ADV TOP
ADV LEFT

materska x rodicak x zamestnavatel, prosim poradte....

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Inkognito » středa 08. srpen 2007, 17:18
Ahoj vsem, vubec se v tom nevyznam, cekam druhe mimi, narodi se drive nez bude mit prvni dite tri roky, na prvni beru samozrejme rodicak, ale nevim, kdy to mam hlasit zamestnavateli....ze cekam druhe, musi to byt pred porodem nebo muzu az pak? a pak budu mit materskou a rodicak mi zrusi? nebo poradi mi nekdo jak to chodi......?
moc dekuji ;)
Marcela
Inkognito
Inkognito

36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod Matap » středa 08. srpen 2007, 17:48
Ahojky, zamestnavateli to hlasis nejpozdeji 6 tydnu pred porodem. Musis mu totiz odevzdat papir, ze nastupujes na materskou dovolenou (6-8 tydnu pred terminem porodu). Diky tomu papiru ti bude vyplacet od toho data materskou. Rodicak odhlasis od toho sameho data (kdyz nastoupis od 2. dne v mesici, dostanes jeste cely rodicak za ten mesic, tak si to zkus pohlidat ;-)) Az ti skonci narok na materskou (po 28 tydnech), prihlasis se znovu o rodicak (na mladsi dite).

Mata
Matap
Drbna
Drbna

4401 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Inkognito » středa 08. srpen 2007, 17:52
Jo aha, dekuju za odpoved, ja jeste doufala, ze budu mit rodicak na prvni do trech let jeho veku a pak-soucasne materskou :?
takhle je to jasne....
Marcela
Inkognito
Inkognito

36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod Matap » středa 08. srpen 2007, 17:59
Marcelo, to bohuzel nejde... muzes mit bud materskou nebo rodicak. A kdyby ta materska byla nizsi nez rodicak, tak ti ji doplati do vyse rodicaku.

Mata
Matap
Drbna
Drbna

4401 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Lesana » středa 08. srpen 2007, 18:01
Pokud máš zaměstnavatele, tak si nech od lékaře vypsat papír na mateřskou a ten zaměstnavateli odevzdej, až ti ho lékař vypíše - tedy těch 6-8 týdnů před termínem porodu (jak máš nárok nastoupit). Určitě s tím nečekej až po porodu, zaměstnavatel každý měsíc uzavírá mzdy a je rozdíl, jestli tě vede na rodičovské dovolené nebo na mateřské dovolené. Nevím, jak dlouho před třetími narozkami čekáš porod - pokud je to nějak těsně, je dobré to zaměstnavateli říct předem, aby počítal s tím, že nenastoupíš. Ale to není tvoje povinnost, to je v rámci dobrého vycházení se zaměstnavatelem ;o)

Až nastoupíš na mateřskou dovolenou, tak si musíš skočit zrušit rodičák (to musíš ty sama, nedělá se to automaticky). Naposledy ho dostaneš v tom měsíci, kdy budeš prvně pobírat mateřskou, pokud tu mateřskou nebudeš mít od prvního dne v měsíci. Někde chtějí potvrzení od zaměstnavatele, že budeš pobírat mateřskou (já zrušení rodičáku oznamovala písemně s uvedením adresy zaměstnavatele a socka už po mně nic nechtěla - ale po některých známých chtěly vyplnit nějaký formulář či co).

Až ti bude končit mateřská dovolená, požádej písemně zaměstnavatele o vyčerpání dovolené na zotavenou - doba na mateřské dovolené se totiž pro nárok na dovolenou na zotavenou počítá jako odpracovaná doba.

Po porodu dej zaměstnavateli vědět, žes porodila (ukázat rodný list, nebo poslat kopii) a skoč si na socku, aby ti přepočítali nárok na přídavky na děti a, samozřejmě, požádej si o porodné.
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Lesana » středa 08. srpen 2007, 18:02
Aha, tak než jsem to nadatlovala, už odpověděla Matap :)
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Gábinka » středa 08. srpen 2007, 18:11
Lesano mám dotaz k té dovolené na zotavenou.

