vipera
Krafařka
Krafařka

805 příspěvků
11. březen 2009
Příspěvekod Pájík » úterý 09. únor 2016, 22:01
Co vím tak ano, volba délky je podmíněná placením ZP, pokud chceš volit délku dokládáš potvrzení o denním vyměřovacím základu.
Pájík
Klevetnice
Klevetnice

3764 příspěvků
20. září 2008
Příspěvekod Vydra » úterý 09. únor 2016, 22:02
Její manžel je OSVČ a neplatí nějaké dobrovolné nemocenské, tak to prý nejde.
Vydra
Howgh
Howgh

8121 příspěvků
05. říjen 2007
Plzeň
Příspěvekod Vydra » úterý 09. únor 2016, 22:03
Aha, tak je to asi halt správně :(
Mně to přišlo divný, když teď už dostanou všechny stejnou částku, jen si jí rozdělí podle potřeb na různě dlouhou dobu
Vydra
Howgh
Howgh

8121 příspěvků
05. říjen 2007
Plzeň
Příspěvekod Vydra » úterý 09. únor 2016, 22:05
Moc vám děkuji :)
Vydra
Howgh
Howgh

8121 příspěvků
05. říjen 2007
Plzeň
Příspěvekod Vipera » úterý 09. únor 2016, 22:06
no ono je to do jisté míry logické, myslím si, aby lidé, co nepracují, nezneužívali.....tj. vezmu si co nejvyšší částku a rodím děti pořád. Takže pokud nepracuješ, nemůžeš volit. Ovšem taky mě to štvalo, hlavně ta mateřská.........ale co se dá dělat.
Vipera
Krafařka
Krafařka

805 příspěvků
11. březen 2009
Příspěvekod E-liska » úterý 09. únor 2016, 22:06
Vydra píše:Její manžel je OSVČ a neplatí nějaké dobrovolné nemocenské, tak to prý nejde.

Jednoduchá "pomůcka" - možnost volby nemá ten, komu nevznikl nárok na PPM (mateřská). Tudíž v tomto případě to není ani matka, ani otec (který si neplatil dostatečné zálohy). Podle mě je to - bohužel - tedy v tomto případě správně a opravdu musí mít pouze čtyřletou variantu.
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Vladimira » úterý 09. únor 2016, 22:12
jojo,
kdysi jsem se na to ptala, podmínku musí splňovat alespoň jeden z rodičů:

Dle nové legislativy, účinné od 1.1. 2012 má možnost volby výše měsíční částky RP má nově i rodič, který nebyl účasten nemocenského pojištění, ale jen v případě, že druhý z rodičů splnil podmínku nároku na PPM nebo nemocenské v souvislosti s porodem či převzetím dítěte.Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
Vladimira
Howgh
Howgh

15470 příspěvků
07. červen 2009
Příspěvekod Vydra » úterý 09. únor 2016, 22:22
Děvčata, jste úplně úžasná.
MOC vám děkuji za tak kompletní informace :erik:
Vydra
Howgh
Howgh

8121 příspěvků
05. říjen 2007
Plzeň
Příspěvekod Melibea » úterý 09. únor 2016, 22:34
Jen ještě doplním, jak to je v praxi (aspoň já to tak mám a nevím, jestli můžu měnit, nezjišťovala jsem): do devíti měsíců dítěte 7600,- Kč měsíčně, potom 3800,- Kč. Docela mě to tenkrát zaskočilo.
Melibea
Drbna
Drbna

4268 příspěvků
22. září 2006
Východní Čechy
Příspěvekod Pájík » úterý 09. únor 2016, 22:44
Melibeo u tý čtyřletý varianty nemůžeš volit nic, tam je to daný, po nějakou dobu 7600 a pak 3800, nevím jak přesně je to rozvržený, jsem zaměstnanec a volit jsem mohla.
Pájík
Klevetnice
Klevetnice

3764 příspěvků
20. září 2008
Příspěvekod Melibea » úterý 09. únor 2016, 23:06
7600,- je právě jen těch 9 měsíců, je dobré s tím počítat, uteče to fakt rychle.
Melibea
Drbna
Drbna

4268 příspěvků
22. září 2006
Východní Čechy