V září mi končí rodičovská dovolená do věku 3let dítěte, pak půjdu na neschopenku do mateřské. Tu bych měla nastoupit někdy v lednu příštího roku.

To mám taky nárok na dovolenou, resp. její proplacení nebo vyčerpání či jak se to jmenuje? A na kolik dní by byl v tom případě nárok? Za těch 28týdnů?

Slyším to prvně, takže se asi blbě ptám...

Díky

G
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16436 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Lesana » středa 08. srpen 2007, 18:19
Gábinka píše:Lesano mám dotaz k té dovolené na zotavenou.

V září mi končí rodičovská dovolená do věku 3let dítěte, pak půjdu na neschopenku do mateřské. Tu bych měla nastoupit někdy v lednu příštího roku.

To mám taky nárok na dovolenou, resp. její proplacení nebo vyčerpání či jak se to jmenuje? A na kolik dní by byl v tom případě nárok? Za těch 28týdnů?

Slyším to prvně, takže se asi blbě ptám...

Díky

G

Letos jsi na rodičovské dovolené, a pak na nemocenské = nebudeš mít nic odpracováno, nárok za letošní rok na dovolenou ti nevznikne.

Příští rok v lednu nastoupíš na mateřskou dovolenou = ta se počítá jako odpracovaná doba = nárok na dovolenou za rok 2008 ti vznikne.

Po "odpracování" 60 dní ti vznikne nárok na celoroční výměru dovolené (obvykle 20 dní, ale někde mohou mít i více). Nárok na dovolenou se pak krátí podle počtu neodpracovaných dní, to se ovšem netýká zaměstnankyň, které vzápětí po mateřské dovolené nastoupí na dovolenou na zotavenou, celou ji vyčerpají (v tu chvíli na to mají nárok), a teprve poté nastoupí na dovolenou rodičovskou. O rodičovský příspěvek můžeš požádat hned po skončení mateřské dovolené, můžeš zároveň čerpat dovolenou na zotavenou a zároveň pobírat rodičovský příspěvek.

Pokud by sis o dovolenou nepožádala, tak by na konci roku 2008 zaměstnavatel spočítal, kolik jsi měla neodpracovaných dní (nemocenská, rodičovská dovolená) a pokud by jich bylo víc, tak by ti dovolenou pokrátil. Běžným zaměstnancům by ta nevyčerpaná dovolená pak na konci roku 2009 propadla, ženy na rodičovské dovolené však mají v zákoně výjimku (od letošního roku) a nevyčerpaná dovolená se jim bude převádět až do doby, než jim skončí rodičovská dovolená a budou si ji moct vyčerpat.
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Inkognito » středa 08. srpen 2007, 18:24
jeeeeeee holky jste zlate, moc dekuju za informace!
:hura:
moc jste mi pomohly!!!!
M
Inkognito
Inkognito

36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod Jandulka » středa 08. srpen 2007, 21:07
Marcelo, jeste mrkni sem, resila se tu vyska druhe materske, ktera se muze od prvni i vyrazneji lisit.

http://www.baby-cafe.cz/modules.php?nam ... pic&t=3579
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Jandulka
Kecka
Kecka

1812 příspěvků
21. září 2006
Brno
Příspěvekod Chubbyz » pátek 10. srpen 2007, 08:53
Můžu taky poprosit o radu?

Jestli jsem to dobře pochopila, tak doba, kdy budu pobírat PPM, se počítá jako odpracovaná? tudíž mi za tuto dobu naskočí dny dovolené?

Na mateřskou bych měla nastoupit začátkem prosince, takže mi zbytek (22 týdnů) vychází na rok 2008 - takže až toto období skončí tak budu čerpat dovolenou a pak až si mám požádat o rodičovský příspěvek?

Teda, v tom aby se čert vyznal :roll:

Díky moc za odpověď.
Chubbyz
Žvatlalka
Žvatlalka

115 příspěvků
30. květen 2007
Karlovarský kraj
Příspěvekod Kkatus » pondělí 20. srpen 2007, 20:01
Chubbyz, za matersku nevznika narok na dovolenku, takze o RP mozes poziadat hned po skonceni

ajajaj, tak teraz som si precitala prispevok od Lesany a tusim v tom mam aj ja bordel, tak radsej pockame co povie ona....
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Kkatus
Diskutérka
Diskutérka

2215 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Lesana » pondělí 20. srpen 2007, 20:09
Kkatus píše:Chubbyz, za matersku nevznika narok na dovolenku, takze o RP mozes poziadat hned po skonceni

ajajaj, tak teraz som si precitala prispevok od Lesany a tusim v tom mam aj ja bordel, tak radsej pockame co povie ona....

Mám pocit, že už tady na všechno bylo odpovězeno, jestli se nemýlím :)

Pokud žena v zaměstnání čerpá mateřskou dovolenou (dostává peněžitou pomoc v mateřství), tak se jí to pro nárok na dovolenou počítá jako odpracovaná doba. Takže si žena požádá o vyčerpání dovolené na zotavenou tak, aby jí dovolená navázala hned na mateřskou dovolenou. Tedy jeden skončí mateřská dovolená a druhý den začne ta normální. Teprve po skončení dovolené na zotavenou si žena požádá o čerpání rodičovské dovolené.

Nicméně rodičovský příspěvek nijak nesouvisí s čerpáním rodičovské dovolené. Takže o ten si žena může požádat hned po skončení mateřské dovolené. V"bec nevadí, že zrovna v zaměstnání čerpá dovolenou na zotavenou, to na její nárok žárný vliv nemá.
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Inkognito » středa 10. říjen 2007, 15:48
Ahoj,
můžu ještě já obtěžovat se svým dotazem?
V září byly synovi 3 roky, od 1.9. jsem nastoupila na poloviční úvazek do práce a v těchto dnech jsem šokovaná zjistila, že jsem těhotná. Chci se zeptat, protože budu mít určitě rizikové a zůstanu doma, z čeho se mi bude počítat nemocenská a zda mi zůstane rodičovský příspěvek na syna a z čeho by se mi potom počítala mateřská.
Děkuji za vaše odpovědi. Vůbec v tom totiž nemám jasno, jak to teď všechno bude podle nových zákonů.
Inkognito
Inkognito

36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod Gábinka » středa 10. říjen 2007, 16:58
Lesano díky za odpovědi!

Momentálně jsme ve fázi, že jsem před víc jak měsícem nastoupila na nemocenskou s tím, že do ukončení RD ve věku 3let dítěte je neplacená a ode dne narozenin dcery je placená rovnou ve vyšší sazbě (prvních 15dní je nižší sazba). Bohužel sociálka mi to vrátila, přesto, že pán přímo z dané sociálky mi potvrdil přd vystavením neschopenky, že na to nárok mám. Takže teď se to všechno řeší a jen čekám, kdy mi pošlou papír, že to berou zpátky a vyplatí mi to....

O tu dovolenou za příští rok si budu žádat arovnou jsi mi odpověděla i na dotaz ohledně současného čerpání rodičovského příspěvku a dovolené.

Díky moc!

Gabča

Pro inko - jestli se nepletu, tak to budou počítat z toho polovičního úvazku? Protože jsem po porodu nebyla nikde zaměstnaná, nevypláceli mi dovolenou za předchozí rok a před mateřskou jsem byla na rizikovém těhotenství, budou mi vypočítávat neschopenku z posledních 3měsíců, kdy jsem měla příjem (v mém případě 11,12/03 a 1/04) a dostanu se na stejnou částku jako tehdy
Obrázek
BáraObrázek
AnetkaObrázek
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16436 příspěvků
21. září 2006